Liquipedia will soon drop support for Internet Explorer.

2012 Global StarCraft II League Season 1: Code S


Participants[edit]

Protoss Protoss (8) Terran Terran (15) Zerg Zerg (9)
2011 November Code S Quarterfinals
Korea (South) Oz
Korea (South) jjakji
Korea (South) Leenock
Korea (South) Puzzle
Korea (South) MMA
Korea (South) Mvp
Korea (South) aLive
Korea (South) sC
2011 November Code A
Korea (South) Brown
Korea (South) KeeN
Korea (South) NesTea
Korea (South) PartinG
Korea (South) GanZi
Korea (South) DongRaeGu
Korea (South) MC
Korea (South) Fin
Korea (South) Curious
Korea (South) SuperNova
Korea (South) Happy
Korea (South) MarineKing
2011 November Up & Down matches
Korea (South) Genius
Korea (South) NaDa
Korea (South) Zenio
Korea (South) InCa
Korea (South) Bomber
Korea (South) YugiOh
Korea (South) JYP
Korea (South) GuMiho
Korea (South) Lucky
Korea (South) BoxeR
Seeded international players
United States of America IdrA
Taiwan, Republic of China Sen


  • NaNiwa was originally scheduled to be awarded a Code S seed for his recent good performances, but this was revoked after his seven probe rush against NesTea in the group stage of the Blizzard Cup [1] See main article.
  • aLive was transferred from TSL to Fnatic before the Round of 16.[2]

Format[edit]

  • Ro32: Dual Tournament format.
  • Best of 3.
  • The 4 players of each group are split into two pairs and play each other.
  • The winners of these matches will then face each other in the Winner’s match.
  • The victor places first in the group and advances to the Ro16.
  • The losers of the initial matches face each other in the Loser’s match.
  • The loser places fourth in the group, will fall to Code A Ro48.
  • The loser of the Winner’s match and the winner of the Loser’s match will face each other in a fifth match.
  • The winner gets second place in the group and advances to the Ro16.
  • The loser places third in the group and will fall to Code A Ro32.
  • Ro16: Dual Tournament format.
  • Group Nominations.
  • Best of 3.
  • The 4 players of each group in Ro16 will face off similar to Ro32.
  • Players who place 3rd and 4th in their group will fall to Code A Ro24.
  • Ro8: Single elimination playoffs.
  • Players who reach Ro8 will retain their Code S status.
  • Round of 8: Best of 5.
  • Semi Finals: Best of 5.
  • Finals: Best of 7.

Group Stage (Ro32)[edit]

Group A[edit]

preview lrthread Interview Recap Group A
January 9, 2012 18:10 KST
1. Korea (South)  GanZi 2-0 4-1
2. Korea (South)  jjakji 2-1 4-3
3. Korea (South)  BoxeR
1-2 4-4
4. Taiwan, Republic of China  Sen
0-2 0-4

Group B[edit]

preview lrthread Interview Recap Group B
January 10, 2012 18:10 KST
1. Korea (South)  SuperNova 2-0 4-2
2. Korea (South)  MC 2-1 5-4
3. Korea (South)  Leenock
1-2 4-4
4. Korea (South)  Fin
0-2 1-4

Group C[edit]

preview lrthread Interview Recap Group C
January 11, 2012 18:10 KST
1. Korea (South)  NesTea 2-0 4-1
2. Korea (South)  Mvp 2-1 5-3
3. Korea (South)  Lucky
1-2 3-5
4. United States of America  IdrA
0-2 1-4

Group D[edit]

preview lrthread Interview Recap Group D
January 12, 2012 18:10 KST
1. Korea (South)  Oz 2-0 4-1
2. Korea (South)  Curious 2-1 4-3
3. Korea (South)  InCa
1-2 3-4
4. Korea (South)  Bomber
0-2 1-4


Group E[edit]

preview lrthread Interview Recap Group E
January 16, 2012 18:10 KST
1. Korea (South)  MMA 2-0 4-0
2. Korea (South)  GuMiho 2-1 4-4
3. Korea (South)  Zenio
1-2 3-4
4. Korea (South)  YugiOh
0-2 1-4

Group F[edit]

preview lrthread Interview Recap Group F
January 17, 2012 18:10 KST
1. Korea (South)  Genius 2-0 4-0
2. Korea (South)  DongRaeGu 2-1 4-3
3. Korea (South)  sC
1-2 3-4
4. Korea (South)  JYP
0-2 0-4


Group G[edit]

preview lrthread Interview Recap Group G
January 18, 2012 18:10 KST
1. Korea (South)  MarineKing 2-0 4-0
2. Korea (South)  aLive 2-1 4-3
3. Korea (South)  Happy
1-2 2-4
4. Korea (South)  Brown
0-2 1-4

Group H[edit]

preview lrthread Interview Group H
January 19, 2012 18:10 KST
1. Korea (South)  PartinG 2-0 4-2
2. Korea (South)  Puzzle 2-1 5-2
3. Korea (South)  NaDa
1-2 3-5
4. Korea (South)  KeeN
0-2 1-4

Group Stage (Ro16)[edit]

Group A[edit]

preview lrthread Interview Recap Group A
February 1, 2012 18:10 KST
1. Korea (South)  aLive 2-0 4-0
2. Korea (South)  GuMiho 2-1 4-3
3. Korea (South)  Mvp
1-2 3-5
4. Korea (South)  Curious
0-2 1-4

Group B[edit]

preview lrthread Interview Recap Group B
February 2, 2012 18:10 KST
1. Korea (South)  Puzzle 2-0 4-1
2. Korea (South)  MMA 2-1 5-4
3. Korea (South)  Oz
1-2 4-5
4. Korea (South)  SuperNova
0-2 1-4

Group C[edit]

preview lrthread Interview Recap Group C
February 8, 2012 18:10 KST
1. Korea (South)  MC 2-0 4-0
2. Korea (South)  PartinG 2-1 4-3
3. Korea (South)  jjakji
1-2 3-4
4. Korea (South)  GanZi
0-2 0-4

Group D[edit]

preview lrthread Interview Recap Group D
February 9, 2012 18:10 KST
1. Korea (South)  DongRaeGu 2-0 4-1
2. Korea (South)  Genius 2-1 4-4
3. Korea (South)  MarineKing
1-2 3-4
4. Korea (South)  NesTea
0-2 2-4

*Groups were decided in the group nomination event.

Playoffs[edit]

Bracket[edit]

Round of 8 (Bo5)
 South Korea aLive
3
aLive 
 MMA
February 15, 2012 18:10 KST
 South Korea MMA
1
 South Korea MC
0
MC 
 Genius
February 16, 2012 18:10 KST
 South Korea Genius
3
 South Korea GuMiho
3
GuMiho 
 Puzzle
February 15, 2012 20:00 KST
 South Korea Puzzle
1
 South Korea PartinG
0
PartinG 
 DongRaeGu
February 16, 2012 20:00 KST
 South Korea DongRaeGu
3
Semifinals (Bo5)
 South Korea aLive
0
aLive 
 Genius
February 23, 2012 18:10 KST
 South Korea Genius
3
 South Korea GuMiho
2
GuMiho 
 DongRaeGu
 South Korea DongRaeGu
3
Finals (Bo7)
 South Korea Genius
2
Genius 
 DongRaeGu
 South Korea DongRaeGu
4

Racial Distribution[edit]

  Protoss TerranZergRandom
Round of 32
8159
Round of 16
583
Round of 8
431
Semi Finals
121
Final Match
11
Winner
1

See Also[edit]

References[edit]