Follow us on Twitter @LiquipediaSC2 if you'd like to be kept up to date on all things StarCraft II!

2015 StarCraft II StarLeague Season 3 Qualifier

From Liquipedia StarCraft 2 Wiki
[e][h]2015 StarCraft II StarLeague Season 3 Qualifier
League Information
Sponsor(s):
Game Version:
Server:
South Korea
Type:
Offline
Location:
South Korea Seoul
Format:
Double-elimination bracket
Date:
2015-06-25
Liquipedia Tier:
Maps

Format[edit]

  • Played offline on Thursday, 25 June 2015 at the Techno mart, Intel Shindorim Stadium.[1]
  • Single elimination until round of 4, then double elimination with top two advancing to Challenge.
  • The 3rd place players in the Ro4 double-elimination stage of each group will enter a Wildcard bracket, of which the final winner will also advance to Challenge.
  • All rounds are best-of-3.

Map Pool[edit]

Qualified Players[edit]

Protoss (7) Terran (5) Zerg (5)
yoe Flash Wolvesyoe Flash Wolves
South Korea San
KT RolsterKT Rolster
South Korea TY
Samsung GalaxySamsung Galaxy
South Korea Shine
Jin Air Green WingsJin Air Green Wings
South Korea Trap
SK Telecom T1SK Telecom T1
South Korea INnoVation
SK Telecom T1SK Telecom T1
South Korea Dark
Samsung GalaxySamsung Galaxy
South Korea Dear
AxiomAxiom
South Korea Heart
SK Telecom T1SK Telecom T1
South Korea soO
mYinsanitymYinsanity
South Korea Rain
SBENUSBENU
South Korea aLive
Samsung GalaxySamsung Galaxy
South Korea Solar
Jin Air Green WingsJin Air Green Wings
South Korea sOs
Samsung GalaxySamsung Galaxy
South Korea Journey
Team ROCCATTeam ROCCAT
South Korea HyuN
SBENUSBENU
South Korea MyuNgSiK
CJ EntusCJ Entus
South Korea Sora

Notable Participants[edit]

Protoss Terran Zerg
Jin Air Green WingsJin Air Green Wings
South Korea Trap
Jin Air Green WingsJin Air Green Wings
South Korea Cure
MVPMVP
South Korea Losira
yoe Flash Wolvesyoe Flash Wolves
South Korea San
KT RolsterKT Rolster
South Korea TY
SBENUSBENU
South Korea Curious
MVPMVP
South Korea Seed
CJ EntusCJ Entus
South Korea Bbyong
Team ROCCATTeam ROCCAT
South Korea HyuN
MVPMVP
South Korea YongHwa
SBENUSBENU
South Korea jjakji
SK Telecom T1SK Telecom T1
South Korea Dark
Jin Air Green WingsJin Air Green Wings
South Korea sOs
Team LiquidTeam Liquid
South Korea TaeJa
Jin Air Green WingsJin Air Green Wings
South Korea Symbol
Samsung GalaxySamsung Galaxy
South Korea Stork
SK Telecom T1SK Telecom T1
South Korea INnoVation
SBENUSBENU
South Korea DongRaeGu
PrimePrime
South Korea Creator
SBENUSBENU
South Korea MMA
Samsung GalaxySamsung Galaxy
South Korea Solar
Team LiquidTeam Liquid
South Korea HerO
Dead PixelsDead Pixels
South Korea FanTaSy
SK Telecom T1SK Telecom T1
South Korea soO
mYinsanitymYinsanity
South Korea Rain
MVPMVP
South Korea GuMiho
SK Telecom T1SK Telecom T1
South Korea Impact
Samsung GalaxySamsung Galaxy
South Korea Dear
SBENUSBENU
South Korea Bomber
mYinsanitymYinsanity
South Korea Sacsri
MVPMVP
South Korea MarineKing
KT RolsterKT Rolster
South Korea Flash

Results[edit]

Morning Session[edit]

Full bracket


Afternoon Session[edit]

Full bracket


Wildcard[edit]

The 3rd place of each group plays in a single-elimination bracket, with the players from the morning session at the top of the bracket and the players from the afternoon session at the bottom.

Quarter-Finals
Quarter-Finals
Q.-Finals
QF
Semi-Finals
Semi-Finals
S.-Finals
SF
Final
Final
F
South KoreaYongHwa
1
South KoreaHyuN
2
South KoreaCure
2
South KoreaCurious
1
South KoreaHyuN
2
South KoreaCure
1
South KoreaStork
1
South KoreaCheck
2
South KoreaHush
2
South KoreaCreator
0
South KoreaCheck
1
South KoreaHush
2
South KoreaHyuN
2
South KoreaHush
1

References[edit]