2018 WCS Montreal - Europe Open Qualifiers

From Liquipedia StarCraft 2 Wiki





[e][h]2018 WCS Montreal - Europe: Open Qualifiers
League Information
Organizer:
Server:
Europe
Type:
Online
Location:
Europe Europe
Format:
1v1
Double-elimination bracket
Start Date:
2018-07-24
End Date:
2018-07-25
Liquipedia Tier:
Links
Maps


Format[edit]

  • Double-elimination bracket.
  • Best of Three.
  • Top 4 players of each qualifier move into the Round of 16.

Qualified Players[edit]

Protoss Protoss (2) Terran Terran (2) Zerg Zerg (4)
From Qualifier #1 (4)
Netherlands Harstem
France Clem
France Denver
Poland souL
From Qualifier #2 (4)
France DnS
Poland Elazer
Germany Lambo
France Stephano

Results[edit]

Notable Participants[edit]

Protoss Protoss Terran Terran Zerg Zerg
Poland ArT
Russia Arctur
Russia Bee
France DnS
Spain AqueroN
Ukraine Bly
Poland Gerald
Russia Brat_OK
France Denver
Croatia goblin
France Clem
Ukraine DIMAGA
Germany GunGFuBanDa
Germany InZaNe
Poland Guru
Netherlands Harstem
Germany kauP
Poland Elazer
Ukraine Hellraiser
Ukraine Kas
Austria HateMe
Luxembourg JackO
Denmark Lillekanin
Germany Lambo
Denmark PappiJoe
Poland souL
Denmark Spazymazy
France PtitDrogo
Poland Ziggy
France Stephano
Russia Rail
Germany TLO
Poland Rodzyn
Russia Vanya
Netherlands RotterdaM
Sweden Zanster
France ShaDoWn
Russia SKillous
Denmark SpaceMarine

Bracket[edit]

Complete bracket: here

Winners Bracket

Round 3
 Poland Elazer
2
 Hungary Freeman
0
 Poland Ziggy
2
 Russia Rail
1
 Russia Couguar
2
 Russia NeGaN
1
 Germany TLO
2
 France SoulSpirit
0
 France DnS
2
 Russia SKillous
0
 France Denver
2
 Russia Arctur
0
 Netherlands Harstem
2
 Russia Bee
0
 Germany kauP
1
 Germany InZaNe
2
 Germany Lambo
2
 France Abbadon
0
 Poland Guru
2
 Ukraine Hellraiser
1
 France PtitDrogo
2
 Germany eagle
0
 Sweden Zanster
2
 Germany MisterL
0
 Ukraine Bly
2
 France Shino
1
 Austria HateMe
2
 Ukraine Kas
1
 France Stephano
2
 Finland Fuzer
0
 Poland souL
2
 Germany ShimOon
0
Round 4
 Poland Elazer
2
 Poland Ziggy
1
 Russia Couguar
0
 Germany TLO
2
 France DnS
1
 France Denver
2
 Netherlands Harstem
2
 Germany InZaNe
0
 Germany Lambo
2
 Poland Guru
0
 France PtitDrogo
2
 Sweden Zanster
1
 Ukraine Bly
2
 Austria HateMe
1
 France Stephano
1
 Poland souL
2
Round 5
 Poland Elazer
0
 Germany TLO
2
 France Denver
1
 Netherlands Harstem
2
 Germany Lambo
2
 France PtitDrogo
1
 Ukraine Bly
1
 Poland souL
2
Round 6
 Germany TLO
1
 Netherlands Harstem
2
 Germany Lambo
0
 Poland souL
2
Qualified
 Netherlands Harstem
 Poland souL

Losers Bracket

Losers' Round 5
 Germany kauP
0
 Russia Bee
2
 France ShaDoWn
2
 Poland Gerald
0
 France SoulSpirit
W
 Russia NeGaN
-
 Russia MindelVK
1
 Spain AqueroN
2
 Germany ShimOon
1
 Russia Milka
2
 Ukraine Kas
2
 Poland ArT
1
 Russia Vanya
0
 France Clem
2
 Ukraine Hellraiser
2
 Poland Nedi
0
Losers' Round 6
 Poland Guru
2
 Russia Bee
0
 Sweden Zanster
0
 France ShaDoWn
2
 Austria HateMe
0
 France SoulSpirit
2
 France Stephano
-
 Spain AqueroN
W
 Poland Ziggy
2
 Russia Milka
1
 Russia Couguar
0
 Ukraine Kas
2
 France DnS
0
 France Clem
2
 Germany InZaNe
1
 Ukraine Hellraiser
2
Losers' Round 7
 Poland Guru
2
 France ShaDoWn
0
 France SoulSpirit
2
 Spain AqueroN
0
 Poland Ziggy
1
 Ukraine Kas
2
 France Clem
2
 Ukraine Hellraiser
1
Losers' Round 8
 Poland Elazer
2
 Poland Guru
0
 France Denver
2
 France SoulSpirit
1
 France PtitDrogo
0
 Ukraine Kas
2
 Ukraine Bly
0
 France Clem
2
Losers' Round 9
 Poland Elazer
1
 France Denver
2
 Ukraine Kas
0
 France Clem
2
Losers' Round 10
 Germany Lambo
0
 France Denver
2
 Germany TLO
0
 France Clem
2
Qualified
 France Denver
 France Clem

Notable Participants[edit]

Protoss Protoss Terran Terran Zerg Zerg
Poland ArT
Russia Arctur
Russia Bee
France DnS
Russia Brat_OK
Ukraine Bly
Poland Gerald
United Kingdom DeMusliM
Poland Elazer
Croatia goblin
Germany InZaNe
Germany Lambo
Germany GunGFuBanDa
Germany kauP
Sweden Namshar
Ukraine Hellraiser
Ukraine Kas
Spain SouLeer
Luxembourg JackO
Denmark Lillekanin
Denmark Spazymazy
France PtitDrogo
Poland Ziggy
France Stephano
Russia Rail
Germany TLO
Netherlands RotterdaM
Russia Vanya
France ShaDoWn
Sweden Zanster
Germany ShoWTimE
Russia SKillous
Denmark SpaceMarine

Bracket[edit]

Complete bracket: here

Winners Bracket

Round 1
 Germany ShoWTimE
2
 France NemDealer
0
 Poland Ziggy
0
 Poland Gerald
2
 Germany TLO
1
 Croatia goblin
2
 Sweden Zanster
2
 Poland Aristori
0
 Ukraine Bly
0
 Spain SouLeer
2
 Poland ArT
2
 Russia Foreigner
1
 France DnS
2
 Ukraine ZipperTheFly
0
 Russia Rail
2
 Czech Republic NoLimit
0
 Poland Elazer
2
 Russia Brat_OK
0
 Denmark Lillekanin
2
 France Abbadon
0
 France PtitDrogo
2
 Russia Bee
0
 United Kingdom DeMusliM
2
 Czech Republic Freizy
0
 Germany Lambo
2
 Poland Placek
0
 Luxembourg JackO
0
 France SoulSpirit
2
 France Stephano
2
 France Uzikoti
0
 Ukraine Kas
1
 France Crow
2
Round 2
 Germany ShoWTimE
1
 Poland Gerald
2
 Croatia goblin
2
 Sweden Zanster
0
 Spain SouLeer
0
 Poland ArT
2
 France DnS
2
 Russia Rail
1
 Poland Elazer
2
 Denmark Lillekanin
1
 France PtitDrogo
0
 United Kingdom DeMusliM
2
 Germany Lambo
2
 France SoulSpirit
0
 France Stephano
2
 France Crow
0
Round 3
 Poland Gerald
2
 Croatia goblin
0
 Poland ArT
1
 France DnS
2
 Poland Elazer
2
 United Kingdom DeMusliM
0
 Germany Lambo
2
 France Stephano
0
Round 4
 Poland Gerald
1
 France DnS
2
 Poland Elazer
2
 Germany Lambo
1
Qualified
 France DnS
 Poland Elazer

Losers Bracket

Losers Round 1
 Denmark SpaceMarine
1
 Netherlands Blackwidow
2
 France YoGo
0
 Ukraine Bly
2
 Poland Aristori
0
 Germany TLO
2
 Poland Ziggy
2
 France NemDealer
0
 Ukraine Kas
2
 France Uzikoti
1
 Ukraine Hellraiser
2
 France Garitos
0
 France Contentgaga
1
 France Shino
2
 France Abbadon
0
 Russia Brat_OK
2
Losers Round 2
 Denmark Lillekanin
2
 Netherlands Blackwidow
1
 France PtitDrogo
0
 Ukraine Bly
2
 France SoulSpirit
1
 Germany TLO
2
 France Crow
0
 Poland Ziggy
2
 Germany ShoWTimE
-
 Ukraine Kas
W
 Sweden Zanster
2
 Ukraine Hellraiser
0
 Spain SouLeer
0
 France Shino
2
 Russia Rail
2
 Russia Brat_OK
1
Losers Round 3
 Denmark Lillekanin
0
 Ukraine Bly
2
 Germany TLO
2
 Poland Ziggy
0
 Ukraine Kas
1
 Sweden Zanster
2
 France Shino
1
 Russia Rail
2
Losers Round 4
 Croatia goblin
0
 Ukraine Bly
2
 Poland ArT
0
 Germany TLO
2
 United Kingdom DeMusliM
2
 Sweden Zanster
0
 France Stephano
2
 Russia Rail
0
Losers Round 5
 Ukraine Bly
2
 Germany TLO
0
 United Kingdom DeMusliM
0
 France Stephano
2
Losers Round 6
 Germany Lambo
2
 Ukraine Bly
1
 Poland Gerald
0
 France Stephano
2
Qualified
 Germany Lambo
 France Stephano

View Games[edit]

Streams[edit]