2018 WCS Valencia - Europe Open Qualifiers

From Liquipedia StarCraft 2 Wiki




[e][h]2018 WCS Valencia - Europe: Open Qualifiers
League Information
Organizer:
Server:
Europe
Type:
Online
Location:
Europe Europe
Format:
1v1
Double-elimination bracket
Start Date:
2018-06-07
End Date:
2018-06-08
Liquipedia Tier:
Maps

Format[edit]

  • Double-elimination bracket.
  • Best of Three.
  • Top 4 players of each qualifier move into the Round of 16.

Qualified Players[edit]

Protoss Protoss (2) Terran Terran (2) Zerg Zerg (4)
From Qualifier #1 (4)
Poland MaNa
Poland souL
Norway Snute
Sweden SortOf
From Qualifier #2 (4)
Russia Rail
France Clem
Germany Lambo
Sweden Namshar

Results[edit]

Notable Participants[edit]

Protoss Protoss Terran Terran Zerg Zerg
Poland ArT
Spain AqueroN
France Denver
France DnS
Russia Arctur
Ukraine DIMAGA
Poland Gerald
Ukraine Awers
Poland Elazer
Croatia goblin
Serbia Beastyqt
Austria HateMe
Netherlands Harstem
Russia Brat_OK
Germany Lambo
Ukraine Hellraiser
France Clem
Sweden Namshar
Luxembourg JackO
Norway HeltEn
Norway Snute
Poland MaNa
Germany InZaNe
Sweden SortOf
Denmark PappiJoe
Denmark Lillekanin
Denmark Spazymazy
Russia Rail
Netherlands Optimus
Slovenia Starbuck
France ShaDoWn
Poland souL
Russia Vanya
Russia SKillous
Poland Ziggy
Sweden Zanster

Bracket[edit]

Complete bracket: here

Winners Bracket

Round 1
 Croatia goblin
2
 Germany Rival
0
 Sweden NotTrulyEvil
0
 Austria HateMe
2
 Spain AqueroN
0
 France Denver
2
 Poland souL
2
 Germany CmPltLyShT
0
 Germany Lambo
2
 France ShaDoWn
0
 Slovenia Starbuck
2
 Netherlands Optimus
1
 France DnS
2
 Denmark Lillekanin
0
 Ukraine Hellraiser
2
 Peru DaviDswa
0
 Poland MaNa
2
 Poland Gerald
1
 Russia Arctur
2
 Russia Nerazim
1
 Sweden Namshar
2
 Serbia Beastyqt
0
 Sweden Zanster
2
 Russia SKillous
0
 Norway Snute
2
 Poland Snoxtar
0
 Poland Ziggy
2
 Denmark Spazymazy
0
 Netherlands Harstem
2
 United Kingdom CARLM
0
 France Clem
2
 France YellowFox
0
Round 2
 Croatia goblin
0
 Austria HateMe
2
 France Denver
1
 Poland souL
2
 Germany Lambo
W
 Slovenia Starbuck
-
 France DnS
2
 Ukraine Hellraiser
1
 Poland MaNa
2
 Russia Arctur
0
 Sweden Namshar
0
 Sweden Zanster
2
 Norway Snute
2
 Poland Ziggy
0
 Netherlands Harstem
1
 France Clem
2
Round 3
 Austria HateMe
1
 Poland souL
2
 Germany Lambo
2
 France DnS
0
 Poland MaNa
2
 Sweden Zanster
1
 Norway Snute
2
 France Clem
0
Round 4
 Poland souL
2
 Germany Lambo
0
 Poland MaNa
0
 Norway Snute
2
Qualified
 Poland souL
 Norway Snute

Losers Bracket

Losers Round 1
 Ukraine DIMAGA
1
 Denmark Lillekanin
2
 France NemDealer
0
 France ShaDoWn
2
 Hungary psz
0
 Spain AqueroN
2
 France SoulSpirit
0
 Russia Vanya
2
 France YellowFox
2
 France Pure
0
 Russia Rail
1
 Poland ArT
2
 Russia SKillous
0
 Sweden SortOf
2
 Russia Nerazim
0
 Poland Elazer
2
Losers Round 2
 Russia Arctur
2
 Denmark Lillekanin
0
 Sweden Namshar
0
 France ShaDoWn
2
 Poland Ziggy
2
 Spain AqueroN
0
 Netherlands Harstem
1
 Russia Vanya
2
 Croatia goblin
1
 France YellowFox
2
 France Denver
0
 Poland ArT
2
 Slovenia Starbuck
0
 Sweden SortOf
2
 Ukraine Hellraiser
0
 Poland Elazer
2
Losers Round 3
 Russia Arctur
1
 France ShaDoWn
2
 Poland Ziggy
2
 Russia Vanya
1
 France YellowFox
0
 Poland ArT
2
 Sweden SortOf
2
 Poland Elazer
1
Losers Round 4
 Austria HateMe
0
 France ShaDoWn
2
 France DnS
2
 Poland Ziggy
0
 Sweden Zanster
2
 Poland ArT
0
 France Clem
1
 Sweden SortOf
2
Losers Round 5
 France ShaDoWn
0
 France DnS
2
 Sweden Zanster
0
 Sweden SortOf
2
Losers Round 6
 Poland MaNa
2
 France DnS
0
 Germany Lambo
0
 Sweden SortOf
2
Qualified
 Poland MaNa
 Sweden SortOf

Notable Participants[edit]

Protoss Protoss Terran Terran Zerg Zerg
Poland ArT
Spain AqueroN
France Denver
France DnS
Bulgaria ArchangeL
Ukraine DIMAGA
Poland Gerald
Russia Arctur
Poland Elazer
Croatia goblin
Russia Brat_OK
Poland Guru
Netherlands Harstem
France Clem
Austria HateMe
Ukraine Hellraiser
Germany InZaNe
France hinO
Luxembourg JackO
Denmark Lillekanin
Germany Lambo
Denmark PappiJoe
Ukraine Kas
Sweden Namshar
Russia Rail
Germany kauP
Spain SouLeer
France ShaDoWn
Denmark Spazymazy
Germany TLO
Sweden Zanster

Bracket[edit]

Complete bracket: here

Winners Bracket

Round 1
 Poland Elazer
2
 Russia Brat_OK
0
 Russia DmC
2
 France Yuhmo
0
 France Clem
2
 Ukraine DIMAGA
0
 Germany kauP
2
 Poland Gerald
1
 Germany TLO
1
 France Denver
2
 Spain SouLeer
2
 Sweden Humfluxx
0
 Netherlands Harstem
2
 Russia Ashbringer
0
 Russia Arctur
2
 Czech Republic NoLimit
0
 Germany Lambo
2
 Denmark Spazymazy
0
 France SoulSpirit
2
 France ChuFFy
0
 Austria HateMe
2
 Germany InZaNe
0
 France ShaDoWn
2
 France Abbadon
0
 France DnS
2
 Poland prabuty
0
 Russia Rail
2
 France Kingkong
0
 Sweden Namshar
2
 Romania Light
1
 Ukraine Hellraiser
2
 Ukraine ZipperTheFly
0
Round 2
 Poland Elazer
2
 Russia DmC
0
 France Clem
2
 Germany kauP
0
 France Denver
2
 Spain SouLeer
1
 Netherlands Harstem
2
 Russia Arctur
0
 Germany Lambo
2
 France SoulSpirit
1
 Austria HateMe
2
 France ShaDoWn
0
 France DnS
1
 Russia Rail
2
 Sweden Namshar
2
 Ukraine Hellraiser
0
Round 3
 Poland Elazer
0
 France Clem
2
 France Denver
2
 Netherlands Harstem
1
 Germany Lambo
2
 Austria HateMe
1
 Russia Rail
1
 Sweden Namshar
2
Round 4
 France Clem
2
 France Denver
0
 Germany Lambo
0
 Sweden Namshar
2
Qualified
 France Clem
 Sweden Namshar

Losers Bracket

Losers Round 1
 Germany HolyHit
2
 France Pure
1
 Sweden Humfluxx
0
 Poland ArT
2
 Poland Guru
2
 Sweden Zanster
1
 Bulgaria ArchangeL
0
 Russia Brat_OK
2
 France Davbond
2
 France PsiOniC
1
 France Kingkong
0
 Poland prabuty
2
 France Shino
2
 Ukraine Kas
0
 Poland Snoxtar
0
 Denmark Spazymazy
2
Losers Round 2
 France SoulSpirit
2
 Germany HolyHit
0
 France ShaDoWn
2
 Poland ArT
0
 France DnS
2
 Poland Guru
1
 Ukraine Hellraiser
1
 Russia Brat_OK
2
 Russia DmC
0
 France Davbond
2
 Germany kauP
2
 Poland prabuty
1
 Spain SouLeer
2
 France Shino
1
 Russia Arctur
2
 Denmark Spazymazy
0
Losers Round 3
 France SoulSpirit
0
 France ShaDoWn
2
 France DnS
2
 Russia Brat_OK
0
 France Davbond
0
 Germany kauP
2
 Spain SouLeer
0
 Russia Arctur
2
Losers Round 4
 Poland Elazer
2
 France ShaDoWn
0
 Netherlands Harstem
0
 France DnS
2
 Austria HateMe
2
 Germany kauP
0
 Russia Rail
2
 Russia Arctur
1
Losers Round 5
 Poland Elazer
2
 France DnS
0
 Austria HateMe
1
 Russia Rail
2
Losers Round 6
 Germany Lambo
2
 Poland Elazer
0
 France Denver
1
 Russia Rail
2
Qualified
 Germany Lambo
 Russia Rail

View Games[edit]

Streams[edit]