Follow us on Twitter @LiquipediaSC2 if you'd like to be kept up to date on all things StarCraft II!

2019 WCS Spring

From Liquipedia StarCraft 2 Wiki
[e][h]2019 WCS Spring
League Information
Series:
Organizer:
StarLadder
Server:
Europe
Type:
Offline
Location:
Ukraine Kiev
Format:
1v1
Three Group Stages
Knockout Stage
Single-elimination Playoffs
Prize Pool:
$100,000 USD
Start Date:
2019-05-17
End Date:
2019-05-19
Liquipedia Tier:
Links
Participants
Number of Players:
71
Protoss 21
Terran 22
Zerg 28
Maps
Chronology


The 2019 WCS Spring is the first of three offline events of the 2019 WCS Circuit.
It is organized by StarLadder.

Format[edit]

First Group Stage:

  • 64 players in 16 groups of 4 players each, played in a Dual Tournament Format.
  • All Matches are Bo3.
  • Top 2 players of each group advance to the next stage.
  • Players who lose in Group Stage 1 will drop to the Knockout Bracket Round 1.

Second Group Stage:

  • 32 players in 8 groups of 4 players each, played in a Dual Tournament Format.
  • All Matches are Bo3.
  • Top 2 players of each group advance to the next stage.
  • Players who take fourth place in Group Stage 2 drop to the Knockout Bracket Round 3.
  • Players who take third place in Group Stage 2 drop to the Knockout Bracket Round 4.

Third Group Stage:

  • 16 players from the Second Group Stage;
  • 16 players from Qualifiers.
  • 8 groups of 4 players each, played in a Dual Tournament Format.
  • All Matches are Bo3.
  • Top 2 players of each group advance to the playoffs.
  • Players who take first place in Group Stage 3 advance to the playoffs Round of 16.
  • Players who take second place in Group Stage 3 advance to the playoffs Round of 24.
  • Players who take third place in Group Stage 3 drop to the Knockout Bracket Round 6.
  • Players who take fourth place in Group Stage 3 drop to the Knockout Bracket Round 5.

Knockout Brackets:

  • 8 Single-elimination Brackets, consisting of 6 Rounds each.
  • Each Bracket starts with 2 players who took fourth place in Group Stage 1 and 2 players who took third place in Group Stage 1.
  • From Round 3 onwards each Round 1 Player drops from the Groupstages into the Knockout Bracket (per Knockout Bracket).
  • All Matches are Bo3, except for Round 6, which are Bo5.
  • The Winner of each Knockout Bracket advances to the Playoffs Round of 24.

Playoffs:

  • 24 players in a single-elimination bracket.
  • Round of 24 to Semifinals are played in Bo5.
  • Finals are played in Bo7.

Map Pool[edit]

Casters, Hosts and Observers[edit]

Prize Pool[edit]

$100,000 USD and 12,600 WCS Circuit Points are spread among the players as seen below:

Notable Participants[edit]

This list contains the most notable players. For a full participants list go to: Player List

Protoss Protoss Terran Terran Zerg Zerg
Qualified players (16)
Triumphant Song GamingTriumphant Song Gaming
China Cloudy
Panda GlobalPanda Global
Brazil Kelazhur
AGO EsportsAGO Esports
Poland Elazer
J TeamJ Team
Taiwan Has
OSC EliteOSC Elite
Canada MaSa
PSISTORM GamingPSISTORM Gaming
United States JonSnow
Invictus GamingInvictus Gaming
China MacSed
Ocean GamingOcean Gaming
Mexico SpeCial
Jin Air Green WingsJin Air Green Wings
Taiwan Rex
TingTing
United States Neeb
Team LiquidTeam Liquid
Netherlands uThermal
Epikk EsportsEpikk Esports
United Kingdom RiSky
Legacy EsportsLegacy Esports
Australia Probe
ENCEENCE
Finland Serral
MkersMkers
Germany ShoWTimE
Team LiquidTeam Liquid
Germany TLO
Notable open sign-up players
CascadeCascade
France DnS
Hasu PlayersHasu Players
Russia Arctur
Windigo GamingWindigo Gaming
Ukraine Bly
Team BlacerTeam Blacer
Poland Gerald
Ukraine Awers
Chivo SCChivo SC
Mexico Cham
Infinity GamingInfinity Gaming
Croatia goblin
Team STARCOMTeam STARCOM
Russia Brat_OK
Team BlacerTeam Blacer
Ukraine DIMAGA
AsterionAsterion
Netherlands Harstem
Infinity GamingInfinity Gaming
France Clem
Talon EsportsTalon Esports
Hong Kong GogojOey
Team QLASHTeam QLASH
Ukraine Hellraiser
Russia Creed
Wolf's PackWolf's Pack
Austria HateMe
Team LiquidTeam Liquid
Poland MaNa
mousesportsmousesports
Germany HeRoMaRinE
Alpha XAlpha X
France hinO
France PtitDrogo
Wolf's PackWolf's Pack
Germany InZaNe
Team QLASHTeam QLASH
Germany Lambo
Wolf's PackWolf's Pack
France ShaDoWn
Team STARCOMTeam STARCOM
Ukraine Kas
Ukraine Minatoeh
Wolf's PackWolf's Pack
Russia SKillous
O'Gaming TVO'Gaming TV
France MarineLorD
Infinity GamingInfinity Gaming
Sweden Namshar
MkersMkers
Poland souL
MkersMkers
Poland Nerchio
NewbeeNewbee
China TIME
GamersOriginGamersOrigin
Italy Reynor
Poland Ziggy
PSISTORM GamingPSISTORM Gaming
Italy Ryosis
3D!Clan3D!Clan
Ukraine ZipperTheFly
Team LiquidTeam Liquid
Norway Snute
CascadeCascade
Sweden SortOf
Wizards Esports ClubWizards Esports Club
Spain SouLeer
PSISTORM GamingPSISTORM Gaming
Sweden Zanster

Results[edit]

Group Stage #1 — Group Stage #2 — Knockout Bracket

Group Stage 3[edit]

Group A[edit]

Group A
May 17, 2019 - 19:45 CEST
1. Finland Zerg Serral 2-0 4-1
2. France Terran Clem 2-1 5-3
3. Brazil Terran Kelazhur 1-2 3-4
4. Poland Zerg Nerchio 0-2 0-4
Group A Matches
May 17, 2019 - 19:45 CEST
FinlandZergSerral
2
1
FranceTerranClem
May 17, 2019 - 20:30 CEST
FranceTerranClem
2
0
PolandZergNerchio
May 17, 2019 - 21:15 CEST

Group B[edit]

Group B
May 17, 2019 - 19:45 CEST
1. Italy Zerg Reynor 2-0 4-0
2. Canada Terran MaSa 2-1 4-3
3. Ukraine Terran Kas 1-2 2-4
4. United States Zerg JonSnow 0-2 1-4
Group B Matches
May 17, 2019 - 19:45 CEST
CanadaTerranMaSa
0
2
UkraineTerranKas
May 17, 2019 - 20:30 CEST
CanadaTerranMaSa
2
1
United StatesZergJonSnow
May 17, 2019 - 21:15 CEST
CanadaTerranMaSa
2
0
UkraineTerranKas
May 17, 2019 - 21:15 CEST

Group C[edit]

Group C
May 17, 2019 - 19:45 CEST
1. United States Protoss Neeb 2-0 4-1
2. France Protoss DnS 2-1 4-2
3. Ukraine Zerg Bly 1-2 3-4
4. United Kingdom Zerg RiSky 0-2 0-4
Group C Matches
May 17, 2019 - 19:45 CEST
United StatesProtossNeeb
2
1
UkraineZergBly
May 17, 2019 - 20:30 CEST
UkraineZergBly
2
0
United KingdomZergRiSky
May 17, 2019 - 20:30 CEST
May 17, 2019 - 21:15 CEST
UkraineZergBly
0
2
FranceProtossDnS
May 17, 2019 - 21:15 CEST

Group D[edit]

Group D
May 17, 2019 - 19:45 CEST
1. Netherlands Protoss Harstem 2-0 4-0
2. Poland Zerg Elazer 2-1 4-3
3. Germany Zerg TLO 1-2 2-5
4. Sweden Zerg Zanster 0-2 2-4
Group D Matches
May 17, 2019 - 19:45 CEST
PolandZergElazer
0
2
NetherlandsProtossHarstem
May 17, 2019 - 20:30 CEST
NetherlandsProtossHarstem
2
0
GermanyZergTLO
May 17, 2019 - 21:15 CEST
GermanyZergTLO
0
2
PolandZergElazer

Group E[edit]

Group E
May 17, 2019 - 19:45 CEST
1. Germany Protoss ShoWTimE 2-0 4-0
2. France Protoss PtitDrogo 2-1 4-3
3. Sweden Zerg SortOf 1-2 2-4
4. Taiwan Protoss Has 0-2 1-4
Group E Matches
May 17, 2019 - 19:45 CEST
GermanyProtossShoWTimE
2
0
SwedenZergSortOf
May 17, 2019 - 20:30 CEST
SwedenZergSortOf
2
0
TaiwanProtossHas
May 17, 2019 - 20:30 CEST
May 17, 2019 - 21:15 CEST
FranceProtossPtitDrogo
2
0
SwedenZergSortOf

Group F[edit]

Group F
May 17, 2019 - 19:45 CEST
1. Croatia Protoss goblin 2-0 4-1
2. Australia Protoss Probe 2-1 4-4
3. Germany Zerg Lambo 1-2 4-4
4. China Protoss Cloudy 0-2 1-4
Group F Matches
May 17, 2019 - 19:45 CEST
AustraliaProtossProbe
0
2
CroatiaProtossgoblin
May 17, 2019 - 20:30 CEST
May 17, 2019 - 21:15 CEST
AustraliaProtossProbe
2
1
GermanyZergLambo

Group G[edit]

Group G
May 17, 2019 - 19:45 CEST
1. France Terran MarineLorD 2-0 4-2
2. Netherlands Terran uThermal 2-1 5-2
3. Germany Terran HeRoMaRinE 1-2 3-5
4. Taiwan Zerg Rex 0-2 1-4
Group G Matches
May 17, 2019 - 19:45 CEST
NetherlandsTerranuThermal
1
2
FranceTerranMarineLorD
May 17, 2019 - 20:30 CEST
NetherlandsTerranuThermal
2
0
TaiwanZergRex
May 17, 2019 - 20:30 CEST
May 17, 2019 - 21:15 CEST
NetherlandsTerranuThermal
2
0
GermanyTerranHeRoMaRinE

Group H[edit]

Group H
May 17, 2019 - 19:45 CEST
1. Mexico Terran SpeCial 2-0 4-1
2. China Terran TIME 2-1 5-2
3. China Protoss MacSed 1-2 2-5
4. Poland Terran Ziggy 0-2 1-4
Group H Matches
May 17, 2019 - 19:45 CEST
MexicoTerranSpeCial
2
0
PolandTerranZiggy
May 17, 2019 - 19:45 CEST
May 17, 2019 - 20:30 CEST
MexicoTerranSpeCial
2
1
ChinaTerranTIME
May 17, 2019 - 21:15 CEST
ChinaTerranTIME
2
0
ChinaProtossMacSed

Final Bracket[edit]

Round of 24 (Bo5)
Round of 16 (Bo5)
Quarterfinals (Bo5)
Semifinals (Bo5)
Grand Finals (Bo7)

Distribution[edit]

Map Statistics[edit]

Terran vs. ZergZerg vs. ProtossProtoss vs. TerranMirrors
Map#ΣTerranZergTerran%ΣZergProtossZerg%ΣProtossTerranProtoss%ProtossTerranZerg
Automaton LE562213959.1%1310376.9%114736.4%325
Cyber Forest LE721871138.9%117463.6%1410471.4%10613
Kairos Junction LE862071335.0%138561.5%2591636.0%7912
King's Cove LE9427111640.7%2271531.8%2171433.3%41010
New Repugnancy LE622217577.3%113827.3%103730.0%469
Port Aleksander LE1122491537.5%2471729.2%26121446.2%131114
Unknown4440100.0%-----------
Year Zero LE57136746.2%1961331.6%85362.5%539
Total Sum (Σ)539146707647.9%113486542.5%115506543.5%464772

View Games[edit]

Streams[edit]

Community Streams on Day 1[edit]

VODs[edit]

Replays[edit]

External Links[edit]

References[edit]