2019 WCS Spring: North America Open Qualifiers

From Liquipedia StarCraft 2 Wiki


[e][h]2019 WCS Spring: North America Open Qualifiers
League Information
Organizer:
Server:
Americas
Type:
Online
Location:
North America Americas
Format:
1v1
Double-elimination bracket
Start Date:
2019-04-13
End Date:
2019-04-14
Liquipedia Tier:
Links
Maps

Format[edit]

  • Double-elimination bracket:
    • All matches are Bo3.
    • Top 4 players of each qualifier move into the Round of 16.

Qualified Players[edit]

Protoss Protoss (4) Terran Terran (3) Zerg Zerg (1)
From Qualifier #1 (4)
USA Raze
USA Vindicta
USA JonSnow
USA Rob
From Qualifier #2 (4)
Canada DisK
USA Epic
Kazakhstan PiLiPiLi
USA RuFF

Results[edit]

Qualifier 1[edit]

Notable Participants[edit]

Protoss Protoss Terran Terran Zerg Zerg
China Asuna
USA avilo
USA Antis
USA Creature
USA Cuddlebear
Canada Bioice
China Daydreamer
USA Dolan
USA CalebAracous
Canada DisK
USA Epic
Canada FireZerg
USA Early
USA FoxeR
Canada Flood
USA MCanning
Canada THERIDDLER
USA GAMETIME
Kazakhstan PiLiPiLi
USA Vindicta
USA Jardozer
USA Raze
Canada Jig
USA Rhizer
USA JonSnow
USA Rob
USA McMonroe
USA Neuro
USA Nistic
Switzerland PengWin
USA starkiller
USA Suppy
USA WarreN

Bracket[edit]

Complete bracket: here

Round of 16
 USA Creature
0
 USA Rob
2
 USA ScrubbleS
1
 USA McMonroe
2
 Canada DisK
0
 USA Raze
2
 USA fullheart
2
 USA Rhizer
1
 USA Epic
2
 China Asuna
0
 USA starkiller
2
 Canada Jig
0
 USA JonSnow
2
 Canada Flood
0
 USA PureLegacy
2
 China Daydreamer
1
Quarterfinals
 USA Rob
2
 USA McMonroe
1
 USA Raze
2
 USA fullheart
0
 USA Epic
2
 USA starkiller
0
 USA JonSnow
2
 USA PureLegacy
0
Qualifying Matches
 USA Rob
1
 USA Raze
2
 USA Epic
0
 USA JonSnow
2
Qualified
 USA Raze
 USA JonSnow
Losers' Round 1
 USA Rhizer
2
 Canada DisK
0
 USA ScrubbleS
0
 USA Creature
2
 China Daydreamer
0
 USA Vindicta
2
 USA Cuddlebear
2
 USA MCanning
1
Losers' Round 2
 USA starkiller
0
 USA Rhizer
2
 USA PureLegacy
2
 USA Creature
0
 USA McMonroe
-
 USA Vindicta
W
 USA fullheart
1
 USA Cuddlebear
2
Losers' Round 3
 USA Rhizer
1
 USA PureLegacy
2
 USA Vindicta
2
 USA Cuddlebear
0
Qualifying Matches
 USA Rob
2
 USA PureLegacy
0
 USA Epic
1
 USA Vindicta
2
Qualified
 USA Rob
 USA Vindicta

Qualifier 2[edit]

Notable Participants[edit]

Protoss Protoss Terran Terran Zerg Zerg
China Asuna
USA Cuddlebear
Canada Bioice
USA Creature
USA Dolan
USA CalebAracous
China Daydreamer
USA Epic
Canada Flood
Canada DisK
USA FoxeR
USA Jardozer
USA Early
USA Kozan
USA Neuro
USA Hjax
USA RuFF
USA Nistic
USA MCanning
Canada Sottorks
Switzerland PengWin
Kazakhstan PiLiPiLi
USA starkiller
USA Rhizer
USA ViBE
USA Seigifried
USA WarreN

Bracket[edit]

Complete bracket: here

Round of 16
 USA Epic
2
 USA starkiller
0
 Canada Bioice
2
 USA Creature
1
 Canada DisK
2
 USA Cuddlebear
0
 USA PureLegacy
2
 China Mage
0
 USA MCanning
0
 USA RuFF
2
 USA BunnyWillis
0
 China Asuna
2
 Kazakhstan PiLiPiLi
2
 USA PattyMac
1
 China Daydreamer
2
 USA Rhizer
1
Quarterfinals
 USA Epic
2
 Canada Bioice
1
 Canada DisK
2
 USA PureLegacy
0
 USA RuFF
2
 China Asuna
0
 Kazakhstan PiLiPiLi
2
 China Daydreamer
1
Qualifying Matches
 USA Epic
2
 Canada DisK
1
 USA RuFF
0
 Kazakhstan PiLiPiLi
2
Qualified
 USA Epic
 Kazakhstan PiLiPiLi
Losers' Round 1
 USA Dolan
2
 USA Cuddlebear
1
 Canada Sottorks
0
 USA starkiller
2
 USA Rhizer
0
 USA PattyMac
2
 USA Hjax
1
 USA MCanning
2
Losers' Round 2
 China Asuna
2
 USA Dolan
0
 China Daydreamer
1
 USA starkiller
2
 Canada Bioice
2
 USA PattyMac
1
 USA PureLegacy
0
 USA MCanning
2
Losers' Round 3
 China Asuna
2
 USA starkiller
0
 Canada Bioice
0
 USA MCanning
2
Qualifying Matches
 Canada DisK
2
 China Asuna
1
 USA RuFF
2
 USA MCanning
0
Qualified
 Canada DisK
 USA RuFF

View Games[edit]

Streams[edit]