Follow us on Twitter @LiquipediaSC2 if you'd like to be kept up to date on all things StarCraft II!

2019 WCS Summer

From Liquipedia StarCraft 2 Wiki
[e][h]2019 WCS Summer
League Information
Series:
Organizer:
StarLadder
Server:
Europe
Type:
Offline
Location:
Ukraine Kiev
Format:
1v1
Three Group Stages
Knockout Stage
Single-elimination Playoffs
Prize pool:
$100,000 USD
Start Date:
2019-07-12
End Date:
2019-07-14
Liquipedia tier:
Links
Player breakdown
Number of players:
80
24
24
32
Maps
Chronology


The 2019 WCS Summer is the second of three offline events of the 2019 WCS Circuit.
It is organized by StarLadder.

Format[edit]

First Group Stage:

  • 64 players in 16 groups of 4 players each, played in a Dual Tournament Format.
  • All Matches are Bo3.
  • Top 2 players of each group advance to the next stage.
  • Players who lose in Group Stage 1 will drop to the Knockout Bracket Round 1.

Second Group Stage:

  • 32 players in 8 groups of 4 players each, played in a Dual Tournament Format.
  • All Matches are Bo3.
  • Top 2 players of each group advance to the next stage.
  • Players who take fourth place in Group Stage 2 drop to the Knockout Bracket Round 3.
  • Players who take third place in Group Stage 2 drop to the Knockout Bracket Round 4.

Third Group Stage:

  • 16 players from the Second Group Stage;
  • 16 players from Qualifiers.
  • 8 groups of 4 players each, played in a Dual Tournament Format.
  • All Matches are Bo3.
  • Top 2 players of each group advance to the playoffs.
  • Players who take first place in Group Stage 3 advance to the playoffs Round of 16.
  • Players who take second place in Group Stage 3 advance to the playoffs Round of 24.
  • Players who take third place in Group Stage 3 drop to the Knockout Bracket Round 6.
  • Players who take fourth place in Group Stage 3 drop to the Knockout Bracket Round 5.

Knockout Brackets:

  • 8 Single-elimination Brackets, consisting of 6 Rounds each.
  • Each Bracket starts with 2 players who took fourth place in Group Stage 1 and 2 players who took third place in Group Stage 1.
  • From Round 3 onwards each Round 1 Player drops from the Groupstages into the Knockout Bracket (per Knockout Bracket).
  • All Matches are Bo3, except for Round 6, which will be Bo5.
  • The Winner of each Knockout Bracket will advance to the playoffs Round of 24.

Playoffs:

  • 24 players in a single-elimination bracket.
  • Round of 24 to Semifinals are played in Bo5.
  • Finals are played in Bo7.

Map Pool[edit]

Talents[edit]

  • Observer
    • Poland Indy (Igor Kaczmarek)
  • Observer
    • Poland Indy (Igor Kaczmarek)
  • Spanish Commentators
  • Italian Commentators
  • French Commentators
    • France Funka (Alexandre Verrier)
    • France Pomf (Alexandre Noci)
    • France TKL (Rémi Hibon)
    • France Thud (Hadrien Noci)
    • France YoGo (Pierre-Marie Humeau)
  • B/C-Stream Commentators (Day 1 and 2 only)s

Prize Pool[edit]

$100,000 USD and 12,600 WCS Circuit Points are spread among the players as seen below:

Notable Participants[edit]

This list contains the most notable players. For a full participants list go to: Player List

Protoss Terran Zerg
Qualified players (16)
Hong Kong Bistork 1
Infinity GamingInfinity Gaming
United States Future
AGO EsportsAGO Esports
Poland Elazer
Taiwan ButAlways
mousesportsmousesports
Germany HeRoMaRinE3
Invictus GamingInvictus Gaming
China iAsonu
J TeamJ Team
Taiwan Has 3
Panda GlobalPanda Global
Brazil Kelazhur
Team QLASHTeam QLASH
Germany Lambo
TingTing
United States Neeb
OSC EliteOSC Elite
Canada MaSa
Taiwan Lemon
1
Legacy EsportsLegacy Esports
Australia Probe
Ocean GamingOcean Gaming
Mexico SpeCial
GamersOriginGamersOrigin
Italy Reynor
NewbeeNewbee
China TIME
NewbeeNewbee
Canada Scarlett
ENCEENCE
Finland Serral
Notable open sign-up players
Alpha XAlpha X
United States Astrea
MkersMkers
Ukraine Awers
3D!Clan3D!Clan
Russia Bee
IndyK CrewIndyK Crew
Poland BluE
Team STARCOMTeam STARCOM
Russia Brat_OK
Windigo GamingWindigo Gaming
Ukraine Bly
CascadeCascade
France DnS
Infinity GamingInfinity Gaming
France Clem
Chivo SCChivo SC
Mexico Cham
Team BlacerTeam Blacer
Poland Gerald
3D!Clan3D!Clan
Russia Creed
Infinity GamingInfinity Gaming
France Denver
Infinity GamingInfinity Gaming
Croatia goblin
Team STARCOMTeam STARCOM
Ukraine Kas
OSC EliteOSC Elite
Brazil Erik
Wolf's PackWolf's Pack
Germany GunGFuBanDa
ePunksePunks
Denmark Lillekanin
Austria HateMe
AsterionAsterion
Netherlands Harstem
O'Gaming TVO'Gaming TV
France MarineLorD
Alpha XAlpha X
France hinO
Team QLASHTeam QLASH
Ukraine Hellraiser
MkersMkers
Poland souL
Hasu PlayersHasu Players
Ukraine Minatoeh 2
Team LiquidTeam Liquid
Poland MaNa
Team LiquidTeam Liquid
Netherlands uThermal
Infinity GamingInfinity Gaming
Sweden Namshar
IndyK CrewIndyK Crew
Russia Nerazim
BSLesportsBSLesports
Bulgaria Wanderer
MkersMkers
Poland Nerchio
ePunksePunks
Denmark PappiJoe
Poland Ziggy
PSISTORM GamingPSISTORM Gaming
Switzerland PengWin
France PtitDrogo
3D!Clan3D!Clan
Ukraine ZipperTheFly
Epikk EsportsEpikk Esports
United Kingdom RiSky
PSISTORM GamingPSISTORM Gaming
China Sakura
CascadeCascade
Sweden SortOf
Wolf's PackWolf's Pack
France ShaDoWn
Wizards Esports ClubWizards Esports Club
Spain SouLeer
MkersMkers
Germany ShoWTimE
ePunksePunks
Denmark Spazymazy
Wolf's PackWolf's Pack
Russia SKillous
GamersOriginGamersOrigin
France Stephano
ePunksePunks
Denmark SpaceMarine
Team LiquidTeam Liquid
Germany TLO
Team STARCOMTeam STARCOM
Russia Vanya
PSISTORM GamingPSISTORM Gaming
Sweden Zanster

1 Lemon could not secure a visa and was replaced by Bistork.
2 Minatoeh forfeited his spot due to health issues [1] and was replaced by BraneloB.
3 Has wasn't able to secure a visa and was replaced by the highest seeded (according to the current WCS Circuit Standings) open-signup player HeRoMaRinE.

Results[edit]

Group Stage #1 — Group Stage #2

Group Stage 3[edit]

Group A[edit]

Group A
July 12, 2019 - 19:45 CEST
1. Finland  Serral 2-0 4-1
2. Sweden  SortOf 2-1 4-3
3. Ukraine  Hellraiser 1-2 3-4
4. Hong Kong  Bistork 0-2 1-4
Group A Matches
July 12, 2019 - 17:45UTC
Serral
2
0
SortOf
Serral
SortOf
July 12, 2019 - 17:45UTC
Bistork
0
2
Hellraiser
July 12, 2019 - 18:30UTC
Serral
2
1
Hellraiser
Serral
Hellraiser
July 12, 2019 - 19:15UTC
Hellraiser
0
2
SortOf
Hellraiser
SortOf
July 12, 2019 - 19:15UTC

Group B[edit]

Group B
July 12, 2019 - 19:45 CEST
1. France  PtitDrogo 2-0 4-0
2. Canada  Scarlett 2-1 4-2
3. Germany  GunGFuBanDa 1-2 2-4
4. Brazil  Kelazhur 0-2 0-4
Group B Matches
July 12, 2019 - 17:45UTC
Scarlett
2
0
GunGFuBanDa
Scarlett
GunGFuBanDa
July 12, 2019 - 17:45UTC
Kelazhur
0
2
PtitDrogo
July 12, 2019 - 18:30UTC
Scarlett
0
2
PtitDrogo
Scarlett
PtitDrogo
July 12, 2019 - 18:30UTC
GunGFuBanDa
2
0
Kelazhur
July 12, 2019 - 19:15UTC
Scarlett
2
0
GunGFuBanDa
Scarlett
GunGFuBanDa
July 12, 2019 - 19:15UTC

Group C[edit]

Group C
July 12, 2019 - 19:45 CEST
1. Germany  ShoWTimE 2-0 4-1
2. Mexico  SpeCial 2-1 4-3
3. Poland  Nerchio 1-2 3-5
4. Taiwan  ButAlways 0-2 2-4
Group C Matches
July 12, 2019 - 17:45UTC
SpeCial
2
0
Nerchio
SpeCial
Nerchio
July 12, 2019 - 17:45UTC
ButAlways
1
2
ShoWTimE
July 12, 2019 - 18:30UTC
SpeCial
0
2
ShoWTimE
SpeCial
ShoWTimE
July 12, 2019 - 18:30UTC
Nerchio
2
1
ButAlways
July 12, 2019 - 19:15UTC
SpeCial
2
1
Nerchio
SpeCial
Nerchio

Group D[edit]

Group D
July 12, 2019 - 19:45 CEST
1. China  TIME 2-0 4-1
2. France  DnS 2-1 5-3
3. Germany  Lambo 1-2 4-5
4. Poland  Gerald 0-2 0-4
Group D Matches
July 12, 2019 - 17:45UTC
TIME
2
0
Gerald
TIME
Gerald
July 12, 2019 - 17:45UTC
July 12, 2019 - 18:30UTC
TIME
2
1
Lambo
TIME
Lambo
Gerald
0
2
DnS
July 12, 2019 - 19:15UTC
Lambo
1
2
DnS
Lambo
DnS

Group E[edit]

Group E
July 12, 2019 - 19:45 CEST
1. Germany  TLO 2-0 4-0
2. United States  Neeb 2-1 4-2
3. United States  Future 1-2 2-4
4. France  Clem 0-2 0-4
Group E Matches
July 12, 2019 - 17:45UTC
Neeb
0
2
TLO
Neeb
TLO
July 12, 2019 - 17:45UTC
July 12, 2019 - 18:30UTC
TLO
2
0
Future
TLO
Future
July 12, 2019 - 18:30UTC
July 12, 2019 - 19:15UTC
Future
0
2
Neeb
Future
Neeb

Group F[edit]

Group F
July 12, 2019 - 19:45 CEST
1. Germany  HeRoMaRinE 2-0 4-1
2. Poland  Elazer 2-1 4-3
3. Croatia  goblin 1-2 3-4
4. Sweden  Zanster 0-2 1-4
Group F Matches
July 12, 2019 - 17:45UTC
Elazer
2
0
goblin
Elazer
goblin
July 12, 2019 - 17:45UTC
HeRoMaRinE
2
1
Zanster
July 12, 2019 - 18:30UTC
Elazer
0
2
HeRoMaRinE
Elazer
HeRoMaRinE
July 12, 2019 - 18:30UTC
goblin
2
0
Zanster
July 12, 2019 - 19:15UTC
Elazer
2
1
goblin
Elazer
goblin

Group G[edit]

Group G
July 12, 2019 - 19:45 CEST
1. Poland  MaNa 2-0 4-2
2. Poland  souL 2-1 5-3
3. China  iAsonu 1-2 3-4
4. Canada  MaSa 0-2 1-4
Group G Matches
July 12, 2019 - 17:45UTC
MaSa
1
2
souL
July 12, 2019 - 18:30UTC
souL
1
2
MaNa
souL
MaNa
July 12, 2019 - 19:15UTC
souL
2
0
iAsonu
souL
iAsonu
July 12, 2019 - 19:15UTC

Group H[edit]

Group H
July 12, 2019 - 19:45 CEST
1. Italy  Reynor 2-0 4-1
2. Netherlands  uThermal 2-1 4-2
3. France  MarineLorD 1-2 3-4
4. Australia  Probe 0-2 0-4
Group H Matches
July 12, 2019 - 17:45UTC
Reynor
2
0
uThermal
Reynor
uThermal
July 12, 2019 - 17:45UTC
Probe
0
2
MarineLorD
July 12, 2019 - 18:30UTC
Reynor
2
1
MarineLorD
Reynor
MarineLorD
uThermal
2
0
Probe
July 12, 2019 - 19:15UTC
MarineLorD
0
2
uThermal
MarineLorD
uThermal
July 12, 2019 - 19:15UTC

Knockout Bracket[edit]

Bracket[edit]

Round of 24 (Bo5)
Round of 16 (Bo5)
Quarterfinals (Bo5)
Semifinals (Bo5)
Grand Finals (Bo7)
SwedenSortOf
3
GermanyGunGFuBanDa
1
SortOf
GunGFuBanDa
GermanyHeRoMaRinE
3
SwedenSortOf
0
PolandElazer
3
UkraineHellraiser
1
GermanyTLO
0
PolandElazer
3
TLO
Elazer
MexicoSpeCial
3
NetherlandsHarstem
0
SpeCial
Harstem
NetherlandsuThermal
0
FranceClem
3
uThermal
Clem
ChinaTIME
3
FranceClem
1
CanadaScarlett
3
FranceShaDoWn
1
GermanyShoWTimE
3
CanadaScarlett
0
ShoWTimE
Scarlett
July 13, 2019 - 18:10UTC