Liquipedia will soon drop support for Internet Explorer.

2020 NA Apprentice Season 1

[e][h]2020 NA Apprentice Season 1
League Information
Organizer:
Server:
Americas
Type:
Online
Location:
North America Americas
Format:
1v1
Round Robin Group Stages
Single-elimination Playoffs
Prize pool:
$261.77
Start Date:
2020-01-06
End Date:
2020-02-15
Liquipedia Tier:
Links
Player Breakdown
Number of Players:
28
12
7
9
Maps
Chronology


The NA Apprentice is a GSL-style league for North American players.

Format[edit]

Players schedule and play out their own matches within the allotted time during each stage. The top 8 players from the Preseason (4) and Qualifier 1 (4) are directly seeded into Group Stage 2.

  • Group Stage 1:
    • Round robin format.
    • All matches are Bo3.
      • Top 3 players of each group advance to Group Stage 2.
  • Group Stage 2:
    • Round robin format.
    • All matches are Bo3.
      • 1st place advances directly to the Quarterfinals.
      • 2nd and 3rd place finishers advance to the Round of 12.
  • Playoffs:
    • Single elimination bracket.
    • Round of 12, Quarterfinals and Semifinals are Bo5.
    • Finals are Bo7.

Player Eligibility[edit]

  • Only players eligible for the NA region in the ESL Pro Tour Masters Qualifiers may participate in this tournament.

Prize Pool[edit]

  • The winner is awarded a seed in the 2020 NA Apprentice Championship.

Participants[edit]

Protoss Protoss (12) Terran Terran (7) Zerg Zerg (9)
Preseason (4)
Canada DisK
United States of America Future
United States of America Silky
United States of America Raze
From Qualifier #1 into Group Stage 2 (4)
China Asuna
United States of America Cuddlebear
United States of America Scrubbles
United States of America Hupsaiya
From the Qualifiers (20)
United States of America DoctorRyan
United States of America FoxeR
United States of America CalebAracous
United States of America Early
Canada MogarFNSMASH
Costa Rica EON
United States of America Hjax
United States of America Timorus
United States of America ETpwnHome
United States of America Nycro
United States of America Truth
United States of America fullheart
United States of America OhrlRokK
United States of America Vindicta
United States of America Hunta
United States of America PattyMac
United States of America Prototype
United States of America Rhizer
United States of America starkiller
Canada Semper

Results[edit]

Group Stage 1[edit]

Group A[edit]

Group A
1. United States of America  Prototype 4-0 6-1
2. United States of America  Nycro 3-1 4-2
3. United States of America  fullheart 2-2 2-5
4. United States of America  Early 1-3 2-6
5. United States of America  Vindicta 0-0 0-0

Group B[edit]

Group B
1. United States of America  starkiller 3-0 6-0
2. United States of America  Hjax 2-2 5-5
3. United States of America  Truth 2-2 4-5
4. United States of America  Hunta 1-2 3-5
5. United States of America  DoctorRyan 1-3 4-7

Group C[edit]

Group C
1. United States of America  CalebAracous 3-1 4-2
2. United States of America  PattyMac 3-1 6-4
3. United States of America  Timorus 2-2 3-4
4. Costa Rica  EON 2-2 5-4
5. United States of America  OhrlrokK 0-4 0-4

Group D[edit]

Group D
1. Canada  Semper 3-1 7-4
2. United States of America  Rhizer 3-1 7-4
3. United States of America  FoxeR 2-2 3-4
4. United States of America  ETpwnHome 2-2 3-5
5. Canada  MogarFNSMASH 0-4 1-4

Group Stage 2[edit]

Group A[edit]

Group A
1. United States of America  Future 4-0 8-1
2. United States of America  Scrubbles 3-1 6-4
3. United States of America  starkiller 2-2 4-5
4. United States of America  PattyMac 0-3 2-6
4. United States of America  fullheart 0-3 2-6

Group B[edit]

Group B
1. United States of America  Silky 4-0 8-1
2. United States of America  CalebAracous 3-1 6-3
3. United States of America  Hupsaiya 2-2 4-5
4. United States of America  Rhizer 1-3 5-6
5. United States of America  Truth 0-4 0-8

Group C[edit]

Group C
1. United States of America  Cuddlebear 4-0 8-0
2. Canada  DisK 3-1 6-3
3. Canada  Semper 2-2 5-6
4. United States of America  Timorus 1-3 3-6
5. United States of America  Nycro 0-4 1-8

Group D[edit]

Group D
1. China  Asuna 4-0 8-1
2. United States of America  Raze 3-1 7-2
3. United States of America  Prototype 2-2 4-5
4. United States of America  FoxeR 1-3 3-6
5. United States of America  Hjax 0-4 0-8

Playoffs[edit]

Round of 12
 USA CalebAracous
1
CalebAracous 
 Prototype
 USA Prototype
3
 Canada DisK
2
DisK 
 starkiller
 USA starkiller
3
 USA Scrubbles
0
Scrubbles 
 Semper
 Canada Semper
3
 USA Raze
3
Raze 
 Hupsaiya
 USA Hupsaiya
0
Quarterfinals
 USA Future
3
Future 
 Prototype
 USA Prototype
0
 China Asuna
3
Asuna 
 starkiller
 USA starkiller
0
 USA Silky
3
 Canada Semper
0
 USA Cuddlebear
1
 USA Raze
3
Semifinals
 USA Future
3
Future 
 Asuna
February 15, 2020 - 13:00 EST
 China Asuna
1
 USA Silky
3
Silky 
 Raze
February 15, 2020 - 11:30 EST
 
Zen
 USA Raze
0
Finals
 USA Future
4
Future 
 Silky
 USA Silky
2

Racial Distribution[edit]

  Protoss TerranZergRandom
Group Stage 1
1279
Group Stage 2
956
Round of 12
44
Quarterfinals
323
Semifinals
211
Finals
11
Winner
1

View Games[edit]

Stream[edit]