ASL Season 2 Prime League

From Liquipedia StarCraft 2 Wiki



[e][h]ASL Season 2 Prime League
League Information
Organizer:
Ascended StarCraft[1]
Sabre and ASL [2]
Server:
North America
Type:
Online
Location:
USA USA
Format:
1v1 Round of 32: Masters+ Only!
Prize pool:
$1,500
Start Date:
2014-08-18
End Date:
2014-10-18
Liquipedia Tier:
Player Breakdown
Number of Players:
32
10
7
15
Maps


The Prime League is ASL's Professional league which will have Masters, Grand Masters, and Pro players. Players will compete in a high quality, high production, and professional style tournament with a cash prize pool for the winners. The event will be casted live at The Official ASL Twitch Channel. The VODS will be available from the ASL YouTube channel.

Ascended StarCraft League Official blue logo designed on Feb 10th 2014 by Scott Sandoval VFX

This unprecedented tournament allows casual gamers to compete just like the professionals. It gives them a taste of an epic league just like the GSL.

Prime League Information[edit]

Format[edit]

  • 8 groups of 4 will battle it out in the Round of 32, trying to advance to the next level in the Round of 16.
  • The top 2 in each group will advance.
  • Each match will be best of 3 during the Round of 32 and 16.
  • Group Stages end. Playoffs begin.
  • Each match will be best of 5 during the Round of 8.
  • Each match will be best of 7 during Round of 4 Semi Finals.
  • Each match will be best of 7 during the Grand Finals.

Map Pool Details[edit]

All maps are used with GameHeart Mod Extension.

Map Rules[edit]

  • Each Player May veto 1 map of their choosing before a match starts.
  • Loser always gets to pick the map.
  • Round of 32: [Ion] will be the default map for game 1. Loser picks after that.
  • Round of 16 and beyond: Player with best tier (group spot) gets to pick map first, and if there is a tie the player with the best game record will pick first.

Results[edit]

Prize Pool[edit]

$1,500 + TBD USD are divided among participants as follows:

Top 8 Players will be guaranteed a spot in Season 3

Notable Participants in ASL Prime[edit]

Protoss Protoss Terran Terran Zerg Zerg
USA puCK
Canada MaSa
South Korea PenguiN
South Korea Seed
Brazil Kelazhur
New Zealand Petraeus
USA Minigun
South Korea Journey
USA JonSnow
South Korea Arthur
Ukraine Bly
Austria Cube
Switzerland PengWin
South Korea Pigbaby
Canada hendralisk
South Korea JYP
Australia Livibee
United Kingdom Fenner
USA Silky

Results[edit]

Group Stage - Round of 32[edit]

Group A[edit]

Group A
August 18, 2014 - 18:00 PDT
1. USA  puCK 2-0 4-1
2. Canada  MaSa 2-1 4-2
3. Ukraine  Bly 1-2 3-5
4. USA  Silky 0-2 1-4

Group B[edit]

Group B
August 21, 2014 - 18:00 PDT
1. USA  JonSnow 2-0 4-1
2. Brazil  Kelazhur 2-1 5-2
3. Austria  Cube 1-2 2-4
4. USA  ViBE* 0-2 0-0

*ViBE Forfeited his Matches.

Group C[edit]

Group C
August 22, 2014 - 18:00 PDT
1. South Korea  Arthur 2-0 4-0
2. USA  Spirit 2-1 4-2
3. Canada  NoRegreT* 0-2 0-4
4. USA  Zan** 0-2 0-4

*NoRegreT Forfeited his 2nd set of Matches.
**Zan Forfeited his Matches.

Group D[edit]

Group D
August 29, 2014 - 18:00 PDT
1. Australia  Livibee 2-0 4-2
2. Canada  MyDarling 2-1 5-3
3. Finland  FireFlyHugs 1-2 4-4
4. Switzerland  PengWin 0-2 0-4

Group E[edit]

Group E
August 28, 2014 - 18:00 PDT
1. United Kingdom  Fenner 2-0 4-0
2. USA  Eon 2-1 4-2
3. USA  Neeb* 0-2 0-4

*Neeb Forfeited his matches.

Group F[edit]

Group F
August 25, 2014 - 18:00 PDT
1. Canada  hendralisk 2-0 4-0
2. Canada  NuBrGNi 2-1 4-3
3. Canada  Steadfast 1-2 2-5
4. Canada  Ineffable 0-2 2-4

Group G[edit]

Group G
September 1, 2014 - 18:00 PDT
1. South Korea  Journey 2-0 4-0
2. South Korea  Seed 2-1 4-2
3. South Korea  PenguiN 1-2 2-4
4. USA  Suppy 0-2 0-4

*Suppy Forfeited his 2nd Match.

Group H[edit]

Group H
September 4, 2014 - 18:00 PDT
1. New Zealand  Petraeus 2-0 4-1
2. USA  Minigun 2-1 5-2
3. USA  qxc 1-2 2-4
4. South Korea  JYP 0-2 0-4

Group Stage - Round of 16[edit]

Group A[edit]

Group A
September 12, 2014 18:00 PDT
1. Canada  hendralisk 2-0 4-1
2. USA  puCK 2-1 5-2
3. South Korea  Seed 1-2 2-4
4. USA  Eon 0-2 0-4

Group B[edit]

Group B
September 11, 2014 - 18:00 PDT
1. USA  Minigun 2-0 4-0
2. South Korea  Arthur 2-1 4-2
3. USA  JonSnow 1-2 2-4
4. Canada  MyDarling 0-2 0-4

Group C[edit]

Group C
September 15, 2014 - 18:00 PDT
1. New Zealand  Petraeus 2-0 4-0
2. Brazil  Kelazhur 2-1 4-2
3. Canada  NuBrGNi 1-2 2-5
4. Australia  Livibee 0-2 1-4

Group D[edit]

Group D
September 18, 2014 - 18:00 PDT
1. United Kingdom  Fenner 2-0 4-2
2. Canada  MaSa 2-1 3-2
3. USA  Spirit 1-2 1-4
4. South Korea  Journey 0-2 0-0

Playoffs[edit]

Quarterfinals (Bo5)
 Canada hendralisk
3
hendralisk 
 Arthur
 South Korea Arthur
2
 USA Minigun
1
Minigun 
 puCK
September 22, 2014 20:30 PDT
 USA puCK
3
 New Zealand Petraeus
0
Petraeus 
 MaSa
September 25, 2014 18:30 PDT
 Canada MaSa
3
 United Kingdom Fenner
3
Fenner 
 Kelazhur
September 25, 2014 19:45 PDT
 Brazil Kelazhur
1
Semifinals (Bo7)
 Canada hendralisk
2
hendralisk 
 puCK
 USA puCK
4
 Canada MaSa
4
MaSa 
 Fenner
 United Kingdom Fenner
0
Finals (Bo7)
 USA puCK
1
puCK 
 MaSa
October 18, 2014 12:00 PDT
 Canada MaSa
4

Racial Distribution[edit]

  Protoss TerranZergRandom
Round of 32
10715
Round of 16
547
Quarterfinals
323
Semifinals
112
Finals
11
Champion
1

VODs[edit]