Follow us on Twitter @LiquipediaSC2 if you'd like to be kept up to date on all things StarCraft II!

Alpha X Apprentice Season 4

From Liquipedia StarCraft 2 Wiki
[e][h]Alpha X Apprentice Season 4
League Information
Organizer(s):
Server:
Americas / Europe
Type:
Online
Location:
World World
Format:
1v1
Group Stage
Playoffs
Prize Pool:
$70 USD
Start Date:
2020-05-19
End Date:
2020-08-10
Liquipedia Tier:
Links
Player Breakdown
Number of Players:
14
4
5
5
Maps
Chronology
#3
 #3
#5 
#5


Format[edit]

  • Group Stage:
    • Round-Robin format.
    • All matches are Bo5.
    • Top player of each group advances to the Playoffs stage in Semifinals of Code S.
    • Next 2 players of each group advance to the Playoffs stage in Round of 6 of Code S.
    • Next 2 players of each group advance to the Playoffs stage in Semifinals of Code A.
    • Next 2 players of each group are eliminated.
  • Playoffs Stage:
    • Single-elimination bracket.
    • All Matches are Bo5.
    • Both Finals are Bo7.

Talents[edit]

Prize Pools[edit]

Code S[edit]

Code A[edit]

Participants[edit]

Protoss (5) Terran (5) Zerg (4)
France Arrogfire 
France June 
Poland Damrud 
Romania DojoGamer 2
United States LastSurprise 
United States Geeth 
Canada eXiled 
United States Phobia 1
Switzerland Mamba 
Russia Exostriker 
South Korea Soon 2
United States Melody 
United States Hjax 
China VeritaS 
China Summer 1
Finland WoodedMicrob 

1 Summer forfeited his spot and was replaced by Phobia.
2 Soon forfeited his spot and was replaced by DojoGamer.

Results[edit]

Group Stage[edit]

Group A[edit]

Group A
June 3, 2020 - 18:00 CEST
1. Finland  WoodedMicrob 5-1 17-5
2. France  Arrogfire 5-1 17-6
3. United States  Hjax 4-2 14-9
4. United States  Melody 3-3 11-10
5. Poland  Damrud 2-4 9-14
6. Canada  eXiled 1-5 4-16
7. United States  LastSurprise 1-5 4-16

Group B[edit]

Group B
June 3, 2020 - 18:00 CEST
1. France  June 6-0 18-3
2. Russia  Exostriker 4-2 12-8
3. Switzerland  Mamba 4-2 12-9
4. Romania  DojoGamer 3-3 12-13
5. United States  Phobia 2-4 9-14
6. United States  Geeth 1-5 7-15
7. China  VeritaS 1-5 4-16

Playoffs[edit]

Code S[edit]

Round of 6 (Bo5)
 Switzerland Mamba
3
 USA Hjax
0
 France Arrogfire
0
 Russia Exostriker
3
Semifinals (Bo5)
 Finland WoodedMicrob
3
 Switzerland Mamba
0
 France June
0
 Russia Exostriker
3
Finals (Bo7)
 Finland WoodedMicrob
4
 Russia Exostriker
0
3rd Place Match (Bo7)
 Switzerland Mamba
4
 France June
2

Code A[edit]

Semifinals (Bo5)
 USA Melody
0
 USA Phobia
3
 Poland Damrud
2
 Romania DojoGamer
3
Finals (Bo7)
 USA Phobia
1
 Romania DojoGamer
4

Map Statistics[edit]

vs. vs. vs. Mirrors
Map#Σ%Σ%Σ%
Deathaura LE1110100.0%-----------
Eternal Empire LE5110100.0%----220100.0%2--
Ever Dream LE11220100.0%110100.0%42250.0%3-1
Golden Wall LE5110100.0%----3030.0%1--
Nightshade LE7110100.0%110100.0%32166.7%2--
Purity and Industry LE2--------110100.0%1--
Simulacrum LE8----110100.0%42250.0%2-1
Zen LE1--------------1
Total Sum (Σ)40660100.0%330100.0%179852.9%11-3

View Games[edit]

Streams[edit]