Follow us on Twitter @LiquipediaSC2 if you'd like to be kept up to date on all things StarCraft II!

Alpha X Junior Championships 2021 Season 6

From Liquipedia StarCraft 2 Wiki
[e][h]Alpha X Junior Championships 2021 Season 6
League Information
Organizer(s):
Server:
Europe
Type:
Online
Location:
World World
Format:
1v1
Group Stages
Single-elimination Bracket
Prize Pool:
$200 USD
Start Date:
2021-11-28
End Date:
2021-12-18
Liquipedia Tier:
Links
Player Breakdown
Number of Players:
12
6
1
5
Maps
Chronology
Upcoming Matches
Ro8 Group A Winnervs.Ro8 Group B Runner-up
December 18, 2021 - 18:00 UTC
Alpha X Junior Championships 2021 Season 6
Ro8 Group B Winnervs.Ro8 Group A Runner-up
December 18, 2021 - 19:00 UTC
Alpha X Junior Championships 2021 Season 6
TBD vs. TBD
December 18, 2021 - 20:00 UTC
Alpha X Junior Championships 2021 Season 6


The Alpha X Junior Championships is a circuit featuring young players of 17 years old and under. The 2021 circuit include 9 tournaments for a total cash prize of $2,100. Each tournament grant OSC points as well.

In order to compete, players must be 17 years old or under and must not have earned points in the 2020/2021 EPT Circuit.

Format[edit]

  • 12 players
    • Top 8 from the previous season invited.
    • 4 players from open qualifier
  • Group Stage 1 (Round of 12):
    • Dual Tournament Format.
    • 2 groups of 4 players: the top 4 from the previous season directly advances to Group Stage 2.
    • All matches are Bo3. If the Decider Match is a rematch of the first matches of the group, then it is a Bo5 with one point lead for the one who comes from the Winners Match.
    • Top 2 players of each group advance.
  • Group Stage 2 (Round of 8):
    • Dual Tournament Format.
    • 2 groups of 4 players
    • All matches are Bo3. If the Decider Match is a rematch of the first matches of the group, then it is a Bo5 with one point lead for the one who comes from the Winners Match.
    • Top 2 players of each group advance.
  • Playoffs:
    • Single-elimination bracket.
    • Semifinals are Bo5.
    • Finals are Bo7.

Prize Pool[edit]

Participants[edit]

Protoss (6) Terran (1) Zerg (5)
From 2021 Season 5 Playoffs (4)
Alpha XAlpha X
France Arrogfire
CSO eSportsCSO eSports
Russia YoungYakov
Alpha XAlpha X
Russia Exostriker
PLATOONPLATOON
Ukraine SlyCrab
From 2021 Season 5 Round of 8 (4)
3D!Clan3D!Clan
Russia DefMars
Germany Ghosti
Platinum HeroesPlatinum Heroes
Poland PAPI
Platinum HeroesPlatinum Heroes
United Kingdom Iba
From the Under 16yo Qualifier (2)
Russia Enhimba
Alpha XAlpha X
Sweden Fjant
From the 16yo & 17yo Qualifier (2)
Team RottiTeam Rotti
Romania CuKu
Houkago Tea TeamHoukago Tea Team
Russia Rime

Results[edit]

Group Stage 1 (Round of 12)[edit]

Group A[edit]

Group A
November 28, 2021 - 18:00
1.Russia  DefMars2-04-1
2.Romania  CuKu2-14-2
3.Germany  Ghosti1-23-4
4.Russia  Enhimba0-20-4
Group A Matches
Ghosti
2
0
Enhimba
Ghosti
Enhimba
November 28, 2021 - 18:45UTC
DefMars
2
0
CuKu
DefMars
CuKu
November 28, 2021 - 18:00UTC
Ghosti
1
2
DefMars
Ghosti
DefMars
November 28, 2021 - 19:15UTC
Enhimba
0
2
CuKu
Enhimba
CuKu
November 28, 2021 - 20:10UTC
Ghosti
0
2
CuKu
Ghosti
CuKu
November 28, 2021 - 20:35UTC

Group B[edit]

Group B
December 4, 2021 - 18:00
1.Poland  PAPI2-04-0
2.United Kingdom  Iba2-14-3
3.Sweden  Fjant1-23-4
4.Russia  Rime0-20-4
Group B Matches
PAPI
2
0
Fjant
PAPI
Fjant
December 4, 2021 - 18:00UTC
Iba
2
0
Rime
Iba
Rime
December 4, 2021 - 18:40UTC
PAPI
2
0
Iba
PAPI
Iba
December 4, 2021 - 19:15UTC
Fjant
2
0
Rime
Fjant
Rime
December 4, 2021 - 19:45UTC
Iba
2
1
Fjant
Iba
Fjant

Group Stage 2 (Round of 8)[edit]

Group A[edit]

Group A
December 11, 2021 - 18:00
France  Arrogfire0-00-0
Russia  DefMars0-00-0
United Kingdom  Iba0-00-0
Russia  YoungYakov0-00-0
Group A Matches
DefMars
YoungYakov
Arrogfire
Iba

Group B[edit]

Group B
December 12, 2021 - 18:00
Romania  CuKu0-00-0
Russia  Exostriker0-00-0
Poland  PAPI0-00-0
Ukraine  SlyCrab0-00-0
Group B Matches
Exostriker
PAPI
CuKu
SlyCrab

Playoffs[edit]

Semi-Finals (Bo5)
Finals (Bo7)
Ro8 Group A Winner
Ro8 Group B Runner-up
Ro8 Group A Winner
Ro8 Group B Runner-up
December 18, 2021 - 18:00UTC
Ro8 Group B Winner
Ro8 Group A Runner-up
Ro8 Group B Winner
Ro8 Group A Runner-up
December 18, 2021 - 19:00UTC
December 18, 2021 - 20:00UTC

Racial Distribution[edit]

  Protoss TerranZerg
Round of 12
615
Round of 8
512
Semifinals
1NYD
Final Match
NYD
Winner
NYD

Map Statistics[edit]

vs. vs. vs. Mirrors
Map#Σ%Σ%Σ%
2000 Atmospheres LE7110100.0%110100.0%21150.0%-3-
Berlingrad LE1-------------1-
Blackburn LE1----1010.0%-------
Curious Minds LE3110100.0%1010.0%1010.0%---
Glittering Ashes LE4----21150.0%110100.0%-1-
Hardwire LE3----21150.0%-----1-
Pride of Altaris LE3----2020.0%-----1-
Total Sum (Σ)22220100.0%93633.3%42250.0%-7-

View Games[edit]

Streams[edit]

External Links[edit]

References[edit]