Australian Cyber League 2015 Pro Circuit: Sydney


[e][h]2015 ACL Pro Sydney
League Information
Game Version:
Server:
Southeast Asia
Type:
Offline
Location:
Australia Australia
Format:
1v1, Group Stage into Double-Elimination Bracket
Prize pool:
3,500 AUD (≃ $2,680)
Start Date:
2015-06-27
End Date:
2015-06-28
Liquipedia Tier:
Player Breakdown
Number of Players:
38
Maps


The Australian Cyber League 2015 Sydney continues its new Seasonal format in Heart of the Swarm, held at 'Macquarie University' in New South Wales.

Prize Pool[edit]

$4,000 AUD prize pool to be split among the participants:

Converted USD prizes are based on the currency exchange rate (taken from xe.com) on June 28, 2015: 1 AUD = 0.76545 USD.

Format[edit]

The top 16 seeded players from two online qualifiers are pitted against the top 8 players from an open tournament to form a 24 player group stage. The top 2 of each group proceed to the double-elimination championship bracket.

Map Pool Details[edit]

Each player takes turns removing one map from the map pool for each set until 3 maps remain. Each player then chooses what map they want to play on if they lose a game with the remaining map being the starting map.

Qualifiers[edit]

ACL Points accumulated from various tournaments determined seeding into the main event.

Talents[edit]

  • Commentators:

Point standing[edit]

Top 16 ACL Points as of 2015 ACLPro Sydney:

Player ACL Points
Australia  Frustration 464
Australia  Law 440
Australia  Probe 430
South Korea  KingKong 408
Australia  Pox 390
New Zealand  Crimson 366
Australia  Azure 316
Australia  Yours 307
Australia  Kez 245
Philippines  EnDerr 240
Australia  Namakaye 200
Australia  Redemption 170
Australia  NaMeK 164
Australia  Wally 142
Australia  CaVaLieR 137
Australia  DarK 131
Explanation
= Seeded into Group Stage (Top 16)
= Seeded into Open Bracket
= Not attending ACL Sydney

Participants[edit]

Protoss Protoss (7) Terran Terran (4) Zerg Zerg (13)
Seeded via points (15)
Australia Frustration
Australia Azure
Australia Law
Australia Probe
Australia Redemption
South Korea KingKong
Australia Namakaye
Australia Pox
Australia NaMeK
New Zealand Crimson
Australia CaVaLieR
Australia Yours
Australia Kez
Philippines EnDerr
1
Australia Wally
Australia Dark
Open Bracket (9)
Australia Dragonite
China Afhrait
Australia Alopex
China Pigeon
Australia HuT
Australia NXZ
New Zealand MightyKiwi
Australia Chase
Australia Soundwave

1 EnDerr was unable to participate and was replaced by HuT who placed 5th in the 2nd Open Bracket.

Results[edit]

Open Bracket[edit]

Group Stage[edit]

Group A[edit]

Group A
1. Australia  Alopex 4-1 9-4
2. Australia  NXZ 4-1 9-4
3. Australia  Frustration 3-2 7-4
4. Australia  Yours 2-3 6-6
5. Australia  Kez 2-3 4-8
6. Australia  Dark 0-5 1-10

Group B[edit]

Group B
1. New Zealand  MightyKiwi 4-1 9-3
2. China  Pigeon 4-1 8-2
3. Australia  Law 3-2 7-5
. Australia  Azure 2-2 4-5
. Australia  Dragonite 0-3 1-6
. Australia  CaVaLieR 0-4 0-8

Group C[edit]

Group C
1. Australia  Wally 5-0 10-4
2. New Zealand  Crimson 4-1 9-3
. Australia  Probe 2-2 5-5
. Australia  HuT 1-2 4-5
. Australia  Namakaye 0-3 1-6
. China  Afhrait 0-4 2-8

Group D[edit]

Group D
1. South Korea  KingKong 5-0 10-1
2. Australia  Pox 4-1 8-3
. Australia  Soundwave 3-2 6-5
. Australia  Redemption 2-3 6-8
. Australia  Chase 1-4 3-8
. Australia  NaMeK 0-5 0-10

Championship Bracket[edit]

Quarterfinals
 South Korea KingKong
1
KingKong 
 NXZ
 Australia NXZ
2
 Australia Alopex
2
 New Zealand Crimson
1
 Australia Wally
2
Wally 
 Pox
 Australia Pox
1
 New Zealand MightyKiwi
1
 China Pigeon
2
Semifinals
 Australia NXZ
0
NXZ 
 Alopex
 Australia Alopex
2
 Australia Wally
1
 China Pigeon
2
Winners' Finals
 Australia Alopex
1
Alopex 
 Pigeon
 China Pigeon
2
Losers' Round 1
 South Korea KingKong
2
KingKong 
 Crimson
 New Zealand Crimson
0
 Australia Pox
0
 New Zealand MightyKiwi
2
Losers' Round 2
 Australia Wally
0
Wally 
 KingKong
 South Korea KingKong
2
 Australia NXZ
2
NXZ 
 MightyKiwi
 New Zealand MightyKiwi
0
Losers' Round 3
 South Korea KingKong
1
 Australia NXZ
2
Losers' Finals
 Australia Alopex
1
 Australia NXZ
2
Grand Finals
 China Pigeon
3
Pigeon 
 NXZ
Pigeon starts the game with an advantage of 1 map as he comes from the winner's bracket
 Australia NXZ
1

Racial Distribution[edit]

  Protoss TerranZergRandom
Group Stage
7413
Round of 8
17
Round of 4
13
Winner Final
11
Grand Final
11
Winner
1

View Games[edit]