Follow us on Twitter @LiquipediaSC2 if you'd like to be kept up to date on all things StarCraft II!

Cheeseadelphia 4

From Liquipedia StarCraft 2 Wiki
This article is a tournament stub. You can help Liquipedia by expanding it.


[e][h]Cheeseadelphia 4
League Information
Organizer:
Server:
Americas
Type:
Offline
Location:
United States Philadelphia
Format:
1v1
Prize pool:
$4,000 USD
Start Date:
2017-01-07
End Date:
2017-01-08
Liquipedia Tier:
Links
Player Breakdown
Number of Players:
64
Chronology


Cheeseadelphia 4 is the continuation of of the Cheeseadelphia LAN series! Cheeseadelphia is North America's largest non-WCS tournament by prize pool and sign ups. Cheeseadelphia 4 will take place in the LocalHost LAN Arena and will be casted by Ravi "feardragon" Pareek, Tim "DrennoC" Conner, and Kwame "Temp0" Mensah.

Format[edit]

  • Group Stages
    • Group Stage 1: Ro64 GSL Groups
    • Group Stage 2: Ro32 GSL Groups
  • Play Offs
The top 16 players from the group stages of the tournament will be seeded into a single elimination bracket based on their performance in stage one of the tournament.
  • Single elimination
    • Best-of-3 Ro16-Ro8
    • Best-of-5 Semifinals
    • Best-of-7 Finals

Prize Pool[edit]

USD 4,000* (Sliding Scale Depending on Prize Pool) are spread as listed below:

Notable Participants[edit]

Protoss Terran Zerg
United States Creature
United States Pokebunny
United States Voltz
United States Tesla
United States Raze
United States JonSnow
United States printf
United States Cuddlebear
United States Suppy
United States MCanning
South Korea EJK
United States GAMETIME
Canada Semper
Switzerland PengWin
Canada MaSa
United States Towelie
United States Epic
United States Dolan

Results[edit]

Group Stage #1[edit]

Group A[edit]

Group A
1. Canada  MaSa 2-0 4-0
2. United States  McMonroe 2-1 4-2
3. United States  Blast 1-2 2-4
4. United States  MoldedPixels 0-2 0-4

Group B[edit]

Group B
1. Canada  Semper 1-0 2-0
2. United States  SyberCat 1-1 2-3
3. United States  Jamileon 1-2 3-4

Group C[edit]

Group C
1. United States  Crayon 2-0 4-0
2. United States  Suppy 2-1 4-0
3. United States  Ricemonkey 1-2 0-4
4. United States  Sacrilege 0-2 0-4

Group D[edit]

Group D
1. United States  JonSnow 2-0 4-0
2. United States  Graphix 2-1 4-2
3. United States  Xpired 1-2 2-4
4. United States  vipor 0-2 0-4

Group E[edit]

Group E
1. United States  GAMETIME 2-0 4-0
2. United States  FuturE 2-1 4-4
3. United States  DisReSpeCT 1-2 4-4
4. United States  ShmubDub 0-2 0-4

Group F[edit]

Group F
1. United States  Raze 1-0 2-0
2. United States  NaCL 1-1 3-3
3. United States  Early 1-1 3-5

Group G[edit]

Group G
1. United States  Cuddlebear 1-0 2-0
2. United States  printf 2-1 4-2
3. United States  mykohchoo 0-2 0-4

Group H[edit]

Group H
1. United States  Epic 1-0 2-0
2. United States  Savage 2-1 4-2
3. United States  Kaboosh 0-2 0-4

Group I[edit]

Group I
1. United States  Tesla 2-0 4-0
2. United States  NethuNe 2-1 4-2
3. United States  Gemini 1-2 2-4
4. United States  Mhodesty 0-2 0-4

Group J[edit]

Group J
1. United States  Pokebunny 2-0 4-0
2. United States  MCanning 2-1 4-2
3. United States  WildGame 1-2 2-4
4. United States  Greg 0-2 0-4

Group K[edit]

Group K
1. South Korea  EJK 2-0 4-0
2. Switzerland  PengWin 2-1 4-2
3. United States  Ethereal 1-2 2-4
4. United States  BoO 0-2 0-4

Group L[edit]

Group L
1. United States  Creature 2-0 4-1
2. United States  TAGurPRGNANT 2-1 5-2
3. United States  ZergGirl 1-2 2-4
4. United States  Poizon 0-2 0-4

Group M[edit]

Group M
1. United States  Skyler 2-0 4-2
2. United States  Towelie 2-1 5-3
3. United States  UpATree 1-2 4-4
4. United States  Wryza 0-2 0-4

Group N[edit]

Group N
1. United States  Dolan 2-0 4-1
2. United States  Hjax 2-1 4-2
3. United States  Ninkazi 1-2 3-4
4. United States  Scorpling 0-2 0-4

Group O[edit]

Group O
1. United States  starkiller 2-0 4-1
2. United States  Voltz 2-1 5-2
3. United States  Allaryce 1-2 2-4
4. United States  Mode 0-2 0-4

Group P[edit]

Group P
1. United States  xKawaiian 2-0 4-0
2. United States  CalebAracous 2-1 4-2
3. United States  Rookwood 1-2 2-5
4. United States  HypemanQ 0-2 1-4

Group Stage #2[edit]

Group A[edit]

Group A
1. Canada  MaSa 2-0 4-0
2. United States  Hjax 2-1 4-2
3. United States  Skyler 1-2 2-4
4. United States  NaCL 0-2 0-4

Group B[edit]

Group B
1. South Korea  EJK 2-0 4-0
2. Canada  Semper 2-1 4-2
3. United States  CalebAracous 1-2 2-5
4. United States  SyberCat 0-2 1-4

Group C[edit]

Group C
1. United States  Pokebunny 2-0 4-1
2. United States  FuturE 2-1 5-4
3. United States  Crayon 1-2 3-4
4. United States  NethuNe 0-2 1-4

Group D[edit]

Group D
1. United States  JonSnow 2-0 4-1
2. United States  printf 2-1 4-3
3. United States  MCanning 1-2 4-4
4. United States  xKawaiian 0-2 0-4

Group E[edit]

Group E
1. United States  Dolan 2-0 4-2
2. United States  TAGurPRGNANT 2-1 5-4
3. United States  GAMETIME 1-2 4-4
4. United States  Graphix 0-2 1-4

Group F[edit]

Group F
1. United States  Cuddlebear 2-0 4-1
2. United States  starkiller 2-1 5-3
3. United States  Towelie 1-2 3-5
4. United States  McMonroe 0-2 1-4

Group G[edit]

Group G
1. United States  Suppy 2-0 4-1
2. Switzerland  PengWin 2-1 4-3
3. United States  Epic 1-2 3-4
4. United States  Tesla 0-2 1-4

Group H[edit]

Group H
1. United States  Raze 2-0 4-0
2. United States  Voltz 2-1 4-3
3. United States  Creature 1-2 3-4
4. United States  Savage 0-2 0-4

Playoffs[edit]

Round of 16 (Bo3)
 Canada MaSa
2
 USA Voltz
0
 South Korea EJK
0
 USA TAGurPRGNANT
2
 USA Dolan
2
 USA printf
0
 USA JonSnow
2
 Switzerland PengWin
0
 USA Cuddlebear
1
 Canada Semper
2
 USA Raze
2
 USA Hjax
0
 USA Pokebunny
2
 USA starkiller
0
 USA Suppy
2
 USA FuturE
0
Quarterfinals (Bo3)
 Canada MaSa
2
 USA TAGurPRGNANT
0
 USA Dolan
0
 USA JonSnow
2
 Canada Semper
0
 USA Raze
2
 USA Pokebunny
0
 USA Suppy
2
Semifinals (Bo5)
 Canada MaSa
0
 USA JonSnow
3
 USA Raze
1
 USA Suppy
3
Finals (Bo7)
 USA JonSnow
4
 USA Suppy
1

View Games[edit]

Streams[edit]

External links[edit]