Follow us on Twitter @LiquipediaSC2 if you'd like to be kept up to date on all things StarCraft II!

Cheeseadelphia 6

From Liquipedia StarCraft 2 Wiki


[e][h]Cheeseadelphia 6
League Information
Organizer:
Server:
Americas
Type:
Offline
Location:
United States Philadelphia
Format:
1v1
Prize pool:
$7,500 USD
Start Date:
2018-01-20
End Date:
2018-01-21
Liquipedia Tier:
Links
Player Breakdown
Number of Players:
64
16
18
25
5
Maps
Chronology


Cheeseadelphia 6 is the continuation of of the Cheeseadelphia LAN series! Cheeseadelphia is North America's largest non-WCS tournament by prize pool and sign ups. Cheeseadelphia 6 will take place at the newly renovated LocalHost LAN Center.

Format[edit]

  • Group Stages
    • Group Stage 1: Ro64 GSL Groups
    • Group Stage 2: Ro32 GSL Groups
    • The top 16 players from the group stages of the tournament will be seeded into a single elimination bracket based on their performance in stage one of the tournament.
  • Play Offs:
    • Single-elimination bracket
    • All matches are Best-of-5.
    • Finals are Best-of-7.

Map Pool[edit]

Casters[edit]

Prize Pool[edit]

Cheeseadelphia 6 features a $7,500 prize pool.

Notable Participants[edit]

Protoss Terran Zerg
United States Bowman
United States avilo
United States CalebAracous
United States Creature
United States Cuddlebear
Mexico Cham
United States Hjax
United States Dolan
United States Cicada
United States Lucky
United States Epic
United States EndOfLine
United States MCanning
United States Future
United States JonSnow
United States Neeb
United States Kozan
United States McMonroe
United States printf
Canada MaSa
Switzerland PengWin
Australia Probe
United States Pokebunny
United States starkiller
Russia Rail
United States Raze
United States Suppy
United States Tesla
United States Sugar
United States xKawaiian

Results[edit]

Group Stage 1[edit]

See full groups here.

Group A[edit]

Group A
1. United States  Neeb 2-0 4-0
2. United States  ZergGirl 2-1 4-3
3. Canada  Maze 1-2 3-4
4. United States  NSGJoe 0-2 0-4

Group B[edit]

Group B
1. Mexico  Cham 2-0 4-1
2. United States  Ninja 2-1 4-3
3. Brazil  TurkeyDano 1-2 3-4
4. United States  SyberCat 0-2 1-4

Group C[edit]

Group C
1. Australia  Probe 2-0 4-0
2. United States  avilo 2-1 4-2
3. United States  NethuNe 1-2 2-4
4. United States  Vesuveus 0-2 0-4

Group D[edit]

Group D
1. Canada  MaSa 2-0 4-0
2. United States  Bowman 2-1 4-2
3. United States  ShmubDub 1-2 2-5
4. United States  doodusmaximus 0-2 1-4

Group E[edit]

Group E
1. United States  JonSnow 2-0 4-0
2. United States  Gemini 2-1 4-3
3. United States  CalebAracous 1-2 3-4
4. United States  HoneyVinegar 0-2 0-4

Group F[edit]

Group F
1. United States  Raze 2-0 4-0
2. Switzerland  PengWin 2-1 4-2
3. United States  DisReSpeCT 1-2 2-4
4. United States  MoldedPixels 0-2 0-4

Group G[edit]

Group G
1. United States  Suppy 2-0 4-0
2. United States  Hjax 2-1 4-2
3. United States  Ninkazi 1-2 2-4
4. United States  Cyan 0-2 0-4

Group H[edit]

Group H
1. United States  starkiller 2-0 4-0
2. United States  xKawaiian 2-1 4-2
3. United States  DaGrassAssn 1-2 2-4
4. United States  Scorplingg 0-2 0-4

Group I[edit]

Group I
1. United States  MCanning 2-0 4-0
2. United States  Sugar 2-1 4-2
3. United States  Freeedom 1-2 2-4
4. United States  Wryza 0-2 0-4

Group J[edit]

Group J
1. United States  Kozan 2-0 4-1
2. United States  Pokebunny 2-1 5-2
3. United States  Mustang 1-2 2-4
4. United States  CoachZ 0-2 0-4

Group K[edit]

Group K
1. United States  Cuddlebear 2-0 4-0
2. United States  printf 2-1 4-2
3. United States  Tugboat 1-2 2-4
4. United States  Allaryce 0-2 0-4

Group L[edit]

Group L
1. United States  EndOfLine 2-0 4-1
2. United States  Cicada 2-1 5-3
3. United States  Ticklebandit 1-2 3-5
4. United States  ricemonkey 0-2 1-4

Group M[edit]

Group M
1. Russia  Rail 2-0 4-0
2. United States  Dolan 2-1 4-2
3. United States  mLty 1-2 2-4
4. United States  AlexTheWhite 0-2 0-4

Group N[edit]

Group N
1. United States  Tesla 2-0 4-1
2. United States  Future 2-1 5-2
3. Canada  MLT 1-2 2-4
4. United States  gnychis 0-2 0-4

Group O[edit]

Group O
1. United States  Epic 2-0 4-0
2. United States  Creature 2-1 4-2
3. United States  Octomologyst 1-2 2-4
4. United States  skiboots 0-2 0-4

Group P[edit]

Group P
1. United States  McMonroe 2-0 4-0
2. United States  Lucky 2-1 4-2
3. United States  BoO 1-2 2-4
4. United States  Ribeye 0-2 0-4

Group Stage 2[edit]

See full groups here.

Group A[edit]

Group A
1. United States  Neeb 2-0 4-0
2. United States  Epic 2-1 4-3
3. United States  Dolan 1-2 3-4
4. Switzerland  PengWin 0-2 0-4

Group B[edit]

Group B
1. United States  Future 2-0 4-0
2. Mexico  Cham 2-1 4-2
3. United States  Gemini 1-2 2-4
4. United States  McMonroe 0-2 0-4

Group C[edit]

Group C
1. Russia  Rail 2-0 4-1
2. Australia  Probe 2-1 5-2
3. United States  Creature 1-2 0-4
4. United States  xKawaiian 0-2 0-2

Group D[edit]

Group D
1. United States  Tesla 2-0 4-1
2. Canada  MaSa 2-1 4-3
3. United States  Lucky 1-2 4-4
4. United States  Hjax 0-2 0-4

Group E[edit]

Group E
1. United States  JonSnow 2-0 4-0
2. United States  Cuddlebear 2-1 4-2
3. United States  Sugar 1-2 2-5
4. United States  Ninja 0-2 1-4

Group F[edit]

Group F
1. United States  Pokebunny 2-0 4-1
2. United States  Raze 2-1 4-2
3. United States  EndOfLine 1-2 3-4
4. United States  ZergGirl 0-2 0-4

Group G[edit]

Group G
1. United States  printf 2-0 4-1
2. United States  Suppy 2-1 5-3
3. United States  Bowman 1-2 3-5
4. United States  MCanning 0-2 1-4

Group H[edit]

Group H
1. United States  Cicada 2-0 4-0
2. United States  Kozan 2-1 5-2
3. United States  avilo 1-2 2-5
4. United States  starkiller 0-2 0-4

Playoffs[edit]

Official bracket here.

Round of 16 (Bo5)
 USA Neeb
3
 USA Kozan
0
 USA Cicada
1
 USA Epic
3
 USA Tesla
3
 USA Cuddlebear
1
 USA JonSnow
0
 Canada MaSa
3
 USA Future
3
 USA Suppy
2
 USA printf
0
 Mexico Cham
3
 Russia Rail
3
 USA Raze
0
 USA Pokebunny
1
 Australia Probe
3
Quarterfinals (Bo5)
 USA Neeb
3
 USA Epic
0
 USA Tesla
1
 Canada MaSa
3
 USA Future
0
 Mexico Cham
3
 Russia Rail
0
 Australia Probe
3
Semifinals (Bo5)
 USA Neeb
3
 Canada MaSa
1
 Mexico Cham
3
 Australia Probe
2
Finals (Bo7)
 USA Neeb
4
Neeb 
 Cham
 Mexico Cham
1

Racial Distribution[edit]

  Protoss TerranZergRandom
Group Stage 1
1618255
Group Stage 2
12119
Round of 16
574
Quarterfinals
431
Semifinals
211
Finals
11
Champion
1

View Games[edit]

Streams[edit]

External links[edit]