Follow us on Twitter @LiquipediaSC2 if you'd like to be kept up to date on all things StarCraft II!

Cheeseadelphia 7

From Liquipedia StarCraft 2 Wiki


[e][h]Cheeseadelphia 7
League Information
Organizer:
Server:
Americas
Type:
Offline
Location:
United States Chicago
Format:
1v1
Prize pool:
$7,500 USD
Start Date:
2018-07-28
End Date:
2018-07-29
Liquipedia Tier:
Links
Player Breakdown
Number of Players:
46
Maps
Chronology


Cheeseadelphia 7 is the continuation of of the Cheeseadelphia LAN series! Cheeseadelphia is North America's largest non-WCS tournament by prize pool and sign ups. Cheeseadelphia 7 will take place at the The Hangar in Chicago!

Format[edit]

  • Group Stages
    • Group Stage 1: Ro64 GSL Groups
    • Group Stage 2: Ro32 GSL Groups
    • All matches are Bo3.
    • The top 16 players from the group stages of the tournament will be seeded into a single elimination bracket based on their performance in stage one of the tournament.
  • Playoffs:
    • Single-elimination bracket:
    • All matches are Best-of-5.
    • Finals are Best-of-7.

Map Pool[edit]

Casters[edit]

Prize Pool[edit]

Cheeseadelphia 7 features a $7,500 prize pool.

Notable Participants[edit]

Protoss Terran Zerg
United States Astrea
United States avilo
Canada Bioice
United States Creature
United States Cuddlebear
Mexico Cham
United States Early
United States Dolan
United States PandaBearMe
United States MCanning
United States Epic
Switzerland PengWin
United States omgabanana
United States FoxeR
United States Silky
United States puCK
Canada Semper
South Korea TRUE
United States Raze
United States TAGurPRGNANT
United States Rengen
United States Tesla

Results[edit]

Group Stage 1[edit]

See full groups here.

lrthread Group 1
July 28, 2018
1. South Korea  TRUE 2-0
2. United States  ShoeGaze 2-1
3. United States  Poizon 1-2
4. Taldan 0-2


lrthread Group 2
July 28, 2018
1. United States  puCK 2-0
2. United States  BlinkGosu 2-1
3. United States  Wobulator 1-2
4. Nate 0-2


lrthread Group 3
July 28, 2018
1. Mexico  Cham 2-0
2. United States  Pancakes 2-1
3. United States  EroSennin 1-2


lrthread Group 4
July 28, 2018
1. Canada  Semper 2-0
2. United States  binski 2-1
3. United States  TheGiantNome 1-2


lrthread Group 5
July 28, 2018
1. United States  Silky 2-0
2. United States  LordLuo 2-1
3. United States  AprilTerran 1-2


lrthread Group 6
July 28, 2018
1. United States  PandaBearMe 2-0
2. United States  KawaiiRice 2-1
3. Crisperrgk 1-2


lrthread Group 7
July 28, 2018
1. United States  Epic 2-0
2. United States  Keevan 2-1
3. Muffinman 1-2


lrthread Group 8
July 28, 2018
1. Canada  Bioice 2-0
2. United States  Teletubby 2-1
3. United States  Benjadeath 1-2


lrthread Group 9
July 28, 2018
1. United States  Raze 2-0
2. United States  CountWaffles 2-1
3. United States  avilo 1-2


lrthread Group 10
July 28, 2018
1. United States  MCanning 2-0
2. United States  GSlayeR 2-1
3. United States  Syngularity 1-2


lrthread Group 11
July 28, 2018
1. United States  Dolan 2-0
2. United States  Early 2-1
3. United States  Raz 1-2


lrthread Group 12
July 28, 2018
1. United States  Cuddlebear 2-0
2. United States  Rengen 2-1
3. Grubnik 1-2


lrthread Group 13
July 28, 2018
1. United States  Creature 1-0
2. United States  Xray 0-1


lrthread Group 14
July 28, 2018
1. United States  Astrea 1-0
2. Switzerland  PengWin 0-1


lrthread Group 15
July 28, 2018
1. United States  omgabanana 1-0
2. United States  FoxeR 0-1
lrthread Group 16
July 28, 2018
1. United States  Tesla 1-0
2. United States  TAGurPRGNANT 0-1

Group Stage 2[edit]

See full groups here.

Group A[edit]

Group A
1. South Korea  TRUE 2-0 4-0
2. United States  Tesla 2-1 2-3
3. United States  FoxeR 1-2 1-4
4. United States  BlinkGosu 0-2 0-0

Group B[edit]

Group B
1. United States  puCK 2-0 4-1
2. United States  omgabanana 2-1 5-4
3. United States  TAGurPRGNANT 1-2 4-4
4. United States  ShoeGaze 0-2 0-4

Group C[edit]

Group C
1. Mexico  Cham 2-0 4-0
2. United States  binski 2-1 4-3
3. Switzerland  PengWin 1-2 2-4
4. United States  Pancakes 0-2 1-4

Group D[edit]

Group D
1. Canada  Semper 2-0 4-1
2. United States  Astrea 2-1 5-3
3. United States  Creature 1-2 3-4
4. United States  Xray 0-2 0-4

Group E[edit]

Group E
1. United States  Silky 2-0 4-0
2. United States  Cuddlebear 2-1 4-3
3. United States  Early 1-2 3-4
4. United States  LordLuo 0-2 0-4

Group F[edit]

Group F
1. United States  Epic 2-0 4-1
2. United States  Dolan 2-1 5-2
3. United States  KawaiiRice 1-2 2-5
4. United States  Rengen 0-2 1-4

Group G[edit]

Group G
1. United States  MCanning 2-0 4-1
2. United States  PandaBearMe 2-1 4-2
3. United States  Keevan 1-2 3-4
4. United States  GSlayeR 0-2 0-4

Group H[edit]

Group H
1. United States  Raze 2-0 4-1
2. Canada  Bioice 2-1 5-2
3. United States  Teletubby 1-2 2-4
4. United States  CountWaffles 0-2 0-4

Playoffs[edit]

Official bracket here.

Round of 16 (Bo5)
 South Korea TRUE
3
 USA binski
0
 USA Raze
0
 USA Astrea
3
 Canada Semper
3
 USA PandaBearMe
2
 USA Silky
3
 USA Cuddlebear
0
 USA puCK
3
 USA Dolan
0
 USA MCanning
3
 Canada Bioice
2
 Mexico Cham
3
 USA Tesla
0
 USA Epic
3
 USA omgabanana
1
Quarterfinals (Bo5)
 South Korea TRUE
3
 USA Astrea
0
 Canada Semper
1
 USA Silky
3
 USA puCK
3
 USA MCanning
0
 Mexico Cham
3
 USA Epic
2
Semifinals (Bo5)
 South Korea TRUE
3
 USA Silky
0
 USA puCK
1
 Mexico Cham
3
Finals (Bo7)
 South Korea TRUE
4
 Mexico Cham
1

View Games[edit]

Streams[edit]

VODs[edit]

External links[edit]