Follow us on Twitter @LiquipediaSC2 if you'd like to be kept up to date on all things StarCraft II!

DreamHack Winter 2010

From Liquipedia StarCraft 2 Wiki



[e][h]DreamHack SteelSeries LAN
League Information
Series:
Organizer:
Sponsor(s):
SteelSeries
Eizo
Sapphire
Server:
Europe
Type:
Offline
Location:
Sweden Jönköping
Prize pool:
150,000 kr SEK
(≃ $21,452 USD)
Start Date:
2010-11-25
End Date:
2010-11-27
Liquipedia tier:
Player breakdown
Number of players:
32
11
13
8
Maps
Chronology

DreamHack is the world's largest LAN party, with demo competitions, gaming competitions and more. It's arranged twice a year at the Elmia exhibition centre in Jönköping, Sweden.

Overview[edit]

The tournament was played in a classic DreamHack format: the main tournament consists of 32 players. All slots to the main tournament are distributed via open online qualifiers, invitations, international qualifiers and a large open BYOC-qualifier. English commentary was provided by Day[9][1] and Apollo additional casts were done by Martijn and TotalBiscuit.

BYOC Qualifiers[edit]

The eight BYOC-spots was determined during the first day at the event in a BYOC qualifier. A maximum total of 512 seats was divided into eight 64-player brackets. The winner of each bracket was given a spot in the main tournament and 3000 kronor prize money.

Prize Pool[edit]

Converted USD prizes calculated on November 27, 2010 with a currency rate of 1 SEK = 0.14301 USD provided by http://xe.com.

Participants[edit]

On Tour Qualifiers BYOC Qualifiers Invited Players
Netherlands Zerg DaBoO Germany Zerg DarKFoRcE Sweden Zerg MaDFroG United Kingdom Terran DeMusliM
Sweden Zerg LaLuSh Poland Protoss MaNa Sweden Zerg MorroW Peru Terran Fenix
Norway Zerg Skruf Sweden Protoss runA Germany Zerg TLO Spain Terran LucifroN
France Protoss Adelscott Sweden Protoss NaNiwa Canada Protoss HuK Finland Terran Naama
Finland Protoss elfi Sweden Protoss Bischu South Korea Protoss InCa Netherlands Terran NTT*
Netherlands Terran ServaNT Germany Terran GoOdy Germany Protoss Socke Sweden Terran SjoW
Sweden Terran ThorZaIN Sweden Terran merz United States Protoss Tyler Poland Terran Tarson
Denmark Zerg ActionJesuz Sweden Terran FuRy Ukraine Protoss White-Ra South Korea Terran TOP

*NTT was invited by the Benelux Pack4Dreamhack Crew.[2]

  • HuK was a replacement for IdrA who was not able to attend due to his participation in GSL 3
  • InCa and TOP were replacements for Brat_OK and DIMAGA who couldn't attend due to visa issues.

Results[edit]

Group Stage[edit]

All group stage matches are Best of 1.

Group A[edit]

Group A
November 25, 2010
1. Ukraine Protoss White-Ra 2-1
2. Sweden Zerg MaDFroG 2-1
3. Sweden Terran ThorZaIN 1-2
4. Finland Protoss elfi 1-2
Group A Matches
White-Ra
0
1
elfi
White-Ra
elfi
White-Ra
1
0
ThorZaIN
White-Ra
ThorZaIN
MaDFroG
1
0
elfi
MaDFroG
elfi
White-Ra
1
0
MaDFroG
White-Ra
MaDFroG
MaDFroG
1
0
ThorZaIN
MaDFroG
ThorZaIN
ThorZaIN
1
0
elfi
ThorZaIN
elfi

Group B[edit]

Group B
November 25, 2010
1. South Korea Terran TOP 3-0
2. Denmark Random ActionJesuz 2-1
3. Spain Terran LucifroN 1-2
4. Netherlands Terran NTT 0-3
Group B Matches
ActionJesuz
1
0
NTT
ActionJesuz
NTT
TOP
1
0
LucifroN
TOP
LucifroN
TOP
1
0
ActionJesuz
TOP
ActionJesuz
LucifroN
0
1
ActionJesuz
LucifroN
ActionJesuz
TOP
1
0
NTT
LucifroN
1
0
NTT
LucifroN
NTT

Group C[edit]

Group C
November 26, 2010
1. Sweden Zerg MorroW 2-1
2. Netherlands Terran ServaNT 2-1
3. Sweden Terran SjoW 1-2
4. Sweden Protoss NaNiwa 1-2
Group C Matches
MorroW
1
0
NaNiwa
MorroW
NaNiwa
MorroW
0
1
ServaNT
MorroW
ServaNT
ServaNT
1
0
SjoW
ServaNT
SjoW
NaNiwa
0
1
SjoW
NaNiwa
SjoW
NaNiwa
1
0
ServaNT
NaNiwa
ServaNT
MorroW
1
0
SjoW
MorroW
SjoW

Group D[edit]

Group D
November 26, 2010
1. Germany Protoss Socke 2-1
2. Finland Terran Naama 2-1
3. Sweden Protoss Bischu 2-1
4. Sweden Protoss RunA 0-3
Group D Matches
RunA
0
1
Socke
RunA
Socke
Naama
0
1
Socke
Naama
Socke
Naama
1
0
RunA
Naama
RunA
Bischu
1
0
Socke
Bischu
Socke
Bischu
0
1
Naama
Bischu
Naama
RunA
0
1
Bischu
RunA
Bischu
Naama and Socke advance by Coinflip.
Group D Tiebreakers
Naama
0
1
Socke
Naama
Socke
Bischu
1
0
Socke
Bischu
Socke
Bischu
0
1
Naama
Bischu
Naama

Group E[edit]

Group E
November 26, 2010
1. Peru Terran Fenix 2-1
2. France Protoss Adelscott 2-1
3. Sweden Terran merz 1-2
4. United Kingdom Terran DeMusliM 1-2
Group E Matches
Fenix
1
0
Adelscott
Fenix
Adelscott
DeMusliM
0
1
Adelscott
DeMusliM
Adelscott
DeMusliM
1
0
Fenix
DeMusliM
Fenix
Fenix
1
0
merz
Fenix
merz
merz
1
0
DeMusliM
merz
DeMusliM
merz
0
1
Adelscott
merz
Adelscott

Group F[edit]

Group F
November 26, 2010
1. United States Protoss Tyler 2-1
2. South Korea Protoss InCa 2-1
3. Netherlands Zerg DaBoO 1-2
4. Germany Terran GoOdy 1-2
Group F Matches
InCa
1
0
DaBoO
InCa
DaBoO
DaBoO
0
1
GoOdy
DaBoO
GoOdy
InCa
1
0
GoOdy
InCa
GoOdy
Tyler
0
1
DaBoO
Tyler
DaBoO
InCa
0
1
Tyler
InCa
Tyler
Tyler
1
0
GoOdy
Tyler
GoOdy

Group G[edit]

Group G
November 26, 2010
1. Poland Protoss MaNa 2-1
2. Sweden Zerg LaLuSh 2-1
3. Germany Zerg TLO 1-2
4. Norway Zerg Skruf 1-2
Group G Matches
TLO
1
0
Skruf
TLO
Skruf
LaLuSh
1
0
Skruf
LaLuSh
Skruf
Skruf
1
0
MaNa
Skruf
MaNa
TLO
0
1
LaLuSh
TLO
LaLuSh
LaLuSh
0
1
MaNa
LaLuSh
MaNa
TLO
0
1
MaNa

Group H[edit]

Group H
November 26, 2010
1. Canada Protoss HuK 3-0
2. Germany Zerg DarKFoRcE 2-1
3. Sweden Terran FuRy 1-2
4. Poland Terran Tarson 0-3
Group H Matches
DarKFoRcE
1
0
FuRy
DarKFoRcE
FuRy
HuK
1
0
Tarson
HuK
Tarson
Tarson
0
1
FuRy
Tarson
FuRy
HuK
1
0
DarKFoRcE
HuK
DarKFoRcE
Tarson
0
1
DarKFoRcE
Tarson
DarKFoRcE
HuK
1
0
FuRy

Playoffs[edit]

Round 1
Round 1
R1
Quarterfinals
Quarterfinals
Quarters
QF
Semifinals
Semifinals
Semis
SF
Grand Final
Grand Final
Final
GF
UkraineWhite-Ra
1
FranceAdelscott
2
South KoreaTOP
2
South KoreaInCa
1
FranceAdelscott
1
South KoreaTOP
2
NetherlandsServaNT
2
SwedenLaLuSh
1
FinlandNaama
2
GermanyDarKFoRcE
0
NetherlandsServaNT
0
FinlandNaama
2
South KoreaTOP
1
FinlandNaama
2
PeruFenix
2
SwedenMaDFroG
1
United StatesTyler
2
DenmarkActionJesuz
1
PeruFenix
2
United StatesTyler
0
PolandMaNa
2
SwedenMorroW
0
CanadaHuK
1
GermanySocke
2
PolandMaNa
2
GermanySocke
0
PeruFenix
0
PolandMaNa
2
FinlandNaama
3
PolandMaNa
2
Third Place Match
Third Place Match
3rd Place
3rd
South KoreaTOP
1
PeruFenix
3

Racial distribution[edit]

ProtossTerranZerg
Group stage
11138
Ro16
745
Ro8
44
Ro4
13
Final
11
Champion
1
  Americas EuropeKoreaOther
Group stage
22721
Ro16
21121
Ro8
1511
Ro4
211
Final
2
Champion
1

VODs[edit]

TotalBiscuit[edit]

Day9 and Apollo[edit]

Recommended games[edit]

  • HuK vs Socke (Ro16)
  • MaNa vs Socke (Ro8, Game 2)
  • Fenix vs LiquidTyler (Ro8, Game 2) (Banshee hellion play, at 8:00 (game) and 16:00 (replay))
  • Naama vs MaNa (Game 3 and 4 of finals)

FPVODs[edit]

See also[edit]

External links[edit]

References[edit]