Follow us on Twitter @LiquipediaSC2 if you'd like to be kept up to date on all things StarCraft II!

ESET Summer Masters 2012

From Liquipedia StarCraft 2 Wiki
[e][h]ESET Summer Masters 2012
League Information
Organizer(s):
Sponsor(s):
Server:
Europe
Type:
Online
Location:
Germany Germany
Format:
1v1, Single-elimination
Prize pool:
(≃ $2,515 USD)
Start Date:
2012-02-16
End Date:
2012-08-18
Liquipedia Tier:
Links
Player Breakdown
Number of Players:
16
Maps
Chronology

The ESET Summer Masters 2012 is the second edition of the tournament series organized and casted by HomerJ.

Overview[edit]

Format[edit]

  • Qualification Cups
    • 12 Cups
    • Best 32 Players get points
    • the 12 best ranked players qualify for the finals
    • 200 EUR Prizepool
  • Direct Qualifiaction Cups
    • 3 Cups
    • First player of every cup gain a seed in the finals.
    • 200 EUR Prizepool
  • Offline Finals
    • 16 participants
    • Prizepool at least 1000 EUR

Points distribution[edit]

Place Qualification Cups
1st
150pts + 150 Euro
2nd
100pts + 50 Euro
3-4th
75pts
5-8th
55pts
9-16th
40pts
17-32nd
30pts

Prize pool[edit]

Results[edit]

Qualification cups[edit]

Date #
1st
2nd
3rd-4th
Links
2012-02-16 #1 Ukraine  Strelok Poland  Nerchio Finland  Satiini, Ukraine  Bly View the bracket for this qualifier View this qualifier on TLPD
2012-02-28 #2 South Korea  Polt Czech Republic  DeViL Finland  Welmu, Sweden  Cytoplasm View the bracket for this qualifier View this qualifier on TLPD
2012-03-13 #3 South Korea  Polt South Korea  Revival South Korea  AnNyeong, Ukraine  White View the bracket for this qualifier View this qualifier on TLPD
2012-03-22 #4 Ukraine  fraer Ukraine  Strelok Germany  roof, Ukraine  Bly View the bracket for this qualifier View this qualifier on TLPD
2012-04-12 #5 South Korea  HyuN Finland  Welmu South Korea  Polt, Poland  Nerchio View the bracket for this qualifier View this qualifier on TLPD
2012-04-26 #6 Sweden  Cytoplasm Russia  LiveZerg South Korea  PhoeNix, Sweden  Naugrim View the bracket for this qualifier View this qualifier on TLPD
2012-05-03 #7 Ukraine  Bly South Korea  Revival Poland  Nerchio, Finland  Satiini View the bracket for this qualifier View this qualifier on TLPD
2012-05-17 #8 Russia  TitaN Finland  Welmu Lithuania  Krr, Russia  Roll View the bracket for this qualifier View this qualifier on TLPD
2012-05-29 #9 Ukraine  Bly Poland  Tefel South Korea  HyuN, Russia  TitaN View the bracket for this qualifier View this qualifier on TLPD
2012-05-31 #10 South Korea  HyuN Germany  GoOdy Finland  Welmu, South Korea  Min View the bracket for this qualifier View this qualifier on TLPD
2012-06-14 #11 South Korea  Revival Germany  Tarrantius Poland  KroLu, Germany  REVEX View the bracket for this qualifier View this qualifier on TLPD
2012-06-21 #12 South Korea  HyuN South Korea  Sleep Germany  Tarrantius, Ukraine  HappyZerg View the bracket for this qualifier View this qualifier on TLPD

Direct qualification cups[edit]

Date #
1st
2nd
Result
Links
2012-07-03 #1 South Korea  Crane Germany  roof 3-0 View the bracket for this qualifier View this qualifier on TLPD
2012-07-10 #2 South Korea  Daisy Poland  Tefel 3-2 View the bracket for this qualifier View this qualifier on TLPD
2012-07-12 #3 Poland  KroLu South Korea  Dragon 3-2 View the bracket for this qualifier View this qualifier on TLPD

Finals[edit]

Qualified players
Protoss (8) Terran (2) Zerg (6)
Poland MaNa* South Korea Polt South Korea HyuN
Finland Welmu South Korea Dragon** Ukraine Bly
Germany Tarrantius South Korea Revival
Germany Honor Sweden Cytoplasm
Russia Elbegast Poland Nerchio
Russia TitaN Ukraine White
South Korea Crane
South Korea Daisy

*qualified, because he won the ESET Summer Masters 2011.
**was given a seed because of bad manner by KroLu in the last direct qualification cup.

Bracket[edit]

Round of 16
 Finland Welmu
2
 Germany XlorD
1
  LuXus
2
 Poland MaNa
0
 Germany Wilko
0
 South Korea Daisy
2
 Germany Honor
2
 Ukraine White
1
 Ukraine Bly
2
 Russia Roll
1
 Russia Elbegast
1
 Poland Nerchio
2
 Ukraine Strelok
0
 Germany Tarrantius
2
 Sweden Forsen
1
 South Korea Crane
2
Quarterfinals
 Finland Welmu
2
  LuXus
0
 South Korea Daisy
2
 Germany Honor
0
 Ukraine Bly
2
 Poland Nerchio
1
 Germany Tarrantius
2
 South Korea Crane
1
Semifinals
 Finland Welmu
0
 South Korea Daisy
2
 Ukraine Bly
0
 Germany Tarrantius
2
Finals
 South Korea Daisy
1
 Germany Tarrantius
3
3rd Place Match
 Germany Honor
1
 Ukraine Bly
3

View games[edit]

Streams[edit]

VODs[edit]

See also[edit]

External links[edit]

References[edit]