Follow us on Twitter @LiquipediaSC2 if you'd like to be kept up to date on all things StarCraft II!

DH SC2 Masters 2020 Last Chance 2021: Americas Qualifier

From Liquipedia StarCraft 2 Wiki
[e][h]DH SC2 Masters 2020 Last Chance 2021: Americas Qualifier
League Information
Organizer(s):
Server:
Americas
Type:
Online
Location:
North America Americas
Format:
1v1
SE Bracket into DE Bracket
Start Date:
2020-12-16
End Date:
2020-12-17
Liquipedia Tier:
Links
Player Breakdown
Number of Players:
80
Maps


Format[edit]

  • Open Qualifier:
    • December 16, 2020 - 19:00 EST
    • Single-elimination bracket
    • All matches are Bo3.
    • Qualifying matches are Bo5.
    • Top 8 players advance to the Closed Qualifier.
  • Closed Qualifier:
    • December 17, 2020 - 19:00 EST
    • 8 invited players (based on EPT standings of North America and Latin America) and Top 8 players from the Open Qualifier.
    • Double-elimination bracket.
    • All matches are Bo3.
    • Qualifying matches are Bo5.
    • Top 4 players advance to the Main Event.

Qualified Players[edit]

Protoss (2) Terran (1) Zerg (1)
Germany ShoWTimE 
South Korea ByuN 
South Korea Rogue 
South Korea Zest 

Results[edit]

Open Qualifier[edit]

Notable Participants[edit]

Protoss Terran Zerg Random
Russia Ashbringer 
Russia Brat_OK 
South Korea Armani 
Australia PiG 
South Korea Creator 
South Korea ByuN 
Canada Bioice 
Germany ForJumy 
South Korea Cure 
Ukraine Bly 
Poland Gerald 
United States Dolan 
South Korea Dark 
Croatia goblin 
United States Epic 
South Korea DongRaeGu 
Netherlands Harstem 
Ukraine Kas 
Argentina EGG 
Poland MaNa 
Canada MaSa 
Poland Elazer 
Canada Maplez 
Germany Moja 
Hong Kong GogojOey 
Denmark MaxPax 
United Kingdom RazerBlader 
Mexico JimRising 
United States MCanning 
Netherlands uThermal 
Germany Lambo 
Taiwan Nice 
United States Vindicta 
Sweden Namshar 
United States PattyMac 
Bulgaria Nitix 
United States PiLiPiLi 
United States Prototype 
South Korea Prince 
South Korea Rogue 
United States Rhizer 
China Silky 
United States Ruiyichi 
Sweden SortOf 
United States Ryan 
Brazil TheZergLord 
Germany ShoWTimE 
Russia Vanya 
Russia SKillous 
South Korea Zest 
South Korea Zoun 


Bracket[edit]

Round of 32
 South Korea Rogue
2
 United Kingdom RazerBlader
0
 Russia Vanya
1
 Poland Gerald
2
 Netherlands uThermal
2
 Sweden SortOf
1
 Ukraine Kas
2
 Taiwan Nice
1
 Germany ShoWTimE
2
 Mexico JimRising
0
 Sweden Namshar
2
 Poland MaNa
0
 South Korea ByuN
2
 South Korea Creator
0
 USA MCanning
1
 South Korea Dark
2
 South Korea Cure
2
 Bulgaria Nitix
1
 Netherlands Harstem
1
 South Korea Zoun
2
 Germany Lambo
0
 Denmark MaxPax
2
 Canada MaSa
0
 South Korea DongRaeGu
2
 South Korea Armani
2
 Russia Brat_OK
0
 Croatia goblin
0
 Poland Elazer
2
 Argentina EGG
0
 Ukraine Bly
2
 USA PiLiPiLi
0
 South Korea Zest
2
Qualifying Matches (Bo5)
 South Korea Rogue
3
 Poland Gerald
0
 Netherlands uThermal
3
 Ukraine Kas
1
 Germany ShoWTimE
3
 Sweden Namshar
1
 South Korea ByuN
3
 South Korea Dark
2
 South Korea Cure
3
 South Korea Zoun
1
 Denmark MaxPax
3
 South Korea DongRaeGu
0
 South Korea Armani
2
 Poland Elazer
3
 Ukraine Bly
0
 South Korea Zest
3
Qualified
 South Korea Rogue
 Netherlands uThermal
 Germany ShoWTimE
 South Korea ByuN
 South Korea Cure
 Denmark MaxPax
 Poland Elazer
 South Korea Zest

Closed Qualifier[edit]

Participants[edit]

Protoss (6) Terran (6) Zerg (4)
Invited (8)
United States Astrea 
United States Future 
Mexico Cham 
United States Neeb 
Brazil Kelazhur 
Canada Scarlett 
United States Nina 
Mexico SpeCial 
From the Open Qualifier (8)
Denmark MaxPax 
South Korea ByuN 
Poland Elazer 
Germany ShoWTimE 
South Korea Cure 
South Korea Rogue 
South Korea Zest 
Netherlands uThermal 


Bracket[edit]

Round of 16
 Mexico SpeCial
0
 Denmark MaxPax
2
 South Korea Rogue
2
 USA Nina
1
 Brazil Kelazhur
1
 Germany ShoWTimE
2
 Netherlands uThermal
2
 Canada Scarlett
0
 USA Neeb
1
 Poland Elazer
2
 South Korea Cure
2
 Mexico Cham
0
 USA Future
0
 South Korea Zest
2
 South Korea ByuN
1
 USA Astrea
2
Quarterfinals
 Denmark MaxPax
0
 South Korea Rogue
2
 Germany ShoWTimE
2
 Netherlands uThermal
1
 Poland Elazer
0
 South Korea Cure
2
 South Korea Zest
2
 USA Astrea
1
Qualifying Matches (Bo5)
 South Korea Rogue
0
Rogue 
 ShoWTimE
December 17, 2020 - 20:40 EST
 Germany ShoWTimE
3
 South Korea Cure
0
Cure 
 Zest
December 17, 2020 - 20:40 EST
 South Korea Zest
3
Qualified
 Germany ShoWTimE
 South Korea Zest
Losers' Round 1
 Mexico Cham
0
 USA Neeb
2
 South Korea ByuN
2
 USA Future
0
 USA Nina
W
 Mexico SpeCial
-
 Brazil Kelazhur
2
 Canada Scarlett
0
Losers' Round 2
 Netherlands uThermal
2
 USA Neeb
1
 Denmark MaxPax
1
 South Korea ByuN
2
 USA Astrea
2
 USA Nina
0
 Poland Elazer
2
 Brazil Kelazhur
0
Losers' Round 3
 Netherlands uThermal
1
 South Korea ByuN
2
 USA Astrea
2
 Poland Elazer
1
Qualifying Matches (Bo5)
 South Korea Cure
1
Cure 
 ByuN
December 17, 2020 - 22:00 EST
 South Korea ByuN
3
 South Korea Rogue
3
Rogue 
 Astrea
December 17, 2020 - 21:55 EST
 USA Astrea
2
Qualified
 South Korea ByuN
 South Korea Rogue

View Games[edit]

Streams[edit]