Follow us on Twitter @LiquipediaSC2 if you'd like to be kept up to date on all things StarCraft II!
Liquipedia will soon drop support for Internet Explorer.

2020 Global StarCraft II League Season 3: Qualifier

[e][h]2020 Global StarCraft II League Season 3: Qualifier
League Information
Organizer:
Server:
South Korea
Type:
Online
Location:
South Korea Seoul
Format:
1v1
Double-elimination Brackets
Start Date:
2020-08-18
End Date:
2020-08-19
Liquipedia Tier:
Links
Maps


Format[edit]

  • Played offline on August 18 and August 19, 2020 at the AfreecaTV PC Bang, Jamsilsaenae Station, Seoul.
  • You only need to apply once to participate in both days of the qualifiers.
  • Participants who do not qualify on Day 1, can participate again on Day 2.
  • If you do not show up to the 1st day of the Qualifiers without notice, you will be automatically disqualified from the 2nd day.
  • Participants who acquire prior approval may only participate in the 2nd day of the Qualifiers.
  • Day 1
    • Double-elimination bracket
    • 12 Players advance to Code .
  • Day 2
    • Double-elimination bracket
    • 12 Players advance to Code .
  • All rounds are Bo3.
  • 24 players qualify for Global StarCraft II League 2020, Season 3: Code S.

Map Pool[edit]

Talents[edit]

  • Spanish Commentator
    • Mexico Enki (Alexander Luzarreta)

Qualified Players[edit]

Protoss (9) Terran (10) Zerg (5)
Day 1 (12)
South Korea PartinG 
South Korea Bunny 
South Korea Solar 
South Korea Patience 
South Korea ByuN 
South Korea soO 
South Korea sOs 
South Korea Cure 
South Korea Trap 
South Korea Maru 
South Korea Zest 
South Korea TaeJa 
Day 2 (12)
South Korea Creator 
South Korea Bomber 
South Korea Armani 
South Korea Hurricane 
South Korea Dream 
South Korea Dark 
South Korea NightMare 
South Korea INnoVation 
South Korea RagnaroK 
South Korea Zoun 
South Korea Spear 
Mexico SpeCial 

Results[edit]

Day 1[edit]

Notable Participants[edit]

Protoss Terran Zerg
South Korea Chance 
South Korea Bomber 
South Korea Armani 
South Korea Creator 
South Korea Bunny 
South Korea CoCa 
South Korea gyulzzing 
South Korea ByuN 
South Korea Curious 
South Korea Hurricane 
South Korea control 
South Korea Dark 
South Korea LunaSea 
South Korea Cure 
South Korea DRGLing 
South Korea NightMare 
South Korea Dream 
South Korea Golden 
South Korea PartinG 
South Korea ForGG 
South Korea RagnaroK 
South Korea Patience 
South Korea INnoVation 
South Korea Solar 
South Korea Prince 
South Korea Maru 
South Korea soO 
South Korea sOs 
South Korea NaTuRal 
South Korea Super 
South Korea Percival 
South Korea Trap 
South Korea Rookie 
South Korea Zest 
South Korea Spear 
South Korea Zoun 
Mexico SpeCial 
South Korea SuperNova 
South Korea TaeJa 

Results[edit]

South Korea  Bunny
South Korea  Chance
South Korea  Dream
South Korea  Super
South Korea  Artist

Official brackets


Day 2[edit]

Notable Participants[edit]

Protoss Terran Zerg
South Korea Chance 
South Korea Bomber 
South Korea Armani 
South Korea Creator 
South Korea control 
South Korea CoCa 
South Korea gyulzzing 
South Korea Dream 
South Korea Curious 
South Korea Hurricane 
South Korea ForGG 
South Korea Dark 
South Korea LunaSea 
South Korea INnoVation 
South Korea DRGLing 
South Korea NightMare 
South Korea NaTuRal 
South Korea Golden 
South Korea Prince 
South Korea Percival 
South Korea RagnaroK 
South Korea Super 
South Korea Rookie 
South Korea Zoun 
South Korea Spear 
Mexico SpeCial 
South Korea SuperNova 

Results[edit]

South Korea  Chance
South Korea  Dream
South Korea  Super

Official brackets

Round 1[edit]
Round 2[edit]

External Links[edit]

View Games[edit]

Stream[edit]