Follow us on Twitter @LiquipediaSC2 if you'd like to be kept up to date on all things StarCraft II!

HomeStory Cup XX

From Liquipedia StarCraft 2 Wiki
[e][h]HomeStory Cup XX
League Information
Organizer(s):
Server:
Europe
Type:
Offline
Location:
Germany Berlin
Format:
1v1
Group Stage
Double-elimination Bracket
Prize Pool:
$53,000 USD
Start Date:
2019-11-21
End Date:
2019-11-24
Liquipedia Tier:
Links
Player Breakdown
Number of Players:
32
9
12
11
Maps
Chronology


The HomeStory Cup, organised by Dennis "TaKe" Gehlen, is a tournament where TaKe invites star players from around the world into his home to compete and socialize with one another. Providing multiple streams and interviews over three to four days, it is a fun atmosphere for both players and fans alike.

This time the event will not take place in the TaKeTV location in Krefeld. On the occasion of the 20th anniversary of the HSC it will take place in the Tropical Islands near Berlin.

Format[edit]

  • Group stage:
    • 4 groups of 8 players each.
    • Round-Robin Bo2 matches.
    • Top 2 of each group from the group stage advance to the Round of 8 Winner Bracket, 3rd and 4th place are moved into the first round of the lower bracket.
    • The places in the groupstage are determined by the map difference. In the event of a tie, the following criteria are used to break it:
      1. Head to Head (mini league if more than 2 players are tied)
      2. Bo1 tie breaker match (round robin, if more than 2 players are tied)
  • Playoffs:
    • Double-elimination Bracket:
    • All matches are Bo5.
    • For the Grand Finals a Bo5 is played. If the player coming from the winners bracket wins then that player won the match. If the player coming from the losers bracket wins that Bo5 then an additional Bo3 will be played to determine the overall winner.

Map Pool[edit]

Casters, Hosts and Observers[edit]

  • Host
    • Germany TaKe (Dennis Gehlen)
  • Observer
  • Other Language Commentators
  • French Commentators
    • France FunKa (Alexandre Verrier)
    • France Koka (Thibault Le Gall)
    • France TKL (Rémi Hibon)
    • France YoGo (Pierre-Marie Humeau)

Prize Pool[edit]

The original prize pool of $25,000 was doubled on the first day of the event (bringing it to $50,000) by Tobi "Lorax" Lutke, CEO of Shopify. [1] [2] [3]

Best Game Award[edit]

HuK announced that he will sponsor a 3,000 USD award for the best game played. He suggested the winner should be determined by a community-voting.

Participants[edit]

Protoss (9) Terran (12) Zerg (11)
AsterionAsterion
Netherlands Harstem
KaiZi GamingKaiZi Gaming
South Korea Bunny
Ukraine Bly
Team QLASHTeam QLASH
Ukraine Hellraiser
Infinity GamingInfinity Gaming
France Clem
Infinity GamingInfinity Gaming
France Denver 1
Team LiquidTeam Liquid
Poland MaNa
Jin Air Green WingsJin Air Green Wings
South Korea Cure
AGO EsportsAGO Esports
Poland Elazer
Dragon Phoenix GamingDragon Phoenix Gaming
South Korea PartinG
mousesportsmousesports
Germany HeRoMaRinE
Team QLASHTeam QLASH
Germany Lambo
France PtitDrogo
KaiZi GamingKaiZi Gaming
South Korea INnoVation
GamersOriginGamersOrigin
Italy Reynor
MkersMkers
Germany ShoWTimE
Brazil Kelazhur
ENCEENCE
Finland Serral
SplyceSplyce
South Korea Stats
France MarineLorD
Triumphant Song GamingTriumphant Song Gaming
South Korea Solar
Jin Air Green WingsJin Air Green Wings
South Korea Trap
MkersMkers
Poland souL
Chivo SCChivo SC
South Korea soO
South Korea Zest
Mexico SpeCial 2
CascadeCascade
Sweden SortOf
Team LiquidTeam Liquid
South Korea TaeJa
GamersOriginGamersOrigin
France Stephano 1
NewbeeNewbee
China TIME
Team LiquidTeam Liquid
Germany TLO
SplyceSplyce
South Korea TY 2
PSISTORM GamingPSISTORM Gaming
Sweden Zanster
Team LiquidTeam Liquid
Netherlands uThermal

1 Stephano forfeited his invite and was replaced by Denver. [4]
2 TY had to forfeit his invite due to passport issues [5] and was replaced by SpeCial. [6]

Results[edit]

Group Stage[edit]

Group A[edit]

preview lrthread Group A
November 21, 2019 - 11:00 CET
1. South Korea  Cure 11-3
2. South Korea  Trap 11-3
3. South Korea  TaeJa 9-5
4. South Korea  Solar 8-6
5. China  TIME 6-8
6. Poland  Elazer 6-8
7. Germany  TLO 4-10
8. Poland  souL 1-13

Group B[edit]

preview lrthread Group B
November 21, 2019 - 17:00 CET
1. South Korea  INnoVation 11-3
2. Italy  Reynor 10-4
3. South Korea  PartinG 10-4
4. Poland  MaNa 9-5
5. Germany  HeRoMaRinE 6-8
6. France  Denver 5-9
6. Netherlands  Harstem 5-9
8. Sweden  SortOf 0-14

Group C[edit]

preview lrthread Group C
November 22, 2019 - 11:00 CET
1. South Korea  Zest 13-1
2. South Korea  soO 11-3
3. South Korea  Stats 11-3
4. France  Clem 6-8
5. South Korea  Bunny 5-9
6. Sweden  Zanster 4-10
6. Germany  Lambo 4-10
8. Ukraine  Hellraiser 2-12

Group D[edit]

preview lrthread Group D
November 22, 2019 - 17:00 CET
1. Finland  Serral 11-3
2. Mexico  SpeCial 9-5
3. Netherlands  uThermal 9-5
4. Germany  ShoWTimE 9-5
5. Brazil  Kelazhur 7-7
6. France  PtitDrogo 5-9
7. France  MarineLorD 3-11
7. Ukraine  Bly 3-11

Playoffs[edit]

Upper Bracket Quarter-Finals
Upper Bracket Quarter-Finals
Upper Quarter-Finals
UB Quarter-Finals
UB QF
Upper Bracket Semi-Finals
Upper Bracket Semi-Finals
Upper Semi-Finals
UB Semi-Finals
UB SF
Upper Bracket Final
Upper Bracket Final
Upper Final
UB Final
Grand Final
Grand Final
GF
South KoreaINnoVation
3
MexicoSpeCial
0
INnoVation
SpeCial
November 23, 2019 - 14:05UTC
FinlandSerral
3
South KoreasoO
0
Serral
soO
South KoreaINnoVation
3
FinlandSerral
1
INnoVation
Serral
South KoreaCure
2
ItalyReynor
3
South KoreaZest
3
South KoreaTrap
1
ItalyReynor
3
South KoreaZest
0
Reynor
Zest
South KoreaINnoVation
0
ItalyReynor
3
INnoVation
Reynor
Lower Round 1
Lower Round 1
LB Round 1
LB R1
Lower Round 2
Lower Round 2
LB Round 2
LB R2
Lower Round 3
Lower Round 3
LB Round 3
LB R3
Lower Bracket Quarter-Finals
Lower Bracket Quarter-Finals
Lower Quarter-Finals
LB Quarter-Finals
LB QF
Lower Bracket Semi-Finals
Lower Bracket Semi-Finals
Lower Semi-Finals
LB Semi-Finals
LB SF
Lower Bracket Final
Lower Bracket Final
Lower Final
LB Final
South KoreaTaeJa
2
PolandMaNa
3
MexicoSpeCial
0
PolandMaNa
3
SpeCial
MaNa
November 23, 2019 - 20:45UTC
South KoreaStats
1
South KoreaSolar
3
Stats
Solar
South KoreasoO
1
South KoreaSolar
3
soO
Solar
PolandMaNa
0
South KoreaSolar
3
MaNa
Solar
South KoreaZest
3
South KoreaSolar
1
South KoreaPartinG
3
GermanyShoWTimE
2
NetherlandsuThermal
2
FranceClem
3
South KoreaTrap
3
FranceClem
1
South KoreaCure
1
South KoreaTrap
3
Cure
Trap
FinlandSerral
3
South KoreaTrap
0
Serral
Trap
South KoreaZest
0
FinlandSerral
3
South KoreaINnoVation
0
FinlandSerral
3
INnoVation
Serral
November 24, 2019 - 19:40UTC
ItalyReynor
2
1
FinlandSerral
3
2
Reynor
Serral
November 24, 2019 - 21:20UTC
The first 5 maps are from the Bo5. Maps 6-8 are from the Bo3 Decider.

Racial Distribution[edit]

  Protoss TerranZerg
Group Stage
91211
Round of 16
664
Round of 12
444
Round of 8
323
Round of 6
213
Round of 4
112
Round of 3
12
Finals
2
Winner
1

Map Statistics[edit]

vs. vs. vs. Mirrors
Map#Σ%Σ%Σ%
Acropolis LE58117463.6%24111345.8%32166.7%677
Disco Bloodbath LE54127558.3%136746.2%1511473.3%2102
Ephemeron LE51114736.4%127558.3%1410471.4%554
Thunderbird LE60158753.3%82625.0%1610662.5%1146
Triton LE4520101050.0%61516.7%43175.0%672
Winter's Gate LE2065183.3%330100.0%74357.1%31-
World of Sleepers LE254040.0%550100.0%105550.0%312
Total Sum (Σ)31379413851.9%71353649.3%69452465.2%363523

View Games[edit]

Streams[edit]

VODs[edit]

Replays[edit]

External Links[edit]

References[edit]