Follow us on Twitter @LiquipediaSC2 if you'd like to be kept up to date on all things StarCraft II!

HomeStory Cup III

From Liquipedia StarCraft 2 Wiki
[e][h]HomeStory Cup III
League Information
Series:
Organizer:
Sponsor(s):
Server:
Europe
Type:
Offline
Location:
Germany Krefeld
Format:
1v1, Group Stage
Double-elimination Playoffs
Prize pool:
€5,000 EUR
(≃ $7,085 USD)
Start Date:
2011-06-23
End Date:
2011-06-26
Liquipedia tier:
Links
Player breakdown
Number of players:
32
14
8
10
Maps
Chronology

HomeStory Cup III was a StarCraft II tournament played in June of 2011 and hosted by Dennis "TaKe" Gehlen at his home studio in Krefeld, Germany.

Overview[edit]

The HomeStory Cup, organised by Dennis "TaKe" Gehlen, is a tournament where TaKe invites star players from around the world into his home to compete and socialize with one another. Providing multiple streams and interviews over three to four days, it is a fun atmosphere for both players and fans alike.

Format[edit]

  • Group stage
    • Round robin format
    • Best of 3
  • Top two of each group advance to the bracket
    • Double-elimination, best of 3
    • Rounds 5 and 6: best of 5
    • Grand Finals: best of 7 with the player from the winners bracket leading 1:0

Prize Pool[edit]

5,000 EUR were spread among the players as seen below:

Place
$USD
€ EUR
Player
Team
 1st
$2,834.06
€2,000
Canada Protoss HuK
 2nd
$1,417.03
€1,000
Sweden Protoss NaNiwa
 3rd
$1,062.77
€750
South Korea Protoss MC
 4th
Poland Terran Tarson

Converted USD prizes are based on the currency exchange rate (taken from xe.com) on June 26, 2011: 1 EUR = 1.41703 USD.

Participants[edit]

1 Naama was not able to participate due to a throat infection. NarutO, who beat RotterdaM in a coin toss for the spot, replaced him.

Results[edit]

Group Stage[edit]

Group A[edit]

Group A
1. Sweden Protoss SaSe 3-0
2. Sweden Terran Jinro 2-1
3. Romania Protoss NightEnD 1-2
4. France Zerg MoMaN 0-3
Match List
SaSe
2
0
Jinro
NightEnD
2
0
MoMaN
SaSe
2
1
MoMaN
Jinro
2
1
NightEnD
Jinro
2
1
MoMaN
SaSe
2
1
NightEnD

Group B[edit]

Group B
1. France Protoss ToD 2-1
2. Sweden Terran ThorZaIN 2-1
3. Germany Protoss HasuObs 2-1
4. Sweden Zerg HayprO 0-3
Match List
HasuObs
2
1
ToD
ThorZaIN
2
1
HayprO
HasuObs
2
0
HayprO
ThorZaIN
2
0
HasuObs
ThorZaIN
1
2
ToD
HayprO
0
2
ToD

Group C[edit]

Group C
1. United States Zerg IdrA 3-0
2. Italy Terran ClouD 2-1
3. Netherlands Protoss Grubby 1-2
4. Germany Zerg Delphi 0-3
Match List
IdrA
2
1
Grubby
IdrA
2
0
Delphi
ClouD
2
1
Grubby
Grubby
2
1
Delphi
ClouD
2
0
Delphi
IdrA
2
1
Cloud

Group D[edit]

Group D
1. Germany Protoss Socke 2-1
2. France Protoss Adelscott 2-1
3. Netherlands Zerg Ret 2-1
4. Sweden Terran Jimpo 0-3
Match List
Ret
2
1
Jimpo
Adelscott
1
2
Socke
Ret
2
1
Socke
Socke
2
0
Jimpo
Adelscott
2
1
Jimpo
Adelscott
2
1
Ret

Group E[edit]

Group E
1. South Korea Protoss MC 3-0
2. Germany Zerg XlorD 2-1
3. United Kingdom Terran DeMusliM 1-2
4. United States Protoss Tyler 0-3
Match List
DeMusliM
0
2
MC
MC
2
0
Tyler
MC
2
0
XlorD
DeMusliM
1
2
XlorD
DeMusliM
2
0
Tyler
Tyler
0
2
XlorD

Group F[edit]

Group F
1. France Zerg Stephano 3-0
2. Canada Protoss HuK 2-1
3. Germany Protoss iNSoLeNCE 1-2
4. Germany Terran NarutO 0-3
Match List
iNSoLeNCE
0
2
HuK
iNSoLeNCE
0
2
Stephano
iNSoLeNCE
2
0
NarutO
HuK
2
0
NarutO
HuK
0
2
Stephano
Stephano
2
0
NarutO

Group G[edit]

Group G
1. Sweden Protoss NaNiwa 3-0
2. Poland Terran Tarson 2-1
3. Sweden Protoss Bischu 0-2
4. Ukraine Zerg DIMAGA 0-2
Match List
NaNiwa
2
1
Bischu
NaNiwa
2
1
DIMAGA
NaNiwa
2
1
Tarson
Bischu
1
2
Tarson
Bischu
L
L
DIMAGA
DIMAGA
1
2
Tarson

Group H[edit]

Group H
1. Ukraine Protoss White-Ra 3-0
2. Germany Terran GoOdy 2-1
3. Germany Zerg DarKFoRcE 1-2
4. United States Zerg Machine 0-3
Match List
DarKFoRcE
2
1
Machine
DarKFoRcE
0
2
White-Ra
DarKFoRcE
1
2
GoOdy
Machine
1
2
White-Ra
Machine
1
2
GoOdy
White-Ra
2
0
GoOdy

Playoffs[edit]

Upper Bracket Round 1
Upper Bracket Round 1
UB Round 1
UBR1
Upper Bracket Quarterfinals
Upper Bracket Quarterfinals
UB Quarterfinals
UBQF
Upper Bracket Semifinals
Upper Bracket Semifinals
UB Semifinals
UBSF
Upper Bracket Final
Upper Bracket Final
UB Final
UBF
Grand Final
Grand Final
Final
GF
SwedenSaSe
1
GermanyXlorD
2
FranceToD
0
CanadaHuK
2
GermanyXlorD
0
CanadaHuK
2
United StatesIdrA
2
PolandTarson
0
GermanySocke
2
GermanyGoOdy
0
United StatesIdrA
2
GermanySocke
0
CanadaHuK
2
United StatesIdrA
1
UkraineWhite-Ra
1
FranceAdelscott
2
SwedenNaNiwa
2
ItalyClouD
0
FranceAdelscott
0
SwedenNaNiwa
2
FranceStephano
0
SwedenThorZaIN
2
SwedenJinro
0
South KoreaMC
2
SwedenThorZaIN
0
South KoreaMC
2
SwedenNaNiwa
2
South KoreaMC
1
CanadaHuK
2
SwedenNaNiwa
3
Lower Bracket Round 1
Lower Bracket Round 1
LB Round 1
LBR1
Lower Bracket Round 2
Lower Bracket Round 2
LB Round 2
LBR2
Lower Bracket Round 3
Lower Bracket Round 3
LB Round 3
LBR3
Lower Bracket Quarterfinals
Lower Bracket Quarterfinals
LB Quarterfinals
LBQF
Lower Bracket Semifinal
Lower Bracket Semifinal
LB Semifinal
LBSF
Lower Bracket Final
Lower Bracket Final
LB Final
LBF
GermanyGoOdy
1
PolandTarson
2
FranceAdelscott
0
PolandTarson
2
SwedenSaSe
2
FranceToD
1
SwedenThorZaIN
2
SwedenSaSe
1
PolandTarson
2
SwedenThorZaIN
0
United StatesIdrA
1
PolandTarson
2
ItalyClouD
0
UkraineWhite-Ra
2
GermanySocke
0
UkraineWhite-Ra
2
SwedenJinro
0
FranceStephano
2
GermanyXlorD
0
FranceStephano
2
UkraineWhite-Ra
1
FranceStephano
2
South KoreaMC
2
FranceStephano
0
PolandTarson
1
South KoreaMC
3
CanadaHuK
3
South KoreaMC
1
SwedenNaNiwa
2
CanadaHuK
4

View Games[edit]

VODs[edit]

Interviews[edit]

Racial Distribution[edit]

ProtossTerranZerg
Round of 32
14810
Round of 16
853
Round of 12
723
Round of 8
422
Round of 6
312
Round of 4
31
Round of 3
3
Grand Final
2
Winner
1

See also[edit]

External links[edit]

References[edit]