Follow us on Twitter @LiquipediaSC2 if you'd like to be kept up to date on all things StarCraft II!
Liquipedia will soon drop support for Internet Explorer.

IEM Katowice 2020: Offline Qualifier



This page is part of the IEM Katowice 2020 tournament article.

Offline Qualifier[edit]

Bracket #1[edit]

Qualified Players[edit]
Protoss Protoss (3) Terran Terran (0) Zerg Zerg (0)
South Korea Patience
Germany ShoWTimE
South Korea sOs
Participants[edit]
Protoss Protoss (11) Terran Terran (4) Zerg Zerg (1)
United States Astrea
Ukraine Awers
France Denver
South Korea Creator
Russia Brat_OK 1
Poland Gerald
Germany HeRoMaRinE
Poland Krystianer
Poland souL
Poland MaNa
Poland Ziggy
South Korea Patience
France ShaDoWn
Germany ShoWTimE
South Korea sOs
South Korea Super
South Korea Zoun 1

1 Brat_OK forfeited his spot and was replaced by Zoun.

Bracket[edit]

Official Bracket

  • Starting Time: February 24, 2020 - 11:00 CET
Round of 16 (Bo3)
 Germany HeRoMaRinE
2
HeRoMaRinE 
 Awers
February 24, 2020 - 11:00 CET
 Ukraine Awers
0
 Poland souL
2
souL 
 Denver
February 24, 2020 - 11:00 CET
 France Denver
0
 USA Astrea
2
Astrea 
 Super
February 24, 2020 - 11:00 CET
 South Korea Super
0
 South Korea Zoun
0
Zoun 
 Patience
February 24, 2020 - 11:00 CET
 South Korea Patience
2
 South Korea sOs
2
sOs 
 Ziggy
February 24, 2020 - 11:00 CET
 Poland Ziggy
0
 France ShaDoWn
1
ShaDoWn 
 Creator
February 24, 2020 - 11:00 CET
 South Korea Creator
2
 Poland MaNa
2
MaNa 
 Gerald
February 24, 2020 - 11:00 CET
 Poland Gerald
0
 Poland Krystianer
0
Krystianer 
 ShoWTimE
February 24, 2020 - 11:00 CET
 Germany ShoWTimE
2
Quarterfinals (Bo3)
 Germany HeRoMaRinE
2
HeRoMaRinE 
 souL
February 24, 2020 - 12:05 CET
 Poland souL
0
 USA Astrea
0
Astrea 
 Patience
February 24, 2020 - 11:55 CET
 
Zen
 South Korea Patience
2
 South Korea sOs
2
sOs 
 Creator
February 24, 2020 - 11:55 CET
 South Korea Creator
0
 Poland MaNa
0
MaNa 
 ShoWTimE
February 24, 2020 - 12:25 CET
 Germany ShoWTimE
2
Qualifying Matches (Bo3)
 Germany HeRoMaRinE
1
HeRoMaRinE 
 Patience
February 24, 2020 - 13:00 CET
 South Korea Patience
2
 South Korea sOs
2
sOs 
 ShoWTimE
February 24, 2020 - 14:00 CET
 Germany ShoWTimE
1
Qualified
 South Korea Patience
 South Korea sOs
Losers' Round 1 (Bo3)
 France ShaDoWn
2
ShaDoWn 
 Ziggy
February 24, 2020 - 11:55 CET
 Poland Ziggy
1
 Poland Krystianer
0
Krystianer 
 Gerald
February 24, 2020 - 12:10 CET
 
Zen
 Poland Gerald
2
 France Denver
2
Denver 
 Awers
February 24, 2020 - 12:10 CET
 Ukraine Awers
0
 South Korea Zoun
2
Zoun 
 Super
February 24, 2020 - 11:45 CET
 South Korea Super
0
Losers' Round 2 (Bo3)
 USA Astrea
2
Astrea 
 ShaDoWn
February 24, 2020 - 12:45 CET
 France ShaDoWn
0
 Poland souL
1
souL 
 Gerald
February 24, 2020 - 13:20 CET
 Poland Gerald
2
 Poland MaNa
2
MaNa 
 Denver
February 24, 2020 - 13:05 CET
 France Denver
1
 South Korea Creator
0
Creator 
 Zoun
February 24, 2020 - 12:40 CET
 South Korea Zoun
2
Losers' Round 3 (Bo3)
 USA Astrea
2
Astrea 
 Gerald
February 24, 2020 - 14:45 CET
 
Zen
 Poland Gerald
0
 Poland MaNa
0
MaNa 
 Zoun
February 24, 2020 - 13:45 CET
 South Korea Zoun
2
Losers' Round 4 (Bo3)
 Germany ShoWTimE
2
ShoWTimE 
 Astrea
February 24, 2020 - 15:10 CET
 USA Astrea
0
 Germany HeRoMaRinE
2
HeRoMaRinE 
 Zoun
February 24, 2020 - 15:00 CET
 South Korea Zoun
1
Qualifying Match (Bo3)
 Germany ShoWTimE
2
ShoWTimE 
 HeRoMaRinE
February 24, 2020 - 16:00 CET
 Germany HeRoMaRinE
1
Qualified
 Germany ShoWTimE

View Games[edit]

VODs[edit]

External Links[edit]

Bracket #2[edit]

Qualified Players[edit]
Protoss Protoss (1) Terran Terran (1) Zerg Zerg (1)
Taiwan Has
South Korea INnoVation
South Korea Armani
Participants[edit]
Protoss Protoss (7) Terran Terran (3) Zerg Zerg (6)
Poland ArT
South Korea INnoVation
South Korea Armani 1
Croatia goblin
Ukraine Kas
Ukraine Bly 3
Germany GunGFuBanDa 3
China TIME 1
Philippines EnDerr 2
Taiwan Has
Ukraine ZipperTheFly 2
South Korea Impact
United States Neeb
Poland Nerchio 4
Denmark PappiJoe 4
Bulgaria Nitix
Australia Probe
Germany TLO
Russia SKillous
Russia Vanya

1 TIME forfeited his spot and was replaced by Armani.
2 EnDerr forfeited his spot and was replaced by ZipperTheFly.
3 GunGFuBanDa forfeited his spot and was replaced by Bly.
4 Nerchio forfeited his spot and was replaced by PappiJoe.

Bracket[edit]

Official Bracket

  • Starting Time: February 24, 2020 - 15:40 CET
Round of 16 (Bo3)
 South Korea Armani
2
Armani 
 Nitix
February 24, 2020 - 15:40 CET
 Bulgaria Nitix
0
 Denmark PappiJoe
0
PappiJoe 
 TLO
February 24, 2020 - 15:40 CET
 Germany TLO
2
 Taiwan Has
2
Has 
 Kas
February 24, 2020 - 15:40 CET
 Ukraine Kas
1
 Ukraine ZipperTheFly
1
ZipperTheFly 
 Impact
February 24, 2020 - 16:00 CET
 
 
Triton
 South Korea Impact
2
 South Korea INnoVation
2
INnoVation 
 Vanya
February 24, 2020 - 15:40 CET
 Russia Vanya
0
 Russia SKillous
2
SKillous 
 Probe
February 24, 2020 - 15:40 CET
 Australia Probe
1
 Croatia goblin
1
goblin 
 Bly
February 24, 2020 - 16:00 CET
 Ukraine Bly
2
 Poland ArT
0
ArT 
 Neeb
February 24, 2020 - 15:40 CET
 USA Neeb
2
Quarterfinals (Bo3)
 South Korea Armani
2
Armani 
 TLO
February 24, 2020 - 16:45 CET
 Germany TLO
1
 Taiwan Has
0
Has 
 Impact
February 24, 2020 - 16:50 CET
 South Korea Impact
2
 South Korea INnoVation
2
INnoVation 
 SKillous
February 24, 2020 - 16:50 CET
 Russia SKillous
0
 Ukraine Bly
2
Bly 
 Neeb
February 24, 2020 - 16:50 CET
 USA Neeb
0
Qualifying Matches (Bo3)
 South Korea Armani
2
Armani 
 Impact
February 24, 2020 - 18:30 CET
 South Korea Impact
0
 South Korea INnoVation
2
INnoVation 
 Bly
February 24, 2020 - 19:15 CET
 Ukraine Bly
0
Qualified
 South Korea Armani
 South Korea INnoVation
Losers' Round 1 (Bo3)
 Australia Probe
0
Probe 
 Vanya
February 24, 2020 - 16:50 CET
 Russia Vanya
2
 Poland ArT
2
ArT 
 goblin
February 24, 2020 - 16:50 CET
 Croatia goblin
1
 Denmark PappiJoe
0
PappiJoe 
 Nitix
February 24, 2020 - 16:50 CET
 Bulgaria Nitix
2
 Ukraine ZipperTheFly
0
ZipperTheFly 
 Kas
February 24, 2020 - 16:50 CET
 
Zen
 Ukraine Kas
2
Losers' Round 2 (Bo3)
 Taiwan Has
2
Has 
 Vanya
February 24, 2020 - 18:00 CET
 
Zen
 Russia Vanya
1
 Germany TLO
2
TLO 
 ArT
February 24, 2020 - 18:00 CET
 Poland ArT
1
 USA Neeb
2
Neeb 
 Nitix
February 24, 2020 - 18:00 CET
 Bulgaria Nitix
0
 Russia SKillous
2
SKillous 
 Kas
February 24, 2020 - 18:20 CET
 Ukraine Kas
0
Losers' Round 3 (Bo3)
 Taiwan Has
2
Has 
 TLO
February 24, 2020 - 18:40 CET
 
Zen
 Germany TLO
1
 USA Neeb
0
Neeb 
 SKillous
February 24, 2020 - 19:10 CET
 Russia SKillous
2
Losers' Round 4 (Bo3)
 Ukraine Bly
0
Bly 
 Has
February 24, 2020 - 19:55 CET
 Taiwan Has
2
 South Korea Impact
2
Impact 
 SKillous
February 24, 2020 - 19:50 CET
 Russia SKillous
0
Qualifying Match (Bo3)
 Taiwan Has
2
Has 
 Impact
February 24, 2020 - 20:35 CET
 South Korea Impact
0
Qualified
 Taiwan Has

View Games[edit]

VODs[edit]

External Links[edit]

Bracket #3[edit]

Qualified Players[edit]
Protoss Protoss (1) Terran Terran (1) Zerg Zerg (1)
South Korea Hurricane
Mexico SpeCial
South Korea soO
Participants[edit]
Protoss Protoss (7) Terran Terran (5) Zerg Zerg (4)
China Cyan 1
South Korea Bunny
South Korea DongRaeGu 1, 3
France DnS
France Clem
Sweden Namshar
Netherlands Harstem
South Korea Polt
United Kingdom RiSky
South Korea Hurricane
United Kingdom RazerBlader
South Korea soO
Netherlands Marsman 3
Mexico SpeCial
Sweden Zanster 2
Taiwan Nice
South Korea TaeJa 2
France PtitDrogo
Denmark SpaceMarine

1 Cyan forfeited his spot and was replaced by DongRaeGu.
2 TaeJa forfeited his spot and was replaced by Zanster.
3 DongRaeGu forfeited his spot and was replaced by Marsman.

Bracket[edit]

Official Bracket

  • Starting Time: February 25, 2020 - 11:00 CET
Round of 16 (Bo3)
 South Korea soO
2
soO 
 RazerBlader
February 25, 2020 - 11:00 CET
 United Kingdom RazerBlader
0
 United Kingdom RiSky
0
RiSky 
 DnS
February 25, 2020 - 11:00 CET
 
 
Zen
 France DnS
2
 South Korea Bunny
2
Bunny 
 Zanster
February 25, 2020 - 11:00 CET
 Sweden Zanster
0
 Taiwan Nice
0
Nice 
 PtitDrogo
February 25, 2020 - 11:00 CET
 France PtitDrogo
2
 South Korea Hurricane
2
Hurricane 
 SpaceMarine
February 25, 2020 - 11:00 CET
 Denmark SpaceMarine
0
 Netherlands Marsman
0
Marsman 
 Clem
February 25, 2020 - 11:00 CET
 France Clem
2
 Netherlands Harstem
1
Harstem 
 Namshar
February 25, 2020 - 11:00 CET
 Sweden Namshar
2
 South Korea Polt
0
Polt 
 SpeCial
February 25, 2020 - 11:00 CET
 Mexico SpeCial
2
Quarterfinals (Bo3)
 South Korea soO
2
soO 
 DnS
February 25, 2020 - 11:40 CET
 France DnS
0
 South Korea Bunny
2
Bunny 
 PtitDrogo
February 25, 2020 - 12:10 CET
 France PtitDrogo
1
 South Korea Hurricane
2
Hurricane 
 Clem
February 25, 2020 - 11:50 CET
 France Clem
1
 Sweden Namshar
0
Namshar 
 SpeCial
February 25, 2020 - 12:20 CET
 Mexico SpeCial
2
Qualifying Matches (Bo3)
 South Korea soO
2
soO 
 Bunny
February 25, 2020 - 12:55 CET
 South Korea Bunny
0
 South Korea Hurricane
0
Hurricane 
 SpeCial
February 25, 2020 - 13:55 CET
 Mexico SpeCial
2
Qualified
 South Korea soO
 Mexico SpeCial
Losers' Round 1 (Bo3)
 Netherlands Marsman
2
Marsman 
 SpaceMarine
February 25, 2020 - 11:35 CET
 Denmark SpaceMarine
1
 South Korea Polt
1
Polt 
 Harstem
February 25, 2020 - 12:10 CET
 Netherlands Harstem
2
 United Kingdom RiSky
2
RiSky 
 RazerBlader
February 25, 2020 - 11:50 CET
 United Kingdom RazerBlader
0
 Taiwan Nice
2
Nice 
 Zanster
February 25, 2020 - 12:10 CET
 Sweden Zanster
0
Losers' Round 2 (Bo3)
 France PtitDrogo
2
PtitDrogo 
 Marsman
February 25, 2020 - 12:40 CET
 Netherlands Marsman
1
 France DnS
1
DnS 
 Harstem
February 25, 2020 - 13:25 CET
 
Zen
 Netherlands Harstem
2
 Sweden Namshar
2
Namshar 
 RiSky
February 25, 2020 - 13:15 CET
 United Kingdom RiSky
1
 France Clem
0
Clem 
 Nice
February 25, 2020 - 12:50 CET
 Taiwan Nice
2
Losers' Round 3 (Bo3)
 France PtitDrogo
0
PtitDrogo 
 Harstem
February 25, 2020 - 14:15 CET
 Netherlands Harstem
2
 Sweden Namshar
1
Namshar 
 Nice
February 25, 2020 - 14:20 CET
 Taiwan Nice
2
Losers' Round 4 (Bo3)
 South Korea Hurricane
2
Hurricane 
 Harstem
February 25, 2020 - 14:45 CET
 Netherlands Harstem
0
 South Korea Bunny
0
Bunny 
 Nice
February 25, 2020 - 15:25 CET
 Taiwan Nice
2
Qualifying Match (Bo3)
 South Korea Hurricane
2
Hurricane 
 Nice
February 25, 2020 - 16:20 CET
 Taiwan Nice
1
Qualified
 South Korea Hurricane

View Games[edit]

VODs[edit]

External Links[edit]

Bracket #4[edit]

Qualified Players[edit]
Protoss Protoss (2) Terran Terran (0) Zerg Zerg (1)
South Korea Dear
Germany Lambo
South Korea Trap
Participants[edit]
Protoss Protoss (6) Terran Terran (5) Zerg Zerg (5)
Poland BluE 2
United States Cuddlebear
Ukraine DIMAGA
South Korea Dear
South Korea Dream 1, 2
Austria HateMe
Ukraine Hellraiser
Germany InZaNe
Germany Lambo
Germany HolyHit 3
Brazil Kelazhur
South Korea RagnaroK
Russia Rail
Netherlands uThermal
Canada Scarlett 1
Malaysia Ranger 3
United States Vindicta
Sweden SortOf
South Korea Trap

1 Scarlett forfeited her spot and was replaced by Dream.
2 Dream forfeited his spot and was replaced by BluE.
3 Ranger forfeited his spot and was replaced by HolyHit.

Bracket 4[edit]

Official Bracket

  • Starting Time: February 25, 2020 - 15:40 CET
Round of 16 (Bo3)
 South Korea Trap
2
Trap 
 DIMAGA
February 25, 2020 - 15:40 CET
 Ukraine DIMAGA
0
 Ukraine Hellraiser
2
Hellraiser 
 SortOf
February 25, 2020 - 15:40 CET
 Sweden SortOf
0
 Germany Lambo
2
Lambo 
 HateMe
February 25, 2020 - 15:40 CET
 Austria HateMe
1
 USA Cuddlebear
1
Cuddlebear 
 BluE
February 25, 2020 - 15:40 CET
 Poland BluE
2
 South Korea RagnaroK
2
RagnaroK 
 HolyHit
February 25, 2020 - 15:40 CET
 Germany HolyHit
0
 Russia Rail
2
Rail 
 uThermal
February 25, 2020 - 15:50 CET
 Netherlands uThermal
1
 Brazil Kelazhur
2
Kelazhur 
 Vindicta
February 25, 2020 - 15:55 CET
 USA Vindicta
0
 Germany InZaNe
0
InZaNe 
 Dear
February 25, 2020 - 15:40 CET
 South Korea Dear
2
Quarterfinals (Bo3)
 South Korea Trap
2
Trap 
 Hellraiser
February 25, 2020 - 16:50 CET
 Ukraine Hellraiser
1
 Germany Lambo
2
Lambo 
 BluE
February 25, 2020 - 16:50 CET
 Poland BluE
0
 South Korea RagnaroK
2
RagnaroK 
 Rail
February 25, 2020 - 17:05 CET
 Russia Rail
0
 Brazil Kelazhur
1
Kelazhur 
 Dear
February 25, 2020 - 16:40 CET
 South Korea Dear
2
Qualifying Matches (Bo3)
 South Korea Trap
1
Trap 
 Lambo
February 25, 2020 - 17:45 CET
 Germany Lambo
2
 South Korea RagnaroK
0
RagnaroK 
 Dear
February 25, 2020 - 18:45 CET
 South Korea Dear
2
Qualified
 Germany Lambo
 South Korea Dear
Losers' Round 1 (Bo3)
 Netherlands uThermal
2
uThermal 
 HolyHit
February 25, 2020 - 16:50 CET
 Germany HolyHit
0
 Germany InZaNe
1
InZaNe 
 Vindicta
February 25, 2020 - 16:50 CET
 USA Vindicta
2
 Sweden SortOf
1
SortOf 
 DIMAGA
February 25, 2020 - 16:50 CET
 Ukraine DIMAGA
2
 USA Cuddlebear
1
Cuddlebear 
 HateMe
February 25, 2020 - 16:50 CET
 Austria HateMe
2
Losers' Round 2 (Bo3)
 Poland BluE
0
BluE 
 uThermal
February 25, 2020 - 17:40 CET
 Netherlands uThermal
2
 Ukraine Hellraiser
2
Hellraiser 
 Vindicta
February 25, 2020 - 18:00 CET
 USA Vindicta
0
 Brazil Kelazhur
2
Kelazhur 
 DIMAGA
February 25, 2020 - 17:40 CET
 Ukraine DIMAGA
0
 Russia Rail
1
Rail 
 HateMe
February 25, 2020 - 18:00 CET
 Austria HateMe
2
Losers' Round 3 (Bo3)
 Netherlands uThermal
2
uThermal 
 Hellraiser
February 25, 2020 - 18:30 CET
 Ukraine Hellraiser
0
 Brazil Kelazhur
2
Kelazhur 
 HateMe
February 25, 2020 - 18:50 CET
 Austria HateMe
0
Losers' Round 4 (Bo3)
 South Korea RagnaroK
1
RagnaroK 
 uThermal
February 25, 2020 - 19:25 CET
 
Zen
 Netherlands uThermal
2
 South Korea Trap
2
Trap 
 Kelazhur
February 25, 2020 - 19:40 CET
 Brazil Kelazhur
0
Qualifying Match (Bo3)
 Netherlands uThermal
0
uThermal 
 Trap
February 25, 2020 - 21:30 CET
 South Korea Trap
2
Qualified
 South Korea Trap

View Games[edit]

VODs[edit]

External Links[edit]