Liquipedia will soon drop support for Internet Explorer.

IEM Katowice 2020: European Server Qualifier

[e][h]IEM Katowice 2020: Europe Qualifier
League Information
Organizer:
Sponsor(s):
Server:
Europe
Type:
Online
Format:
1v1
Single-elimination bracket into Double-elimination bracket
Start Date:
2020-01-13
End Date:
2020-01-14
Liquipedia Tier:
Links
Player Breakdown
Number of Players:
160
Maps


The IEM Katowice 2020: European Server Qualifier allows 3 players to win a spot in the IEM Katowice 2020 Group Stage.

Format[edit]

  • Open Qualifier: January 13, 2019 - 19:00 CET
    • Single-elimination bracket.
    • All matches are Bo3.
    • Deciding matches are Bo5.
    • Top 8 Advance to the Final Qualifier.
  • Final Qualifier: January 14, 2019 - 19:00 CET
    • 8 players from the Open Qualifier and 8 seeded players.
    • Double-elimination bracket.
    • All matches are Bo3.
    • Deciding matches are Bo5.
    • 3 Players earn a spot at IEM Katowice 2020 Group Stage.

Qualified Players[edit]

Protoss Protoss (0) Terran Terran (1) Zerg Zerg (2)
South Korea Cure
Poland Elazer
Finland Serral

Open Qualifier[edit]

Notable Participants[edit]

Protoss Protoss Terran Terran Zerg Zerg
France DnS
Russia Brat_OK
Ukraine Bly
Poland Gerald
South Korea Bunny
France Denver
Croatia goblin
USA Cuddlebear
Brazil Erik
Germany GunGFuBanDa
South Korea Cure
Sweden Namshar
Netherlands Harstem
Brazil Kelazhur
Poland Nerchio
Ukraine Hellraiser
South Korea Polt
Canada Scarlett
Poland MaNa
Poland souL
Germany TLO
USA Neeb
Mexico SpeCial
Russia Vanya
Russia Rail
Russia SKillous

Results[edit]

Complete bracket here

Round of 32
 USA Neeb
2
 Denmark Lillekanin
0
 Germany GunGFuBanDa
0
 Poland Gerald
2
 Poland MaNa
2
 France Garitos
0
 Russia Vanya
2
 Germany HolyHit
0
 South Korea Bunny
2
 Ukraine DIMAGA
0
 Russia Rail
1
 France DnS
2
 Ukraine Hellraiser
0
 Ukraine Bly
2
 Poland Guru
0
 South Korea Cure
2
 Canada Scarlett
2
 Finland WoodedMicrob
0
 Sweden Namshar
0
 Poland Nerchio
2
 Germany TLO
0
 Russia SKillous
2
 Ukraine SunSet
0
 Brazil Kelazhur
2
 Netherlands Harstem
2
 Poland Ziomek
0
 USA Cuddlebear
0
 France Denver
2
 Poland souL
0
 Brazil Erik
2
 Poland BluE
0
 Mexico SpeCial
2
Qualifying Matches (Bo5)
 USA Neeb
3
 Poland Gerald
0
 Poland MaNa
2
 Russia Vanya
3
 South Korea Bunny
3
 France DnS
0
 Ukraine Bly
1
 South Korea Cure
3
 Canada Scarlett
3
 Poland Nerchio
0
 Russia SKillous
3
 Brazil Kelazhur
2
 Netherlands Harstem
1
 France Denver
3
 Brazil Erik
1
 Mexico SpeCial
3
Qualified
 USA Neeb
 Russia Vanya
 South Korea Bunny
 South Korea Cure
 Canada Scarlett
 Russia SKillous
 France Denver
 Mexico SpeCial

Final Qualifier[edit]

Participants[edit]

Protoss Protoss (4) Terran Terran (6) Zerg Zerg (6)
Invited (8)
France PtitDrogo
France Clem
Poland Elazer
Germany ShoWTimE
Germany HeRoMaRinE
Germany Lambo
Netherlands uThermal 1
Italy Reynor 1
Finland Serral
Qualified (8)
USA Neeb
South Korea Bunny
France Denver
Russia SKillous
South Korea Cure
Russia Vanya
Mexico SpeCial
Canada Scarlett

1 Reynor already qualified via the Americas Server Qualifier and was replaced by uThermal.

Results[edit]

Complete bracket here

Round of 16 (Bo3)
 Finland Serral
2
 Russia Vanya
1
 USA Neeb
2
 Netherlands uThermal
0
 France PtitDrogo
0
 South Korea Cure
2
 South Korea Bunny
0
 Germany ShoWTimE
2
 Poland Elazer
2
 France Denver
0
 Canada Scarlett
2
 Germany Lambo
0
 France Clem
0
 Mexico SpeCial
2
 Russia SKillous
1
SKillous 
 HeRoMaRinE
 Germany HeRoMaRinE
2
Quarterfinals (Bo3)
 Finland Serral
2
Serral 
 Neeb
 USA Neeb
0
 South Korea Cure
2
Cure 
 ShoWTimE
 Germany ShoWTimE
0
 Poland Elazer
2
 Canada Scarlett
1
 Mexico SpeCial
2
SpeCial 
 HeRoMaRinE
 Germany HeRoMaRinE
0
Qualifying Matches (Bo5)
 Finland Serral
3
 South Korea Cure
2
 Poland Elazer
3
 Mexico SpeCial
2
Qualified
 Finland Serral
 Poland Elazer
Losers' Round 1 (Bo3)
 Germany Lambo
1
 France Denver
2
 Russia SKillous
0
 France Clem
2
 Netherlands uThermal
2
 Russia Vanya
0
 South Korea Bunny
2
 France PtitDrogo
0
Losers' Round 2 (Bo3)
 Germany ShoWTimE
1
 France Denver
2
 USA Neeb
2
 France Clem
1
 Germany HeRoMaRinE
1
HeRoMaRinE 
 uThermal
 Netherlands uThermal
2
 Canada Scarlett
0
 South Korea Bunny
2
Losers' Round 3 (Bo3)
 France Denver
2
 USA Neeb
1
 Netherlands uThermal
2
 South Korea Bunny
0
Losers' Round 4 (Bo3)
 Mexico SpeCial
2
SpeCial 
 Denver
 France Denver
1
 South Korea Cure
2
Cure 
 uThermal
 Netherlands uThermal
0
Qualifying Match (Bo5)
 Mexico SpeCial
1
 South Korea Cure
3
Qualified
 South Korea Cure

View Games[edit]

Streams[edit]

VODs[edit]

External Links[edit]