Liquipedia will soon drop support for Internet Explorer.

IEM Season XIII - Katowice: Offline Qualifier


Qualified Players[edit]

Protoss Protoss (1) Terran Terran (0) Zerg Zerg (2)
Korea (South) Dear
Korea (South) Leenock
Korea (South) RagnaroK

Participants[edit]

Protoss Protoss (4) Terran Terran (7) Zerg Zerg (5)
Korea (South) Dear
Ukraine Awers 1
Austria HateMe
Lithuania Krr
Russian Federation Brat_OK
Korea (South) Leenock
Poland MaNa
France Clem
Sweden Namshar
Korea (South) sOs
Korea (South) Cure
Korea (South) RagnaroK
Korea (South) FanTaSy
Norway Snute
Germany HeRoMaRinE
Germany InZaNe
1
Korea (South) KeeN

1 InZaNe was unable to play and was replaced by Awers.[1]

Bracket[edit]

Round of 16 (Bo3)
 South Korea sOs
2
 Ukraine Awers
0
 South Korea Cure
0
Cure 
 Namshar
 Sweden Namshar
2
 Poland MaNa
2
 South Korea FanTaSy
0
 Lithuania Krr
0
 South Korea Leenock
2
 South Korea Dear
2
 Russia Brat_OK
0
 South Korea RagnaroK
2
RagnaroK 
 Snute
 Norway Snute
0
 South Korea KeeN
2
 France Clem
1
 Austria HateMe
0
HateMe 
 HeRoMaRinE
 Germany HeRoMaRinE
2
Quarterfinals (Bo3)
 South Korea sOs
2
 Sweden Namshar
1
 Poland MaNa
0
 South Korea Leenock
2
 South Korea Dear
0
Dear 
 RagnaroK
 South Korea RagnaroK
2
 South Korea KeeN
2
 Germany HeRoMaRinE
1
Qualifying Matches (Bo3)
 South Korea sOs
1
 South Korea Leenock
2
 South Korea RagnaroK
2
RagnaroK 
 KeeN
 South Korea KeeN
0
Qualified
 South Korea Leenock
 South Korea RagnaroK
Losers' Round 1 (Bo3)
 Norway Snute
2
 Russia Brat_OK
1
 Austria HateMe
1
 France Clem
2
 South Korea Cure
2
 Ukraine Awers
0
 Lithuania Krr
0
Krr 
 FanTaSy
 South Korea FanTaSy
2
Losers' Round 2 (Bo3)
 Poland MaNa
1
 Norway Snute
2
 Sweden Namshar
1
 France Clem
2
 Germany HeRoMaRinE
2
HeRoMaRinE 
 Cure
 South Korea Cure
0
 South Korea Dear
2
Dear 
 FanTaSy
 South Korea FanTaSy
0
Losers' Round 3 (Bo3)
 Norway Snute
0
Snute 
 Clem
 France Clem
2
 Germany HeRoMaRinE
0
HeRoMaRinE 
 Dear
 South Korea Dear
2
Losers' Round 4 (Bo3)
 South Korea KeeN
2
KeeN 
 Clem
 France Clem
0
 South Korea sOs
0
 South Korea Dear
2
Qualifying Match (Bo3)
 South Korea KeeN
0
KeeN 
 Dear
 South Korea Dear
2
Qualified
 South Korea Dear

Qualified Players[edit]

Protoss Protoss (2) Terran Terran (0) Zerg Zerg (1)
Korea (South) herO
Canada Scarlett
Korea (South) Trap

Participants[edit]

Protoss Protoss (8) Terran Terran (2) Zerg Zerg (6)
Poland ArT
Korea (South) aLive
Ukraine Bly
Croatia goblin
Poland Ziggy
Poland Nerchio
Netherlands Harstem
United Kingdom RiSky
Korea (South) herO
Canada Scarlett
France PtitDrogo
France Stephano
Germany ShoWTimE
Germany TLO
Russian Federation SKillous
Korea (South) Trap

Bracket[edit]

Round of 16 (Bo3)
 Germany ShoWTimE
2
ShoWTimE 
 ArT
 Poland ArT
0
 France Stephano
2
 Netherlands Harstem
1
 Canada Scarlett
2
Scarlett 
 RiSky
 United Kingdom RiSky
0
 Poland Ziggy
0
 South Korea herO
2
 South Korea Trap
2
 Croatia goblin
1
 Germany TLO
0
 South Korea aLive
2
 Ukraine Bly
2
Bly 
 PtitDrogo
 France PtitDrogo
0
 Russia SKillous
2
SKillous 
 Nerchio
 Poland Nerchio
0
Quarterfinals (Bo3)
 Germany ShoWTimE
2
ShoWTimE 
 Stephano
 France Stephano
1
 Canada Scarlett
2
 South Korea herO
1
 South Korea Trap
2
 South Korea aLive
1
 Ukraine Bly
2
Bly 
 SKillous
 Russia SKillous
0
Qualifying Matches (Bo3)
 Germany ShoWTimE
0
ShoWTimE 
 Scarlett
 Canada Scarlett
2
 South Korea Trap
2
 Ukraine Bly
1
Qualified
 Canada Scarlett
 South Korea Trap
Losers' Round 1 (Bo3)
 Germany TLO
1
 Croatia goblin
2
 Poland Nerchio
2
Nerchio 
 PtitDrogo
 France PtitDrogo
0
 Netherlands Harstem
2
Harstem 
 ArT
 Poland ArT
0
 Poland Ziggy
1
 United Kingdom RiSky
2
Losers' Round 2 (Bo3)
 South Korea herO
2
 Croatia goblin
1
 France Stephano
2
Stephano 
 Nerchio
 Poland Nerchio
0
 Russia SKillous
1
SKillous 
 Harstem
 Netherlands Harstem
2
 South Korea aLive
2
 United Kingdom RiSky
0
Losers' Round 3 (Bo3)
 South Korea herO
2
herO 
 Stephano
 France Stephano
0
 Netherlands Harstem
1
 South Korea aLive
2
Losers' Round 4 (Bo3)
 Ukraine Bly
0
 South Korea herO
2
 Germany ShoWTimE
0
ShoWTimE 
 aLive
 South Korea aLive
2
Qualifying Match (Bo3)
 South Korea herO
2
 South Korea aLive
1
Qualified
 South Korea herO

Qualified Players[edit]

Protoss Protoss (1) Terran Terran (1) Zerg Zerg (1)
Korea (South) Creator
Korea (South) GuMiho
Korea (South) soO

Participants[edit]

Protoss Protoss (7) Terran Terran (4) Zerg Zerg (5)
Korea (South) Classic
3
Poland Basior 3
France Crow 1
Korea (South) Creator
Korea (South) Bomber
1
Ukraine Minato 2
Korea (South) Hurricane
Korea (South) GuMiho
Italy Reynor
Korea (South) PartinG
Brazil Kelazhur
Korea (South) soO
Australia Probe
France MarineLorD
Sweden SortOf 2
Russian Federation Rail
Korea (South) TRUE
France ShaDoWn
Denmark SpaceMarine

1 Bomber was unable to play and was replaced by Crow.[2]
2 SortOf was unable to play and was replaced by Minato.[3]
3 Classic was unable to play and was replaced by Basior.[4]

Bracket[edit]

Round of 16 (Bo3)
 Poland Basior
1
 Denmark SpaceMarine
2
 Australia Probe
0
Probe 
 Creator
 South Korea Creator
2
 South Korea TRUE
1
 South Korea PartinG
2
 Russia Rail
1
 Italy Reynor
2
 South Korea soO
2
soO 
 MarineLorD
 France MarineLorD
0
 France ShaDoWn
0
ShaDoWn 
 Kelazhur
 Brazil Kelazhur
2
 South Korea Hurricane
2
Hurricane 
 Minato
 Ukraine Minato
0
 France Crow
0
Crow 
 GuMiho
 South Korea GuMiho
2
Quarterfinals (Bo3)
 Denmark SpaceMarine
0
SpaceMarine 
 Creator
 South Korea Creator
2
 South Korea PartinG
1
 Italy Reynor
2
 South Korea soO
2
 Brazil Kelazhur
1
 South Korea Hurricane
2
Hurricane 
 GuMiho
 South Korea GuMiho
0
Qualifying Matches (Bo3)
 South Korea Creator
2
 Italy Reynor
1
 South Korea soO
2
 South Korea Hurricane
1
Qualified
 South Korea Creator
 South Korea soO
Losers' Round 1 (Bo3)
 France ShaDoWn
0
ShaDoWn 
 MarineLorD
 France MarineLorD
2
 France Crow
2
 Ukraine Minato
0
 Australia Probe
2
Probe 
 Basior
 Poland Basior
0
 Russia Rail
2
 South Korea TRUE
1
Losers' Round 2 (Bo3)
 South Korea PartinG
2
PartinG 
 MarineLorD
 France MarineLorD
0
 Denmark SpaceMarine
2
SpaceMarine 
 Crow
 France Crow
0
 South Korea GuMiho
2
GuMiho 
 Probe
 Australia Probe
0
 Brazil Kelazhur
2
Kelazhur 
 Rail
 Russia Rail
0
Losers' Round 3 (Bo3)
 South Korea PartinG
2
PartinG 
 SpaceMarine
 Denmark SpaceMarine
0
 South Korea GuMiho
2
GuMiho 
 Kelazhur
 Brazil Kelazhur
0
Losers' Round 4 (Bo3)
 South Korea Hurricane
2
 South Korea PartinG
1
 Italy Reynor
1
 South Korea GuMiho
2
Qualifying Match (Bo3)
 South Korea Hurricane
0
Hurricane 
 GuMiho
 South Korea GuMiho
2
Qualified
 South Korea GuMiho

Qualified Players[edit]

Protoss Protoss (1) Terran Terran (0) Zerg Zerg (2)
Korea (South) Stats
Germany Lambo
Korea (South) Solar

Participants[edit]

Protoss Protoss (5) Terran Terran (2) Zerg Zerg (9)
France DnS
Ukraine Kas
France Denver
Poland Gerald
Poland souL
Poland Elazer
Ukraine Hellraiser
China TIME
4
France Garitos
1
Poland Rodzyn 1, 2
Poland Gremory 3
Korea (South) Stats
Korea (South) Impact
Korea (South) Trust
Germany Lambo
Korea (South) Losira
3
Switzerland Mamba 2
Korea (South) Solar
Spain SouLeer 4
Sweden Zanster

1 Garitos was unable to play and was replaced by Rodzyn.[5]
2 Rodzyn forfeited too and was replaced by Mamba.[6]
3 Losira was unable to play and was replaced by Gremory. [7]
4 TIME was unable to play and was replaced by SouLeer.

Bracket[edit]

Switzerland  Mamba
Round of 16 (Bo3)
 South Korea Stats
2
Stats 
 Mamba
 Switzerland Mamba
0
 Sweden Zanster
2
Zanster 
 Gremory
 Poland Gremory
0
 South Korea Impact
2
Impact 
 souL
 Poland souL
0
 Ukraine Hellraiser
1
 Poland Elazer
2
 South Korea Solar
2
 Ukraine Kas
0
 France Denver
2
 Spain SouLeer
1
 France DnS
0
 South Korea Trust
2
 Poland Gerald
0
Gerald 
 Lambo
 Germany Lambo
2
Quarterfinals (Bo3)
 South Korea Stats
2
Stats 
 Zanster
 Sweden Zanster
0
 South Korea Impact
2
Impact 
 Elazer
 Poland Elazer
0
 South Korea Solar
2
Solar 
 Denver
 France Denver
0
 South Korea Trust
2
Trust 
 Lambo
 Germany Lambo
0
Qualifying Matches (Bo3)
 South Korea Stats
2
 South Korea Impact
1
 South Korea Solar
2
 South Korea Trust
1
Qualified
 South Korea Stats
 South Korea Solar
Losers' Round 1 (Bo3)
 Spain SouLeer
0
SouLeer 
 Kas
 Ukraine Kas
2
 Poland Gerald
0
Gerald 
 DnS
 France DnS
2
 Poland Gremory
0
Gremory 
 Mamba
 Switzerland Mamba
2
 Ukraine Hellraiser
2
 Poland souL
1
Losers' Round 2 (Bo3)
 Poland Elazer
2
Elazer 
 Kas
 Ukraine Kas
0
 Sweden Zanster
1
Zanster 
 DnS
 France DnS
2
 Germany Lambo
2
Lambo 
 Mamba
 Switzerland Mamba
0
 France Denver
0
Denver 
 Hellraiser
 Ukraine Hellraiser
2
Losers' Round 3 (Bo3)
 Poland Elazer
2
Elazer 
 DnS
 France DnS
0
 Germany Lambo
2
Lambo 
 Hellraiser
 Ukraine Hellraiser
0
Losers' Round 4 (Bo3)
 South Korea Trust
0
Trust 
 Elazer
 Poland Elazer
2
 South Korea Impact
1
 Germany Lambo
2
Qualifying Match (Bo3)
 Poland Elazer
0
Elazer 
 Lambo
 Germany Lambo
2
Qualified
 Germany Lambo