IGN ProLeague Season 4: Pacific Qualifiers

From Liquipedia StarCraft 2 Wiki


[e][h]IGN ProLeague Season 4 Pacific Qualifiers
League Information
Organizer:
Server:
Southeast Asia
Type:
Offline
Location:
Philippines Manila
Format:
1v1, 32-player Group Play Bo3 on Day 1, 16-player Single-elimination on Day 2
Prize pool:
$3,500
Start Date:
2011-11-07
End Date:
2011-11-08
Liquipedia Tier:
Links
Player Breakdown
Number of Players:
32
13
10
8
1
Maps

About[edit]

The IGN ProLeague has sponsored the Philippine PRO Starcraft 2 League, hosted by Team AZK, naming it the SEA qualifier for IPL 4.[1] The tournament was held November 7-8, 2011, in Manila, Philippines.

The matches were cast by Tastosis, the casting archon of Nick "Tasteless" Plott and Dan "Artosis" Stemkoski.[2]

Qualifiers[edit]

Prior to this event, seven online qualifiers took place to determine the participants for this tournament. They were sanctioned and marshaled by the PPSL starting in July 2011.

Representing Team iCHOR, Dox is running a qualifier for Australian residents who are currently ranked in Master/Grandmaster leagues. They had a 6-group pool play, from which winners of each group will go on to play in a 16-player double-elimination bracket. The top 2 players will then qualify for the main event.[3]

Players who qualify will receive flights and accommodation to the main event in Manila, where they will face other regional participants including MC, MarineKing, and NaNiwa.

Prize Pool[edit]

Offering $3,500 (₱150,000), as well as gear from Razer, spread as follows:

Players[edit]

ID Name
Taiwan  Sen Yang Chia Cheng
Sweden  SaSe Kim Hammar
Sweden  NaNiwa Johan Lucchesi
France  cArn Souaib Hanaf
South Korea  Moon Jang Jae Ho
South Korea  SocceR Yoon Deuk Man
South Korea  MC Jang Min Chul
South Korea  InCa Song Joon Hyuk
South Korea  MarineKing Lee Jung Hoon
South Korea  Check Lee Hyung Joo
South Korea  FruitDealer Kim Won Ki
South Korea Whale Ahn Joon Hwa
South Korea cZaverde Yoo Chang Joon
South Korea neat Jung Sung Chul
South Korea  Sickness Kim San Ha
South Korea js Park Jun Suk
Philippines def Robert Alba
Philippines tommyj Thomas Naval
Philippines Pobbes Paolo Poblador
Philippines BlazeR Mark Rapisura
Philippines Salt Byron Bongon
Philippines Dione Leonel Labayan
Philippines Rixilius Roland Patalinghug
Philippines PayAso Chuck Yannik Calibo
Philippines  EnDerr Caviar Napoleon Marquises-Acampado
Philippines  JaBiTo Jose Paolo Javier
Philippines WaningMoon Dustin Mangulabnan
Philippines MskiRye Rudolf Ryan Perez
Philippines MskiFate Karl Senga
Australia ziek Matt Anderson
Australia  Rossi David Rossi
Philippines zIM Nigel Zalamea

Results[edit]

Group Stage[edit]

Group A[edit]

Group A
1. Taiwan  Sen 3-0 6-0
2. Sweden  NaNiwa 2-1 4-2
3. Philippines WaningMoon 1-2 2-4
4. Philippines Dione 0-3 0-6

Group B[edit]

Group B
1. South Korea  MarineKing 3-0 6-1
2. South Korea  MC 2-1 5-2
3. Philippines  EnDerr 1-2 2-4
4. Philippines Blazer 0-3 0-6

Group C[edit]

Group C
1. South Korea  Sickness 3-0 6-1
2. South Korea  Check 2-1 5-2
3. Philippines Dane 1-2 2-5
4. South Korea Verde 0-3 1-4

Group D[edit]

Group D
1. South Korea js 3-0 6-1
2. South Korea  FruitDealer 2-1 5-2
3. Philippines def 1-2 2-5
4. Philippines Trigger 0-3 1-6

Group E[edit]

Group E
1. South Korea neat 3-0 6-0
2. Australia ziek 2-1 4-2
3. Philippines Rixilius 0-2 0-4
4. Philippines Salt 0-2 0-4

Group F[edit]

Group F
1. South Korea  Moon 3-0 6-0
2. Sweden  SaSe 2-1 4-2
3. Philippines Pobbes 1-2 2-4
4. Philippines Fate 0-3 0-6

Group G[edit]

Group G
1. South Korea  Whale 3-0 6-1
2. South Korea  InCa 2-1 4-2
3. Philippines  JaBiTo 1-2 3-4
4. France  cArn 0-3 0-6

Group H[edit]

Group H
1. South Korea  SocceR 3-0 6-0
2. Australia  Rossi 2-1 4-2
3. Philippines zIM 1-2 2-4
4. Philippines Tommyj 0-3 0-6

Playoffs[edit]

Round of 16
 Taiwan Sen
2
 South Korea InCa
0
 South Korea Sickness
1
 South Korea MC
2
 South Korea Whale
2
 Australia Rossi
0
 South Korea MarineKing
2
 Sweden SaSe
0
 South Korea js
2
 South Korea Check
1
 South Korea Moon
2
 Australia ziek
0
 South Korea neat
0
 South Korea FruitDealer
2
 South Korea SocceR
2
 Sweden NaNiwa
0
Quarterfinals
 Taiwan Sen
2
 South Korea MC
0
 South Korea Whale
1
 South Korea MarineKing
2
 South Korea js
1
 South Korea Moon
2
 South Korea FruitDealer
2
 South Korea SocceR
0
Semifinals
 Taiwan Sen
0
 South Korea MarineKing
2
 South Korea Moon
2
 South Korea FruitDealer
1
Finals
 South Korea MarineKing
2
 South Korea Moon
0
3rd Place Match
 Taiwan Sen
2
 South Korea FruitDealer
0

Racial Distribution[edit]

  Protoss TerranZergRandom
Group Stage
131081
Round of 16
835
Round of 8
314
Semi Finals
13
Finals
11
Winner
1

See Also[edit]

References[edit]