IGN ProLeague Season 4: Australian Qualifiers

From Liquipedia StarCraft 2 Wiki


[e][h]IGN ProLeague Season 4 Pacific Qualifiers: Australian Qualifiers
League Information
Organizer:
Sponsor:
Server:
Southeast Asia
Type:
Online
Format:
1v1, Group Play, 16 player Double-elimination, Bo3
Start Date:
2011-10-27
End Date:
2011-10-28
Liquipedia Tier:
Winners
Australia  Rossi
Norway  TargA
Australia  YoonYJ
Australia  PiG
Player Breakdown
Number of Players:
64
Maps

Overview[edit]

IGN has paired with Team AZK to host the IGN ProLeague 4 Pacific Region Qualifiers in Manila, at the Philippine PRO Starcraft II League event on November 7-8, 2011.

Representing Team iCHOR, Dox is running a qualifier for Australian residents who were at the time ranked in Master/Grandmaster leagues.

The top 2 players from the 16 player double-elimination bracket will receive flights and accommodation to the Pacific Qualifiers in Manila, where they will face other regional participants including MC, MarineKing, and NaNiwa.

Format[edit]

  • Players have been seeded amongst 6 groups, whilst also preventing team-mates from eliminating each other during group play.
  • Groups are round robin, best of three.
  • Bracket play is best of three, double-elimination.
  • The top 2-3 players from each group will advance to the top 16 bracket.

Group Stage[edit]

Group A & B[edit]

Group A
1. Australia  Rossi 4-0 8-1
2. Norway  TargA 3-1 6-3
3. Australia  Yang 2-2 5-5
4. Australia  techtron 1-3 4-6
5. Australia  DoG 0-4 0-8
Group B
1. Australia  Ninja 4-0 7-0
2. Australia  Bielsko 3-1 5-3
3. Australia  Dippa 2-2 2-4
4. Australia  Fourby 1-3 2-5
5. Australia  Myuu 0-4 0-4

Group C & D[edit]

Group C
1. Australia  iaguz 4-1 8-3
2. Australia  tgun 4-1 7-3
3. Australia  edge 3-2 6-4
4. Australia  Danmate 3-2 5-5
5. Australia  lunatik 1-4 2-8
6. Australia  youngmin 0-5 0-5
Group D
1. Australia  mOOnGLaDe 5-0 9-0
2. Australia  Light 4-1 7-3
3. Australia  iSt 3-2 6-4
4. Australia  Azz 2-3 3-6
5. Australia  Noodle 1-4 1-8
6. Australia  deth 0-5 0-5

Group E & F[edit]

Group E
1. Australia  YoonYJ 5-0 9-1
2. Australia  MaFia 4-1 7-3
3. Australia  Jimdiddy 3-2 7-6
4. Australia  Satu 2-3 3-6
5. Australia  GeZZa 1-4 2-7
6. Australia  YellowFlash 0-5 0-5
Group F
1. Australia  SenSei 5-0 9-1
2. Australia  PiG 4-1 7-3
3. Australia  Pinder 3-2 7-4
4. Australia  Shockwave 2-3 3-7
5. Australia  RiiChard 1-4 2-8
6. Australia  Sanctify 0-5 0-5

Top 16 Bracket[edit]

Round of 16
 Australia mOOnGLaDe
2
 Australia Yang
0
 Australia MaFia
0
 Australia tgun
WO
 Australia Rossi
2
 Australia Bielsko
1
 Australia Ninja
0
 Australia Pinder
2
 Australia YoonYJ
2
 Australia Jimdiddy
1
 Australia PiG
1
 Australia deth
2
 Australia SenSei
WO
 Australia iSt
0
 Australia iaguz
0
 Norway TargA
2
Quarterfinals
 Australia mOOnGLaDe
2
 Australia tgun
0
 Australia Rossi
2
 Australia Pinder
0
 Australia YoonYJ
0
 Australia deth
2
 Australia SenSei
0
 Norway TargA
2
Semifinals
 Australia mOOnGLaDe
1
 Australia Rossi
2
 Australia deth
1
 Norway TargA
2
Winners' Finals
 Australia Rossi
0
 Norway TargA
2
Losers' Round 1
 Australia PiG
2
 Australia Jimdiddy
0
 Australia iaguz
WO
 Australia iSt
0
 Australia MaFia
2
 Australia Yang
1
 Australia Ninja
0
 Australia Bielsko
2
Losers' Round 2
 Australia tgun
0
 Australia PiG
2
 Australia Pinder
2
 Australia iaguz
1
 Australia YoonYJ
2
 Australia MaFia
1
 Australia SenSei
0
 Australia Bielsko
2
Losers' Round 3
 Australia PiG
2
 Australia Pinder
0
 Australia YoonYJ
2
 Australia Bielsko
0
Losers' Round 4
 Australia deth
1
 Australia PiG
2
 Australia mOOnGLaDe
1
 Australia YoonYJ
2
Losers' Semifinals
 Australia PiG
1
 Australia YoonYJ
2
Losers' Finals
 Australia Rossi
2
 Australia YoonYJ
0
Grand Finals
 Norway TargA
1
1
 Australia Rossi
2
2

View Games[edit]

VODs[edit]

See also[edit]

External links[edit]