Follow us on Twitter @LiquipediaSC2 if you'd like to be kept up to date on all things StarCraft II!

maraleCup #8

From Liquipedia StarCraft 2 Wiki
[e][h]maraleCup #8
League Information
Series:
Organizer(s):
Maralekos
Server:
Europe
Type:
Online
Location:
Europe Europe
Format:
1v1
Group Stages
Playoffs
Prize Pool:
$43.70 USD
Start Date:
2020-10-26
End Date:
2020-11-20
Liquipedia Tier:
Links
Player Breakdown
Number of Players:
24
8
5
11
Maps
Chronology
#7
 #7
#9 
#9


Format[edit]

  • First Group Stage:
    • 16 players from the 4 Qualifiers + maraleCup #7 5th-8th placed players.
    • Double-elimination.
    • All matches are Bo3.
    • Top 2 players of each group advance to the Second Group Stage.
  • Second Group Stage:
    • 10 players from the First Group Stage + maraleCup #7 3rd-4th placed players.
    • Double-elimination.
    • All matches are Bo3.
    • Top 2 players of each group advance to the Third Group Stage.
  • Third Group Stage:
    • 6 players from the Second Group Stage + maraleCup #7 1st-2nd placed players.
    • Double-elimination.
    • All matches are Bo3.
    • Top 2 players of each group advance to the Playoffs.
  • Playoffs:
    • Double-elimination.
    • WB and LB R1 matches are Bo3.
    • WB and LB R2 matches are Bo5.
    • Grand Finals are Bo7.

Map Pool[edit]

Prize Pool[edit]

1 Marsman delayed the final bracket and was ruled out. He gets -2% on his 3rd place which were split between 1st&2nd place.
2 Rotterdam didn't take the money. His 2% were split between 1st&2nd place.
3 Kiyj forfeighted his group after one map and didn't get prizemoney. His 1% was added to 4th place.

Participants[edit]

Protoss (8) Terran (5) Zerg (11)
From the Qualifier #1 (4)
Denmark PappiJoe 
France GreatTeacher 
Estonia kiyj 
Netherlands RotterdaM 
From the Qualifier #2 (4)
Germany Soon 
Hungary Freeman 
France Garitos 
Czech Republic Keiras 
From the Qualifier #3 (4)
Spain Killermonjas 
Poland Trifax 
United Kingdom MoltenSC 
Czech Republic Robar 
From the Qualifier #4 (4)
Slovakia BlueCheese 
Germany Aelith 
Hungary Psz 
Switzerland Railgan 
From the maraleCup #7 into Group Stage 1 (4)
Netherlands Marsman 
Germany vmgNarra 1
Czech Republic Argon 
Poland PAPI 1
Germany Dronehard 
From the maraleCup #7 into Group Stage 2 (2)
Poland Snoxtar 
Denmark Spazymazy 
From the maraleCup #7 into Group Stage 3 (2)
Russia Exostriker 
Sweden FightingFrog 

1 PAPI forfeited his spot and was replaced by vmgNarra.

Results[edit]

Group Stage 1[edit]

Group A[edit]

Group A
October 26, 2020 - 14:00 CET
1.Netherlands  RotterdaM2-04-0
2.Czech Republic  Argon2-14-2
3.France  GreatTeacher1-22-4
4.Spain  Killermonjas0-20-4

Group B[edit]

Group B
October 27, 2020 - 14:00 CET
1.Denmark  PappiJoe2-04-0
2.France  Garitos2-15-2
3.Germany  Soon1-22-5
4.Poland  Trifax0-20-4

Group C[edit]

Group C
October 28, 2020 - 14:00 CET
1.Czech Republic  Keiras2-04-1
2.Netherlands  Marsman2-15-2
3.Germany  vmgNarra1-22-4
4.United Kingdom  MoltenSC0-20-4

Group D[edit]

Group D
October 30, 2020 - 14:00 CET
1.Slovakia  BlueCheese2-04-1
2.Germany  Aelith2-15-2
3.Czech Republic  Robar1-20-4
4.Estonia  kiyj0-20-2

Group E[edit]

Group E
October 31, 2020 - 11:00 CET
1.Germany  Dronehard2-04-1
2.Hungary  Freeman2-14-4
3.Switzerland  Railgan1-24-5
4.Hungary  Psz0-22-4

Group Stage 2[edit]

Group A[edit]

Group A
November 5, 2020 - 14:00 CET
1.Slovakia  BlueCheese2-04-0
2.Netherlands  Marsman2-14-2
3.Germany  Dronehard1-22-4
4.Czech Republic  Argon0-20-4

Group B[edit]

Group B
November 6, 2020 - 14:15 CET
1.Denmark  Spazymazy2-04-1
2.Denmark  PappiJoe2-15-3
3.Netherlands  RotterdaM1-23-4
4.Czech Republic  Keiras0-20-4

Group C[edit]

Group C
November 7, 2020 - 14:00 CET
1.France  Garitos2-04-2
2.Poland  Snoxtar2-15-3
3.Germany  Aelith1-23-5
4.Hungary  Freeman0-22-4

Group Stage 3[edit]

Group A[edit]

Group A
November 11, 2020 - 19:00 CET
1.Denmark  Spazymazy2-04-0
2.Sweden  FightingFrog2-14-2
3.Russia  Exostriker1-20-4
4.Poland  Snoxtar0-20-2

Group B[edit]

Group B
November 12, 2020 - 12:00 CET
1.Slovakia  BlueCheese2-04-1
2.Netherlands  Marsman2-15-3
3.France  Garitos1-22-5
4.Denmark  PappiJoe0-22-4

Playoffs[edit]

Semifinals
 Denmark Spazymazy
1
Spazymazy 
 Marsman
November 20, 2020 - 12:00 CET
 Netherlands Marsman
2
 Slovak Republic BlueCheese
2
BlueCheese 
 FightingFrog
November 20, 2020 - 12:50 CET
 Sweden FightingFrog
1
Winners' Finals
 Netherlands Marsman
0
Marsman 
 BlueCheese
November 20, 2020 - 13:55 CET
 Slovak Republic BlueCheese
3
Losers' Round 1
 Denmark Spazymazy
0
Spazymazy 
 FightingFrog
November 20, 2020 - 14:35 CET
 Sweden FightingFrog
2
Losers' Finals
 Netherlands Marsman
1
Marsman 
 FightingFrog
November 20, 2020 - 15:05 CET
Marsman forfeited after Game 1.
 Sweden FightingFrog
W
Grand Finals (Bo7)
 Slovak Republic BlueCheese
4
BlueCheese 
 FightingFrog
November 20, 2020 - 15:50 CET
 Sweden FightingFrog
1

Racial Distribution[edit]

  Protoss TerranZerg
Participants
8511
Group Stage 1
659
Group Stage 2
318
Group Stage 3
413
Playoffs
211
Round of 3
21
Finals
11
Winner
1

Map Statistics[edit]

vs. vs. vs. Mirrors
Map#Σ%Σ%Σ%
Deathaura LE2863350.0%74357.1%41325.0%-74
Jagannatha LE1854180.0%64266.7%110100.0%-51
Lightshade LE3061516.7%124833.3%51420.0%-61
Oxide LE202020.0%6060.0%53260.0%-34
Pillars of Gold LE11220100.0%110100.0%51420.0%-21
Romanticide LE1821150.0%53260.0%52340.0%-42
Submarine LE3110100.0%110100.0%-----1-
Total Sum (Σ)12824121250.0%38172144.7%2591636.0%-2813

View Games[edit]

Stream[edit]