Follow us on Twitter @LiquipediaSC2 if you'd like to be kept up to date on all things StarCraft II!

maraleague, Season #2

From Liquipedia StarCraft 2 Wiki
[e][h]maraleague, Season #2
League Information
Series:
Organizer:
Server:
Europe
Type:
Online
Location:
Germany Germany
Format:
1v1
Group Stages
Playoffs
Prize pool:
$60.35 USD
Start Date:
2020-09-21
End Date:
2020-11-08
Liquipedia tier:
Links
Player breakdown
Number of players:
32
12
10
9
1
Maps
Chronology
#1
 #1
#3 
#3


Format[edit]

1st and 2nd Division[edit]

  • Group Stage:
    • Round-Robin Format.
    • All matches are Bo3.
    • Top 2 players of each group advance to the Playoffs.
  • Playoffs:
    • Single-elimination:
    • Quarterfinals are Bo3.
    • Semifinals are Bo5.
    • Finals are Bo7.

Map Pool[edit]

Talents[edit]

  • Host and Commentator

Prize Pool[edit]

2nd Division[edit]

Divisions[edit]

1st Division[edit]

Participants[edit]

Protoss Protoss (5)
Terran Terran (5)
Zerg Zerg (6)
From up&down Group A (2)
Dark OathDark Oath
Magdeburg eSports e.V.Magdeburg eSports e.V.
From up&down Group B (2)
team pheeniXteam pheeniX
team pheeniXteam pheeniX
From up&down Group C (2)
Clockwork eSportsClockwork eSports
From up&down Group D (2)
Vengeance Fishing ClubVengeance Fishing Club
PŖIMĄL ĄŁPHĄ ŽERØPŖIMĄL ĄŁPHĄ ŽERØ

1 Comp did not confirm partizipation and was replaced by ForJumy.
2 Abyss chose to play Div 2 and was replaced by Railgan.
3 ForJumy forfeited his spot and was replaced by SenSei.

Results[edit]

Group Stage[edit]
Group A[edit]
Group A
1.
1–0
2–0
2.
Germany Protoss Rhoust
1–0
2–1
3.
0–1
1–2
4.
Germany Terran Varys
0–1
0–2
1.
Germany Protoss Rhoust
▲1
2–0
4–1
1.
2–0
4–1
3.
0–2
2–4
4.
Germany Terran Varys
0–2
0–4
1.
3–0
6–2
2.
Germany Protoss Rhoust
▼1
2–1
5–3
3.
1–2
4–4
4.
Germany Terran Varys
0–3
0–6
Group A Matches
September 28, 2020 - 17:20UTC
Rhoust
2
1
Neuling
Rhoust
Neuling
September 28, 2020 - 17:20UTC
September 28, 2020 - 18:00UTC
DasDuelon
2
0
Varys
DasDuelon
Varys
September 28, 2020 - 18:00UTC
October 5, 2020 - 17:15UTC
DasDuelon
2
1
Neuling
DasDuelon
Neuling
October 5, 2020 - 17:15UTC
October 5, 2020 - 18:00UTC
Varys
0
2
Rhoust
Varys
Rhoust
October 5, 2020 - 18:00UTC
October 12, 2020 - 18:30UTC
Neuling
2
0
Varys
Neuling
Varys
October 12, 2020 - 18:30UTC
October 12, 2020 - 19:10UTC
Rhoust
1
2
DasDuelon
Rhoust
DasDuelon
October 12, 2020 - 19:10UTC
Group B[edit]
Group B
1.
1–0
2–1
1.
1–0
2–1
3.
Germany Protoss MariK
0–1
1–2
3.
Germany Zerg Aelith
0–1
1–2
1.
Germany Protoss MariK
▲2
1–1
3–2
1.
Germany Zerg Aelith
▲2
1–1
3–2
3.
▼2
1–1
2–3
3.
▼2
1–1
2–3
1.
Germany Protoss MariK
2–1
5–2
2.
▲1
2–1
4–3
3.
Germany Zerg Aelith
▼2
1–2
3–4
4.
▼1
1–2
2–5
Group B Matches
September 29, 2020 - 17:20UTC
MariK
1
2
DERASTAT
MariK
DERASTAT
September 29, 2020 - 17:20UTC
September 29, 2020 - 17:00UTC
SharKRippeR
2
1
Aelith
SharKRippeR
Aelith
September 29, 2020 - 17:00UTC
October 8, 2020 - 16:00UTC
DERASTAT
0
2
Aelith
DERASTAT
Aelith
October 8, 2020 - 16:00UTC
October 8, 2020 - 16:40UTC
MariK
2
0
SharKRippeR
MariK
SharKRippeR
October 8, 2020 - 16:40UTC
October 13, 2020 - 17:20UTC
SharKRippeR
2
0
DERASTAT
SharKRippeR
DERASTAT
October 13, 2020 - 17:20UTC
October 13, 2020 - 18:00UTC
Aelith
0
2
MariK
Aelith
MariK
October 13, 2020 - 18:00UTC
Group C[edit]
Group C
1.
1–0
2–0
0–0
0–0
0–0
0–0
4.
0–1
0–2
1.
2–0
4–0
2.
1–1
2–2
3.
▲1
1–1
2–3
4.
▼2
0–2
1–4
1.
3–0
6–0
2.
2–1
4–2
3.
1–2
2–5
4.
0–3
1–6
Group C Matches
October 7, 2020 - 16:00UTC
Railgan
2
0
pressure
Railgan
pressure
October 7, 2020 - 16:00UTC
September 30, 2020 - 17:20UTC
Dronehard
2
0
NoMercy
Dronehard
NoMercy
September 30, 2020 - 17:20UTC
October 7, 2020 - 17:00UTC
Dronehard
2
0
Railgan
Dronehard
Railgan
October 7, 2020 - 17:00UTC
October 7, 2020 - 17:40UTC
NoMercy
2
1
pressure
NoMercy
pressure
October 7, 2020 - 17:40UTC
October 14, 2020 - 17:20UTC
Railgan
2
0
NoMercy
Railgan
NoMercy
October 14, 2020 - 17:20UTC
October 14, 2020 - 18:00UTC
pressure
0
2
Dronehard
pressure
Dronehard
October 14, 2020 - 18:00UTC
Group D[edit]
Group D
1.
1–0
2–0
2.
Germany Terran Soon
1–0
2–1
3.
Germany Zerg SenSei
0–1
1–2
4.
0–1
0–2
1.
Germany Terran Soon
▲1
2–0
4–1
2.
Germany Zerg SenSei
▲1
1–1
3–3
3.
▼2
1–1
2–2
4.
0–2
1–4
1.
Germany Terran Soon
3–0
6–2
2.
▲1
2–1
4–3
3.
Germany Zerg SenSei
▼1
1–2
4–5
4.
0–3
2–6
Group D Matches
October 1, 2020 - 17:20UTC
SenSei
1
2
Soon
SenSei
Soon
October 1, 2020 - 17:20UTC
October 1, 2020 - 18:00UTC
MisterL
0
2
ObbFlyQty
MisterL
ObbFlyQty
October 1, 2020 - 18:00UTC
October 8, 2020 - 18:20UTC
MisterL
1
2
SenSei
MisterL
SenSei
October 8, 2020 - 18:20UTC
October 8, 2020 - 18:00UTC
ObbFlyQty
0
2
Soon
ObbFlyQty
Soon
October 8, 2020 - 18:00UTC
October 15, 2020 - 17:15UTC
Soon
2
1
MisterL
Soon
MisterL
October 15, 2020 - 17:15UTC
October 15, 2020 - 18:00UTC
SenSei
1
2
ObbFlyQty
SenSei
ObbFlyQty
October 15, 2020 - 18:00UTC
Playoffs[edit]
Quarterfinals (Bo3)
Semifinals (Bo5)
Finals (Bo7)
GermanyDasDuelon
2
GermanySharKRippeR
1
DasDuelon
SharKRippeR
October 24, 2020 - 14:00UTC
GermanyDronehard
2
GermanyObbFlyQty
1
Dronehard
ObbFlyQty
GermanyDasDuelon
2
GermanyDronehard
3
DasDuelon
Dronehard
GermanyMariK
0
GermanyRhoust
2
MariK
Rhoust
October 24, 2020 - 16:00UTC
GermanySoon
0
SwitzerlandRailgan
2
Soon
Railgan
October 24, 2020 - 15:20UTC
GermanyRhoust
3
SwitzerlandRailgan
2
GermanyDronehard
1
GermanyRhoust
4
Dronehard
Rhoust

2nd Division[edit]

Participants[edit]

Protoss Protoss (8)
Terran Terran (3)
Zerg Zerg (3)
Random Random (1)
From up&down Group B (2)
The Drunken OutlawsThe Drunken Outlaws
BeAsT EsportsBeAsT Esports
From up&down Group C (2)
team pheeniXteam pheeniX
Magdeburg eSports e.V.Magdeburg eSports e.V.
From up&down Group D (1)
1. Berliner eSports Club e.V.1. Berliner eSports Club e.V.

1 ForJumy got promoted to Div 1 and was replaced by Loeblix.
2 Railgan got promoted to Div 1 because Abyss decided to play Div 2.
3 LanaRhoades forfeited his sport and was replaced by Chaos.
4 SenSei got promoted to Div 1 and was replaced by Kuhmelker.
5 Wanna decided not to participate.

Results[edit]

Group Stage[edit]
Group A[edit]
Group A
1.
1–0
2–0
2.
Germany Protoss Nopret
1–0
2–1
3.
0–1
1–2
4.
0–1
0–2
1.
2–0
4–1
2.
Germany Protoss Nopret
1–1
3–3
3.
1–1
3–3
4.
0–2
1–4
1.
2–1
5–3
2.
Germany Protoss Nopret
2–1
5–3
3.
2–1
5–4
4.
0–3
1–6
Group A Matches
September 28, 2020 - 16:00UTC
Nopret
2
1
PhotonMan
Nopret
PhotonMan
September 28, 2020 - 16:40UTC
BaumesBaum
2
0
Vengeance
BaumesBaum
Vengeance
September 28, 2020 - 16:40UTC
October 5, 2020 - 16:00UTC
PhotonMan
2
1
Vengeance
PhotonMan
Vengeance
October 5, 2020 - 16:40UTC
Nopret
1
2
BaumesBaum
Nopret
BaumesBaum
October 5, 2020 - 16:40UTC
October 12, 2020 - 16:00UTC
Vengeance
0
2
Nopret
Vengeance
Nopret
October 12, 2020 - 16:00UTC
October 12, 2020 - 16:40UTC
BaumesBaum
1
2
PhotonMan
BaumesBaum
PhotonMan
October 12, 2020 - 16:40UTC
Group B[edit]
Group B
1.
Turkey Terran Musti
1–0
2–0
2.
Germany Terran Chaos
1–0
2–1
3.
0–1
1–2
4.
0–1
0–2
1.
Turkey Terran Musti
2–0
4–0
2.
Germany Terran Chaos
1–1
2–3
2.
▲2
1–1
2–3
4.
▼1
0–2
2–4
1.
Turkey Terran Musti
3–0
6–0
2.
Germany Terran Chaos
2–1
4–3
3.
▼1
1–2
2–5
4.
0–3
2–6
Group B Matches
September 29, 2020 - 16:00UTC
danischu
0
2
Musti
danischu
Musti
September 29, 2020 - 16:00UTC
September 29, 2020 - 16:40UTC
Chaos
2
1
LeComplete
Chaos
LeComplete
October 6, 2020 - 16:00UTC
LeComplete
1
2
danischu
LeComplete
danischu
October 6, 2020 - 16:00UTC
October 6, 2020 - 16:40UTC
Musti
2
0
Chaos
Musti
Chaos
October 6, 2020 - 16:40UTC
October 13, 2020 - 16:00UTC
Chaos
2
0
danischu
Chaos
danischu
October 13, 2020 - 16:00UTC
October 13, 2020 - 16:40UTC
LeComplete
0
2
Musti
LeComplete
Musti
October 13, 2020 - 16:40UTC
Group C[edit]
Group C
1.
Germany Protoss Mayne
1–0
2–1
Germany Terran BuRny
0–0
0–0
0–0
0–0
4.
0–1
1–2
1.
Germany Protoss Mayne
2–0
4–1
2.
▲2
1–1
3–2
3.
Germany Terran BuRny
▼1
1–1
2–2
4.
▼2
0–2
0–4
1.
Germany Protoss Mayne
3–0
6–2
2.
Germany Terran BuRny
▲1
2–1
4–2
3.
▼1
1–2
3–4
4.
0–3
1–6
Group C Matches
September 30, 2020 - 16:00UTC
Mayne
2
1
loeblix
Mayne
loeblix
September 30, 2020 - 16:00UTC
October 5, 2020 - 15:20UTC
BuRny
2
0
Aerocool
BuRny
Aerocool
October 5, 2020 - 15:20UTC
loeblix
2
0
Aerocool
loeblix
Aerocool
October 7, 2020 - 17:20UTC
Mayne
2
0
BuRny
Mayne
BuRny
October 7, 2020 - 17:20UTC
October 14, 2020 - 16:00UTC
BuRny
2
0
loeblix
BuRny
loeblix
October 14, 2020 - 16:00UTC
October 14, 2020 - 16:40UTC
Mayne
2
1
Aerocool
Mayne
Aerocool
Group D[edit]
Group D
1.
Germany Protoss Abyss
1–0
2–0
0–0
0–0
3.
0–1
0–2
1.
Germany Protoss Abyss
2–0
4–0
2.
▲1
0–1
0–2
2.
0–1
0–2
1.
Germany Protoss Abyss
2–0
4–0
2.
1–1
2–3
3.
▼1
0–2
1–4
Group D Matches
October 1, 2020 - 16:00UTC
Kuhmelker
0
2
Abyss
Kuhmelker
Abyss
October 1, 2020 - 16:00UTC
October 8, 2020 - 16:40UTC
Columbo
0
2
Abyss
Columbo
Abyss
October 8, 2020 - 16:40UTC
October 15, 2020 - 16:00UTC
Kuhmelker
2
1
Columbo
Kuhmelker
Columbo
October 15, 2020 - 16:00UTC
Playoffs[edit]
Quarterfinals (Bo3)
Semifinals (Bo5)
Finals (Bo7)
GermanyBaumesBaum
2
GermanyChaos
0
BaumesBaum
Chaos
November 4, 2020 - 15:00UTC
GermanyMayne
2
GermanyKuhmelker
0
Mayne
Kuhmelker
November 4, 2020 - 14:20UTC
GermanyBaumesBaum
2
GermanyMayne
3
TurkeyMusti
2
GermanyNopret
0
Musti
Nopret
November 4, 2020 - 13:00UTC
GermanyAbyss
0
GermanyBuRny
2
Abyss
BuRny
November 4, 2020 - 13:40UTC
TurkeyMusti
3
GermanyBuRny
1

stayup&down[edit]

Participants[edit]

1 XCet will not be participating in Season 2 and was replaced from qualifiers.
2 Pulsar will not be participating in Season 2 and was replaced from qualifiers.
3 Ambition will not be participating in Season 2 and was replaced from qualifiers.
4 Wanna decided to stay in league 2.

Results[edit]

Group A[edit]
Group A
0–0
0–0
0–0
0–0
DQ
Germany Zerg XCet
0–0
0–0
DQ
Germany Protoss Pulsar
0–0
0–0
Group B[edit]
Group B
1.
2–0
4–0
2.
2–1
4–3
3.
1–2
2–4
4.
0–2
1–4
Group B Matches
DERASTAT
2
0
BaumesBaum
DERASTAT
BaumesBaum
pressure
0
2
PhotonMan
DERASTAT
2
0
PhotonMan
DERASTAT
PhotonMan
BaumesBaum
1
2
pressure
PhotonMan
0
2
pressure
Group C[edit]
Group C
1.
2–0
4–0
2.
Germany Terran Soon
2–1
4–4
3.
1–2
4–5
4.
0–2
1–4
Group C Matches
Soon
2
1
Aerocool
LeComplete
0
2
Neuling
Soon
0
2
Neuling
Aerocool
2
1
LeComplete
Group D[edit]
Group D
0–0
0–0
Germany Terran Wanna
0–0
0–0
Germany Protoss Abyss
0–0
0–0
DQ
0–0
0–0
  • Ambition forfeited his spot.
  • Wanna decided to stay in 2nd Division.

Map Statistics[edit]

Terran vs. ZergZerg vs. ProtossProtoss vs. TerranMirrors
Map#ΣTerranZergTerran%ΣZergProtossZerg%ΣProtossTerranProtoss%TerranZergProtoss
Deathaura LE3673442.9%96366.7%92722.2%218
Eternal Empire LE2220100.0%-----------
Ever Dream LE11010.0%-----------
Ice and Chrome LE1110100.0%-----------
Jagannatha LE201010.0%74357.1%43175.0%-53
Lightshade LE3782625.0%106460.0%86275.0%227
Oxide LE2053260.0%62433.3%53260.0%121
Pillars of Gold LE2131233.3%53260.0%83537.5%113
Romanticide LE24110100.0%73442.9%63350.0%226
Submarine LE17220100.0%6060.0%4040.0%-14
Unknown3110100.0%----------2
Total Sum (Σ)17931151648.4%50242648.0%44202445.5%81432

View Games[edit]

Stream[edit]