Masters Cup 119: Qualifiers

< Masters Cup‎ | 119
[e][h]Masters Cup 119: Qualifiers
League Information
Series:
Organizer:
Server:
Europe / Americas / South Korea
Type:
Online
Format:
1v1
Single or Double-elimination brackets
Prize pool:
$200
Start Date:
2019-06-12
End Date:
2019-06-23
Liquipedia Tier:
Links
Maps


Format[edit]

6 Qualifiers:

  • if Single-elimination Bracket:
    • All matches are Bo3.
    • Qualifying Match is Bo5.
  • if Double-elimination bracket:
    • All Winners' Bracket matches are Bo3.
    • All Losers' Bracket matches are Bo3 except Losers' Rounds 1 and 2 which are Bo1.
    • Qualifying Match is Bo5.
  • Winner of each qualifier advances to Main Event.
  • Top 8 players from qualifiers' placings advance to Main Event.
    • If a player wins multiple qualifiers, an extra spot is given from the qualifier rankings.
    • In the event of a tie after the 6th qualifier, the higher ranked player from the OSC World Rankings qualifies.

Qualified Players[edit]

Protoss Protoss (5) Terran Terran (1) Zerg Zerg (8)
From the Qualifier #1 (1)
Brazil Erik
From the Qualifier #2 (1)
South Korea Armani
From the Qualifier #3 (1)
South Korea bulldozer
From the Qualifier #4 (1)
Ukraine Bly
From the Qualifier #5 (1)
Vietnam MeomaikA
From the Qualifier #6 (1)
Poland Gerald
Top 8 players from the Qualifiers' placings (8)
Hong Kong Bistork
Russia Bee
Poland BluE
Poland Guru
Netherlands Marsman
France hinO
Russia SKillous
China Misaki

Bonus Award: Top Ranked Player

Rankings[edit]

ID Team #1 #2 #3 #4 #5 #6 Σ
1. vnVietnam z MeomaikA VietnamGameTV 1 2 - - 20 1 24
2. plPoland p Gerald Team Blacer - - - - 2 20 22
3. krSouth Korea z Armani Black Night - 20 - - - - 20
3. uaUkraine z Bly Windigo Gaming - - - 20 - - 20
3. krSouth Korea t bulldozer ZZZZZ - - 20 - - - 20
3. brBrazil z Erik OSC Elite 20 - - - - - 20
7. ruRussia z Bee 3D!Clan 3 - - 1 3 - 7
7. plPoland p BluE Indycza Armia 1 - 2 1 1 2 7
9. nlNetherlands p Marsman Black Night 2 3 - 1 - - 6
9. cnChina z Misaki SCBoy - 2 - 3 1 - 6
11. frFrance z hinO Alpha X - - - 2 2 - 4
12. hkHong Kong p Bistork ZZZZZ - 1 - 2 - - 3
12. krSouth Korea t control ZZZZZ - 1 1 - - 1 3
12. plPoland z Guru ZZZZZ - - 3 - - - 3
12. cnChina t Hoody ZZZZZ - - 1 - - 2 3
12. ruRussia p SKillous Wolf's Pack - - - - - 3 3

Results[edit]


Qualifier #1[edit]

Prize Pool[edit]

Notable Participants[edit]

Protoss Protoss Terran Terran Zerg Zerg
Poland BluE
Brazil Kelazhur
Russia Bee
South Korea domickc
Brazil Erik
Netherlands Marsman
Vietnam MeomaikA
Vietnam Uply
Australia Vivid

Bracket[edit]

Round of 8
 Brazil Erik
2
 Brazil Kelazhur
0
 South Korea domickc
2
 Vietnam Uply
1
 Russia Bee
2
 Vietnam MeomaikA
1
 Netherlands Marsman
2
 Poland BluE
0
Semifinals
 Brazil Erik
2
 South Korea domickc
1
 Russia Bee
2
 Netherlands Marsman
0
Qualifying Match (Bo5)
 Brazil Erik
3
Erik 
 Bee
June 12, 2019 - 14:50 CEST
 Russia Bee
1
Qualified
 Brazil Erik

Qualifier #2[edit]

Prize Pool[edit]

Notable Participants[edit]

Protoss Protoss Terran Terran Zerg Zerg
Hong Kong Bistork
Brazil TerraN
South Korea Armani
Poland BluE
Vietnam MeomaikA
Netherlands Marsman
China Misaki
China QzDdb

Bracket[edit]

Quarterfinals
 Netherlands Marsman
2
 Canada Flood
0
 Germany HolyHit
1
 Vietnam MeomaikA
2
 Poland Guru
-
 China QzDdb
W
 Brazil TerraN
0
 South Korea Armani
2
Semifinals
 Netherlands Marsman
2
 Vietnam MeomaikA
1
 China QzDdb
0
 South Korea Armani
2
Winners' Finals
 Netherlands Marsman
0
 South Korea Armani
2
Losers' Round 1
 Hong Kong Bistork
1
 South Korea control
0
 Germany HolyHit
0
 China Misaki
1
Losers' Round 2
 Vietnam MeomaikA
W
 Hong Kong Bistork
-
 China QzDdb
-
 China Misaki
W
Losers' Round 3
 Vietnam MeomaikA
2
 China Misaki
0
Losers' Finals
 Netherlands Marsman
2
 Vietnam MeomaikA
0
Qualifying Match (Bo5)
 South Korea Armani
3
Armani 
 Marsman
June 14, 2019 - 14:55 CEST
 Netherlands Marsman
0
Qualified
 South Korea Armani

Qualifier #3[edit]

Prize Pool[edit]

Notable Participants[edit]

Protoss Protoss Terran Terran Zerg Zerg
Hong Kong Bistork
Poland souL
Poland Guru
Poland BluE
Vietnam MeomaikA
Sweden SortOf
Vietnam Uply
Australia Vivid

Bracket[edit]

Round of 8
 Poland Guru
2
 Finland Mixu
0
 South Korea control
0
 Poland BluE
2
 Sweden SortOf
2
 Vietnam Uply
0
 South Korea bulldozer
2
 China Hoody
0
Semifinals
 Poland Guru
2
 Poland BluE
0
 Sweden SortOf
0
 South Korea bulldozer
2
Qualifying Match (Bo5)
 Poland Guru
2
Guru 
 bulldozer
 South Korea bulldozer
3
Qualified
 South Korea bulldozer

Qualifier #4[edit]

Prize Pool[edit]

Notable Participants[edit]

Protoss Protoss Terran Terran Zerg Zerg
Hong Kong Bistork
United Kingdom RazerBlader
Russia Bee
Poland BluE
Ukraine Bly
Netherlands Marsman
France hinO
China Misaki
Sweden SortOf
Vietnam Uply

Bracket[edit]

Quarterfinals
 Ukraine Bly
2
 Hong Kong Bistork
0
 Netherlands Marsman
1
 France hinO
2
 Russia Bee
1
 China Misaki
2
 Finland Mixu
1
 United Kingdom RazerBlader
2
Semifinals
 Ukraine Bly
2
 France hinO
1
 China Misaki
2
 United Kingdom RazerBlader
0
Winners' Finals
 Ukraine Bly
0
 China Misaki
2
Losers' Round 1
 Poland BluE
0
 Russia Bee
1
 Netherlands Marsman
0
 Hong Kong Bistork
1
Losers' Round 2
 France hinO
2
 Russia Bee
1
 United Kingdom RazerBlader
0
 Hong Kong Bistork
2
Losers' Round 3
 France hinO
2
 Hong Kong Bistork
1
Losers' Finals
 Ukraine Bly
2
 France hinO
0
Qualifying Match (Bo5)
 China Misaki
1
Misaki 
 Bly
June 19, 2019 - 15:30 CEST
 Ukraine Bly
3
Qualified
 Ukraine Bly

Qualifier #5[edit]

Prize Pool[edit]

Notable Participants[edit]

Protoss Protoss Terran Terran Zerg Zerg
Hong Kong Bistork
Russia Bee
Poland BluE
India Demi
Poland Gerald
France hinO
Netherlands Marsman
Vietnam MeomaikA
China Misaki
China Punk
China QzDdb
Australia Vivid

Bracket[edit]

Round of 8
 Russia Bee
2
 Estonia kiyj
1
 France hinO
2
 China Misaki
1
 Poland Gerald
2
 Poland BluE
0
 China Punk
0
 Vietnam MeomaikA
2
Semifinals
 Russia Bee
2
 France hinO
1
 Poland Gerald
1
 Vietnam MeomaikA
2
Qualifying Match (Bo5)
 Russia Bee
2
Bee 
 MeomaikA
 Vietnam MeomaikA
3
Qualified
 Vietnam MeomaikA

Qualifier #6[edit]

Prize Pool[edit]

Notable Participants[edit]

Protoss Protoss Terran Terran Zerg Zerg
Poland BluE
Poland souL
Hong Kong GogojOey
Russia SKillous
France hinO
Vietnam MeomaikA
Vietnam Uply
Australia Vivid

Bracket[edit]

Round of 8
 Poland Gerald
2
 Hong Kong GogojOey
1
 Poland BluE
2
 South Korea control
0
 Vietnam MeomaikA
0
 China Hoody
2
 Poland souL
1
 Russia SKillous
2
Semifinals
 Poland Gerald
2
 Poland BluE
0
 China Hoody
0
 Russia SKillous
2
Qualifying Match (Bo5)
 Poland Gerald
3
Gerald 
 SKillous
June 23, 2019 - 14:30 CEST
 Russia SKillous
1
Qualified
 Poland Gerald

View Games[edit]

Stream[edit]