Liquipedia will soon drop support for Internet Explorer.

Masters Cup 120: Qualifiers

< Masters Cup‎ | 120
[e][h]Masters Cup 120: Qualifiers
League Information
Series:
Organizer:
Server:
Europe / Americas / South Korea
Type:
Online
Format:
1v1
Single-elimination brackets
Prize pool:
$200 USD
Start Date:
2019-07-17
End Date:
2019-07-28
Liquipedia Tier:
Links
Maps


Format[edit]

  • 6 Qualifiers:
    • Single-elimination Bracket.
    • All matches are Bo3.
    • Winner of each qualifier advances to Main Event.
    • Top 8 players from qualifiers' placings advance to Main Event.
      • If a player wins multiple qualifiers, an extra spot is given from the qualifier rankings.
      • In the event of a tie after the 6th qualifier, the higher ranked player from the OSC World Rankings qualifies.

Qualified Players[edit]

Protoss Protoss (7) Terran Terran (4) Zerg Zerg (3)
From the Qualifier #1 (1)
Poland Krystianer
From the Qualifier #2 (1)
Poland Gerald
From the Qualifier #3 (1)
Spain AqueroN
From the Qualifier #4 (1)
Russian Federation Bee
From the Qualifier #5 (1)
Korea (South) Cure
From the Qualifier #6 (1)
Korea (South) aLive
Top 8 players from the Qualifiers' placings (8)
Hong Kong, SAR China Bistork
China Hoody
Ukraine Bly
China Daydreamer
Viet Nam MeomaikA
Russian Federation EnigmA
Netherlands Marsman
Poland PAPI

Bonus Award: Top Ranked Player

Rankings[edit]

ID Team #1 #2 #3 #4 #5 #6 Σ
1. plPoland p Gerald Team Blacer 1 7 1 3 2 - 14
2. ruRussia z Bee 3D!Clan 2 1 1 7 2 - 13
3. krSouth Korea t aLive Afreeca S2 - - - - - 7 7
3. esSpain t AqueroN Black Night - - 7 - - - 7
3. krSouth Korea t Cure Jin Air Green Wings - - - - 7 - 7
3. plPoland p Krystianer Team Blacer 7 - - - - - 7
7. nlNetherlands p Marsman Black Night - 2 2 1 1 - 6
8. cnChina p Daydreamer Black Night 3 1 1 - - - 5
8. ruRussia p EnigmA Houkago Tea Team - 3 - 2 - - 5
8. vnVietnam z MeomaikA VietnamGameTV - 1 3 - 1 - 5
8. plPoland p PAPI Team Blacer - - 2 2 - 1 5
12. hkHong Kong p Bistork ZZZZZ - 2 - 1 1 - 4
13. uaUkraine z Bly Windigo Gaming - - - - - 3 3
13. cnChina t Hoody ZZZZZ - - - - 3 - 3
15. inIndia z Demi OSC Elite - - - 1 1 - 2
15. phPhilippines z EnDerr Liyab Esports 2 - - - - - 2
15. plPoland z Guru ZZZZZ - - - - - 2 2
15. krSouth Korea p gyulzzing ZZZZZ - - - - - 2 2
15. krSouth Korea z Losira ZZZZZ 1 - - - - 1 2
15. auAustralia z Vivid OSC Elite - - - 1 - 1 2

Results[edit]


Qualifier #1[edit]

Prize Pool[edit]

Notable Participants[edit]

Protoss Protoss Terran Terran Zerg Zerg
Poland Gerald
Russian Federation Bee
Poland Krystianer
Philippines EnDerr
Russian Federation Nerazim
Korea (South) Losira
Viet Nam Uply
Russian Federation Vanya
Australia Vivid

Bracket[edit]

Round of 8
 South Korea Losira
0
 Philippines EnDerr
2
 Poland Gerald
1
 Poland Krystianer
2
 Russia Bee
2
 Russia Nerazim
0
 Russia Vanya
0
 China Daydreamer
2
Semifinals
 Philippines EnDerr
0
 Poland Krystianer
2
 Russia Bee
1
 China Daydreamer
2
Qualifying Match (Bo5)
 Poland Krystianer
3
Krystianer 
 Daydreamer
 China Daydreamer
2
Qualified
 Poland Krystianer

Qualifier #2[edit]

Prize Pool[edit]

Notable Participants[edit]

Protoss Protoss Terran Terran Zerg Zerg
Hong Kong, SAR China Bistork
Australia RunaMoK
Russian Federation Bee
Russian Federation EnigmA
Australia Chase
Poland Gerald
Viet Nam MeomaikA
Netherlands Marsman
Viet Nam Uply

Bracket[edit]

Round of 8
 Russia Bee
1
 Hong Kong Bistork
2
 Vietnam MeomaikA
0
 Russia EnigmA
2
 Poland Gerald
2
 Vietnam Uply
0
 Netherlands Marsman
2
 China Daydreamer
1
Semifinals
 Hong Kong Bistork
0
 Russia EnigmA
2
 Poland Gerald
2
 Netherlands Marsman
0
Qualifying Match (Bo5)
 Russia EnigmA
0
EnigmA 
 Gerald
July 19, 2019 - 14:25 CEST
 Poland Gerald
3
Qualified
 Poland Gerald

Qualifier #3[edit]

Prize Pool[edit]

Notable Participants[edit]

Protoss Protoss Terran Terran Zerg Zerg
Russian Federation EnigmA
Spain AqueroN
Russian Federation Bee
Poland Gerald
Russian Federation MODEUS
Viet Nam MeomaikA
Kazakhstan LightWeight
Poland Nerchio
Netherlands Marsman
Viet Nam Uply

Bracket[edit]

Round of 8
 Russia Bee
0
 Poland PAPI
2
 Singapore Hiro
0
 Vietnam MeomaikA
2
 Poland Gerald
0
 Spain AqueroN
2
 Netherlands Marsman
2
 China Daydreamer
1
Semifinals
 Poland PAPI
1
 Vietnam MeomaikA
2
 Spain AqueroN
2
 Netherlands Marsman
0
Qualifying Match (Bo5)
 Vietnam MeomaikA
0
MeomaikA 
 AqueroN
July 21, 2019 - 14:55 CEST
 Spain AqueroN
3
Qualified
 Spain AqueroN

Qualifier #4[edit]

Prize Pool[edit]

Notable Participants[edit]

Protoss Protoss Terran Terran Zerg Zerg
Hong Kong, SAR China Bistork
Russian Federation Bee
Russian Federation EnigmA
India Demi
Poland Gerald
Viet Nam Uply
Netherlands Marsman
Australia Vivid

Bracket[edit]

Quarterfinals
 Russia Bee
2
 Australia Vivid
1
 India Demi
2
 Germany ACID
0
 Poland Gerald
2
 Hong Kong Bistork
1
 Netherlands Marsman
2
 Russia EnigmA
0
Semifinals
 Russia Bee
2
 India Demi
1
 Poland Gerald
2
 Netherlands Marsman
1
Winners' Finals
 Russia Bee
1
 Poland Gerald
2
Losers' Round 1
 Russia EnigmA
1
 Hong Kong Bistork
0
 Poland PAPI
1
 Australia Vivid
0
Losers' Round 2
 India Demi
0
 Russia EnigmA
2
 Netherlands Marsman
1
 Poland PAPI
2
Losers' Round 3
 Russia EnigmA
1
 Poland PAPI
2
Losers' Finals
 Russia Bee
2
 Poland PAPI
1
Qualifying Match (Bo5)
 Poland Gerald
2
Gerald 
 Bee
July 22, 2019 - 15:55 CEST
Gerald forfeited to play in the 2019 WCS Fall Europe Qualifier #1.
 Russia Bee
2
Qualified
 Russia Bee

Qualifier #5[edit]

Prize Pool[edit]

Notable Participants[edit]

Protoss Protoss Terran Terran Zerg Zerg
Hong Kong, SAR China Bistork
Korea (South) Cure
Russian Federation Bee
Poland Gerald
India Demi
Netherlands Marsman
Korea (South) Losira
Viet Nam MeomaikA
Viet Nam Uply

Bracket[edit]

Round of 8
 South Korea Cure
2
 India Demi
0
 Russia Bee
W
 Netherlands Marsman
-
 China Hoody
2
 Hong Kong Bistork
1
 Poland Gerald
2
 Vietnam MeomaikA
0
Semifinals
 South Korea Cure
2
 Russia Bee
0
 China Hoody
W
 Poland Gerald
-
Qualifying Match (Bo5)
 South Korea Cure
3
Cure 
 Hoody
July 26, 2019 - 14:10 CEST
 China Hoody
0
Qualified
 South Korea Cure

Qualifier #6[edit]

Prize Pool[edit]

Notable Participants[edit]

Protoss Protoss Terran Terran Zerg Zerg
Hong Kong, SAR China Bistork
Korea (South) aLive
Ukraine Bly
Australia Rize
Spain AqueroN
India Demi
Ukraine GhostHell
Poland Guru
Korea (South) Losira
Australia Vivid

Bracket[edit]

Round of 8
 Ukraine Bly
2
 South Korea Losira
0
 Poland Guru
2
 Australia Vivid
0
 Ukraine GhostHell
0
 South Korea aLive
2
 South Korea gyulzzing
2
 Poland PAPI
1
Semifinals
 Ukraine Bly
2
 Poland Guru
0
 South Korea aLive
2
 South Korea gyulzzing
0
Qualifying Match (Bo5)
 Ukraine Bly
0
Bly 
 aLive
July 28, 2019 - 14:50 CEST
 South Korea aLive
3
Qualified
 South Korea aLive

View Games[edit]

Streams[edit]

External Links[edit]