Masters Cup 110: Open Qualifiers

From Liquipedia StarCraft 2 Wiki
[e][h]Masters Cup 110: Open Qualifiers
League Information
Series:
Organizer:
Server:
Americas
Type:
Online
Format:
1v1
Double-elimination bracket
Prize pool:
$25
Start Date:
2018-03-21
End Date:
2018-03-25
Liquipedia Tier:
Maps


Top 4 of each qualify + $25 to winner of each qualifier.

Qualified Players[edit]

Protoss Protoss (3) Terran Terran (4) Zerg Zerg (9)
Croatia goblin
Canada Buster
Russia Bee
Denmark PappiJoe
Denmark Lillekanin
Ukraine Bly
Poland Romson
Peru Smile
USA CalebAracous
Poland souL
Ukraine DIMAGA
Poland Guru
USA Hunta
Mexico JimRising
Vietnam MeomaikA
Sweden Namshar

Results[edit]


Qualifier #1[edit]

Prize Pool[edit]

Notable Participants[edit]

Protoss Protoss Terran Terran Zerg Zerg
Singapore Blysk
Denmark Lillekanin
Ukraine Bly
Poland Romson
Ukraine DIMAGA
Hong Kong GogojOey

Bracket[edit]

Complete bracket: here

Quarterfinals
 Poland Romson
2
 Denmark Spazymazy
0
 Ukraine Bly
2
 Taiwan ButAlways
0
 Denmark Lillekanin
2
 Singapore Blysk
1
 Ukraine DIMAGA
2
 Russia Bee
0
Qualifying Matches
 Poland Romson
0
 Ukraine Bly
2
 Denmark Lillekanin
2
 Ukraine DIMAGA
0
Qualified - Seeding Match
 Ukraine Bly
2
 Denmark Lillekanin
0
Winner
 Ukraine Bly
Losers' Round 1
 Russia Bee
W
 Singapore Blysk
-
 Taiwan ButAlways
1
 Denmark Spazymazy
0
Qualifying Matches
 Poland Romson
1
 Russia Bee
2
 Ukraine DIMAGA
2
 Taiwan ButAlways
1
Qualified
 Russia Bee
 Ukraine DIMAGA

Qualifier #2[edit]

Prize Pool[edit]

Notable Participants[edit]

Protoss Protoss Terran Terran Zerg Zerg
Croatia goblin
Peru Smile
Poland Guru
Poland souL
Sweden Namshar
Sweden Zanster
South Korea TRUE

Bracket[edit]

Complete bracket: here

Quarterfinals
 Poland souL
2
 Peru Smile
1
 Sweden Namshar
2
 Sweden Zanster
0
 South Korea TRUE
1
 Russia Bee
2
 Poland Guru
2
 Croatia goblin
0
Qualifying Matches
 Poland souL
2
 Sweden Namshar
1
 Russia Bee
1
 Poland Guru
2
Qualified - Seeding Match
 Poland souL
2
 Poland Guru
0
Winner
 Poland souL
Losers' Round 1
 South Korea TRUE
1
 South Africa TerranLord
0
 Russia NeGaN
0
 Peru Smile
1
Qualifying Matches
 Sweden Namshar
1
 South Korea TRUE
0
 Russia Bee
-
 Peru Smile
W
Qualified
 Sweden Namshar
 Peru Smile

Qualifier #3[edit]

Prize Pool[edit]

Notable Participants[edit]

Protoss Protoss Terran Terran Zerg Zerg
Croatia goblin
USA CalebAracous
Denmark PappiJoe
USA GAMETIME
Poland Romson
USA Neuro

Bracket[edit]

Complete bracket: here

Quarterfinals
 Poland Romson
0
 Denmark PappiJoe
2
 USA Ninja
1
 USA CalebAracous
2
 USA GAMETIME
0
 Croatia goblin
2
 USA Hunta
2
 USA Neuro
0
Qualifying Matches
 Denmark PappiJoe
1
 USA CalebAracous
2
 Croatia goblin
2
 USA Hunta
1
Qualified - Seeding Match
 USA CalebAracous
2
 Croatia goblin
1
Winner
 USA CalebAracous
Losers' Round 1
 USA GAMETIME
-
 USA Neuro
W
 USA Ninja
0
 Poland Romson
2
Qualifying Matches
 Denmark PappiJoe
2
 USA Neuro
0
 USA Hunta
0
 Poland Romson
2
Qualified
 Denmark PappiJoe
 Poland Romson

Qualifier #4[edit]

Prize Pool[edit]

Notable Participants[edit]

Protoss Protoss Terran Terran Zerg Zerg
Poland Romson
Mexico SpeCial
USA Hunta
Mexico JimRising
Vietnam MeomaikA
Australia Vivid

Bracket[edit]

Complete bracket: here

Round of 16
 Poland Romson
2
 Canada cosima
0
 USA DisReSpeCT
2
  KraKeN
1
 Canada THERIDDLER
W
 Mexico SpeCial
-
 USA Hunta
2
 Canada Buster
0
 Vietnam MeomaikA
W
 Canada BossTerraN
-
 South Africa TerranLord
0
 South Korea January
2
 Mexico JimRising
W
 South Korea bbung
-
 Australia Vivid
0
 Canada Flood
2
Quarterfinals
 Poland Romson
2
 USA DisReSpeCT
1
 Canada THERIDDLER
0
 USA Hunta
2
 Vietnam MeomaikA
2
 South Korea January
0
 Mexico JimRising
2
 Canada Flood
1
Qualifying Matches
 Poland Romson
2
 USA Hunta
0
 Vietnam MeomaikA
1
 Mexico JimRising
2
Qualified - Seeding Match
 Poland Romson
2
 Mexico JimRising
1
Winner
 Poland Romson
Losers' Round 1
 South Korea bbung
-
 Australia Vivid
W
 South Africa TerranLord
0
 Canada BossTerraN
1
 Canada Buster
W
 Mexico SpeCial
-
  KraKeN
-
 Canada cosima
W
Losers' Round 2
 Canada THERIDDLER
1
 Australia Vivid
0
 USA DisReSpeCT
W
 South Africa BossTerraN
-
 Canada Flood
0
 Canada Buster
1
 South Korea January
W
 Canada cosima
-
Losers' Round 3
 Canada THERIDDLER
1
 USA DisReSpeCT
0
 Canada Buster
1
 South Korea January
0
Qualifying Matches
 Vietnam MeomaikA
2
 Canada THERIDDLER
0
 USA Hunta
1
 Canada Buster
2
Qualified
 Vietnam MeomaikA
 Canada Buster

Qualifying spot decider's match[edit]

  • Since Romson has already earned his spot through the third qualifier, the 4th seed is awarded to the winner of a match between 5th-6th placed players.
Qualifying Match
 USA Hunta
2
 USA DisReSpeCT
0

View Games[edit]

Streams[edit]

External Links[edit]