Masters Cup 112: Open Qualifiers

From Liquipedia StarCraft 2 Wiki
[e][h]Masters Cup 112: Open Qualifiers
League Information
Series:
Organizer:
Server:
Americas
Type:
Online
Format:
1v1
Double-elimination bracket
Prize pool:
$25
Start Date:
2018-05-03
End Date:
2018-05-06
Liquipedia Tier:
Maps

Top 4 of each qualify + $25 to winner of each qualifier.

Qualified Players[edit]

Protoss Protoss (5) Terran Terran (2) Zerg Zerg (9)
China Cyan
USA DisReSpeCT
Ukraine Bly
Croatia goblin
Poland souL
Poland Guru
China MacSed
Austria HateMe
Denmark PappiJoe
Czech Republic Keiras
Poland Romson
Vietnam MeomaikA
Canada Scarlett
Norway Snute
South Korea TRUE
USA Ukko

Results[edit]


Qualifier #1[edit]

Prize Pool[edit]

Notable Participants[edit]

Protoss Protoss Terran Terran Zerg Zerg
Poland ArT
Poland souL
Canada Bioice
Singapore Blysk
Austria HateMe
Luxembourg JackO
Sweden Namshar
Denmark SpaceMarine
Norway Snute
South Korea TRUE

Bracket[edit]

Complete bracket: here

Round of 16
 Poland souL
2
 Poland ArT
1
 Denmark PappiJoe
2
 South Africa TerranLord
0
 Canada Bioice
W
 Russia control
-
 Austria HateMe
2
 Singapore Blysk
0
 USA Ukko
2
 Denmark SpaceMarine
1
 Sweden Namshar
-
 Canada Maplez
W
 USA Future
-
 Luxembourg JackO
W
 South Korea TRUE
1
 Norway Snute
2
Quarterfinals
 Poland souL
2
 Denmark PappiJoe
0
 Canada Bioice
1
 Austria HateMe
2
 USA Ukko
1
 Canada Maplez
0
 Luxembourg JackO
0
 Norway Snute
2
Qualifying Matches
 Poland souL
2
 Austria HateMe
1
 USA Ukko
0
 Norway Snute
2
Qualified - Seeding Match
 Poland souL
0
 Norway Snute
2
Winner
 Norway Snute
Losers' Round 1
 Poland ArT
1
 South Africa TerranLord
0
 Russia control
0
 Singapore Blysk
1
 Denmark SpaceMarine
-
 Sweden Namshar
-
 USA Future
-
 South Korea TRUE
W
Losers' Round 2
 Luxembourg JackO
-
 Poland ArT
W
 Canada Maplez
0
 Singapore Blysk
1
 Canada Bioice
W
  BYE
-
 Denmark PappiJoe
W
 South Korea TRUE
-
Losers' Round 3
 Poland ArT
1
 Singapore Blysk
0
 Canada Bioice
0
 Denmark PappiJoe
1
Qualifying Matches
 Austria HateMe
2
 Poland ArT
0
 USA Ukko
2
 Denmark PappiJoe
0
Qualified
 Austria HateMe
 USA Ukko

Qualifier #2[edit]

Prize Pool[edit]

Notable Participants[edit]

Protoss Protoss Terran Terran Zerg Zerg
Denmark PappiJoe
Bulgaria ArchangeL
Poland Guru
Poland Rodzyn
Poland souL
Vietnam MeomaikA
Canada Scarlett

Bracket[edit]

Complete bracket: here

Round of 16
 Poland souL
1
 Canada Scarlett
2
 Denmark PappiJoe
2
 Switzerland Daniisevil
0
 Vietnam MeomaikA
W
 Russia Rail
-
 Canada THERIDDLER
W
 USA DisReSpeCT
-
 USA starkiller
-
 Germany Äelith
W
 Bulgaria ArchangeL
0
 Canada Maplez
2
 Poland Guru
2
 Peru Shellbee
0
 Poland Rodzyn
2
 Russia Nicoract
1
Quarterfinals
 Canada Scarlett
2
 Denmark PappiJoe
0
 Vietnam MeomaikA
2
 Canada THERIDDLER
1
 Germany Äelith
1
 Canada Maplez
2
 Poland Guru
2
 Poland Rodzyn
1
Qualifying Matches
 Canada Scarlett
2
 Vietnam MeomaikA
1
 Canada Maplez
0
 Poland Guru
1
Qualified - Seeding Match
 Canada Scarlett
W
 Poland Guru
-
Winner
 Canada Scarlett
Losers' Round 1
 Peru Shellbee
W
 Russia Nicoract
-
 Bulgaria ArchangeL
W
 USA starkiller
-
 Russia Rail
-
 USA DisReSpeCT
W
 Switzerland Daniisevil
W
 Poland souL
-
Losers' Round 2
 Canada THERIDDLER
-
 Peru Shellbee
W
 Denmark PappiJoe
W
 Bulgaria ArchangeL
-
 Poland Rodzyn
1
 USA DisReSpeCT
0
 Germany Äelith
1
 Switzerland Daniisevil
0
Losers' Round 3
 Peru Shellbee
0
 Denmark PappiJoe
1
 Poland Rodzyn
1
 Germany Äelith
0
Qualifying Matches
 Canada Maplez
-
 Denmark PappiJoe
W
 Vietnam MeomaikA
2
 Poland Rodzyn
1
Qualified
 Denmark PappiJoe
 Vietnam MeomaikA

Qualifier #3[edit]

Prize Pool[edit]

Notable Participants[edit]

Protoss Protoss Terran Terran Zerg Zerg
China Cyan
Canada Bioice
China MacSed
South Korea TRUE
USA Ukko
Australia Vivid

Bracket[edit]

Complete bracket: here

Quarterfinals
 USA Ukko
2
 Canada BossTerraN
1
 China MacSed
2
 Australia Vivid
1
 Canada Bioice
0
 China Cyan
2
 South Korea TRUE
2
 Canada THERIDDLER
0
Qualifying Matches
 USA Ukko
0
 China MacSed
2
 China Cyan
0
 South Korea TRUE
2
Qualified - Seeding Match
 China MacSed
0
 South Korea TRUE
2
Winner
 South Korea TRUE
Losers' Round 1
 Canada THERIDDLER
0
 USA DisReSpeCT
1
 Australia Vivid
1
 Canada BossTerraN
0
Qualifying Matches
 USA Ukko
-
 USA DisReSpeCT
W
 China Cyan
W
 Australia Vivid
-
Qualified
 USA DisReSpeCT
 China Cyan

Qualifier #4[edit]

Prize Pool[edit]

Notable Participants[edit]

Protoss Protoss Terran Terran Zerg Zerg
Croatia goblin
Bulgaria ArchangeL
Russia Bee
Poland Romson
Ukraine Bly
Australia Vivid

Bracket[edit]

Complete bracket: here

Quarterfinals
 Poland Romson
2
 Czech Republic Keiras
0
 Australia Vivid
0
 Croatia goblin
2
 Ukraine Bly
2
 Germany Aturion
0
 Russia Bee
2
 Bulgaria ArchangeL
0
Qualifying Matches
 Poland Romson
2
 Croatia goblin
0
 Ukraine Bly
2
 Russia Bee
0
Qualified - Seeding Match
 Poland Romson
2
 Ukraine Bly
0
Winner
 Poland Romson
Losers' Round 1
 Germany Aturion
0
 Bulgaria ArchangeL
2
 Czech Republic Keiras
2
 Australia Vivid
0
Qualifying Matches
 Croatia goblin
2
 Bulgaria ArchangeL
0
 Russia Bee
1
 Czech Republic Keiras
2
Qualified
 Croatia goblin
 Czech Republic Keiras

View Games[edit]

Streams[edit]

External Links[edit]