OSC Championship 6: Groups Stage

From Liquipedia StarCraft 2 Wiki



Advancing Players[edit]

Protoss Protoss (1) Terran Terran (1) Zerg Zerg (4)
South Korea Trap
South Korea Cure
Colombia eGGz
South Korea Impact
South Korea Losira
Poland Nerchio

Format[edit]

  • Group Format:
    • Ranks 27-50 are seeded into 4 Round Robin Bo2 groups.
    • Top 3 from each group advance to the Group Playoffs
  • Group Playoffs:
    • The Group Playoffs are Bo5
    • The 6 winners of the 6 matches move on to face the 21st-26th seeds in the Main Bracket

Results[edit]

Groups Stage[edit]

Group A[edit]

Group A
January 3, 2019 - 12:00 CET
1. South Korea  Trap 4-0-1 8-2
2. Canada  MaSa 2-3-0 7-3
3. USA  Vindicta 1-3-1 5-5
4. Russia  Vanya 1-2-2 4-6
5. Croatia  goblin 1-2-2 4-6
6. Poland  Krystianer 1-0-4 2-8
Croatia  goblin
2-0
goblin 
 Krystianer
1-1
goblin 
 MaSa
0-2
goblin 
 Trap
0-2
goblin 
 Vanya
1-1
goblin 
 Vindicta
Poland  Krystianer
0-2
goblin 
 Krystianer
0-2
Krystianer 
 MaSa
0-2
Krystianer 
 Trap
2-0
Krystianer 
 Vanya
0-2
Krystianer 
 Vindicta
Canada  MaSa
1-1
goblin 
 MaSa
2-0
Krystianer 
 MaSa
2-0
MaSa 
 Trap
1-1
MaSa 
 Vanya
1-1
MaSa 
 Vindicta
South Korea  Trap
2-0
goblin 
 Trap
2-0
Krystianer 
 Trap
0-2
MaSa 
 Trap
2-0
Trap 
 Vanya
2-0
Trap 
 Vindicta
Russia  Vanya
2-0
goblin 
 Vanya
0-2
Krystianer 
 Vanya
1-1
MaSa 
 Vanya
0-2
Trap 
 Vanya
1-1
Vanya 
 Vindicta
USA  Vindicta
1-1
goblin 
 Vindicta
2-0
Krystianer 
 Vindicta
1-1
MaSa 
 Vindicta
0-2
Trap 
 Vindicta
1-1
Vanya 
 Vindicta
Croatia  goblinPoland  KrystianerCanada  MaSaSouth Korea  TrapRussia  VanyaUSA  Vindicta

Group B[edit]

Group B
January 4, 2019 - 12:00 CET
1. South Korea  Cure 5-0-0 10-0
2. South Korea  Impact 4-0-1 8-2
3. Taiwan  Nice 3-0-2 6-4
4. Australia  HuT 0-2-3 2-8
5. Australia  Vivid 0-2-3 2-8
6. Poland  Ziomek 0-2-3 2-8
South Korea  Cure
2-0
Cure 
 Impact
2-0
2-0
Cure 
 Nice
2-0
Cure 
 Vivid
2-0
Cure 
 Ziomek
South Korea  Impact
0-2
Cure 
 Impact
2-0
Impact 
 HuT
2-0
Impact 
 Nice
2-0
Impact 
 Vivid
2-0
Impact 
 Ziomek
Australia  HuT
0-2
0-2
Impact 
 HuT
0-2
HuT 
 Nice
1-1
HuT 
 Vivid
1-1
HuT 
 Ziomek
Taiwan  Nice
0-2
Cure 
 Nice
0-2
Impact 
 Nice
2-0
HuT 
 Nice
2-0
Nice 
 Vivid
2-0
Nice 
 Ziomek
Australia  Vivid
0-2
Cure 
 Vivid
0-2
Impact 
 Vivid
1-1
HuT 
 Vivid
0-2
Nice 
 Vivid
1-1
Vivid 
 Ziomek
Poland  Ziomek
0-2
Cure 
 Ziomek
0-2
Impact 
 Ziomek
1-1
HuT 
 Ziomek
0-2
Nice 
 Ziomek
1-1
Vivid 
 Ziomek
South Korea  CureSouth Korea  ImpactAustralia  HuTTaiwan  NiceAustralia  VividPoland  Ziomek

Group C[edit]

Group C
January 5, 2019 - 12:00 CET
1. South Korea  Losira 2-3-0 7-3
2. Poland  MaNa 3-1-1 7-3
3. Colombia  eGGz 1-3-1 5-5
4. Poland  Gerald 2-1-2 5-5
5. Poland  BluE 0-3-2 3-7
6. Denmark  Lillekanin 0-3-2 3-7
Poland  BluE
1-1
BluE 
 eGGz
0-2
BluE 
 Gerald
1-1
BluE 
 Lillekanin
0-2
BluE 
 Losira
1-1
BluE 
 MaNa
Colombia  eGGz
1-1
BluE 
 eGGz
2-0
eGGz 
 Gerald
1-1
eGGz 
 Lillekanin
1-1
eGGz 
 Losira
0-2
eGGz 
 MaNa
Poland  Gerald
2-0
BluE 
 Gerald
0-2
eGGz 
 Gerald
2-0
Gerald 
 Lillekanin
1-1
Gerald 
 Losira
0-2
Gerald 
 MaNa
Denmark  Lillekanin
1-1
BluE 
 Lillekanin
1-1
eGGz 
 Lillekanin
0-2
Gerald 
 Lillekanin
1-1
Lillekanin 
 Losira
0-2
Lillekanin 
 MaNa
South Korea  Losira
2-0
BluE 
 Losira
1-1
eGGz 
 Losira
1-1
Gerald 
 Losira
1-1
Lillekanin 
 Losira
2-0
Losira 
 MaNa
Poland  MaNa
1-1
BluE 
 MaNa
2-0
eGGz 
 MaNa
2-0
Gerald 
 MaNa
2-0
Lillekanin 
 MaNa
0-2
Losira 
 MaNa
Poland  BluEColombia  eGGzPoland  GeraldDenmark  LillekaninSouth Korea  LosiraPoland  MaNa

Group D[edit]

Group D
January 6, 2019 - 12:00 CET
1. Poland  ArT 3-2-0 8-2
2. Poland  Nerchio 3-1-1 7-3
3. Russia  SKillous 0-5-0 5-5
4. Ukraine  Kas 2-1-2 5-5
5. China  MacSed 0-3-2 3-7
6. Chile  Jarppi 0-2-3 2-8
Poland  ArT
2-0
ArT 
 Jarppi
2-0
1-1
ArT 
 MacSed
2-0
ArT 
 Nerchio
1-1
ArT 
 SKillous
Chile  Jarppi
0-2
ArT 
 Jarppi
0-2
Jarppi 
 Kas
1-1
Jarppi 
 MacSed
0-2
Jarppi 
 Nerchio
1-1
Jarppi 
 SKillous
Ukraine  Kas
0-2
2-0
Jarppi 
 Kas
2-0
Kas 
 MacSed
0-2
Kas 
 Nerchio
1-1
Kas 
 SKillous
China  MacSed
1-1
ArT 
 MacSed
1-1
Jarppi 
 MacSed
0-2
Kas 
 MacSed
0-2
MacSed 
 Nerchio
1-1
Poland  Nerchio
0-2
ArT 
 Nerchio
2-0
Jarppi 
 Nerchio
2-0
Kas 
 Nerchio
2-0
MacSed 
 Nerchio
1-1
Nerchio 
 SKillous
Russia  SKillous
1-1
ArT 
 SKillous
1-1
Jarppi 
 SKillous
1-1
Kas 
 SKillous
1-1
1-1
Nerchio 
 SKillous
Poland  ArTChile  JarppiUkraine  KasChina  MacSedPoland  NerchioRussia  SKillous

Group Playoffs[edit]

Participants[edit]

Protoss Protoss (5) Terran Terran (3) Zerg Zerg (4)
Poland ArT
South Korea Cure
Colombia eGGz
Poland MaNa
Canada MaSa
South Korea Impact
Taiwan Nice
USA Vindicta
South Korea Losira
Russia SKillous
Poland Nerchio
South Korea Trap

Matches[edit]

Qualifying Matches
 South Korea Trap
3
Trap 
 Nice
January 7, 2019 - 11:00 CET
 Taiwan Nice
0
 South Korea Cure
3
Cure 
 Vindicta
January 7, 2019 - 15:20 CET
 USA Vindicta
1
 Canada MaSa
1
MaSa 
 Impact
January 8, 2019 - 15:25 CET
 South Korea Impact
3
 South Korea Losira
3
Losira 
 SKillous
January 7, 2019 - 12:45 CET
 Russia SKillous
1
 Poland Nerchio
3
Nerchio 
 MaNa
January 10, 2019 - 11:00 CET
 Poland MaNa
1
 Colombia eGGz
3
eGGz 
 ArT
 Poland ArT
2
Qualified
 South Korea Trap
 South Korea Cure
 South Korea Impact
 South Korea Losira
 Poland Nerchio
 Colombia eGGz