Follow us on Twitter @LiquipediaSC2 if you'd like to be kept up to date on all things StarCraft II!

OSC Championship 8

From Liquipedia StarCraft 2 Wiki
[e][h]OSC Championship Season 8
League Information
Organizer(s):
Sponsor(s):
Server:
Americas
Type:
Online
Location:
World World
Format:
1v1
Group Stage
Challenger Playoffs
Double-elimination Playoffs
Prize pool:
$5,735 USD
Start Date:
2021-01-02
End Date:
2021-01-11
Liquipedia Tier:
Links
Player Breakdown
Number of Players:
44
21
6
17
Maps
Chronology


The OSC (Online Sports Championships) StarCraft II League is an online global league comprising 675+ tournaments run over 2020 (season 8). The OSC World Rankings represent the data and results from all those tournaments (along with other bonuses and competitions), and are updated regularly throughout the year for players, teams and fans to follow.

The annual Championship is open to all OSC Elite Rewards Club members. The format is designed to reward those players who finish highly in the World Rankings (Top 20 seeded directly into the Championship Bracket), as they have shown a combination of results and regular participation throughout the year (675+ events), earning a high seed! All other club members start earlier in the bracket, either Group Stage or Challenger Brackets. All who play, get paid, and the winner is crowned the undisputed champion of online SC2 competition for the year, securing themself the engraved trophy and a position amongst the games greats in the OSC Hall of Fame.

Format[edit]

  • Season ends on December 20, 2020 - 23:59 KST.
  • The season 8 finals takes place from January 2 to January 11 2021.
  • All OSC Elite Rewards Club members who played at any point during the regular season are eligible to participate in the Season 8 Championship.
  • In the event of a tie on points, the player with the most scalp points will be awarded the higher seed.
  • Group Format:
    • Ranks 21-36 are seeded into 4 groups.
    • Dual Tournament Format.
    • The first round matchups are Bo3.
    • Qualifying and Elimination matches are Bo5.
    • Top 2 from each group advance to the Championship Bracket.
    • The players who place third and fourth in their groups drop down to the Challenger Playoff Stage.
  • Challenger Playoffs Format:
    • Challenger Playoffs consist of a mix of the 8 players coming from the Group Stage and the Club members who didn't qualify for the Championship Bracket or Group Stage.
    • All Challenger Bracket series are Bo3, except the 2 qualifying series which are Bo5.
  • Championship Bracket:
    • Ranks 1st-12th are seeded in Winner's Bracket according to their ranking.
    • Ranks 13th-20th are seeded in First Round of Winner's Bracket.
    • 3 Mid Season playoffs winners start in the Winner's Bracket.

Map Pool[edit]

Talents[edit]

  • Guest Commentator
  • French Commentators
    • France Funka (Alexandre Verrier)
    • France Koka (Thibault Le Gall)
    • France MoMaN (Emmanuel Marquez)
    • France TKL (Rémi Hibon)
    • France YoGo (Pierre-Marie Humeau)

Prize Pool[edit]

Participants[edit]

Protoss (21) Terran (6) Zerg (17)
Winners of the Mid Season Playoffs (3)
Poland MaNa 
South Korea Cure 
South Korea Solar 
Seeded into the Championship Bracket (17)
Poland Gerald 
France Clem 
Russia Bee 
Vietnam JusticeSimon 
Brazil Kelazhur 
Ukraine Bly 
Poland Krystianer 
Mexico SpeCial 
Mexico Cham 
Netherlands Marsman 
Vietnam MeomaikA 
Denmark MaxPax 
United States starkiller 
United States Nina 
Russia Vanya 
Poland PAPI 
Poland Ziomek 
Seeded into the Group Stage (16)
South Korea Creator 
Denmark Lillekanin 
South Korea Armani 
Russia Exostriker 
Poland souL 
France Denver 
Taiwan Nice 
Estonia kiyj 
Mexico Pacomike 
South Korea Rogue 
United States Ryan 
Russia YoungYakov 
Germany ShoWTimE 
Russia SKillous 
Germany Spatz 
Vietnam ThuocLao 
Starting from the Challenger Playoff Stage (8)
France Arrogfire 
Finland Mixu 
Poland ArT 
Poland Snoxtar 
South Korea Zoun 
Spain SouLeer 
Poland Trifax 
Australia Vivid 

Championship Bracket[edit]

Winners Bracket

Round 1
 
 Netherlands Marsman
2
Marsman 
 SpeCial
January 5, 2021 - 12:00 CET
 Mexico SpeCial
3
 
 South Korea Solar
3
Solar 
 Kelazhur
January 5, 2021 - 13:00 CET
 Brazil Kelazhur
1
 Vietnam JusticeSimon
0
JusticeSimon 
 Ziomek
January 5, 2021 - 15:30 CET
 Poland Ziomek
3
 USA starkiller
3
starkiller 
 MeomaikA
January 5, 2021 - 16:40 CET
 Vietnam MeomaikA
2
 Poland MaNa
0
MaNa 
 Clem
January 6, 2021 - 15:00 CET
 France Clem
3
 
 Poland PAPI
0
PAPI 
 Cure
January 6, 2021 - 12:05 CET
 South Korea Cure
3
Round 2
 Poland Gerald
3
Gerald 
 SpeCial
January 5, 2021 - 14:00 CET
 Mexico SpeCial
2
 South Korea Solar
3
Solar 
 Ziomek
January 5, 2021 - 16:15 CET
 Poland Ziomek
0
 USA starkiller
0
starkiller 
 Clem
January 7, 2021 - 12:00 CET
 France Clem
3
 Russia Bee
0
Bee 
 Cure
January 6, 2021 - 12:45 CET
 South Korea Cure
3
Round 3
 USA Nina
3
Nina 
 Gerald
January 6, 2021 - 13:55 CET
 Poland Gerald
0
 Ukraine Bly
0
Bly 
 Solar
January 6, 2021 - 15:50 CET
 South Korea Solar
3
 Denmark MaxPax
1
MaxPax 
 Clem
January 7, 2021 - 12:55 CET
 France Clem
3
 Russia Vanya
0
Vanya 
 Cure
January 6, 2021 - 13:20 CET
 
 
Oxide
 South Korea Cure
3
Round 4
 USA Nina
2
Nina 
 Solar
January 7, 2021 - 16:30 CET
 South Korea Solar
3
 France Clem
3
Clem 
 Cure
January 7, 2021 - 13:55 CET
 South Korea Cure
2
Round 5
 Mexico Cham
3
Cham 
 Solar
January 7, 2021 - 17:30 CET
 South Korea Solar
1
 Poland Krystianer
2
Krystianer 
 Clem
January 7, 2021 - 15:25 CET
 France Clem
3

Losers Bracket

Losers Round 1
 
 Poland ArT
0
ArT 
 Armani
January 9, 2021 - 12:00 CET
 South Korea Armani
3
 South Korea Zoun
3
Zoun 
 souL
January 9, 2021 - 16:35 CET
 Poland souL
0
 Germany ShoWTimE
3
ShoWTimE 
 Mixu
January 9, 2021 - 20:50 CET
 
 
Oxide
 Finland Mixu
0
 France Denver
3
Denver 
 Nice
January 9, 2021 - 15:45 CET
 Taiwan Nice
0
 South Korea Rogue
2
Rogue 
 SouLeer
January 9, 2021 - 17:10 CET
 Spain SouLeer
3
 South Korea Creator
3
Creator 
 SKillous
January 10, 2021 - 14:30 CET
 Russia SKillous
2
Losers Round 2
 Mexico SpeCial
3
SpeCial 
 starkiller
January 8, 2021 - 15:10 CET
 USA starkiller
0
 Brazil Kelazhur
2
Kelazhur 
 Armani
January 9, 2021 - 12:35 CET
 South Korea Armani
3
 Vietnam MeomaikA
2
MeomaikA 
 Zoun
January 9, 2021 - 19:05 CET
 South Korea Zoun
3
 Poland PAPI
0
PAPI 
 ShoWTimE
January 9, 2021 - 21:30 CET
 Germany ShoWTimE
3
 Netherlands Marsman
0
Marsman 
 Denver
January 10, 2021 - 16:00 CET
 France Denver
3
 Vietnam JusticeSimon
0
JusticeSimon 
 SouLeer
January 9, 2021 - 18:30 CET
 Spain SouLeer
3
 Poland MaNa
3
MaNa 
 Creator
January 10, 2021 - 15:50 CET
 South Korea Creator
0
 Poland Ziomek
0
Ziomek 
 Bee
January 9, 2021 - 20:00 CET
 Russia Bee
3
Losers Round 3
 Mexico SpeCial
1
SpeCial 
 Armani
January 9, 2021 - 14:05 CET
 South Korea Armani
3
 South Korea Zoun
1
Zoun 
 ShoWTimE
January 10, 2021 - 12:00 CET
 Germany ShoWTimE
3
 France Denver
3
Denver 
 SouLeer
January 10, 2021 - 16:45 CET
 Spain SouLeer
1
 Poland MaNa
3
MaNa 
 Bee
January 10, 2021 - 16:35 CET
 Russia Bee
1
Losers Round 4
 Russia Vanya
3
Vanya 
 Armani
January 9, 2021 - 14:45 CET
 South Korea Armani
1
 Denmark MaxPax
1
MaxPax 
 ShoWTimE
January 10, 2021 - 13:00 CET
 Germany ShoWTimE
3
 Ukraine Bly
3
Bly 
 Denver
January 10, 2021 - 17:45 CET
 France Denver
0
 Poland Gerald
0
Gerald 
 MaNa
January 10, 2021 - 18:10 CET
 Poland MaNa
3
Losers Round 5
 Russia Vanya
0
Vanya 
 ShoWTimE
January 10, 2021 - 13:45 CET
 Germany ShoWTimE
3
 Ukraine Bly
2
Bly 
 MaNa
January 10, 2021 - 18:55 CET
 Poland MaNa
3
Losers Round 6
 USA Nina
1
Nina 
 ShoWTimE
January 11, 2021 - 12:05 CET
 Germany ShoWTimE
3
 South Korea Cure
3
Cure 
 MaNa
January 11, 2021 - 12:20 CET
 Poland MaNa
0
Losers Round 7
 Poland Krystianer
1
Krystianer 
 ShoWTimE
January 11, 2021 - 13:20 CET
 Germany ShoWTimE
3
 South Korea Solar
3
Solar 
 Cure
January 11, 2021 - 13:30 CET
 South Korea Cure
1

Final Bracket

From Winners Bracket
 Mexico Cham
0
Cham 
 Clem
January 8, 2021 - 16:00 CET
 France Clem
3
From Losers Bracket
 Germany ShoWTimE
3
ShoWTimE 
 Solar
January 11, 2021 - 14:40 CET
 South Korea Solar
2
Losers Finals
 Mexico Cham
0
Cham 
 ShoWTimE
January 11, 2021 - 15:45 CET
 Germany ShoWTimE
3
Grand Finals (Bo7)
 France Clem
4
Clem 
 ShoWTimE
January 11, 2021 - 16:30 CET
 Germany ShoWTimE
1

Racial Distribution[edit]

  Protoss TerranZerg
Participants
21617
Round of 32
15512
Round of 26
12410
Round of 18
739
Round of 14
626
Round of 10
424
Round of 8
422
Round of 6
222
Round of 4
112
Round of 3
111
Grand Finals
11
Winner
1

Map Statistics[edit]

vs. vs. vs. Mirrors
Map#Σ%Σ%Σ%
Deathaura LE52104640.0%106460.0%114736.4%1416
Jagannatha LE3332166.7%148657.1%21150.0%-410
Lightshade LE5151420.0%169756.2%72528.6%1913
Oxide LE4163350.0%134930.8%85362.5%-68
Pillars of Gold LE3485362.5%117463.6%41325.0%164
Romanticide LE4786275.0%136746.2%81712.5%1512
Submarine LE10220100.0%110100.0%1010.0%141
Total Sum (Σ)26842231954.8%78413752.6%41142734.1%53864

View Games[edit]

Streams[edit]

External Links[edit]

References[edit]