Follow us on Twitter @LiquipediaSC2 if you'd like to be kept up to date on all things StarCraft II!
Liquipedia will soon drop support for Internet Explorer.

PassionCraft Open S10

[e][h]PassionCraft Open S10
League Information
Organizer:
Sponsor(s):
Server:
Europe
Type:
Online
Location:
Europe Europe
Format:
1v1
Qualifiers
Groups Stage
Single-elimination Bracket
Prize pool:
€250 (≃ $282 USD)
Start Date:
2019-03-30
End Date:
2019-05-26
Liquipedia Tier:
Links
Player Breakdown
Number of Players:
64
24
18
21
1
Maps


The #Passioncraft 1v1 Open Season 10 continues the line of #PassionCraft glory, with an increased prize pool of €250. We also welcome our new sponsor, Team Blacer sponsors the event! We are also supported by our partnership with the OSC, and players playing in #PassionCraft are eligible for all standard OSC rewards and points. The season contains 4 Qualifiers where they will allow 12 players to qualify from each and can be found on http://passioncraft.challonge.com/. These 48 players, combined with 16 invites based on past passioncraft performance, make up the Ro64.

Ro64 is split up into 8 groups of 8, which fight it out in a round robin style, bo3, with top 4 from each group advancing to playoffs. Ro32 is played out on on Saturday May 18, 2019. Ro16 is played out in classical passioncraft fashion on the weekend Saturday May 25, 2019 and Sunday May 26, 2019 (15:00 to 24:00 CEST).

Players can participate if they never exceeded 5800 MMR since the start of 2018 on any server. Players also must not have ever exceeded 6000 MMR or made money in a premier SC2 event.

Some games are casted throughout the tournament, but from the Ro16 playoffs onwards, EVERY game is casted on the official twitch channel: English Speaking Passioncraft Official Stream This season, we also have german coverage by Belair.

Talents[edit]

  • English Commentators
  • Other Language Commentator

Participants[edit]

Protoss (24) Terran (18) Zerg (21) Random (1)
Invited Players (20)
Germany MariK
Finland Luolis
United States Arkthelegend4
Germany SantaSam
Germany MisterL
Poland Damrud
Germany Seracis
Poland niceq
Costa Rica EON
Poland Ziomek
Germany Sonic
Canada Mackintac
Germany Varys2
Finland Mirzo
United States WildGame1
Finland Mixu
Germany Nikopol
Germany Össy
Norway StekepaNNe
Canada Zode3
Qualified Players (44)
France arrogfire
Germany BuRny
Poland Aristori
France ArtyK
Russia Ditrih
United Kingdom FinnZi
Netherlands Blackwidow
Russia EastToss
Sweden JohMan
Canada Blisk1
Finland EnPo
Czech Republic Mattzour
Germany DasDuelon
Russia Exostriker
Germany Milant
Czech Republic devz
Germany ForJumy
Germany MiNatO
United States Geeden
Germany Hallo
Canada MogarFNSMASH
Russia intOSunlighT
Poland HaPe
Russia Nicoract
Czech Republic Keiras
France imData4
France Pure
Estonia kiyj
Germany Kaesekuchen3
France Senryakku
France KraxXx2
Germany Lozira
Germany Terxel
Czech Republic Lumpas
Czech Republic maGe
Russia VLK
United States Raz
Germany ManTaZa
Poland Trifax
Germany Neuling
Ukraine NukeLar
Germany Rhoust
United States Seigifried
France Shoes
Germany Veryn
Poland wenez
Venezuela WindmillMan
Germany zokker13

1 Blisk forfeits his spot due to personal reasons and is replaced by WildGame.
2 KraxXx forfeits his spot due to personal reasons and is replaced by Varys.
3 Kaesekuchen forfeits his spot due to personal reasons and is replaced by Zode.
4 imData forfeits his spot due to personal reasons and is replaced by Arkthelegend.

Prize Pool[edit]

250€ and OSC points are divided among participants as follows:

Results[edit]

Group Stage[edit]

Group A[edit]

Group A
1. Estonia  kiyj 6-1 13-4
2. Poland  Aristori 6-1 12-5
3. Canada  Mackintac 5-2 12-6
4. Germany  Össy 4-3 9-6
5. Germany  Rhoust 3-4 8-8
6. Germany  Hallo 3-4 7-9
7. United Kingdom  FinnZi 1-6 3-12
8. United States  Arkthelegend 0-7 0-14


Group B[edit]

Group B
1. United States  Geeden 6-1 13-2
2. Germany  Neuling 6-1 13-4
3. Germany  MariK 5-2 10-5
4. Germany  ForJumy 5-2 10-5
5. Poland  wenez 3-4 8-8
6. Norway  StekepaNNe 2-5 4-10
7. Russia  EastToss 1-6 2-12
8. Germany  Veryn 0-7 0-14

Group C[edit]

Group C
1. Germany  MisterL 5-2 11-5
2. Poland  Ziomek 5-2 12-7
3. Germany  DasDuelon 5-2 11-6
4. Poland  Trifax 4-3 8-8
5. Ukraine  NukeLar 3-4 10-9
6. Finland  EnPo 3-4 8-9
7. France  Senryakku 3-4 7-9
8. Germany  zokker13 0-7 0-14

Group D[edit]

Group D
1. Finland  Mixu 6-1 13-3
2. Russia  intOSunlighT 6-1 13-5
3. Germany  SantaSam 5-2 12-5
4. Russia  Ditrih 5-2 10-5
5. United States  Seigifried 3-4 7-9
6. Canada  MogarFNSMASH 2-5 6-10
7. Poland  HaPe 1-6 2-12
8. Canada  Zode 0-7 0-14


Group E[edit]

Group E
1. Germany  ManTaZa 7-0 14-0
2. Finland  Luolis 6-1 12-2
3. France  Shoes 5-2 10-5
4. United States  WildGame 4-3 9-6
5. France  ArtyK 3-4 6-8
6. Poland  Damrud 2-5 4-10
7. France  Pure 1-6 2-12
8. Sweden  JohMan 0-7 0-14

Group F[edit]

Group F
1. Russia  Nicoract 6-1 12-3
2. Germany  Nikopol 6-1 12-4
3. Netherlands  Blackwidow 5-2 10-4
4. Czech Republic  devz 4-3 9-6
5. Germany  Milant 4-3 9-7
6. Germany  Seracis 2-5 5-10
7. Russia  VLK 1-6 2-12
8. Czech Republic  Lumpas 0-7 0-14

Group G[edit]

Group G
1. Czech Republic  maGe 6-1 13-4
2. Costa Rica  EON 5-2 12-5
3. Germany  MiNatO 5-2 12-5
4. Russia  Exostriker 5-2 11-5
5. Germany  Terxel 4-3 8-7
6. France  arrogfire 2-5 4-10
7. Germany  Sonic 1-6 2-12
8. United States  Raz 0-7 0-14

Group H[edit]

Group H
1. Germany  Lozira 7-0 14-4
2. Czech Republic  Keiras 6-1 13-4
3. Finland  Mirzo 5-2 11-6
4. Poland  niceq 4-3 9-6
5. Venezuela  WindmillMan 3-4 8-8
6. Germany  BuRny 2-5 7-10
7. Czech Republic  Mattzour 1-6 2-12
8. Germany  Varys 0-7 0-14


Playoffs[edit]

The Ro32 is played on May 18, 2019 with some games being casted. The remaining games are played on the May 25, 2019 and May 26, 2019 and all games are streamed.

Round of 32
 Estonia kiyj
3
 Germany ForJumy
0
 Poland Ziomek
3
 Germany SantaSam
1
 Germany ManTaZa
W
 Czech Republic devz
-
 Costa Rica EON
3
 Finland Mirzo
2
 Poland Aristori
3
 Germany MariK
0
 Germany MisterL
2
 Russia Ditrih
3
 Finland Luolis
0
 Netherlands Blackwidow
3
 Czech Republic maGe
-
 Poland niceq
W
 Canada Mackintac
3
 Germany Neuling
2
 Poland Trifax
3
 Finland Mixu
1
 France Shoes
0
 Germany Nikopol
3
 Russia Exostriker
3
 Germany Lozira
2
 Germany Össy
2
 USA Geeden
3
 Germany DasDuelon
1
 Russia intOSunlighT
3
 USA WildGame
2
 Russia Nicoract
3
 Germany MiNatO
0
 Czech Republic Keiras
3
Round of 16
 Estonia kiyj
3
 Poland Ziomek
0
 Germany ManTaZa
3
 Costa Rica EON
2
 Poland Aristori
3
 Russia Ditrih
2
 Netherlands Blackwidow
3
 Poland niceq
2
 Canada Mackintac
3
 Poland Trifax
2
 Germany Nikopol
3
 Russia Exostriker
2
 USA Geeden
3
 Russia intOSunlighT
0
 Russia Nicoract
3
 Czech Republic Keiras
2
Quarterfinals
 Estonia kiyj
3
 Germany ManTaZa
1
 Poland Aristori
1
 Netherlands Blackwidow
3
 Canada Mackintac
3
 Germany Nikopol
0
 USA Geeden
2
 Russia Nicoract
3
Semifinals
 Estonia kiyj
2
 Netherlands Blackwidow
3
 Canada Mackintac
0
 Russia Nicoract
3
Finals
 Netherlands Blackwidow
4
 Russia Nicoract
2

Racial Distribution[edit]

  Protoss TerranZergRandom
Round of 64
2418211
Round of 32
11615
Round of 16
4210
Quarterfinals
116
Semifinals
13
Final
11
Winner
1

View Games[edit]

Streams[edit]

External Links[edit]