Follow us on Twitter @LiquipediaSC2 if you'd like to be kept up to date on all things StarCraft II!

RFCS Open Cup

From Liquipedia StarCraft 2 Wiki
[e][h]RFCS Open Cup
League Information
Organizer:
Server:
Europe
Type:
Offline
Location:
Russia Saint Petersburg
Format:
1v1
Group stage
Double-elimination Playoffs
Prize pool:
70,000₽ RUB
(≃ $1,106 USD)
Date:
2020-02-08
Liquipedia tier:
Links
Player breakdown
Number of players:
30
Maps


RFCS Open Cup is an open LAN tournament held in Saint Petersburg, organized by 3D!Clan and sponsored by RFCS.

Format[edit]

  • Group Stage
    • Eight groups of four players played out in round robin format.
    • All matches are Bo3.
    • First and second place in each group advance to the Playoffs.
  • Playoffs
    • Double-elimination bracket of 16 players.
    • All matches are Bo3.
    • Winners' Finals are Bo5.
    • Grand Finals are Bo7.

Map Pool[edit]

Talents[edit]

Crowdfunding Backers[edit]

  • Our thanks goes to these guys

Prize Pool[edit]

Notable Participants[edit]

Protoss Terran Zerg
3D!Clan3D!Clan
Russia Couguar
HarbingersHarbingers
Russia Creed
3D!Clan3D!Clan
Russia AllHailLulu!
Alpha XAlpha X
Russia Exostriker
HarbingersHarbingers
Russia MilkiCow
3D!Clan3D!Clan
Russia Basset
IndyK CrewIndyK Crew
Russia Nerazim
Alpha XAlpha X
Finland WoodedMicrob
3D!Clan3D!Clan
Russia Bee
CascadeCascade
Russia SKillous
OFF.proOFF.pro
Russia Fallenger
Russia Unix
Team STARCOMTeam STARCOM
Russia Vanya

Results[edit]

Groups Stage[edit]

Group A[edit]

Group A
February 8, 2020 - 12:00 MSK
1. Russia  Nerazim 3-0 6-1
2. Russia  Couguar 2-1 5-2
3. Russia  Liot 1-2 2-4
4. Russia  sMall 0-3 0-6
Group A Matches
NerAzim
2
1
Couguar
NerAzim
2
0
Liot
Liot
2
0
sMall
sMall
0
2
NerAzim
sMall
0
2
Couguar
Couguar
2
0
Liot

Group B[edit]

Group B
February 8, 2020 - 12:00 MSK
1. Russia  Creed 2-0 4-0
2. Russia  DeadEnd 1-1 2-2
3. Russia  danzi 0-2 0-4
Group B Matches
DeadEnd
0
2
Creed
Creed
2
0
danzi
DeadEnd
2
0
danzi

Group C[edit]

Group C
February 8, 2020 - 12:00 MSK
1. Russia  MilkiCow 2-0 4-1
2. Russia  KpeHgeJIb 1-1 3-2
3. Russia  Lucky 0-2 0-4
Group C Matches
MilkiCow
2
1
KpeHgeJIb
Lucky
0
2
MilkiCow
Lucky
0
2
KpeHgeJIb

Group D[edit]

Group D
February 8, 2020 - 12:00 MSK
1. Russia  Bee 3-0 6-0
2. Russia  Exostriker 2-1 4-2
3. Russia  dDomingo 1-2 2-4
4. Russia  Jasha 0-3 0-6
Group D Matches
Exostriker
0
2
Bee
Exostriker
2
0
dDomingo
Exostriker
dDomingo
dDomingo
0
2
Bee
dDomingo
2
0
Jasha
Jasha
0
2
Bee
Exostriker
2
0
Jasha
Exostriker
Jasha

Group E[edit]

Group E
February 8, 2020 - 12:00 MSK
1. Russia  Basset 3-0 6-0
2. Russia  AllHailLulu! 2-1 4-2
3. Russia  RusZerg 1-2 2-4
4. Russia  Acidstorm 0-3 0-6
Group E Matches
Basset
2
0
AllHailLulu!
Basset
AllHailLulu!
RusZerg
0
2
Basset
Acidstorm
0
2
RusZerg
Acidstorm
RusZerg
Basset
2
0
Acidstorm
Basset
Acidstorm
AllHailLulu!
2
0
Acidstorm
AllHailLulu!
Acidstorm
RusZerg
0
2
AllHailLulu!
RusZerg
AllHailLulu!

Group F[edit]

Group F
February 8, 2020 - 12:00 MSK
1. Russia  Vanya 3-0 6-0
2. Russia  tommygun 2-1 4-2
3. Russia  stak 1-2 2-4
4. Russia  Yazon 0-3 0-6
Group F Matches
Vanya
2
0
tommygun
stak
0
2
Vanya
stak
0
2
tommygun
Yazon
0
2
stak
tommygun
2
0
Yazon
Vanya
2
0
Yazon

Group G[edit]

Group G
February 8, 2020 - 12:00 MSK
1. Russia  SKillous 3-0 6-0
2. Russia  DeathMask 2-1 4-2
3. Russia  UMARR 1-2 2-5
4. Russia  koozeraGe 0-3 1-6
Group G Matches
SKillous
2
0
koozeraGe
SKillous
koozeraGe
UMARR
2
1
koozeraGe
UMARR
0
2
SKillous
UMARR
0
2
DeathMask
SKillous
2
0
DeathMask
SKillous
DeathMask
DeathMask
2
0
koozeraGe
DeathMask
koozeraGe

Group H[edit]

Group H
February 8, 2020 - 12:00 MSK
1. Russia  Fallenger 3-0 6-1
2. Finland  WoodedMicrob 2-1 5-2
3. Russia  kallagen 1-2 2-4
4. Russia  Oquendo 0-3 0-6
Group H Matches
Fallenger
2
1
WoodedMicrob
kallagen
0
2
WoodedMicrob
kallagen
WoodedMicrob
Oquendo
0
2
WoodedMicrob
Oquendo
WoodedMicrob
kallagen
2
0
Oquendo
kallagen
Oquendo
Fallenger
2
0
kallagen
Fallenger
kallagen
Oquendo
0
2
Fallenger
Oquendo
Fallenger

Playoffs[edit]

Upper Round 1
Upper Round 1
UB Round 1
UB R1
Upper Bracket Quarter-Finals
Upper Bracket Quarter-Finals
Upper Quarter-Finals
UB Quarter-Finals
UB QF
Upper Bracket Semi-Finals
Upper Bracket Semi-Finals
Upper Semi-Finals
UB Semi-Finals
UB SF
Winners' Finals (Bo5)
Grand Finals (Bo7)
RussiaAllHailLulu!
0
RussiaBee
2
RussiaDeathMask
0
RussiaVanya
2
RussiaBee
1
RussiaVanya
2
Russiatommygun
0
RussiaSKillous
2
RussiaDeadEnd
0
RussiaFallenger
2
RussiaSKillous
2
RussiaFallenger
0
RussiaVanya
0
RussiaSKillous
2
RussiaExostriker
0
RussiaCreed
2
RussiaCouguar
0
RussiaMilkiCow
2
RussiaCreed
2
RussiaMilkiCow
1
RussiaKpeHgeJIb
0
RussiaBasset
2
FinlandWoodedMicrob
0
RussiaNerazim
2
RussiaBasset
2
RussiaNerazim
0
RussiaCreed
0
RussiaBasset
2
RussiaSKillous
3
RussiaBasset
2
Lower Round 1
Lower Round 1
LB Round 1
LB R1
Lower Round 2
Lower Round 2
LB Round 2
LB R2
Lower Round 3
Lower Round 3
LB Round 3
LB R3
Lower Bracket Quarter-Finals
Lower Bracket Quarter-Finals
Lower Quarter-Finals
LB Quarter-Finals
LB QF
Lower Bracket Semi-Finals
Lower Bracket Semi-Finals
Lower Semi-Finals
LB Semi-Finals
LB SF
Lower Bracket Final
Lower Bracket Final
Lower Final
LB Final
RussiaAllHailLulu!
2
RussiaDeathMask
1
RussiaNerazim
2
RussiaAllHailLulu!
0
Russiatommygun
1
RussiaDeadEnd
2
RussiaMilkiCow
2
RussiaDeadEnd
0
RussiaNerazim
0
RussiaMilkiCow
2
RussiaVanya
1
RussiaMilkiCow
2
RussiaExostriker
0
RussiaCouguar
2
RussiaFallenger
2
RussiaCouguar
0
RussiaKpeHgeJIb
1
FinlandWoodedMicrob
2
RussiaBee
2
FinlandWoodedMicrob
0
RussiaFallenger
0
RussiaBee
2
RussiaCreed
0
RussiaBee
2
RussiaMilkiCow
2
RussiaBee
0
RussiaBasset
3
RussiaMilkiCow
0
RussiaSKillous
2
RussiaBasset
3

View Games[edit]

Stream[edit]

VODs[edit]