StarLine Junior League

From Liquipedia StarCraft 2 Wiki
[e][h]StarLine Junior League
League Information
Organizer:
Server:
Europe
Type:
Online
Location:
Russia Russia
Format:
1v1
Group Stages
Single-elimination Playoffs
Prize pool:
10,000 RUB (≃ $156)
Start Date:
2019-03-25
End Date:
2019-04-22
Liquipedia Tier:
Links
Player Breakdown
Number of Players:
32
11
11
10
Maps
Upcoming Matches


StarLine Junior League is a special tournament for players younger than 18 years old from Russia, Ukraine, Belarus, Kazakhstan, Estonia and Germany.
First Place grants a seed for the Ro24 of StarLine League S7.

Format[edit]

  • Group Stage 1:
    • 32 invited players.
    • 8 groups of four players.
    • Dual Tournament Format.
    • All matches are Bo3.
    • Top 2 advance to the next stage (Group Stage 2).
  • Group Stage 2:
  • Play-offs:
    • Single Elimination.
    • All matches are Bo5.
    • Finals are Bo7.

Prize Pool[edit]

10,000 RUB (~$156) provided by the sponsor and gathered through donations are spread among the players as seen below:

Participants[edit]

Protoss Protoss (11) Terran Terran (11) Zerg Zerg (10)
Russia BlackStar
Russia DeeDan
Kazakhstan Alter
Russia EastToss
Belarus Iverynoob
Ukraine GhostHell
Russia Exostriker
Ukraine JEROS
Germany Hybrid
Russia FroZy
Russia KaRakS
Estonia kiyj
Russia GrinFomiN
Russia MasterVasya
Russia Koreshok
Russia Hitka
Russia MilkiCow
Russia Mugi
Russia RaiN
Russia Molodec
Russia Osit
Russia removeprotos
Russia Nicoract
Russia Rime
Ukraine SlyCrab
Russia Pan1x
Russia Shame
Kazakhstan Upakowka
Belarus SaLemandr
Russia YoungYakov
Russia Wisp
Russia waidmannshei

Results[edit]

Group Stage 1[edit]

Group A[edit]

Group A
March 25, 2019 - 18:00 MSK
1. Russia  MilkiCow 2-0 4-0
2. Russia  Wisp 2-1 4-3
3. Belarus  SaLemandr 1-2 3-5
4. Russia  Osit 0-2 1-4

Group B[edit]

Group B
March 24, 2019 - 19:00 MSK
1. Russia  Exostriker 2-0 4-0
2. Russia  waidmannshei 1-1 2-2
3. Belarus  Iverynoob 0-2 0-4
4. Russia  MasterVasya 0-0 0-0

Group C[edit]

Group C
March 27, 2019 - 15:30 MSK
1. Kazakhstan  Upakowka 1-0 2-0
2. Russia  FroZy 2-1 4-4
3. Russia  BlackStar 0-2 2-4
4. Russia  KaRakS 0-0 0-0

Group D[edit]

Group D
March 28, 2019 - 18:00 MSK
1. Russia  Shame 2-0 4-1
2. Russia  GrinFomiN 2-1 4-4
3. Russia  Pan1x 1-2 4-4
4. Russia  Rain 0-2 1-4

Group E[edit]

Group E
March 23, 2019 - 18:00 MSK
1. Russia  YoungYakov 2-0 4-1
2. Russia  Nicoract 2-1 5-3
3. Russia  Hitka 1-2 2-4
4. Russia  Molodec 0-2 1-4

Group F[edit]

Group F
March 30, 2019 - 18:00 MSK
1. Russia  DeeDan 2-0 4-1
2. Estonia  kiyj 2-1 5-3
3. Russia  removeprotos 1-2 2-5
4. Ukraine  SlyCrab 0-2 2-4

Group G[edit]

Group G
March 31, 2019 - 18:30 MSK
1. Ukraine  JEROS 2-0 4-0
2. Kazakhstan  Alter 2-1 5-2
3. Germany  Hybrid 1-2 2-5
4. Russia  Rime 0-2 0-4

Group H[edit]

Group H
March 31, 2019 - 15:00 MSK
1. Ukraine  GhostHell 2-0 4-0
2. Russia  EastToss 2-1 4-2
3. Russia  Koreshok 0-2 0-4
4. Russia  Mugi 0-1 0-2

Group Stage 2[edit]

Group A[edit]

Group A
April 6, 2019 - 15:00 MSK
1. Russia  MilkiCow 2-0 4-1
2. Russia  FroZy 2-1 5-4
3. Russia  DeeDan 1-2 4-4
4. Russia  GrinFomiN 0-2 0-4

Group B[edit]

Group B
April 7, 2019 - 15:00 MSK
1. Russia  EastToss 2-0 4-2
2. Russia  Nicoract 2-1 5-4
3. Kazakhstan  Upakowka 1-2 4-4
4. Russia  Shame 0-2 1-4

Group C[edit]

Group C
April 9, 2019 - 17:00 MSK
1. Ukraine  GhostHell 2-0 4-2
2. Belarus  SaLemandr 2-1 4-3
3. Russia  waidmannshei 1-2 4-4
4. Kazakhstan  Alter 0-2 1-4

Group D[edit]

Group D
April 8, 2019 - 18:00 MSK
1. Russia  Exostriker 2-0 4-1
2. Russia  Wisp 2-1 4-2
3. Ukraine  JEROS 1-2 3-4
4. Estonia  kiyj 0-2 0-4

Playoffs[edit]

Quarterfinals
 Russia MilkiCow
1
MilkiCow 
 Nicoract
April 13, 2019 - 17:00 MSK
 Russia Nicoract
3
 Russia Exostriker
2
Exostriker 
 SaLemandr
 Belarus SaLemandr
3
 Russia EastToss
1
EastToss 
 FroZy
April 13, 2019 - 14:00 MSK
 Russia FroZy
3
 Ukraine GhostHell
3
GhostHell 
 Wisp
April 13, 2019 - 15:00 MSK
 Russia Wisp
2
Semifinals
 Russia Nicoract
3
 Belarus SaLemandr
0
 Russia FroZy
1
 Ukraine GhostHell
3
Finals
 Russia Nicoract
2
Nicoract 
 GhostHell
 Ukraine GhostHell
4

Racial Distribution[edit]

  Protoss TerranZergRandom
Group Stage 1
111110
Group Stage 2
664
Quarterfinals
431
Semifinals
121
Finals
11
Winner
1

Map Statistics[edit]

Terran vs. ZergZerg vs. ProtossProtoss vs. TerranMirrors
Map#ΣTerranZergTerran%ΣZergProtossZerg%ΣProtossTerranProtoss%TerranZergProtoss
Automaton LE   7----1-10.0%32166.7%1-2
Cyber Forest LE   9----22-100.0%62433.3%-1-
Kairos Junction LE   3264266.7%52340.0%137653.8%413
King's Cove LE   3485362.5%52340.0%127558.3%432
New Repugnancy LE   1733-100.0%11-100.0%94544.4%3-1
Port Aleksander LE   3265183.3%73442.9%93633.3%244
Year Zero LE   1151420.0%----11-100.0%-32
Total Sum (Σ)14228181064.3%21101147.6%53262749.1%141214

View Games[edit]

Streams[edit]

External links[edit]