Liquipedia will soon drop support for Internet Explorer.

StarLine League Season 7

[e][h]StarLine League Season 7
League Information
Series:
Organizer:
Server:
Europe
Type:
Online
Location:
Russia Russia
Format:
1v1
Challenger
Group Stage
Playoffs
Prize pool:
45,721 RUB (≃ $712 USD)
Start Date:
2019-09-02
End Date:
2019-10-31
Liquipedia Tier:
Links
Player Breakdown
Number of Players:
28
9
8
11
Maps
Chronology


StarLine League Season 7 is the seventh installment of CIS solo league organized by Izzard and supported by donations (half of the initial prize poll is provided by FrozzyGG). Four players were invited straight into Group Stage (they are Bly, Kas, Hellraiser and SKillous). For the Challenger stage, Ro16 participants of the previous season are invited directly, as well as StarLine Junior League champion GhostHell, with the rest of the players determined via qualifiers.

Format[edit]

  • Challenger:
    • 11 players from Qualifiers join 13 invited players.
    • 6 groups of four players.
    • Dual Tournament Format.
    • All matches are Bo3.
    • Top 2 advance to the Group Stage.
  • Group Stage:
    • 12 players from Challenger join 4 invited players.
    • 4 groups of four players.
    • Dual Tournament Format.
    • Top 2 advance to Playoffs.
  • Playoffs:
    • Single-elimination bracket.
    • Quarterfinals and Semifinals are Bo5.
    • Finals are Bo7.

Talents[edit]

  • Commentators:
    • Russia Pomi (Sergei Rodionov)
    • Ukraine SunSet (Vladimir Zholudev)
    • Russia Bee (Pavel Zhigarev)
    • Russia Izzard (Sergei Vorobiov)
    • Russia Kyuubi (Olga Rusinova)

Prize Pool[edit]

45,721 RUB (~$712) provided by the sponsor and gathered through donations and spread among the players as seen below:

Participants[edit]

Protoss Protoss (9) Terran Terran (8) Zerg Zerg (11)
Invited to Group Stage (4)
Ukraine Hellraiser
Ukraine Kas
Ukraine Bly
Russian Federation SKillous
Invited to Challenger (13)
Russian Federation Couguar
Russian Federation Arctur
Russian Federation AllHailLulu
Russian Federation EnigmA
Ukraine Awers
Russian Federation Bee
Russian Federation MindelVK
Russian Federation Brat_OK
Ukraine DIMAGA
Ukraine ZipperTheFly
Ukraine Friend
Ukraine GhostHell
Russian Federation Vanya
From the Qualifiers (11)
Russian Federation GeNieS
Ukraine BuRning
Russian Federation Basset
Russian Federation KingCobra
Russian Federation MilkiCow
Russian Federation Fallenger
Kazakhstan LightWeight
Russian Federation MODEUS
Ukraine Minatoeh
Russian Federation Strange
Russian Federation SexyDrone

Results[edit]

Challenger[edit]

Group A[edit]

Group A
September 8, 2019 - 13:00 MSK
1. Ukraine  ZipperTheFly 2-0 4-0
2. Russian Federation  AllHailLulu 2-1 4-4
3. Ukraine  Minato 1-2 4-4
4. Russian Federation  SexyDrone 0-2 0-4

Group B[edit]

Group B
September 7, 2019 - 13:30 MSK
1. Russian Federation  Couguar 2-0 4-0
2. Ukraine  Awers 2-1 4-2
3. Russian Federation  Fallenger 1-2 2-5
4. Ukraine  BuRning 0-2 1-4

Group C[edit]

Group C
September 2, 2019 - 19:00 MSK
1. Russian Federation  Bee 2-0 4-1
2. Russian Federation  Brat_OK 2-1 5-2
3. Russian Federation  KingCobra 1-2 2-5
4. Russian Federation  MilkiCow 0-2 1-4

Group D[edit]

Group D
September 3, 2019 - 19:00 MSK
1. Russian Federation  Arctur 2-0 4-1
2. Ukraine  Friend 2-1 4-3
3. Kazakhstan  LightWeight 1-2 4-5
4. Russian Federation  GeNieS 0-2 1-4

Group E[edit]

Group E
September 5, 2019 - 19:30 MSK
1. Russian Federation  Strange 2-0 4-1
2. Russian Federation  Vanya 2-1 4-2
3. Russian Federation  MindelVK 1-2 3-4
4. Ukraine  GhostHell 0-2 0-4

Group F[edit]

Group F
September 15, 2019 - 19:30 MSK
1. Russian Federation  Basset 2-0 2-1
2. Russian Federation  EnigmA 2-1 1-2
4. Russian Federation  MODEUS 0-2 0-0
4. Ukraine  DIMAGA 0-2 0-0

Group Stage[edit]

Group A[edit]

Group A
September 29, 2019 - 13:00 MSK
1. Ukraine  Awers 2-0 4-2
2. Russian Federation  SKillous 2-1 5-3
3. Ukraine  ZipperTheFly 1-2 4-5
4. Russian Federation  EnigmA 0-2 1-4

Group B[edit]

Group B
September 23, 2019 - 19:00 MSK
1. Ukraine  Hellraiser 2-0 4-1
2. Russian Federation  Strange 2-1 5-3
3. Russian Federation  Vanya 1-2 3-5
4. Russian Federation  Arctur 0-2 1-4

Group C[edit]

Group C
October 2, 2019 - 20:00 MSK
1. Ukraine  Bly 2-0 4-0
2. Russian Federation  Bee 2-1 4-4
3. Russian Federation  Brat_OK 1-2 4-4
4. Russian Federation  AllHailLulu 0-2 0-4

Group D[edit]

Group D
September 25, 2019 - 19:00 MSK
1. Ukraine  Kas 2-0 4-0
2. Russian Federation  Basset 2-1 4-3
3. Russian Federation  Couguar 1-2 2-4
4. Ukraine  Friend 0-2 1-4

Playoffs[edit]

Quarterfinals (Bo5)
 Ukraine Awers
2
Awers 
 Basset
 Russia Basset
3
 Ukraine Bly
3
Bly 
 Strange
October 16, 2019 - 18:00 MSK
 Russia Strange
1
 Ukraine Kas
1
Kas 
 SKillous
October 16, 2019 - 19:00 MSK
 Russia SKillous
3
 Ukraine Hellraiser
3
Hellraiser 
 Bee
 Russia Bee
2
Semifinals (Bo5)
 Russia Basset
0
Basset 
 Bly
October 31, 2019 - 18:50 MSK
 Ukraine Bly
3
 Russia SKillous
0
SKillous 
 Hellraiser
October 31, 2019 - 18:00 MSK
 Ukraine Hellraiser
3
Finals (Bo7)
 Ukraine Bly
4
Bly 
 Hellraiser
October 31, 2019 - 19:35 MSK
 Ukraine Hellraiser
1

Distribution[edit]

  Protoss TerranZergRandom
Challenger
9811
Group Stage
556
Quarterfinals
323
Semifinals
22
Finals
11
Champion
1
  Russia UkraineOthers
Challenger
Russia 16
Ukraine 7
Kazakhstan 1
Group Stage
Russia 10
Ukraine 6
Quarterfinals
Russia 4
Ukraine 4
Semifinals
Russia 2
Ukraine 2
Finals
Ukraine 2
Champion
Ukraine 1

Map Statistics[edit]

Terran vs. ZergZerg vs. ProtossProtoss vs. TerranMirrors
Map#ΣTerranZergTerran%ΣZergProtossZerg%ΣProtossTerranProtoss%TerranZergProtoss
Acropolis LE3143175.0%126650.0%75271.4%152
Disco Bloodbath LE1753260.0%330100.0%31233.3%222
Ephemeron LE2541325.0%73442.9%63350.0%134
Thunderbird LE23109190.0%31233.3%42250.0%123
Triton LE1521150.0%54180.0%42250.0%-4-
Winter's Gate LE1141325.0%21150.0%21150.0%-21
World of Sleepers LE1953260.0%74357.1%32166.7%-22
Total Sum (Σ)14134211361.8%39221756.4%29161355.2%52014

View Games[edit]

Streams[edit]