Follow us on Twitter @LiquipediaSC2 if you'd like to be kept up to date on all things StarCraft II!

StayAtHome Story Cup #2

From Liquipedia StarCraft 2 Wiki
[e][h]StayAtHome Story Cup #2
League Information
Series:
Organizer:
Sponsor(s):
TaKe(TV) Community
Server:
Europe / Americas / South Korea
Type:
Online
Location:
World World
Format:
1v1
Group Stages
Playoffs
Prize pool:
$5,000 USD
Start Date:
2020-06-11
End Date:
2020-06-13
Liquipedia tier:
Links
Player breakdown
Number of players:
32
11
9
12
Maps
Chronology


The Stay at Home Story Cup #2, organised by Dennis "TaKe" Gehlen, is a online tournament where TaKe invites star players from around the world to compete online.

This 3 day event was created due to the current COVID-19 situation and replaces (together with Stay@HSC #1 and possibly more Stay@HSC's) the summer HSC 2020, which was postponed.

Format[edit]

  • Qualifiers:
    • 3 Qualifiers, which qualify 4 players each.
  • Group Stage 1:
    • 8 groups with 4 players each, played in Dual Tournament Format.
    • Top 2 of each group advance to the second Group Stage.
    • All matches are Bo3.
  • Group Stage 2:
    • 4 groups with 4 players each, played in Dual Tournament Format.
    • Top 2 of each group advance to the Playoffs.
    • All matches are Bo5.
  • Playoffs
    • Double-elimination bracket of 8 players.
    • All matches are Bo5.
    • For the Grand Finals a Bo5 is played. If the player coming from the winners bracket wins then that player won the match. If the player coming from the losers bracket wins that Bo5 then an additional Bo3 will be played to determine the overall winner.

Map Pool[edit]

Talents[edit]

  • German Commentators
  • French Commentators
    • France Algost (Anton Bodin Marty)
    • France FunKa (Alexandre Verrier)
    • France Koka (Thibault Le Gall)
    • France TKL (Rémi Hibon)
    • France YoGo (Pierre-Marie Humeau)

Prize Pool[edit]

$5,000 USD are spread among the players as seen below:

Participants[edit]

Protoss (11) Terran (9) Zerg (12)
Invited (20)
CascadeCascade
Germany GunGFuBanDa
KaiZi GamingKaiZi Gaming
South Korea Bunny
RYE GamingRYE Gaming
Ukraine Bly
Team LiquidTeam Liquid
Poland MaNa
Dragon Phoenix GamingDragon Phoenix Gaming
South Korea Cure
AGO EsportsAGO Esports
Poland Elazer
TingTing
United States Neeb
mousesportsmousesports
Germany HeRoMaRinE
Germany Lambo
BIGBIG
Germany ShoWTimE
KaiZi GamingKaiZi Gaming
South Korea INnoVation
Sweden Namshar
CascadeCascade
Russia SKillous
Archangel GamingArchangel Gaming
Brazil Kelazhur
Team QLASHTeam QLASH
Italy Reynor
RYE GamingRYE Gaming
South Korea Zest
ENCEENCE
Finland Serral
Afreeca FreecsAfreeca Freecs
South Korea soO
GamersOriginGamersOrigin
France Stephano
Team LiquidTeam Liquid
Germany TLO
From the Qualifiers (12)
Alpha XAlpha X
United States Astrea
Team LiquidTeam Liquid
France Clem
Afreeca FreecsAfreeca Freecs
South Korea Armani
Team LiquidTeam Liquid
Netherlands Harstem
Alpha XAlpha X
United States Future
France Denver
Team QLASHTeam QLASH
Ukraine Hellraiser
MkersMkers
Poland souL
South Korea Solar
RYE GamingRYE Gaming
France PtitDrogo
Team LiquidTeam Liquid
Netherlands uThermal
Afreeca FreecsAfreeca Freecs
South Korea Stats

Results[edit]

Group Stage 1[edit]

Group A[edit]

lrthread Group A
June 11, 2020 - 12:15 CEST
1. Finland  Serral 2-0 4-1
2. South Korea  Cure 2-1 5-3
3. United States  Astrea 1-2 2-5
4. Ukraine  Hellraiser 0-2 2-4
Group A Matches
Serral
2
1
Hellraiser
Serral
2
0
Astrea
Hellraiser
1
2
Cure

Group B[edit]

lrthread Group B
June 11, 2020 - 12:15 CEST
1. South Korea  Zest 2-0 4-1
2. South Korea  Bunny 2-1 5-3
3. Germany  Lambo 1-2 4-5
4. France  Stephano 0-2 0-4

Group C[edit]

lrthread Group C
June 11, 2020 - 16:00 CEST
1. South Korea  Stats 2-0 4-2
2. Germany  HeRoMaRinE 2-1 5-2
3. Poland  MaNa 1-2 3-5
4. Sweden  Namshar 0-2 1-4
Group C Matches
Namshar
0
2
HeRoMaRinE

Group D[edit]

lrthread Group D
June 11, 2020 - 15:55 CEST
1. South Korea  INnoVation 2-0 4-0
2. France  PtitDrogo 2-1 5-3
3. Poland  Elazer 1-2 3-5
4. Germany  TLO 0-2 0-4
Group D Matches
INnoVation
2
0
TLO
Elazer
1
2
PtitDrogo
INnoVation
2
0
PtitDrogo
TLO
0
2
Elazer
PtitDrogo
2
0
Elazer

Group E[edit]

lrthread Group E
June 11, 2020 - 20:10 CEST
1. South Korea  Solar 2-0 4-0
2. Netherlands  uThermal 2-1 5-3
3. Brazil  Kelazhur 1-2 3-5
4. Germany  GunGFuBanDa 0-2 0-4
Group E Matches
uThermal
1
2
Kelazhur
Solar
2
0
GunGFuBanDa
Kelazhur
0
2
Solar
uThermal
2
0
GunGFuBanDa
Kelazhur
1
2
uThermal

Group F[edit]

lrthread Group F
June 11, 2020 - 18:55 CEST
1. South Korea  Armani 2-0 4-1
2. Italy  Reynor 2-1 5-3
3. Netherlands  Harstem 1-2 2-5
4. United States  Future 0-2 2-4
Group F Matches
Future
1
2
Harstem
Reynor
2
0
Harstem

Group G[edit]

lrthread Group G
June 11, 2020 - 22:15 CEST
1. Germany  ShoWTimE 2-0 4-1
2. United States  Neeb 2-1 4-4
3. Poland  souL 1-2 4-4
4. Ukraine  Bly 0-2 1-4

Group H[edit]

lrthread Group H
June 11, 2020 - 21:30 CEST
1. France  Clem 2-0 4-2
2. France  Denver 2-1 4-3
3. South Korea  soO 1-2 4-4
4. Russia  SKillous 0-2 1-4

Group Stage 2[edit]

Group A[edit]

lrthread Group A
June 12, 2020 - 14:15 CEST
1. South Korea  INnoVation 2-0 6-3
2. Netherlands  uThermal 2-1 7-6
3. United States  Neeb 1-2 6-6
4. South Korea  Armani 0-2 2-6

Group B[edit]

lrthread Group B
June 12, 2020 - 19:00 CEST
1. France  Clem 2-0 6-3
2. South Korea  Stats 2-1 7-4
3. South Korea  Bunny 1-2 4-6
4. South Korea  Cure 0-2 2-6

Group C[edit]

lrthread Group C
June 12, 2020 - 14:15 CEST
1. South Korea  Solar 2-0 6-3
2. Germany  ShoWTimE 2-1 7-5
3. Germany  HeRoMaRinE 1-2 5-7
4. France  Denver 0-2 3-6

Group D[edit]

lrthread Group D
June 12, 2020 - 19:15 CEST
1. Finland  Serral 2-0 6-4
2. South Korea  Zest 2-1 6-5
3. France  PtitDrogo 1-2 7-6
4. Italy  Reynor 0-2 2-6

Playoffs[edit]

Upper Bracket Quarter-Finals
Upper Bracket Quarter-Finals
Upper Quarter-Finals
UB Quarter-Finals
UB QF
Upper Bracket Semi-Finals
Upper Bracket Semi-Finals
Upper Semi-Finals
UB Semi-Finals
UB SF
Upper Bracket Final
Upper Bracket Final
Upper Final
UB Final
Grand Finals
South KoreaINnoVation
3
GermanyShoWTimE
1
South KoreaINnoVation
1
FinlandSerral
3
FranceClem
3
South KoreaZest
1
South KoreaSolar
3
NetherlandsuThermal
0
Solar
uThermal
FinlandSerral
3
South KoreaSolar
1
Lower Round 1
Lower Round 1
LB Round 1
LB R1
Lower Bracket Quarter-Finals
Lower Bracket Quarter-Finals
Lower Quarter-Finals
LB Quarter-Finals
LB QF
Lower Bracket Semi-Finals
Lower Bracket Semi-Finals
Lower Semi-Finals
LB Semi-Finals
LB SF
Lower Bracket Final
Lower Bracket Final
Lower Final
LB Final
GermanyShoWTimE
0
South KoreaStats
3
ShoWTimE
Stats
South KoreaZest
3
NetherlandsuThermal
2
South KoreaINnoVation
W
South KoreaZest
L
INnoVation
Zest
June 13, 2020 - 15:35UTC
Zest had PC problems and was not able to continue.
FranceClem
1
South KoreaINnoVation
3
South KoreaSolar
3
South KoreaINnoVation
2
FinlandSerral
3
South KoreaSolar
2

Racial Distribution[edit]

  Protoss TerranZerg
Group Stage 1
11912
Group Stage 2
565
Playoffs
332
Round of 6
222
Round of 4
22
Round of 3
12
Finals
2
Winner
1

Map Statistics[edit]

vs. vs. vs. Mirrors
Map#Σ%Σ%Σ%
Deathaura LE3671614.3%86275.0%126650.0%243
Eternal Empire LE4774357.1%101910.0%1881044.4%651
Ever Dream LE51105550.0%116554.5%169756.2%374
Golden Wall LE1352340.0%110100.0%42250.0%12-
Ice and Chrome LE3164266.7%76185.7%94544.4%342
Pillars of Gold LE3285362.5%53260.0%103730.0%333
Submarine LE2843175.0%62433.3%73442.9%443
Total Sum (Σ)23847242351.1%48252352.1%76354146.1%222916

View Games[edit]

Streams[edit]

VODs[edit]

Replays[edit]

Statistics[edit]

Viewership Stats
Peak Viewers 23 878 Story-cup-2
Average Viewers 15 928
Hours Watched 584 011

External Links[edit]

References[edit]