Follow us on Twitter @LiquipediaSC2 if you'd like to be kept up to date on all things StarCraft II!

StayAtHome Story Cup #4

From Liquipedia StarCraft 2 Wiki
[e][h]StayAtHome Story Cup #4
League Information
Series:
Organizer:
Sponsor(s):
Server:
Europe / Americas / South Korea
Type:
Online
Location:
World World
Format:
1v1
Group Stages
Playoffs
Prize pool:
$5,000 USD
Start Date:
2021-10-21
End Date:
2021-10-24
Liquipedia tier:
Links
Player breakdown
Number of players:
32
12
11
9
Maps
Chronology
#3
 #3


The Stay at Home Story Cup #4, organised by Dennis "TaKe" Gehlen, is an online tournament where TaKe invites star players from around the world to compete online.

Format[edit]

  • Group Stage 1:
    • 8 groups with 4 players each, played in Dual Tournament Format.
    • Top 2 of each group advance to the second Group Stage.
    • All matches are Bo3.
  • Group Stage 2:
    • 4 groups with 4 players each, played in Dual Tournament Format.
    • Top 2 of each group advance to the Playoffs.
    • First 2 matches per Group are Bo3.
    • All other matches are Bo5.
  • Playoffs
    • Double-elimination bracket of 8 players.
    • All matches are Bo5.
    • For the Grand Finals a Bo5 is played. If the player coming from the winners bracket wins then that player won the match. If the player coming from the losers bracket wins that Bo5 then an additional Bo3 will be played to determine the overall winner.

Map Pool[edit]

Talents[edit]

  • German Commentators
  • French Commentators
    • France Algost (Anton Bodin Marty)
    • France Funka (Alexandre Verrier)
    • France Koka (Thibault Le Gall)
    • France YoGo (Pierre-Marie Humeau)
  • Other Language Commentators

Prize Pool[edit]

$5,000 USD are spread among the players as seen below:

Participants[edit]

Results[edit]

Group Stage 1[edit]

Group A[edit]

Group A
1.
South Korea Terran ByuN
2–0
4–1
2.
United States Protoss Neeb
2–1
4–3
3.
Italy Zerg Reynor
1–2
3–4
4.
0–2
1–4
Match List
Reynor
0
2
Neeb
Reynor
Neeb
ByuN
2
1
MarineLorD
ByuN
MarineLorD
Neeb
0
2
ByuN
Neeb
ByuN
Reynor
2
0
MarineLorD
Reynor
MarineLorD
Neeb
2
1
Reynor
Neeb
Reynor

Group B[edit]

Group B
1.
South Korea Zerg DRG
2–0
4–1
2.
South Korea Terran Bunny
2–1
4–4
3.
1–2
3–4
4.
0–2
2–4
Match List
Bunny
0
2
SKillous
Bunny
SKillous
October 21, 2021 - 12:30 UTC
DRG
2
1
uThermal
DRG
uThermal
Bunny
2
1
uThermal
Bunny
uThermal
SKillous
0
2
DRG
SKillous
DRG
October 21, 2021 - 14:40 UTC
Bunny
2
1
SKillous
Bunny
SKillous

Group C[edit]

Group C
1.
Finland Zerg Serral
2–0
4–1
2.
2–1
4–3
3.
South Korea Terran Dream
1–2
4–4
4.
0–2
0–4
Match List
Serral
2
0
Harstem
Serral
Harstem
October 21, 2021 - 17:20 UTC
Dream
2
0
Classic
Dream
Classic
October 21, 2021 - 17:50 UTC
Serral
2
1
Dream
Serral
Dream
Harstem
0
2
Classic
Harstem
Classic
October 21, 2021 - 19:30 UTC
Dream
1
2
Classic
Dream
Classic

Group D[edit]

Group D
1.
South Korea Protoss Zoun
2–0
4–1
2.
Poland Zerg Elazer
2–1
5–2
3.
1–2
2–5
4.
Ukraine Zerg Bly
0–2
1–4
Match List
HeRoMaRinE
2
1
Bly
HeRoMaRinE
Bly
October 21, 2021 - 16:05 UTC
Zoun
2
1
Elazer
Zoun
Elazer
Bly
0
2
Elazer
Bly
Elazer
October 21, 2021 - 17:40 UTC
HeRoMaRinE
0
2
Zoun
HeRoMaRinE
Zoun
October 21, 2021 - 18:10 UTC
HeRoMaRinE
0
2
Elazer
HeRoMaRinE
Elazer
October 21, 2021 - 18:40 UTC

Group E[edit]

Group E
1.
Denmark Protoss MaxPax
2–0
4–1
2.
France Terran Clem
2–1
5–3
3.
China Terran TIME
1–2
2–4
4.
Russia Zerg Vanya
0–2
1–4
Match List
MaxPax
2
0
TIME
MaxPax
TIME
October 21, 2021 - 20:45 UTC
Clem
1
2
MaxPax
Clem
MaxPax
Clem
2
0
TIME
Clem
TIME
October 21, 2021 - 22:25 UTC

Group F[edit]

Group F
1.
South Korea Zerg Rogue
2–0
4–0
2.
South Korea Protoss herO
2–1
4–3
3.
1–2
3–5
4.
0–2
1–4
Match List
Rogue
2
0
Kelazhur
Rogue
Kelazhur
October 21, 2021 - 19:15 UTC
ShoWTimE
0
2
herO
ShoWTimE
herO
October 21, 2021 - 19:50 UTC
Rogue
2
0
herO
Rogue
herO
October 21, 2021 - 20:20 UTC
Kelazhur
1
2
ShoWTimE
Kelazhur
ShoWTimE
herO
2
1
ShoWTimE
herO
ShoWTimE

Group G[edit]

Group G
1.
Germany Zerg Lambo
2–0
4–2
2.
South Korea Protoss Zest
2–1
5–3
3.
Poland Terran Spirit
1–2
3–4
4.
Poland Protoss MaNa
0–2
1–4

Group H[edit]

Group H
1.
South Korea Protoss Trap
2–0
4–0
2.
South Korea Zerg Solar
2–1
4–2
3.
South Korea Terran Ryung
1–2
2–5
4.
0–2
1–4
Match List
Trap
2
0
PtitDrogo
Solar
2
0
Ryung
Trap
2
0
Solar
Solar
2
0
Ryung

Group Stage 2[edit]

Group 2A[edit]

Group A
1.
South Korea Protoss Zoun
2–0
5–1
2.
South Korea Zerg Solar
2–1
6–5
3.
Germany Zerg Lambo
1–2
5–6
4.
United States Protoss Neeb
0–2
1–5
Group A Matches
Zoun
2
0
Solar
Zoun
Solar
October 22, 2021 - 12:10 UTC
Lambo
2
0
Neeb
Lambo
Neeb
October 22, 2021 - 12:45 UTC
Solar
3
1
Neeb
Lambo
2
3
Solar

Group 2B[edit]

Group B
1.
South Korea Terran ByuN
2–0
5–2
2.
Denmark Protoss MaxPax
2–1
6–4
3.
Poland Zerg Elazer
1–2
4–6
4.
South Korea Protoss herO
0–2
2–5
Group B Matches
ByuN
2
1
herO
ByuN
herO
MaxPax
2
0
Elazer
MaxPax
Elazer
October 22, 2021 - 17:00 UTC
MaxPax
3
1
Elazer
MaxPax
Elazer
October 22, 2021 - 19:40 UTC
MaxPax disconnected during this map due to a power outage in his region. The match was resumed ~30 minutes later.

Group 2C[edit]

Group C
1.
South Korea Protoss Zest
2–0
5–3
2.
Finland Zerg Serral
2–1
7–5
3.
South Korea Terran Bunny
1–2
5–6
4.
South Korea Protoss Trap
0–2
2–5
Group C Matches
Serral
1
2
Zest
Serral
Zest
Trap
0
2
Bunny
Trap
Bunny
October 22, 2021 - 18:15 UTC
Serral
3
2
Trap
Bunny
1
3
Serral
Bunny
Serral

Group 2D[edit]

Group D
1.
South Korea Zerg DRG
2–0
5–1
2.
France Terran Clem
2–1
6–4
3.
1–2
4–6
4.
South Korea Zerg Rogue
0–2
1–5
Group D Matches
DRG
2
0
Clem
DRG
Clem
October 22, 2021 - 12:10 UTC
Rogue
0
2
Classic
Rogue
Classic

Playoffs[edit]

Upper Bracket Quarter-Finals
Upper Bracket Quarter-Finals
Upper Quarter-Finals
UB Quarter-Finals
UB QF
Upper Bracket Semi-Finals
Upper Bracket Semi-Finals
Upper Semi-Finals
UB Semi-Finals
UB SF
Upper Bracket Final
Upper Bracket Final
Upper Final
UB Final
Grand Final (Bo5+Bo3)
GermanyLambo
2
FranceClem
3
Lambo
Clem
October 23, 2021 - 16:00 UTC
Vetoes
Caster(s): Lowko, Reynor
Zoun forfeit due to covid-vaccination side effects.
FranceClem
3
South KoreaZest
1
FranceClem
3
FinlandSerral
2
Lower Round 1
Lower Round 1
LB Round 1
LB R1
Lower Bracket Quarter-Finals
Lower Bracket Quarter-Finals
Lower Quarter-Finals
LB Quarter-Finals
LB QF
Lower Bracket Semi-Finals
Lower Bracket Semi-Finals
Lower Semi-Finals
LB Semi-Finals
LB SF
Lower Bracket Final
Lower Bracket Final
Lower Final
LB Final
FinlandSerral
3
South KoreaSolar
2

Racial Distribution[edit]

ProtossTerranZerg
Group Stage 1
12119
Group Stage 2
736
Playoffs
224
Round of 6
123
Round of 4
22
Round of 3
12
Finals
11
Winner
1
EuropeNorth AmericaLatin AmericaAsiaOceania
Group Stage 1
171113
Group Stage 2
5110
Playoffs
44
Round of 6
24
Round of 4
22
Round of 3
21
Finals
2
Champion
1
EuropeNorth AmericaLatin AmericaAsiaOceania
Group Stage 1
Denmark 1
Finland 1
France 3
Germany 3
Italy 1
Netherlands 2
Poland 3
Russia 2
Ukraine 1
United States 1
Brazil 1
China 1
South Korea 12
Group Stage 2
Denmark 1
Finland 1
France 1
Germany 1
Poland 1
United States 1
South Korea 10
Playoffs
Denmark 1
Finland 1
France 1
Germany 1
South Korea 4
Round of 6
Finland 1
France 1
South Korea 4
Round of 4
Finland 1
France 1
South Korea 2
Round of 3
Finland 1
France 1
South Korea 1
Finals
Finland 1
France 1
Champion
France 1

View Games[edit]

Streams[edit]

Viewership Stats
Peak Viewers 26 740
Average Viewers 15 046
Hours Watched 630 662

VODs[edit]

Replays[edit]

External Links[edit]

References[edit]