Liquipedia will soon drop support for Internet Explorer.

StayAtHomestory Cup #2: Qualifiers

[e][h]StayAtHomestory Cup #2: Qualifiers
League Information
Organizer:
Server:
Europe / South Korea
Type:
Online
Format:
1v1
Double-elimination brackets
Start Date:
2020-06-02
End Date:
2020-06-04
Liquipedia Tier:
Links
Maps


Qualifiers for the Stay@HSC#2.

Format[edit]

  • 3 Qualifiers, which qualify 4 players each.
    • Two Qualifiers on the EU Server and one Qualifier on the KR Server.
    • Double-elimination.
    • All matches are Bo3.

Qualified Players[edit]

Protoss Protoss (5)Terran Terran (4)Zerg Zerg (3)
From the first EU Server Qualifier (4)
Netherlands Harstem 
France Clem 
Poland souL 
Netherlands uThermal 
From the KR Server Qualifier (4)
United States Astrea 
South Korea Armani 
South Korea Stats 
South Korea Solar 
From the second EU Server Qualifier (4)
Ukraine Hellraiser 
United States Future 
France Denver 
France PtitDrogo 

Results[edit]

Qualifier #1[edit]

  • June 2, 2020 - 18:00 CEST
  • Played on the Europe Server

Notable Participants[edit]

Protoss Protoss Terran Terran Zerg Zerg
France Arrogfire 
Slovakia BlueCheese 
Russia Bee 
Russia Exostriker 
Russia Brat_OK 
Ukraine Bly 
Sweden FightingFrog 
France Clem 
France Denver 
Germany ForJumy 
United States Future 
France Garitos 
Poland Gerald 
Denmark Lillekanin 
France MiNiMaTh 
Croatia goblin 
Russia MilkiCow 
Finland Mixu 
Netherlands Harstem 
Canada MogarFNSMASH 
Sweden Namshar 
Denmark MaxPax 
Poland souL 
Sweden SortOf 
France PtitDrogo 
Netherlands uThermal 
France Rom 
United States Vindicta 
France ShaDoWn 
Poland Ziggy 
Russia SKillous 
Germany spaz 
Russia Strange 

Bracket[edit]

Official Bracket
Winners Bracket

Round 1
 France Clem
2
 France Rom
0
 Denmark MaxPax
2
 Sweden FightingFrog
1
 Ukraine Bly
2
 Germany Blutmilan
0
 Croatia goblin
1
 USA Vindicta
2
 Poland souL
2
 Russia Exostriker
0
 Russia Strange
2
 Germany ForJumy
1
 France PtitDrogo
0
 Russia Bee
2
 Sweden SortOf
2
 Netherlands HiGhDrA
0
 Netherlands uThermal
2
 Denmark Lillekanin
0
 Poland Gerald
2
 Germany spaz
1
 Russia SKillous
2
 Russia Brat_OK
1
 Sweden Namshar
2
 Switzerland Boogar
0
 Netherlands Harstem
2
 Sweden Gramze
0
 France ShaDoWn
2
 Russia MilkiCow
0
 France Denver
2
 France MiNiMaTh
0
 USA Future
2
 Slovak Republic BlueCheese
0
Round 2
 France Clem
2
 Denmark MaxPax
0
 Ukraine Bly
2
 USA Vindicta
0
 Poland souL
2
 Russia Strange
0
 Russia Bee
0
 Sweden SortOf
2
 Netherlands uThermal
2
 Poland Gerald
1
 Russia SKillous
2
 Sweden Namshar
0
 Netherlands Harstem
2
 France ShaDoWn
1
 France Denver
2
 USA Future
0
Round 3
 France Clem
2
 Ukraine Bly
0
 Poland souL
2
 Sweden SortOf
1
 Netherlands uThermal
2
 Russia SKillous
1
 Netherlands Harstem
2
 France Denver
1
Round 4
 France Clem
2
Clem 
 souL
June 2, 2020 - 21:05 CEST
 Poland souL
0
 Netherlands uThermal
2
uThermal 
 Harstem
June 2, 2020 - 20:45 CEST
 Netherlands Harstem
1
Qualified
 France Clem
 Netherlands uThermal

Losers Bracket

Losers Round 1
 Slovak Republic BlueCheese
2
 France MiNiMaTh
1
 Russia MilkiCow
2
 Sweden Gramze
0
 Switzerland Boogar
2
 USA Lockhead
0
 Canada MogarFNSMASH
2
 Finland Mixu
1
 France Arrogfire
1
 France PtitDrogo
2
 Germany ForJumy
2
 Russia Exostriker
0
 Spain SouLeer
-
 Germany Blutmilan
W
 Sweden FightingFrog
2
 Poland Ziggy
0
Losers Round 2
 Russia Bee
2
 Slovak Republic BlueCheese
0
 Russia Strange
2
 Russia MilkiCow
0
 USA Vindicta
2
 Switzerland Boogar
0
 Denmark MaxPax
2
 Canada MogarFNSMASH
0
 USA Future
-
 France PtitDrogo
W
 France ShaDoWn
-
 Germany ForJumy
W
 Sweden Namshar
2
 Germany Blutmilan
0
 Poland Gerald
0
 Sweden FightingFrog
2
Losers Round 3
 Russia Bee
0
 Russia Strange
2
 USA Vindicta
0
 Denmark MaxPax
2
 France PtitDrogo
2
 Germany ForJumy
1
 Sweden Namshar
2
 Sweden FightingFrog
0
Losers Round 4
 Russia SKillous
1
 Russia Strange
2
 France Denver
0
 Denmark MaxPax
2
 Ukraine Bly
0
 France PtitDrogo
2
 Sweden SortOf
0
 Sweden Namshar
2
Losers Round 5
 Russia Strange
2
 Denmark MaxPax
1
 France PtitDrogo
2
 Sweden Namshar
1
Losers Round 6
 Poland souL
2
souL 
 Strange
June 2, 2020 - 23:20 CEST
 Russia Strange
1
 Netherlands Harstem
2
Harstem 
 PtitDrogo
June 2, 2020 - 23:25 CEST
 France PtitDrogo
1
Qualified
 Poland souL
 Netherlands Harstem

Qualifier #2[edit]

  • June 3, 2020 - 14:00 CEST
  • Played on the Korea Server

Notable Participants[edit]

Protoss Protoss Terran Terran Zerg Zerg
United States Astrea 
South Korea Dream 
South Korea Armani 
Taiwan BlackMamba 
China TIME 
Hong Kong GogojOey 
South Korea Creator 
South Korea Impact 
South Korea ESc 
Taiwan Rex 
Russia Exostriker 
China Silky 
China Firefly 
South Korea Solar 
South Korea gyulzzing 
Vietnam JusticeSimon 
Taiwan Nice 
South Korea Patience 
South Korea Stats 
South Korea Zest 

Bracket[edit]

Official Bracket

Round of 16
 South Korea Zest
2
 China Firefly
0
 South Korea Dream
2
 South Korea Creator
1
 South Korea Armani
2
 South Korea gyulzzing
0
 South Korea Impact
2
 South Korea Terra
0
 South Korea Solar
2
 Taiwan Rex
0
 South Korea James
0
 Taiwan Nice
2
 South Korea Stats
2
 Russia Exostriker
0
 South Korea Patience
1
 China TIME
2
Quarterfinals
 South Korea Zest
1
 South Korea Dream
2
 South Korea Armani
2
 South Korea Impact
1
 South Korea Solar
2
 Taiwan Nice
1
 South Korea Stats
2
 China TIME
0
Semifinals
 South Korea Dream
0
Dream 
 Armani
June 3, 2020 - 15:50 CEST
 South Korea Armani
2
 South Korea Solar
2
Solar 
 Stats
June 3, 2020 - 15:35 CEST
 
Zen
 South Korea Stats
0
Qualified
 South Korea Armani
 South Korea Solar
Losers' Round 1
 South Korea Patience
2
 Russia Exostriker
0
 South Korea James
0
 Taiwan Rex
2
 China Silky
0
 USA Astrea
2
 South Korea Creator
2
 China Firefly
1
Losers' Round 2
 South Korea Impact
-
 South Korea Patience
W
 South Korea Zest
2
 Taiwan Rex
0
 China TIME
1
 USA Astrea
2
 Taiwan Nice
1
 South Korea Creator
2
Losers' Round 3
 South Korea Patience
0
 South Korea Zest
2
 USA Astrea
2
 South Korea Creator
0
Losers' Round 4
 South Korea Stats
2
Stats 
 Zest
June 3, 2020 - 16:35 CEST
 
Zen
 South Korea Zest
0
 South Korea Dream
1
Dream 
 Astrea
June 3, 2020 - 17:00 CEST
 USA Astrea
2
Qualified
 South Korea Stats
 USA Astrea

Qualifier #3[edit]

  • June 4, 2020 - 18:00 CEST
  • Played on the Europe Server

Notable Participants[edit]

Protoss Protoss Terran Terran Zerg Zerg
France DnS 
Italy BabyMarine 
Russia Basset 
Russia Exostriker 
Slovakia BlueCheese 
Russia Bee 
Sweden FightingFrog 
Russia DeeDan 
Ukraine Bly 
Poland Gerald 
United States Future 
France Denver 
Ukraine Hellraiser 
Finland Fuzer 
Ukraine DIMAGA 
Poland MaNa 
Brazil Kelazhur 
France Garitos 
France PtitDrogo 
South Korea Lero 
Poland Guru 
Russia Rail 
Russia MilkiCow 
Ukraine Minatoeh 
Netherlands RotterdaM 
United States Vindicta 
Sweden Namshar 
United States Ryan 
Poland Ziggy 
Bulgaria Nitix 
France ShaDoWn 
Finland PuPu 
Russia SKillous 
France Shino 
Germany spaz 
Sweden SortOf 
Russia Strange 
France Stephano 
United Kingdom TeebuL 
Germany TLO 
Russia Vanya 

Bracket[edit]

Official Bracket
Winners Bracket

Round 1
 Ukraine Bly
2
 Poland Guru
0
 Russia Rail
2
 France ShaDoWn
1
 France Denver
2
 Russia Bee
0
 Sweden Namshar
2
 Russia Exostriker
0
 Russia SKillous
2
 Finland Fuzer
0
 France DnS
2
 Russia Strange
1
 Brazil Kelazhur
2
 Poland Ziggy
0
 Ukraine Hellraiser
2
 South Korea Lero
1
 Poland MaNa
2
 Sweden FightingFrog
0
 Bulgaria Nitix
1
 USA Vindicta
2
 USA Future
2
 Finland PuPu
0
 Germany TLO
1
 United Kingdom TeebuL
2
 France PtitDrogo
2
 Slovakia BlueCheese
0
 Ukraine DIMAGA
0
 Sweden SortOf
2
 Russia Vanya
2
 Russia Basset
0
 Poland Gerald
2
 France Stephano
0
Round 2
 Ukraine Bly
1
 Russia Rail
2
 France Denver
2
 Sweden Namshar
0
 Russia SKillous
2
 France DnS
0
 Brazil Kelazhur
1
 Ukraine Hellraiser
2
 Poland MaNa
2
 USA Vindicta
1
 USA Future
2
 United Kingdom TeebuL
0
 France PtitDrogo
2
 Sweden SortOf
0
 Russia Vanya
2
 Poland Gerald
0
Round 3
 Russia Rail
1
 France Denver
2
 Russia SKillous
1
 Ukraine Hellraiser
2
 Poland MaNa
1
 USA Future
2
 France PtitDrogo
2
 Russia Vanya
0
Round 4
 France Denver
0
Denver 
 Hellraiser
June 4, 2020 - 21:05 CEST
 
Zen
 Ukraine Hellraiser
2
 USA Future
2
Future 
 PtitDrogo
June 4, 2020 - 20:25 CEST
 France PtitDrogo
0
Qualified
 Ukraine Hellraiser
 USA Future

Losers Bracket

Losers Round 1
 France Stephano
2
 Russia Basset
0
 Ukraine DIMAGA
1
 Slovak Republic BlueCheese
2
 Germany TLO
2
 Finland PuPu
1
 Bulgaria Nitix
1
 Sweden FightingFrog
2
 Russia DeeDan
0
 Poland Ziggy
2
 Russia Strange
2
 Germany Spannmeister
0
 Russia Exostriker
0
 Russia Bee
2
 Germany Minato
0
 Poland Guru
2
Losers Round 2
 Sweden Kelazhur
1
 France Stephano
2
 France DnS
2
 Slovak Republic BlueCheese
0
 Sweden Namshar
2
 Germany TLO
0
 Ukraine Bly
2
 Sweden FightingFrog
0
 Poland Gerald
2
 Poland Ziggy
0
 Sweden SortOf
2
 Russia Strange
1
 United Kingdom TeebuL
-
 Russia Bee
W
 USA Vindicta
0
 Poland Guru
2
Losers Round 3
 France Stephano
2
 France DnS
1
 Sweden Namshar
0
 Ukraine Bly
2
 Poland Gerald
0
 Sweden SortOf
2
 Russia Bee
1
 Poland Guru
2
Losers Round 4
 Poland MaNa
2
 France Stephano
1
 Russia Vanya
0
 Ukraine Bly
2
 Russia Rail
2
 Sweden SortOf
1
 Russia SKillous
2
 Poland Guru
0
Losers Round 5
 Poland MaNa
2
 Ukraine Bly
0
 Russia Rail
0
Rail 
 SKillous
Rail forfeited after Map 1.
 Russia SKillous
1
Losers Round 6
 France Denver
2
Denver 
 MaNa
June 4, 2020 - 23:30 CEST
 Poland MaNa
0
 France PtitDrogo
2
PtitDrogo 
 SKillous
June 4, 2020 - 23:35 CEST
 Russia SKillous
0
Qualified
 France Denver
 France PtitDrogo

View Games[edit]

Streams[edit]

External Links[edit]