Follow us on Twitter @LiquipediaSC2 if you'd like to be kept up to date on all things StarCraft II!

SteelSeries Arena Season 3

From Liquipedia StarCraft 2 Wiki
[e][h]SteelSeries Arena Season 3
League Information
Organizer:
Sponsor(s):
SteelSeries Slovenia
Game version:
Server:
Europe
Type:
Online
Location:
Europe Europe
Format:
1v1, Group Stages,
Single-elimination Bracket
Prize pool:
€200 EUR
(≃ $272 USD)
Start Date:
2013-09-??
End Date:
2014-01-10
Liquipedia tier:
Links
Player breakdown
Number of players:
32
10
13
9
Maps
Chronology


SteelSeries Arena Season 3 was a 32-player online tournament organized by Connecting Slovenia. It is the third season of Conn.Si Arena.

Format[edit]

  • 1st group stage Dual Tournament Format
    • Best of3.
    • The 4 players of each group are split into two pairs and play each other.
    • The winners of these matches will then face each other in the Winner’s match.
    • The victor places first in the group and advances to the 2nd group stage.
    • The losers of the initial matches face each other in the Loser’s match.
    • The loser of the Winner’s match and the winner of the Loser’s match will face each other in a fifth match.
    • The winner gets second place in the group and advances to the 2nd group stage.
    • Players who place 3rd and 4th in their group will not advance.
  • 2nd group stage Dual Tournament Format
    • Best of 3.
    • The 4 players of each group in the 2nd Group Stage will face off similar to 1st group stage.
    • Players who place 1st and 2nd will advance to the playoffs.
    • Players who place 3rd and 4th in their group will not advance, but will retain their spot in Conn.Si Arena.
  • Playoffs
    • Single Elimination
    • Round of 8 - Round of 4: Best of 5
    • Finals: Best of 7

Map Pool Details[edit]

Following maps were in the map pool:

  • Akilon Wastes
  • Bel'Shir Vestige
  • Derelect Watcher
  • Polar Night
  • Whirlwind
  • Yeonsu

Talents[edit]

Prize Pool[edit]

Minimum of €500 (€200 for top 4 and practical computer equipment rewards) are spread among the Top8 players.

Converted USD prizes are based on the currency exchange rate (taken from xe.com) on January 10, 2014: 1 EUR = 1.36684 USD.

Participants[edit]

Protoss (10) Terran (13) Zerg (9)
Qualified from Conn.Si Arena Season 2 (7)
Croatia CheeseKing Hungary Breach Slovenia Starbuck
Hungary Mate Serbia Beastyqt Ukraine DIMAGA
Romania RobbyG
Qualified from PwS Invitational II (1)
Slovenia VonComet
Qualified from Conn.Si Massacres (3)
Slovenia Pajack
Slovenia Deumos
Slovenia Rivaille
Hungarian qualifiers (1)
Hungary Wordix
Croatian qualifiers (2)
Serbia ParadoxX Croatia Deny
Open qualifiers (6)
Denmark Pink Netherlands uThermal Bulgaria Giantt
United States qxc
South Korea sC
South Korea Revenge
Invited players (12)
Sweden RunA Sweden SjoW Poland Tefel
Canada HuK Croatia frozz Slovenia Evuser
France GenjiTakiya Denmark Bunny Sweden Zanster
Serbia GrayWarden Finland Naama
Germany Monty

Qualifiers[edit]

  • 6 spots for international qualifiers
  • 1 spots for Hungarian qualifiers
  • 2 spots for Croatian qualifiers
  • 1 spot to the winner of PwS Invitational II
  • 3 spots were given to the Conn.Si Massacre tournaments.

Results[edit]

Group Stage #1[edit]

Group A[edit]

Group A
1. Poland Zerg Tefel 2-0 4-1
2. Hungary Terran Breach 2-1 4-3
3. Bulgaria Zerg Giantt 1-2 4-5
4. Slovenia Zerg Pajack 0-2 1-4
Group A Matches
Breach
2
0
Pajack
Tefel
2
1
Giantt
Breach
0
2
Tefel
Pajack
1
2
Giantt
Breach
2
1
Giantt

Group B[edit]

Group B
1. Sweden Protoss RunA 2-0 4-0
2. South Korea Terran Revenge 2-1 4-2
3. Slovenia Zerg Evuser 1-2 2-4
4. Serbia Terran Beastyqt 0-0 0-0
Group B Matches
Beastyqt
L
W
Evuser
RunA
2
0
Revenge
RunA
2
0
Evuser
Revenge
W
L
Beastyqt
Revenge
2
0
Evuser

Group C[edit]

Group C
1. Finland Terran Naama 2-0 4-1
2. Romania Terran RobbyG 2-1 4-3
3. Denmark Protoss Pink 1-2 4-4
4. Serbia Protoss ParadoxX 0-0 0-0
Group C Matches
RobbyG
W
L
ParadoxX
RobbyG
0
2
Naama
ParadoxX
L
W
Pink
RobbyG
2
1
Pink

Group D[edit]

Group D
1. Germany Protoss Monty 2-0 4-0
2. Croatia Terran frozz 2-1 4-3
3. Slovenia Zerg Deumos 1-2 3-4
4. Hungary Protoss Mate 0-0 0-0
Group D Matches
Mate
L
W
Deumos
frozz
0
2
Monty
Deumos
0
2
Monty
Mate
W
L
frozz
Deumos
1
2
frozz

Group E[edit]

Group E
1. United States Terran qxc 2-0 4-1
2. Croatia Protoss CheeseKing 2-1 5-2
3. Croatia Terran Deny 1-2 2-5
4. Sweden Zerg Zanster 0-2 1-4
Group E Matches
CheeseKing
1
2
Deny
Zanster
1
2
qxc
Deny
0
2
qxc
CheeseKing
2
0
Zanster
CheeseKing
Zanster
Deny
0
2
CheeseKing

Group F[edit]

Group F
1. Netherlands Terran uThermal 2-0 4-1
2. Ukraine Zerg DIMAGA 2-1 5-2
3. Hungary Protoss Wordix 1-2 2-4
4. Sweden Terran SjoW 0-2 0-4
Group F Matches
DIMAGA
2
0
Wordix
uThermal
2
0
SjoW
DIMAGA
1
2
uThermal
Wordix
SjoW
DIMAGA
2
0
Wordix

Group G[edit]

Group G
1. Slovenia Terran VonComet 2-0 4-1
2. France Protoss GenjiTakiya 1-1 3-2
3. South Korea Terran sC 0-0 0-0
4. Canada Protoss HuK 0-0 0-0
Group G Matches
HuK
L
W
VonComet
sC
L
W
GenjiTakiya
VonComet
2
1
GenjiTakiya
/
/
/
/

Group H[edit]

Group H
1. Denmark Terran Bunny 2-0 4-1
2. Slovenia Zerg Starbuck 2-1 5-2
3. Serbia Protoss GrayWarden 1-2 2-4
4. Slovenia Zerg Rivaille 0-2 0-4
Group H Matches
Starbuck
2
0
Rivaille
Starbuck
Rivaille
Bunny
2
0
GrayWarden
Bunny
GrayWarden
Starbuck
1
2
Bunny
Rivaille
0
2
GrayWarden
Rivaille
GrayWarden
Starbuck
2
0
GrayWarden
Starbuck
GrayWarden


Group Stage #2[edit]

Group A[edit]

Group A
1. Poland Zerg Tefel 2-0 2-1
2. United States Terran qxc 2-1 2-2
3. South Korea Terran Revenge 1-2 3-3
4. Ukraine Zerg DIMAGA 0-2 0-0
Group A Matches
Tefel
W
L
DIMAGA
qxc
0
2
Revenge
Tefel
2
1
Revenge
DIMAGA
L
W
qxc
Revenge
0
2
qxc

Group B[edit]

Group B
1. Croatia Protoss CheeseKing 2-0 4-0
2. Sweden Protoss RunA 2-1 4-3
3. Netherlands Terran uThermal 1-2 3-4
4. Hungary Terran Breach 0-2 0-4
Group B Matches
RunA
0
2
CheeseKing
uThermal
2
0
Breach
CheeseKing
2
0
uThermal
CheeseKing
uThermal
RunA
2
0
Breach
uThermal
1
2
RunA

Group C[edit]

Group C
1. Slovenia Zerg Starbuck 2-0 4-1
2. Finland Terran Naama 2-1 4-2
3. Croatia Terran frozz 1-2 3-4
4. Slovenia Terran VonComet 0-2 0-4
Group C Matches
Naama
0
2
Starbuck
VonComet
0
2
frozz
Starbuck
2
1
frozz
Naama
2
0
VonComet
frozz
0
2
Naama

Group D[edit]

Group D
1. Germany Protoss Monty 2-0 4-2
2. Denmark Terran Bunny 2-1 5-2
3. France Protoss GenjiTakiya 1-2 3-4
4. Romania Terran RobbyG 0-2 0-4
Group D Matches
Monty
2
1
GenjiTakiya
Bunny
2
0
RobbyG
Monty
2
1
Bunny
GenjiTakiya
2
0
RobbyG
GenjiTakiya
RobbyG
Bunny
2
0
GenjiTakiya
Bunny
GenjiTakiya


Playoffs[edit]

Quarter Finals (Bo5)
Semi Finals (Bo5)
Grand Final (Bo7)
PolandTefel
2
DenmarkBunny
3
Tefel
Bunny
SloveniaStarbuck
3
SwedenRunA
2
Starbuck
RunA
DenmarkBunny
3
SloveniaStarbuck
0
CroatiaCheeseKing
3
FinlandNaama
2
CheeseKing
Naama
GermanyMonty
1
United Statesqxc
3
CroatiaCheeseKing
0
United Statesqxc
3
CheeseKing
qxc
January 10, 2014 - 18:30 CET
Third Place Match
Third Place Match
3rd Place
3rd
SloveniaStarbuck
3
CroatiaCheeseKing
1

Racial Distribution[edit]

ProtossTerranZerg
Round of 32
10139
Round of 16
493
Quarter Finals
332
Semi Finals
121
Final Match
2
Winner
1

View Games[edit]

Streams[edit]

VODs[edit]