Follow us on Twitter @LiquipediaSC2 if you'd like to be kept up to date on all things StarCraft II!

2021 NA Apprentice Season 1: Qualifiers

From Liquipedia StarCraft 2 Wiki
[e][h]2021 NA Apprentice Season 1: Qualifiers
League Information
Organizer(s):
Server:
Americas
Type:
Online
Location:
North America Americas
Format:
Double-elimination brackets
Prize pool:
$75 USD
Start Date:
2021-01-15
End Date:
2021-01-17
Liquipedia Tier:
Links
Maps


Format[edit]

  • Top 6 players of Code S Qualifier #1 and Top 4 players of Code S Qualifier # 2 advance to Code S.
  • Next 8 players of Code S Qualifier #2 and Top 8 players of Code A Qualifier advance to Code A.

Code S Qualified Players[edit]

Protoss (6) Terran (0) Zerg (4)
From the Code S Qualifier #1 (6)
Canada DisK 
United States starkiller 
Canada Maplez 
United States Ukko 
United States Ryan 
Canada Semper 
From the Code S Qualifier #2 (4)
United States Galaxy 
Canada Jig 
Canada Trigger 
United States Prototype 

Code A Qualified Players[edit]

Protoss (4) Terran (5) Zerg (7)
From the Code S Qualifier #2 (8)
United States TheoRy 
United States DisReSpeCT 
Costa Rica EON 
United States Eurystheus 
Canada Flood 
United States Kozan 
United States ScrubbleS 
Canada Steadfast 
From the Code A Qualifier (8)
United States Early 
Canada MogarFNSMASH 
Canada Albino 
United States Rhizer 
United States Wonder 
Canada Cereal 
United States Ruiyichi 
United States Melody 

Results[edit]

Code S Qualifier #1[edit]

  • January 15, 2021 - 20:00 EST

Prize Pool[edit]

Notable Participants[edit]

Protoss Terran Zerg
Canada DisK 
United States Kozan 
Canada Flood 
Canada Maplez 
United States Skyler 
United States Prototype 
United States Rhizer 
China Spy 
United States Ruiyichi 
United States starkiller 
United States Ryan 
Canada Steadfast 
Canada Semper 
United States Ukko 
United States Trace 

Bracket[edit]

Round of 16
 Canada DisK
2
 Canada Steadfast
0
 Canada Maplez
2
 Canada Holden
0
 USA starkiller
1
 USA Skyler
0
 USA Rhizer
2
 USA Trigger
1
 Canada Semper
2
 Canada Flood
0
 USA Ruiyichi
2
 Canada eXiled
0
 USA Ukko
2
 USA ScrubbleS
0
 USA Ryan
2
 USA Prototype
1
Quarterfinals
 Canada DisK
3
 Canada Maplez
1
 USA starkiller
3
 USA Rhizer
2
 Canada Semper
3
 USA Ruiyichi
1
 USA Ukko
1
 USA Ryan
3
Qualified
 Canada DisK
 USA starkiller
 Canada Semper
 USA Ryan
Losers' Round 1
 USA RockEr
2
 USA Yoyo
0
 USA Galaxy
1
 Canada Flood
2
 Canada Trigger
2
 USA Kozan
0
 USA Holden
2
 Canada Steadfast
0
Losers' Round 2
 USA Rhizer
-
 USA RockEr
W
 Canada Maplez
2
 Canada Flood
0
 USA Ukko
2
 Canada Trigger
0
 USA Ruiyichi
2
 USA Holden
0
Losers' Round 3
 USA RockEr
1
 Canada Maplez
3
 USA Ukko
3
 USA Ruiyichi
1
Qualified
 Canada Maplez
 USA Ukko

Code S Qualifier #2[edit]

  • January 16, 2021 - 20:00 EST

Notable Participants[edit]

Protoss Terran Zerg
United States Ruiyichi 
United States DisReSpeCT 
Costa Rica EON 
United States TheoRy 
United States Kozan 
Canada Flood 
Canada Jig 
United States Prototype 
China Spy 
Canada Steadfast 

Bracket[edit]

Round of 16
 Canada Jig
2
 Canada Cereal
0
 Canada Flood
2
 USA TheoRy
0
 USA Prototype
2
 USA DisReSpeCT
0
 USA Kozan
2
 Canada Albino
0
 USA Ruiyichi
1
 USA Galaxy
2
 USA ScrubbleS
1
 Canada Steadfast
2
 Costa Rica EON
2
 Canada YaNaRion
1
 Canada Trigger
2
 USA Eurystheus
1
Quarterfinals
 Canada Jig
3
 Canada Flood
0
 USA Prototype
3
 USA Kozan
0
 USA Galaxy
3
 Canada Steadfast
0
 Costa Rica EON
1
 Canada Trigger
3
Qualified
 Canada Jig
 USA Prototype
 USA Galaxy
 USA Trigger
 Canada Flood
 USA Kozan
 Canada Steadfast
 Costa Rica EON
Losers' Round 1
 Canada YaNaRion
-
 USA Eurystheus
W
 USA ScrubbleS
3
 USA Polaris
0
 USA DisReSpeCT
3
 Canada Albino
2
 Canada Cereal
1
 USA TheoRy
3
Qualified
 USA Eurystheus
 USA ScrubbleS
 USA DisReSpeCT
 USA TheoRy

Code A Qualifier[edit]

  • January 17, 2021 - 20:00 EST

Notable Participants[edit]

Protoss Terran Zerg
United States Early 
Canada MogarFNSMASH 
United States Rhizer 
United States Ruiyichi 

Bracket[edit]

Round of 16
 USA Rhizer
2
  hello
0
 Canada ZenedoR
1
 Canada Cereal
2
 USA Wonder
2
 Canada eXiled
0
 USA Melody
2
 USA Holden
1
 USA Ruiyichi
2
  brms
1
 Canada Albino
2
 Canada OiLTowN
0
 USA Early
2
 USA chelseafan
1
 Canada MogarFNSMASH
2
 USA SippyCup
0
Quarterfinals
 USA Rhizer
3
 Canada Cereal
2
 USA Wonder
3
 USA Melody
1
 USA Ruiyichi
0
 Canada Albino
3
 USA Early
3
 Canada MogarFNSMASH
0
Qualified
 USA Rhizer
 USA Wonder
 Canada Albino
 USA Early
Losers' Round 1
 USA chelseafan
0
 USA SippyCup
2
 Canada OiLTowN
2
  brms
1
 Canada eXiled
0
 USA Holden
2
 Canada ZenedoR
2
  hello
1
Losers' Round 2
 USA Melody
3
 USA SippyCup
1
 Canada Cereal
3
 Canada OiLTowN
1
 Canada MogarFNSMASH
3
 USA Holden
2
 USA Ruiyichi
3
 Canada ZenedoR
0
Qualified
 USA Melody
 Canada Cereal
 Canada MogarFNSMASH
 USA Ruiyichi