This is a userpage. Userpages do not necessarily meet our guidelines for notability or fact-checking!

User:AYBOnline/AYBOnline BaseLAN 24

From Liquipedia StarCraft 2 Wiki


Overview[edit]

BaseLAN 24 will be AYBOnline's fifth StarCraft II tournament, and is scheduled to take place this November 9th through 11th. The event will be broadcast live on TwitchTV, hosted by our in-house commentators.

Format[edit]

Pool Play

  • This will be a Round Robin event.
  • Players will be split into one of 8 different groups.
  • All matches are played as Bo1.
  • Map chosen by series of vetoes. (until 1 remains)
    • 1st from each group will advance to the Championship Upper Bracket
    • 2nd, 3rd, 4th & 5th will advance to the Qualifer Bracket
    • 6th & on will be eliminated from the event

Qualifier Bracket

  • This will be a Challenge bracket.
  • Players seeded based on placement in Pool Play.
  • All matches are played as Bo3.
  • Map chosen by series of vetoes. (until 3 remain)
    • 1st from each challenge (8 total) advance to the Championship Bracket.
    • all other players will be eliminated from the event.

Championship Bracket

  • This will be a Double Elimination bracket.
  • The winner from each Pool Play group and Qualifier are seeded into the Upper Bracket.
  • All rounds except for the Championship Finals are Bo3.
  • The Championship Finals are played as Bo5.
  • Map chosen by series of vetoes. (until 3 remain)
    • If the Lower Bracket player wins in the Finals, another Bo5 will be played.

Player List[edit]

Protoss (8) Terran (8) Zerg (10)
Protoss URAurex Terran DrDevice Zerg OGBloodghast
Protoss FCDraco Terran EternalPhear Zerg PulseKane
Protoss GGincPanda Terran Jerikus Zerg OGBuzz
Protoss HHBurdon Terran MattZing Zerg pab
Protoss HuShang Terran MrKumatae Zerg RedSoL
Protoss Milhouse Terran Symbolix Zerg SelkciPlum
Protoss Mojo Terran phosphune Zerg OGTrevor
Protoss SnipeR Terran RedMorning Zerg twinrose
Zerg OGWinD
Zerg xOZergling

Map Pool[edit]

In the Open Bracket the map will be selected by a series of vetoes until there is only one map remaining from the pool.

In the Qualifier and Championship (excluding Grand Finals) brackets, the maps will be selected by a series of vetoes until there are only 3 maps remaining from the pool.

In the Championship Grand Finals, the maps will be selected by a series of vetoes until there are only 5 maps remaining from the pool.

  • MLG Antiga Shipyard
  • MLG ESV Cloud Kingdom
  • MLG Daybreak
  • MLG Entombed Valley
  • MLG Metropolis
  • MLG Ohana
  • MLG Tal'Darim Altar

Grand Final[edit]

Prize Pool[edit]

BaseLAN 24 will have a prize pool of at least $750 in cash, split between the top 3 finalists.

Place Prize Player Team
1st $400 PulseKane Pulse
2nd $250 OGWinD oGaming
3rd $100 SnipeR

Results[edit]

Pool Play[edit]

Pool A[edit]

Pool A
1. Protoss URAurex 5-0
2. Protoss HuShang 4-1
3. Terran MrKumatae 3-2
4. Protoss FCDraco 2-3
5. Protoss HHBurdon 1-4

Pool B[edit]

Pool B
1. Zerg OGBuzz 5-0
2. Protoss GGincPanda 3-2
2. Protoss Milhouse 3-2
4. Zerg pab 2-3
5. Terran phosphune 1-4

Pool C[edit]

Pool C
1. Zerg OGWinD 3-0
2. Zerg xOZergling 2-1
3. Protoss SnipeR 1-2
4. Terran MattZing 0-3

Pool D[edit]

Pool D
1. Zerg OGTrevor 5-0
2. Zerg OGBloodghast 4-1
3. Terran YamatoMan 3-2
4. Terran Jerikus 2-3
5. Zerg SelkciPlum 1-4

Pool E[edit]

Pool E
1. Terran RedMorning 3-0
2. Terran Symbolix 2-1
3. Zerg twinrose 1-2
4. Terran THEFINALBOSS 0-3

Pool F[edit]

Pool F
1. Zerg PulseKane 3-0
2. Terran DrDevice 2-1
3. Zerg RedSoL 1-2
4. Protoss Mojo 0-3

Pool G[edit]

Pool G
. -
. -
. -
. -

Pool H[edit]

Pool H
. -
. -
. -
. -

Qualifier Bracket[edit]

Protoss (7) Terran (9) Zerg (6)
Protoss GGincPanda Terran DrDevice Zerg OGBloodghast
Protoss FCDraco Terran EternalPhear Zerg pab
Protoss HHBurdon Terran Jerikus Zerg RedSoL
Protoss HuShang Terran MattZing Zerg SelkciPlum
Protoss Milhouse Terran MrKumatae Zerg twinrose
Protoss Mojo Terran Symbolix Zerg xOZergling
Protoss SnipeR Terran phosphune
Terran GGincErasion
Terran THEFINALBOSS



#5 from Pool #4 from Pool #3 from Pool #2 from Pool Finalist!
Mojo 2 MrKumatae 2 DrDevice 1
HHBurdon MrKumatae
HHBurton 0 Mojo 0 MrKumatae 2
THEFINALBOSS 0 Milhouse 2 Symbolix -
phosphune Milhouse
phosphune 2 phosphune 0 Milhouse -
Jerikus 2 SnipeR 2 OGBloodghast 1
MattZing SnipeR
MattZing 0 Jerikus 0 SnipeR 2
GGincErasion - YamatoMan - xOZergling 2
SelkciPlum xOZergling
SelkciPlum - GGincErasion - YamatoMan 0
pab - twinrose 2 GGincPanda 2
BYE GGincPanda
BYE - pab 0 twinrose 0
FCDraco - RedSoL 0 HuShang 2
BYE HuShang
BYE - FCDraco 2 FCDraco 1
0

Championship Bracket[edit]

Protoss (5) Terran (4) Zerg (7)
Protoss URAurex Terran ZeezDrDevice Zerg OGBloodghast
Protoss FCDraco Terran MrKumatae Zerg PulseKane
Protoss GGincPanda Terran RedMorning Zerg OGBuzz
Protoss xOHuShang Terran YamatoMan Zerg TheTrevor
Protoss SnipeR Zerg oGkTwinrose
Zerg Wi)nD
Zerg xOZergling
Round of 16
  URAurex
  xOZergling
  OGBuzz
  xOHuShang
  OGWinD
  ZeezDrDevice
  OGTrevor
  GGincPanda
  RedMorning
  OGBloodghast
  PulseKane
  FCDraco
  MrKumatae
  YamatoMan
  SnipeR
  oGkTwinrose
Quarterfinals
  
  
  
  
  
  
  
  
Semifinals
  
  
  
  
Winners' Finals
  
  
Losers' Round 1
  
  
  
  
  
  
  
  
Losers' Round 2
  
  
  
  
  
  
  
  
Losers' Round 3
  
  
  
  
Losers' Round 4
  
  
  
  
Losers' Semifinals
  
  
Losers' Finals
  
  
Grand Finals