Follow us on Twitter @LiquipediaSC2 if you'd like to be kept up to date on all things StarCraft II!

WardiTV European League 2021

From Liquipedia StarCraft 2 Wiki
[e][h]WardiTV European League 2021
League Information
Organizer(s):
Server:
Europe / Americas / South Korea
Type:
Online
Location:
World World
Format:
1v1
Group Stages
Playoffs
Prize Pool:
$3,000 USD
Start Date:
2021-10-26
End Date:
2021-12-02
Liquipedia Tier:
Links
Player Breakdown
Number of Players:
24
9
9
6
Maps


Format[edit]

  • Group Stage 1:
    • 8 invited players + 8 players from 2 Qualifiers.
    • Dual Tournament Format.
    • All matches are Bo3.
    • Top 2 players of each group advance to the Group Stage 2.
  • Group Stage 2:
    • 8 invited players + 8 players from Group Stage 1.
    • Dual Tournament Format.
    • All matches are Bo3.
    • Top 2 players of each group advance to the Playoffs.
  • Playoffs:
    • 8 players in a double-elimination bracket.
    • All matches are Bo3.
    • Grand Finals are Bo3 with bracket reset option.

Map Pool[edit]

Talents[edit]

  • Host and Commentator
  • Other Language Commentator
    • Poland Indy (Igor Kaczmarek)

Prize Pool[edit]

  • In addition to the base prize, the winner earns 12 months of OSC Elite Membership.
  • In addition to the base prize, the second and third placed players earn 6 months of OSC Elite Membership.
  • Places 17-20 are awarded 5 OSC Points.

Participants[edit]

Protoss (9) Terran (9) Zerg (6)
Qualified to Group Stage 1 (6)
PSISTORM GamingPSISTORM Gaming
Poland Gerald
Berserker eSportsBerserker eSports
Russia MilkiCow
Good Game GamingGood Game Gaming
Russia Vanya
Team RottiTeam Rotti
Croatia goblin
KaiZi GamingKaiZi Gaming
Poland Spirit
Team BlacerTeam Blacer
Poland Krystianer
Qualified to Group Stage 2 (2)
PSISTORM GamingPSISTORM Gaming
Denmark MaxPax
Koka Authentique PépiteKoka Authentique Pépite
France MarineLorD
Invited to Group Stage 1 (10)
Team LiquidTeam Liquid
Netherlands Harstem
Genesis GamingGenesis Gaming
Germany BattleB
3D!Clan3D!Clan
Russia Bee
Team LiquidTeam Liquid
Poland MaNa
Team LiquidTeam Liquid
Netherlands uThermal
PREP eSPORTSPREP eSPORTS
Ukraine Bly
AltarAltar
France PtitDrogo
ROOT GamingROOT Gaming
Poland Ziggy
Team OplonTeam Oplon
France Denver
ROOT GamingROOT Gaming
Russia SKillous
Invited to Group Stage 2 (6)
BIGBIG
Germany ShoWTimE
Team LiquidTeam Liquid
France Clem
AGO EsportsAGO Esports
Poland Elazer
MOUZMOUZ
Germany HeRoMaRinE
Shopify RebellionShopify Rebellion
Germany Lambo
Team LiquidTeam Liquid
Brazil Kelazhur


Results[edit]

Group Stage 1[edit]

Group A[edit]

Group A
October 26, 2021 - 14:00
1.Poland  Spirit2-04-1
2.Russia  Vanya2-15-2
3.Poland  Krystianer1-22-4
4.Russia  Bee0-20-4
Group A Matches
Krystianer
0
2
Vanya
Krystianer
Vanya
October 26, 2021 - 14:00UTC
Spirit
2
0
Bee
Spirit
Bee
October 26, 2021 - 14:45UTC
Vanya
1
2
Spirit
Vanya
Spirit
Krystianer
2
0
Bee
Krystianer
Bee
October 26, 2021 - 16:00UTC
Vanya
2
0
Krystianer
Vanya
Krystianer
October 26, 2021 - 16:40UTC

Group B[edit]

Group B
October 26, 2021 - 17:00
1.Poland  Gerald2-04-1
2.France  Denver2-15-3
3.Germany  BattleB1-23-4
4.Poland  Ziggy0-20-4
Group B Matches
Denver
2
0
BattleB
Denver
BattleB
October 26, 2021 - 17:10UTC
Gerald
2
0
Ziggy
Gerald
Ziggy
October 26, 2021 - 17:15UTC
Denver
1
2
Gerald
Denver
Gerald
BattleB
2
0
Ziggy
BattleB
Ziggy
October 26, 2021 - 18:35UTC
Denver
2
1
BattleB
Denver
BattleB

Group C[edit]

Group C
October 28, 2021 - 14:00
1.Poland  MaNa2-04-2
2.France  PtitDrogo2-15-3
3.Croatia  goblin1-23-4
4.Russia  MilkiCow0-21-4
Group C Matches
MaNa
2
1
MilkiCow
MaNa
MilkiCow
PtitDrogo
2
0
goblin
PtitDrogo
goblin
October 28, 2021 - 15:00UTC
MaNa
2
1
PtitDrogo
MaNa
PtitDrogo
MilkiCow
0
2
goblin
MilkiCow
goblin
October 28, 2021 - 16:20UTC
PtitDrogo
2
1
goblin
PtitDrogo
goblin

Group D[edit]

Group D
October 28, 2021 - 17:00
1.Russia  SKillous2-04-1
2.Netherlands  Harstem2-14-3
3.Netherlands  uThermal1-23-5
4.Ukraine  Bly0-22-4
Group D Matches
SKillous
2
0
Harstem
SKillous
Harstem
October 28, 2021 - 17:00UTC
uThermal
2
1
Bly
uThermal
Bly
SKillous
2
1
uThermal
SKillous
uThermal
Harstem
2
1
Bly
Harstem
Bly
uThermal
0
2
Harstem
uThermal
Harstem
October 28, 2021 - 19:35UTC

Group Stage 2[edit]

Group A[edit]

Group A
November 2, 2021 - 16:00
1.France  Clem2-04-0
2.Denmark  MaxPax2-15-2
3.Russia  Vanya1-22-5
4.Netherlands  Harstem0-20-4
Group A Matches
MaxPax
1
2
Vanya
MaxPax
Vanya
Clem
2
0
Harstem
Clem
Harstem
November 2, 2021 - 16:50UTC
Vanya
0
2
Clem
Vanya
Clem
November 2, 2021 - 17:15UTC
MaxPax
2
0
Harstem
MaxPax
Harstem
November 2, 2021 - 17:40UTC
Vanya
0
2
MaxPax
Vanya
MaxPax
November 2, 2021 - 18:20UTC

Group B[edit]

Group B
November 3, 2021 - 12:00
1.Poland  Gerald2-04-2
2.France  MarineLorD2-15-2
3.Russia  SKillous1-22-5
4.Poland  Elazer0-22-4
Group B Matches
Elazer
1
2
Gerald
Elazer
Gerald
MarineLorD
2
0
SKillous
MarineLorD
SKillous
November 3, 2021 - 12:40UTC
Gerald
2
1
MarineLorD
Gerald
MarineLorD
Elazer
1
2
SKillous
Elazer
SKillous
MarineLorD
2
0
SKillous
MarineLorD
SKillous
November 3, 2021 - 15:00UTC

Group C[edit]

Group C
November 4, 2021 - 16:00
1.Germany  Lambo2-04-1
2.Germany  HeRoMaRinE2-14-4
3.Poland  MaNa1-24-5
4.France  Denver0-22-4
Group C Matches
Lambo
2
1
MaNa
Lambo
MaNa
HeRoMaRinE
2
1
Denver
HeRoMaRinE
Denver
Lambo
2
0
HeRoMaRinE
Lambo
HeRoMaRinE
November 4, 2021 - 17:30UTC
MaNa
2
1
Denver
MaNa
Denver
HeRoMaRinE
2
1
MaNa
HeRoMaRinE
MaNa

Group D[edit]

Group D
November 4, 2021 - 16:00
1.Germany  ShoWTimE2-04-0
2.France  PtitDrogo2-15-3
3.Brazil  Kelazhur1-22-5
4.Poland  Spirit0-21-4
Group D Matches
PtitDrogo
1
2
Kelazhur
PtitDrogo
Kelazhur
November 4, 2021 - 16:00UTC
ShoWTimE
2
0
Spirit
ShoWTimE
Spirit
November 4, 2021 - 16:00UTC
ShoWTimE
2
0
Kelazhur
ShoWTimE
Kelazhur
November 4, 2021 - 16:45UTC
PtitDrogo
2
1
Spirit
PtitDrogo
Spirit
November 4, 2021 - 16:45UTC
Kelazhur
0
2
PtitDrogo
Kelazhur
PtitDrogo
November 4, 2021 - 17:30UTC

MarineLorD Replacement tiebreaker[edit]

Playoffs[edit]

Upper Bracket Quarter-Finals
Upper Bracket Quarter-Finals
Upper Quarter-Finals
UB Quarter-Finals
UB QF
Upper Bracket Semi-Finals
Upper Bracket Semi-Finals
Upper Semi-Finals
UB Semi-Finals
UB SF
Upper Bracket Final
Upper Bracket Final
Upper Final
UB Final
Grand Final
Grand Final
GF
GermanyLambo
0
DenmarkMaxPax
2
Lambo
MaxPax
November 25, 2021 - 16:05UTC
GermanyShoWTimE
2
RussiaRattata
0
ShoWTimE
Rattata
November 25, 2021 - 16:35UTC
MarineLorD forfeited to focus on AoE and was replaced by Rattata who won the Tiebreakers with the other 3rd placed players after SKillous declined the invite to step in.
DenmarkMaxPax
2
GermanyShoWTimE
1
MaxPax
ShoWTimE
November 25, 2021 - 17:10UTC
FranceClem
2
FrancePtitDrogo
0
Clem
PtitDrogo
November 25, 2021 - 18:40UTC
PolandGerald
0
GermanyHeRoMaRinE
2
Gerald
HeRoMaRinE
November 25, 2021 - 19:10UTC
FranceClem
2
GermanyHeRoMaRinE
0
Clem
HeRoMaRinE
November 25, 2021 - 19:40UTC
DenmarkMaxPax
FranceClem
Lower Round 1
Lower Round 1
LB Round 1
LB R1
Lower Bracket Quarter-Finals
Lower Bracket Quarter-Finals
Lower Quarter-Finals
LB Quarter-Finals
LB QF
Lower Bracket Semi-Finals
Lower Bracket Semi-Finals
Lower Semi-Finals
LB Semi-Finals
LB SF
Lower Bracket Final
Lower Bracket Final
Lower Final
LB Final
GermanyLambo
0
RussiaRattata
2
Lambo
Rattata
November 25, 2021 - 17:45UTC
GermanyHeRoMaRinE
RussiaRattata
FrancePtitDrogo
1
PolandGerald
2
PtitDrogo
Gerald
November 25, 2021 - 20:10UTC
GermanyShoWTimE
PolandGerald

Racial Distribution[edit]

  Protoss TerranZerg
Full Lineup
996
Group Stage 1
754
Group Stage 2
754
Playoffs
422
Round of 6
321
Round of 4
21NYD
Round of 3
11NYD
Finals
NYD
Champion
NYD

Map Statistics[edit]

vs. vs. vs. Mirrors
Map#Σ%Σ%Σ%
2000 Atmospheres LE2442250.0%42250.0%104640.0%1-5
Berlingrad LE14220100.0%31233.3%74357.1%--2
Blackburn LE1221150.0%61516.7%21150.0%--2
Curious Minds LE73030.0%2020.0%----1-1
Glittering Ashes LE942250.0%----31233.3%--2
Hardwire LE2232166.7%93633.3%3030.0%214
Pride of Altaris LE11----74357.1%110100.0%-12
Total Sum (Σ)99189950.0%31112035.5%26111542.3%4218

View Games[edit]

Streams[edit]