WardiTV Summer Championship 2019: Europe Qualifiers

[e][h]WardiTV Summer Championship 2019: Europe Qualifiers
League Information
Organizer:
Server:
Europe
Type:
Online
Location:
Europe Europe
Format:
1v1
Single-elimination Brackets
Prize pool:
$150
Start Date:
2019-07-16
End Date:
2019-07-19
Liquipedia Tier:
Links
Maps


The Qualifiers for the European Server Qualifier for WardiTV Summer Championship 2019.

Format[edit]

  • Single-elimination bracket:
    • All matches are Bo3.
    • Round of 64 is Bo1
    • Finals are Bo5.
    • Top 4 players of each Qualifier advance to the European Server Qualifier.

Qualified Players[edit]

Protoss Protoss (5) Terran Terran (1) Zerg Zerg (2)
From the Qualifier #1 (4)
Croatia goblin
Poland souL
Ukraine Bly
France Denver
From the Qualifier #2 (4)
France DnS
Poland Gerald
Russia Nerazim
Russia SKillous
From the Qualifier #3 (4)
Germany ShoWTimE
Germany InZaNe
South Korea Losira
Russia Vanya

Talents[edit]

  • Talents:

Results[edit]

Qualifier #1[edit]

Prize Pool[edit]

Notable Participants[edit]

Protoss Protoss Terran Terran Zerg Zerg
Russia Milka
Ukraine Awers
Ukraine Bly
Croatia goblin
Russia Brat_OK
France Denver
Poland souL
South Korea Losira
Ukraine ZipperTheFly
Russia Vanya

Bracket[edit]

Official Bracket

Round of 16
 Poland souL
2
 Germany BattleB
0
 Ukraine Awers
2
 Russia Milka
0
 Croatia goblin
2
 Russia Exostriker
0
 Russia Brat_OK
2
 Ukraine ZipperTheFly
0
 France Denver
2
 Russia MilkiCow
0
 Russia Vanya
W
 France hinO
-
 Ukraine Bly
2
 Russia Evih
0
 South Korea Losira
2
 United Kingdom AsTeR
0
Quarterfinals
 Poland souL
2
 Ukraine Awers
0
 Croatia goblin
2
 Russia Brat_OK
1
 France Denver
2
 Russia Vanya
0
 Ukraine Bly
2
 South Korea Losira
0
Finals (Bo5)
 Poland souL
0
 Croatia goblin
2
 France Denver
-
 Ukraine Bly
W
Finals
 Croatia goblin
1
 Ukraine Bly
3

Qualifier #2[edit]

Prize Pool[edit]

Notable Participants[edit]

Protoss Protoss Terran Terran Zerg Zerg
France DnS
Russia Brat_OK
Russia Bee
Russia EnigmA
Finland Fuzer
France hinO
Poland Gerald
South Korea Losira
Poland Krystianer
South Korea PenguiN
Russia Nerazim
Russia Vanya
Russia SKillous

Bracket[edit]

Official Bracket

Round of 16
 France DnS
2
 Germany Alyaska
0
 Russia Milka
0
 Russia Bee
2
 Russia Brat_OK
0
 Russia Nerazim
2
 South Korea PenguiN
2
 Russia Enigma
1
 Russia SKillous
2
 Russia MilkiCow
0
 Finland Fuzer
2
 France hinO
1
 Poland Gerald
2
 Netherlands Amanda
0
 South Korea Losira
0
 Poland Krystianer
2
Quarterfinals
 France DnS
2
 Russia Bee
0
 Russia Nerazim
2
 South Korea PenguiN
1
 Russia SKillous
2
 Finland Fuzer
1
 Poland Gerald
2
 Poland Krystianer
1
Finals (Bo5)
 France DnS
2
 Russia Nerazim
0
 Russia SKillous
0
 Poland Gerald
2
Finals
 France DnS
3
 Poland Gerald
1

Qualifier #3[edit]

Prize Pool[edit]

Notable Participants[edit]

Protoss Protoss Terran Terran Zerg Zerg
Netherlands Marsman
Russia Brat_OK
Russia Bee
Germany ShoWTimE
Germany InZaNe
Ukraine GhostHell
France hinO
France LeFaucheur
South Korea Losira
Russia Vanya

Bracket[edit]

Official Bracket

Round of 16
 Germany ShoWTimE
2
 Russia Exostriker
0
 Russia Bee
2
 France hinO
0
 Russia Brat_OK
2
 Estonia kiyj
0
 Russia Vanya
2
 Germany Alyaska
0
 Germany InZaNe
2
 Ukraine GhostHell
0
 Netherlands Marsman
2
 USA NasisNazty
0
 South Korea Losira
2
 France NeWHoriZonS
0
 France LeFaucheur
0
 Russia exp
2
Quarterfinals
 Germany ShoWTimE
2
 Russia Bee
0
 Russia Brat_OK
1
 Russia Vanya
2
 Germany InZaNe
2
 Netherlands Marsman
0
 South Korea Losira
W
 Russia exp
-
Semifinals
 Germany ShoWTimE
2
 Russia Vanya
1
 Germany InZaNe
-
 South Korea Losira
W
Finals (Bo5)
 Germany ShoWTimE
3
 South Korea Losira
1

View Games[edit]

Stream[edit]

External Links[edit]