Follow us on Twitter @LiquipediaSC2 if you'd like to be kept up to date on all things StarCraft II!

World Electronic Sports Games 2018

From Liquipedia StarCraft 2 Wiki
[e][h]World Electronic Sports Games 2018
League Information
Series:
Organizer:
Alisports
Type:
Offline
Location:
China Chongqing
Format:
1v1
Round-Robin Group Stage
Single-elimination Playoffs
Prize pool:
$240,000 USD
Start Date:
2019-03-11
End Date:
2019-03-17
Liquipedia tier:
Links
Player breakdown
Number of players:
48
14
12
22
Maps
Chronology


World Electronic Sports Games 2018 is a professional esports tournament organized by Alisports.

Format[edit]

  • Qualifiers: [1]
  • Round of 48 Round-Robin Group Stage:
    • All matches are Bo3.
    • Top 2 players of each group advance to the Playoffs.
    • Ties are solved as follows:
      • Two-player tie: head-to-head result;
      • Three-player tie: map score, match score among tied players, map score among tied players, bo1 tie-breakers (in that order).
  • 16 players Playoffs Stage:
    • Single-elimination bracket.
    • All matches are Bo5 except Finals which are Bo7.

Map Pool[edit]

Casters, Hosts and Observers[edit]

  • French Commentators
    • France Algost (Anton Bodin Marty)
    • France FunKa (Alexandre Verrier)
    • France Koka (Thibault Le Gall)
    • France Pomf (Alexandre Noci)
    • France TKL (Rémi Hibon)
    • France Thud (Hadrien Noci)
    • France YoGo (Pierre-Marie Humeau)
  • Other Language Commentators

Prize Pool[edit]

Participants[edit]

Protoss (14) Terran (12) Zerg (22)
Invited (4)
Jin Air Green WingsJin Air Green Wings
South Korea Maru
Invictus GamingInvictus Gaming
China iAsonu
ENCEENCE
Finland Serral
China TooDming
From the China Qualifier (2)
Invictus GamingInvictus Gaming
China MacSed
NewbeeNewbee
China TIME
From the APAC Qualifiers (16)
J TeamJ Team
Taiwan Has
MkersMkers
Iran DeMiGoD
SYF GAMINGSYF GAMING
New Zealand Crimson 1
Singapore Lobo
Team ReciprocityTeam Reciprocity
South Korea INnoVation
The Gosu CrewThe Gosu Crew
South Korea Dark
Legacy EsportsLegacy Esports
Australia Probe
Cyclops athlete gamingCyclops athlete gaming
Japan PSiArc
OSC EliteOSC Elite
India Demi
Houkago Tea TeamHoukago Tea Team
Kazakhstan Replicant
Philippines EnDerr
Alpha RedAlpha Red
Thailand StriKE
Talon EsportsTalon Esports
Hong Kong GogojOey
Macau Yohilo
VietnamGameTVVietnamGameTV
Vietnam MeomaikA
SYF GAMINGSYF GAMING
New Zealand MightyKiwi 1
Mongolia Sioras
From the Europe Qualifiers (15)
CascadeCascade
France DnS
Serbia ZeRoX 3
Team BlacerTeam Blacer
Ukraine Bly
AsterionAsterion
Netherlands Harstem
AGO EsportsAGO Esports
Poland Elazer
Team LiquidTeam Liquid
Poland MaNa
Team QLASHTeam QLASH
Germany Lambo
MkersMkers
France PtitDrogo
MkersMkers
Bulgaria msrm
Team GERATeam GERA
Russia Rail
GamersOriginGamersOrigin
Italy Reynor
Serbia Seventy91 3
United Kingdom RiSky
MkersMkers
Germany ShoWTimE
CascadeCascade
Sweden SortOf
Wizards Esports ClubWizards Esports Club
Spain SouLeer
From the Americas Qualifiers (9)
TingTing
United States Neeb
DuSt GamingDuSt Gaming
Chile Jarppi
4
Colombia eGGz
ROOT GamingROOT Gaming
United States puCK 2
Panda GlobalPanda Global
Brazil Kelazhur
Peru Ryu
OSC EliteOSC Elite
Canada MaSa
NewbeeNewbee
Canada Scarlett
Ocean GamingOcean Gaming
Mexico SpeCial
PSISTORM GamingPSISTORM Gaming
United States Silky 2
From the Africa Qualifiers (2)
Goliath GamingGoliath Gaming
South Africa Drager
GamersOriginGamersOrigin
France Stephano

1 MightyKiwi forfeited his spot and was replaced by Crimson.
2 Silky forfeited his spot[2] and was replaced by puCK.
3 ZeRoX forfeited his spot and was replaced by Seventy91.
4 Due to complications obtaining a visa, Jarppi didn't compete.[3]

Results[edit]

Group Stage[edit]

Group A[edit]

lrthread Recap Group A
March 11, 2019 - 13:00 CST
1. United States Protoss Neeb 5-0 10-1
2. Finland Zerg Serral 4-1 8-2
3. Netherlands Protoss Harstem 3-2 6-6
4. Germany Protoss ShoWTimE 2-3 5-6
5. Canada Terran MaSa 1-4 4-9
6. Bulgaria Zerg msrm 0-5 1-10
Group A Matches
March 11, 2019 - 05:00 UTC
Serral
0
2
Neeb
Serral
Neeb
March 11, 2019 - 05:00 UTC
ShoWTimE
2
0
msrm
March 11, 2019 - 06:45 UTC
msrm
0
2
Harstem
msrm
Harstem
March 11, 2019 - 06:45 UTC
MaSa
0
2
Serral
March 11, 2019 - 07:55 UTC
Neeb
2
1
MaSa
Neeb
MaSa
March 11, 2019 - 09:20 UTC
Serral
2
0
msrm
Serral
msrm
March 11, 2019 - 09:20 UTC
Neeb
2
0
ShoWTimE
March 11, 2019 - 10:30 UTC
Harstem
0
2
Serral
Harstem
Serral
March 11, 2019 - 10:30 UTC
msrm
0
2
Neeb
MaSa
0
2
ShoWTimE
March 11, 2019 - 12:30 UTC
MaSa
2
1
msrm
MaSa
msrm
Neeb
2
0
Harstem
Serral
2
0
ShoWTimE

Group B[edit]

lrthread Recap Group B
March 11, 2019 - 13:00 CST
1. Poland Protoss MaNa 5-0 10-0
2. Germany Zerg Lambo 4-1 8-3
3. Singapore Protoss Lobo 3-2 7-4
4. Spain Zerg SouLeer 2-3 4-6
5. Thailand Terran StriKE 1-4 2-8
6. Kazakhstan Terran Replicant 0-5 0-10
Group B Matches
March 11, 2019 - 05:00 UTC
SouLeer
0
2
Lambo
SouLeer
Lambo
March 11, 2019 - 05:00 UTC
StriKE
0
2
Lobo
March 11, 2019 - 06:45 UTC
StriKE
0
2
MaNa
StriKE
MaNa
March 11, 2019 - 06:45 UTC
Lambo
2
0
Replicant
March 11, 2019 - 08:05 UTC
MaNa
2
0
Lobo
MaNa
Lobo
March 11, 2019 - 08:05 UTC
Replicant
0
2
SouLeer
March 11, 2019 - 09:35 UTC
Lambo
2
0
StriKE
Lambo
StriKE
March 11, 2019 - 09:35 UTC
Lobo
2
0
SouLeer
Replicant
0
2
MaNa
March 11, 2019 - 11:00 UTC
Lobo
2
0
Replicant
Lobo
Replicant
March 11, 2019 - 11:00 UTC
StriKE
0
2
SouLeer
March 11, 2019 - 13:00 UTC
Replicant
0
2
StriKE
Replicant
StriKE
March 11, 2019 - 13:00 UTC
SouLeer
0
2
MaNa

Group C[edit]

lrthread Recap Group C
March 11, 2019 - 14:00 CST
1. South Korea Terran Maru 4-1 8-2
2. Mexico Terran SpeCial 4-1 8-3
3. United States Protoss puCK 3-2 6-5
4. Vietnam Zerg MeomaikA 3-2 8-6
5. India Zerg Demi 1-4 3-9
6. New Zealand Zerg Crimson 0-5 2-10
Group C Matches
March 11, 2019 - 06:00 UTC
Crimson
1
2
Demi
Crimson
Demi
March 11, 2019 - 07:15 UTC
SpeCial
0
2
Maru
SpeCial
Maru
March 11, 2019 - 07:15 UTC
MeomaikA
2
1
Crimson
March 11, 2019 - 08:30 UTC
Demi
1
2
MeomaikA
Demi
MeomaikA
puCK
0
2
SpeCial
March 11, 2019 - 10:00 UTC
Crimson
0
2
Maru
Crimson
Maru
March 11, 2019 - 10:00 UTC
March 11, 2019 - 11:45 UTC
Crimson
0
2
puCK
Crimson
puCK
March 11, 2019 - 11:45 UTC
Demi
0
2
SpeCial
Maru
0
2
MeomaikA
March 11, 2019 - 13:15 UTC
Maru
2
0
Demi
Maru
Demi
March 11, 2019 - 13:15 UTC
SpeCial
2
0
Crimson

Group D[edit]

lrthread Recap Group D
March 11, 2019 - 14:00 CST
1. South Korea Zerg Dark 5-0 10-2
2. Poland Zerg Elazer 4-1 9-4
3. Taiwan Protoss Has 3-2 7-4
4. United Kingdom Zerg RiSky 2-3 4-6
5. Mongolia Zerg Sioras 1-4 2-8
6. South Africa Protoss Drager 0-5 2-10
Group D Matches
March 11, 2019 - 06:00 UTC
Dark
2
0
Has
Dark
Has
March 11, 2019 - 06:00 UTC
RiSky
2
0
Sioras
March 11, 2019 - 07:20 UTC
Elazer
2
0
RiSky
Elazer
RiSky
March 11, 2019 - 07:20 UTC
Has
2
0
Drager
March 11, 2019 - 09:00 UTC
Sioras
0
2
Elazer
Sioras
Elazer
March 11, 2019 - 09:00 UTC
March 11, 2019 - 09:50 UTC
Sioras
0
2
Dark
Sioras
Dark
March 11, 2019 - 09:50 UTC
March 11, 2019 - 11:25 UTC
Has
2
0
Sioras
Has
Sioras
March 11, 2019 - 11:25 UTC
Drager
0
2
RiSky
March 11, 2019 - 13:05 UTC
RiSky
0
2
Dark
RiSky
Dark
March 11, 2019 - 13:05 UTC
Sioras
2
0
Drager

Group E[edit]

lrthread Recap Group E
March 12, 2019 - 13:00 CST
1. France Protoss PtitDrogo 5-0 10-0
2. Italy Zerg Reynor 4-1 8-2
3. China Zerg iAsonu 3-2 6-5
4. Australia Protoss Probe 2-3 5-6
5. Peru Zerg Ryu 1-4 2-8
6. Japan Terran PSiArc 0-5 0-10
Group E Matches
March 12, 2019 - 05:00 UTC
Ryu
0
2
iAsonu
Ryu
iAsonu
March 12, 2019 - 05:00 UTC
Probe
0
2
PtitDrogo
March 12, 2019 - 06:35 UTC
Reynor
2
0
Probe
Reynor
Probe
March 12, 2019 - 06:15 UTC
PSiArc
0
2
iAsonu
PSiArc
iAsonu
March 12, 2019 - 06:15 UTC
March 12, 2019 - 07:55 UTC
PSiArc
0
2
Ryu
PSiArc
Ryu
March 12, 2019 - 07:55 UTC
PtitDrogo
2
0
Reynor
March 12, 2019 - 09:30 UTC
Ryu
0
2
PtitDrogo
Ryu
PtitDrogo
March 12, 2019 - 09:30 UTC
PSiArc
0
2
Reynor
March 12, 2019 - 11:00 UTC
PtitDrogo
2
0
PSiArc
PtitDrogo
PSiArc
March 12, 2019 - 11:00 UTC
March 12, 2019 - 12:30 UTC
Probe
2
0
PSiArc
Probe
PSiArc
March 12, 2019 - 12:30 UTC
iAsonu
0
2
PtitDrogo

Group F[edit]

lrthread Recap Group F
March 12, 2019 - 13:00 CST
1. Canada Zerg Scarlett 5-0 10-0
2. France Protoss DnS 4-1 8-2
3. Ukraine Zerg Bly 3-2 6-5
4. China Protoss MacSed 2-3 4-7
5. Philippines Zerg EnDerr 1-4 3-8
6. Serbia Protoss Seventy91 0-5 1-10
Group F Matches
March 12, 2019 - 05:00 UTC
Bly
0
2
DnS
Bly
DnS
March 12, 2019 - 05:00 UTC
Scarlett
2
0
MacSed
March 12, 2019 - 07:00 UTC
DnS
2
0
EnDerr
DnS
EnDerr
March 12, 2019 - 07:00 UTC
Scarlett
2
0
Seventy91
March 12, 2019 - 07:55 UTC
Seventy91
1
2
MacSed
Seventy91
MacSed
March 12, 2019 - 09:05 UTC
Seventy91
0
2
EnDerr
Seventy91
EnDerr
March 12, 2019 - 09:05 UTC
Scarlett
2
0
DnS
March 12, 2019 - 11:00 UTC
MacSed
0
2
DnS
MacSed
DnS
March 12, 2019 - 11:00 UTC
EnDerr
0
2
Scarlett
Seventy91
0
2
Bly
March 12, 2019 - 13:00 UTC
Bly
0
2
Scarlett
Bly
Scarlett
March 12, 2019 - 13:00 UTC
DnS
2
0
Seventy91
EnDerr
0
2
MacSed

Group G[edit]

lrthread Recap Group G
March 12, 2019 - 13:45 CST
1. South Korea Terran INnoVation 5-0 10-0
2. China Zerg TooDming 4-1 8-2
3. Hong Kong Zerg GogojOey 3-2 6-4
4. France Zerg Stephano 2-3 4-6
5. Colombia Zerg eGGz 1-4 2-8
6. Macau Terran Yohilo 0-5 0-10
Group G Matches
March 12, 2019 - 05:50 UTC
TooDming
2
0
Stephano
TooDming
Stephano
GogojOey
2
0
Yohilo
March 12, 2019 - 07:25 UTC
eGGz
2
0
Yohilo
eGGz
Yohilo
March 12, 2019 - 07:25 UTC
INnoVation
2
0
TooDming
March 12, 2019 - 08:30 UTC
GogojOey
2
0
eGGz
GogojOey
eGGz
March 12, 2019 - 08:30 UTC
Stephano
0
2
INnoVation
March 12, 2019 - 09:45 UTC
Stephano
0
2
GogojOey
Stephano
GogojOey
March 12, 2019 - 09:45 UTC
Yohilo
0
2
TooDming
INnoVation
2
0
eGGz
March 12, 2019 - 12:30 UTC
INnoVation
2
0
GogojOey
INnoVation
GogojOey
March 12, 2019 - 12:30 UTC
TooDming
2
0
eGGz
Yohilo
0
2
Stephano
March 12, 2019 - 14:00 UTC
Yohilo
0
2
INnoVation
Yohilo
INnoVation
March 12, 2019 - 14:00 UTC
eGGz
0
2
Stephano
GogojOey
0
2
TooDming

Group H[edit]

lrthread Recap Group H
March 12, 2019 - 14:00 CST
1. Sweden Zerg SortOf 5-0 8-1
2. Russia Protoss Rail 3-2 5-4
3. China Terran TIME 3-2 4-4
4. Brazil Terran Kelazhur 3-2 5-5
5. Iran Terran DeMiGoD 1-4 0-8
6. Chile Terran Jarppi 0-5 0-0
Group H Matches
March 12, 2019 - 06:00 UTC
DeMiGoD
0
2
Kelazhur
DeMiGoD
Kelazhur
March 12, 2019 - 06:00 UTC
SortOf
W
L
Jarppi
March 12, 2019 - 07:10 UTC
Kelazhur
0
2
TIME
Kelazhur
TIME
Jarppi
L
W
Rail
March 12, 2019 - 08:30 UTC
Rail
0
2
SortOf
Rail
SortOf
March 12, 2019 - 08:30 UTC
DeMiGoD
0
2
TIME
March 12, 2019 - 10:25 UTC
Kelazhur
W
L
Jarppi
Kelazhur
Jarppi
March 12, 2019 - 10:25 UTC
Jarppi
L
W
DeMiGoD
March 12, 2019 - 12:00 UTC
Jarppi
L
W
TIME
Jarppi
TIME
March 12, 2019 - 12:00 UTC
DeMiGoD
0
2
Rail
Kelazhur
1
2
SortOf
March 12, 2019 - 13:00 UTC
SortOf
2
0
DeMiGoD
SortOf
DeMiGoD
March 12, 2019 - 13:00 UTC
March 12, 2019 - 13:30 UTC
TIME
0
2
SortOf
TIME
SortOf

Playoffs[edit]

Round of 16 (Bo5)
Quarterfinals (Bo5)
Semifinals (Bo5)
Finals (Bo7)
South KoreaDark
3
ChinaTooDming
0
Dark
TooDming
FinlandSerral
3
South KoreaDark
1
CanadaScarlett
3
MexicoSpeCial
1
FinlandSerral
3
CanadaScarlett
1
FrancePtitDrogo
0
GermanyLambo
3
South KoreaINnoVation
3
RussiaRail
1
GermanyLambo
0
South KoreaINnoVation
3
South KoreaMaru
1
South KoreaINnoVation
3
FinlandSerral
3
South KoreaINnoVation