Follow us on Twitter @LiquipediaSC2 if you'd like to be kept up to date on all things StarCraft II!

Zerus Cup

From Liquipedia StarCraft 2 Wiki
[e][h]Zerus Cup
League Information
Organizer:
Server:
Europe
Type:
Offline
Location:
Russia Moscow
Format:
1v1
Group Stage
Single-elimination bracket
Prize pool:
50,000₽ RUB
(≃ $780 USD)
Date:
2019-11-30
Liquipedia tier:
Links
Player breakdown
Number of players:
38
Maps


"Zerus Cup" is an open LAN tournament for everyone, organized by 3D!Clan with the support of Moscow Computer Sports Federation.

Format[edit]

  • Group Stage
    • All matches are Bo3.
  • Single-elimination bracket:
    • All matches are Bo3.
    • Finals are Bo5.

Talents[edit]

Prize Pool[edit]

Notable Participants[edit]

Protoss Terran Zerg
3D!Clan3D!Clan
Russia Couguar
HarbingersHarbingers
Russia MilkiCow
3D!Clan3D!Clan
Russia Bee
IndyK CrewIndyK Crew
Russia Nerazim
3D!Clan3D!Clan
Russia Creed
Russia Fallenger
Superius GamingSuperius Gaming
Russia SKillous
Team STARCOMTeam STARCOM
Russia Vanya
Russia Rail
3D!Clan3D!Clan
Russia Basset

Results[edit]

Groups Stage[edit]

Group A[edit]

Group A
November 30, 2019 - 11:00 MSK
1. Russia Zerg Shame 4-0 8-1
2. Russia Zerg KITor 3-1 6-2
3. Russia Terran Creed 2-2 5-4
4. Russia Zerg caxapacocuHa 1-3 2-6
5. Russia Terran WinRouS 0-4 0-8
Group A Matches
Creed
0
2
KITor
KITor
2
0
caxapacocuHa
KITor
caxapacocuHa
Shameee
2
1
Creed
WinRouS
0
2
KITor
WinRouS
0
2
caxapacocuHa
WinRouS
caxapacocuHa
caxapacocuHa
0
2
Shameee
caxapacocuHa
Shameee
Creed
2
0
caxapacocuHa
Creed
caxapacocuHa
Creed
2
0
WinRouS
WinRouS
0
2
Shameee
KITor
0
2
Shameee

Group B[edit]

Group B
November 30, 2019 - 11:00 MSK
1. Russia Zerg Bee 4-0 8-1
2. Russia Zerg Fallenger 3-1 7-2
3. Russia Protoss Hit_ka 2-2 4-4
4. Russia Terran Haloman 1-3 2-6
5. Russia Zerg Andreggwp 0-4 0-8
Group B Matches
Bee
2
1
Fallenger
Andreggwp
0
2
Fallenger
Andreggwp
Fallenger
Haloman
0
2
Fallenger
Haloman
Fallenger
Hit_ka
0
2
Fallenger
Hit_ka
Fallenger
Haloman
0
2
Bee
Bee
2
0
Hit_ka
Hit_ka
2
0
Haloman
Hit_ka
2
0
Andreggwp
Hit_ka
Andreggwp
Andreggwp
0
2
Bee
Andreggwp
0
2
Haloman
Andreggwp
Haloman

Group C[edit]

Group C
November 30, 2019 - 11:00 MSK
1. Russia Zerg Vanya 4-0 8-0
2. Russia Terran Nicoract 3-1 6-3
3. Russia Protoss BlackStar 2-2 4-4
4. Russia Protoss Darkest 1-3 3-6
5. Russia Zerg zeroonezeroone 0-4 0-8
Group C Matches
Vanya
2
0
Nicoract
Vanya
2
0
BlackStar
Vanya
2
0
Darkest
Vanya
2
0
zeroonezeroone
Vanya
zeroonezeroone
Nicoract
2
0
BlackStar
Nicoract
BlackStar
Nicoract
2
1
Darkest
Nicoract
2
1
zeroonezeroone
Nicoract
zeroonezeroone
BlackStar
2
0
Darkest
BlackStar
Darkest
BlackStar
2
0
zeroonezeroone
BlackStar
zeroonezeroone
Darkest
2
0
zeroonezeroone
Darkest
zeroonezeroone

Group D[edit]

Group D
November 30, 2019 - 11:00 MSK
1. Russia Terran MilkiCow 3-0 6-0
2. Russia Terran MasterVasya 2-1 4-2
3. Russia Protoss VoldmarRich 1-2 2-5
4. Russia Terran licemer 0-3 1-6
Group D Matches
MilkiCow
2
0
MasterVasya
MilkiCow
MasterVasya
VoldmarRich
2
1
licemer
MilkiCow
2
0
VoldmarRich
MilkiCow
VoldmarRich
MasterVasya
2
0
licemer
MasterVasya
licemer
MilkiCow
2
0
liceme
MasterVasya
2
0
VoldmarRich
MasterVasya
VoldmarRich

Group E[edit]

Group E
November 30, 2019 - 13:15 MSK
1. Russia Zerg Basset 4-0 8-1
2. Russia Zerg AllHailLulu 3-1 7-3
3. Russia Zerg Logan_imba 2-2 5-3
4. Russia Zerg Judgin 1-3 2-6
5. Russia Terran humantoys 0-4 0-8
Group E Matches
Basset
2
1
AllHailLulu
Basset
2
0
humantoys
Basset
humantoys
Basset
2
0
Judgin
Basset
2
0
Logan_imba
Basset
Logan_imba
AllHailLulu
2
0
humantoys
AllHailLulu
humantoys
AllHailLulu
2
0
Judgin
AllHailLulu
Judgin
AllHailLulu
2
1
Logan_imba
humantoys
0
2
Judgin
humantoys
Judgin
humantoys
0
2
Logan_imba
humantoys
Logan_imba
Judgin
0
2
Logan_imba
Judgin
Logan_imba

Group F[edit]

Group F
November 30, 2019 - 13:15 MSK
1. Russia Protoss SKillous 4-0 8-0
2. Russia Protoss Couguar 3-1 6-2
3. Russia Zerg ArgentumHeart 2-2 4-4
4. Russia Zerg Saper04 1-3 2-6
5. Russia Zerg MildSe7enX 0-4 0-8
Group F Matches
Couguar
0
2
SKillous
Couguar
SKillous
Couguar
2
0
ArgentumHeart
Couguar
ArgentumHeart
SKillous
2
0
ArgentumHeart
SKillous
ArgentumHeart
MildSe7enX
0
2
SKillous
MildSe7enX
SKillous
MildSe7enX
0
2
Couguar
MildSe7enX
Couguar
Couguar
2
0
Saper04
Saper04
2
0
MildSe7enX
Saper04
MildSe7enX
MildSe7enX
0
2
SKillous
MildSe7enX
SKillous
Saper04
0
2
ArgentumHeart
Saper04
ArgentumHeart
MildSe7enX
0
2
ArgentumHeart
MildSe7enX
ArgentumHeart

Group G[edit]

Group G
November 30, 2019 - 13:15 MSK
1. Russia Protoss Nerazim 4-0 8-1
2. Russia Protoss Exostriker 3-1 7-2
3. Russia Zerg stravhat 2-2 4-4
4. Russia Zerg Veizorr 1-3 2-6
5. Russia Zerg KKKOLLL 0-4 0-8
Group G Matches
Nerazim
2
1
Exostriker
Nerazim
2
0
KKKOLLL
Nerazim
2
0
stravhat
Nerazim
stravhat
Nerazim
2
0
Veizorr
Exostriker
2
0
KKKOLLL
Exostriker
KKKOLLL
Exostriker
2
0
stravhat
Exostriker
stravhat
Exostriker
2
0
Veizorr
Exostriker
Veizorr
KKKOLLL
0
2
stravhat
KKKOLLL
stravhat
KKKOLLL
0
2
Veizorr
stravhat
2
0
Veizorr
stravhat
Veizorr

Group H[edit]

Group H
November 30, 2019 - 13:15 MSK
1. Russia Protoss Verdi 3-0 6-1
2. Russia Protoss MindelVK 2-1 5-2
3. Russia Terran shuhard 1-2 4-2
4. Russia Terran belyy 0-3 0-6
Group H Matches
MindelVK
1
2
Verdi
MindelVK
2
0
shuhard
MindelVK
shuhard
shuhard
0
2
Verdi
shuhard
2
0
belyy
belyy
0
2
Verdi
MindelVK
2
0
belyy

Playoffs[edit]

Round 1
Round 1
R1
Quarter-Finals
Quarter-Finals
Q.-Finals
QF
Semi-Finals
Semi-Finals
S.-Finals
SF
Final
Final
F
RussiaSKillous
2
RussiaAllHailLulu
0
RussiaVanya
2
RussiaCouguar
0
RussiaSKillous
0
RussiaVanya
2
RussiaShame
1
RussiaMindelVK
2
RussiaKITor
0
RussiaNerazim
2
RussiaMindelVK
1
RussiaNerazim
2
RussiaVanya
0
RussiaNerazim
2
RussiaFallenger
0
RussiaMilkiCow
2
RussiaBee
2
RussiaExostriker
1
RussiaMilkiCow
0
RussiaBee
2
RussiaVerdi
2
RussiaNicoract
0
RussiaBasset
2
RussiaMasterVasya
0
RussiaVerdi
2
RussiaBasset
0
RussiaBee
2
RussiaVerdi
1
RussiaNerazim
2
RussiaBee
3
Third Place Match
Third Place Match
3rd Place Match
3rd P. Match
3rd P.
RussiaVanya
3
RussiaVerdi
0

View Games[edit]

Stream[edit]