Copenhagen Games 2019 - Highlander


[e][h]Copenhagen Games 2019 - Highlander
League Information
Organizer:
Type:
Offline
Location:
Denmark Copenhagen
Venue:
Lokomotivværkstedet
Teams:
8
Format:
Round-Robin (Bo1)
Double-Elimination Bracket (Bo3)
Game Mode:
Highlander (9v9)
Prize pool:
€ 2,000 EUR
(≃ $2,249.30 USD)
Start Date:
2019-04-17
End Date:
2019-04-20
Liquipedia Tier:
Links
Maps
Badwater • Coalplant • Gullywash • Product • Steel • Upward • Warmtic
Chronology
 
2018
 2018

Overview[edit]

Format[edit]

  • Group Matches
    • Round-Robin system
    • Matches are played as Best-of-one.
      • Teams are awarded 2 points for a win.
      • Teams are awarded 0 points for a loss.
      • Teams are awarded 1 point each for a draw.
      • If a team forfeits a match for any reason, they lose 2 points.
    • Golden Cap is not used in round Round-Robin for Highlander matches.
  • Playoffs
    • 4 teams play in a double-elimination bracket.
      • All matches are best-of-three.
      • Golden Caps have a time limit of 15 minutes.
        • If time limit expires on Control-Point map the team who has control of Mid point wins the Golden Cap.

Broadcast Talent[edit]

  • Host:
    • United Kingdom Agro (John Irwin)
  • Commentators:
    • Poland jakeowaty (Jakub Potapczyk)
    • Sweden Seal (Nils Lindström Pettersson)

Prize Pool[edit]

€2,000 EUR was distributed among the teams as seen below:

  • Various Hardware Prizes are on offer for the Top-3 teams courtesy of L33T-Gaming

Participants[edit]

Results[edit]

Group A[edit]

Group A[edit]

Group A Standings
1. Strong Opinions 3-0-0 6p
2. Adilettenflip 2-0-1 3p
3. Ninelander 1-0-2 1p
4. smhHLmain 0-0-3 0p

Group A Crosstable[edit]

Show DuplicatesHide Duplicates
1-0
Apr 18
1-0
Apr 18
0-1
Apr 18
0-1
Apr 18
1-0
Apr 18
0-1
Apr 18
0-1
Apr 18
0-1
Apr 18
0-1
Apr 18
1-0
Apr 18
1-0
Apr 18
1-0
Apr 18


Round 1
S-O 2
April 18, 2019 - 15:00CEST

3

0

0 9Lander
ADILET 2
April 18, 2019 - 15:00CEST

3

0

0 smh
Round 2
S-O 2
April 18, 2019 - 16:00CEST

3

0

0 ADILET
smh 0
April 18, 2019 - 16:00CEST

0

1

1 9Lander
Round 3
S-O 2
April 18, 2019 - 17:00CEST

3

0

0 smh
9Lander 0
April 18, 2019 - 17:00CEST

0

1

2 ADILET

Group B[edit]

Group B[edit]

Group B Standings
1. kiti s bakenbardami 3-0-0 9p
2. YAK'S MAKE-A-WISH 2-0-1 6p
3. Last Minute Mishaps 1-0-2 3p
4. PoundLANder 0-0-3 0p

Group B Crosstable[edit]

Show DuplicatesHide Duplicates
1-0
Apr 18
1-0
Apr 18
1-0
Apr 18
0-1
Apr 18
1-0
Apr 18
0-1
Apr 18
0-1
Apr 18
0-1
Apr 18
0-1
Apr 18
0-1
Apr 18
1-0
Apr 18
1-0
Apr 18


Round 1
kiti 2
April 18, 2019 - 15:00CEST

5

0

0 Last Minute
YAK+8 2
April 18, 2019 - 15:00CEST

3

0

0 PoundLAN
Round 2
kiti 2
April 18, 2019 - 16:00CEST

5

0

0 PoundLAN
Last Minute 0
April 18, 2019 - 16:00CEST

0

3

2 YAK+8
Round 3
kiti 2
April 18, 2019 - 17:00CEST

3

1

0 YAK+8
PoundLAN 0
April 18, 2019 - 17:00CEST

0

1

1 Last Minute

Playoffs[edit]

Semifinals
Strong Opinions
2
April 19, 2019 - 10:00CEST

2

0

2

1

YAK'S MAKE-A-WISH
0
kiti s bakenbardami
2
April 19, 2019 - 10:00CEST

1

2

3

0

2

1

Adilettenflip
1
Upper Bracket Final
Strong Opinions
2
April 19, 2019 - 12:45CEST

3

1

2

3

3

0

kiti s bakenbardami
1
Lower Bracket Round 1
YAK'S MAKE-A-WISH
2
April 19, 2019 - 12:45CEST

2

1

6

1

Adilettenflip
0
Lower Bracket Final
kiti s bakenbardami
1
April 20, 2019 - 12:00CEST

0

4

3

1

0

3

YAK'S MAKE-A-WISH
2
Grand Final
Strong Opinions
2
April 20, 2019 - 17:30CEST

3

1

3

0

YAK'S MAKE-A-WISH
0

Additional Content[edit]

Streams[edit]

Previews[edit]

  • [ ]
  • [ ]

References[edit]