Trackmania Grand League: Winter 2020

From Liquipedia TrackMania Wiki
[e][h]Trackmania Grand League: Winter 2020
League Information
Series:
Organizer(s):
Nadeo
softyB
Platform:
PC
Game:
Type:
Online (steps) & Offline (playoffs)
Location:
France Lyon
Number of Players:
16
Prize pool:
€10,000 EUR
(≃ $10,996 USD)
Start Date:
2020-01-05
End Date:
2020-02-28
Liquipedia Tier:
Links
Maps
BrightSide • BunnyHop • ContestDiving • ControlTower • Descend • JustSkidding • MiniXXL • RockOrRoll • SkyEuro • StarCase
Chronology

Trackmania Grand League is a Trackmania solo-competition hosted by Ubisoft-Nadeo.

About[edit]

Broadcast talent[edit]

English broadcast[edit]

French broadcast[edit]

Format[edit]

Double elimination bracket composed of 8 players. Each match is in Cup Mode.
Maps have a draft system (see below). The server changes the map randomly after 5 rounds.

Draft map system[edit]

Players can pick and ban maps just before the match. They have to follow this order :

  • Seed 1 - Ban
  • Seed 2 - Ban
  • Seed 3 - Pick
  • Seed 4 - Pick
  • Seed 4 - Ban
  • Seed 2 - Pick
  • Seed 3 - Ban
  • Seed 1 - Pick

Last map is randomized in order to have 5 maps to play on.

Prize pool[edit]

10,000 € EUR is spread among the players as seen below:

Participants[edit]

Participants
SolarySolary
Canada Carl Jr. [1]
Veloce EsportsVeloce Esports
Czech Republic Kappa [2]
GamersOriginGamersOrigin
France Papou [3]
MnM GamingMnM Gaming
United Kingdom Pac [4]
Spacestation GamingSpacestation Gaming
Brazil matt [5]
DefusekidsDefusekids
Netherlands Spam [6]
Oserv EsportOserv Esport
France Cocow [7]
Austria Rollin [8]
Germany Revolution [9]
LunaryLunary
France Bren [10]
BIGBIG
Germany Massa [11]
Devils.OneDevils.One
Poland MarciN [12]
Pittsburgh KnightsPittsburgh Knights
Slovakia tween [13]
Belgium Scrapie [14]
NordavindNordavind
Germany riolu [15]
GamingPriveGamingPrive
France Aurel [16]

Results[edit]

Steps[edit]

Overview[edit]

Steps Ranking
1. France Papou - 289p
2. Germany riolu - 225p
3. France Aurel - 202p
4. Canada Carl Jr. - 194p
5. Czech Republic Kappa - 184p
6. Belgium Scrapie - 164p
7. Netherlands Spam - 144p
8. Slovakia tween - 136p
9. United Kingdom Pac - 109p
10. France Bren - 85p
11. Brazil matt - 62p
12. Germany Massa - 43p
13. Germany Revolution - 36p
14. France Cocow - 33p
15. Poland MarciN - 25p
16. Austria Rollin - 23p
Legend
Qualified for the Playoffs
Relegated to the Combine Match

History[edit]

Press the button to view the round-by-round standing throughout the competition
Round-by-Round standing


Step 1
1. - Canada Carl Jr. 87p
2. - France Papou 32p
3. - United Kingdom Pac 25p
4. - Germany riolu 21p
5. - Slovakia tween 20p
6. - Netherlands Spam 14p
7. - Germany Massa 12p
8. - Czech Republic Kappa 12p
9. - Germany Revolution 5p
10. - France Cocow 5p
11. - Austria Rollin 4p
12. - Brazil matt 4p
13. - France Bren 3p
14. - France Aurel 3p
15. - Belgium Scrapie 2p
16. - Poland MarciN 1p
Step 2
1. - Canada Carl Jr. 111p
2. ▲6 Czech Republic Kappa 83p
3. ▲1 Germany riolu 76p
4. ▼2 France Papou 46p
5. ▲9 France Aurel 45p
6. ▼1 Slovakia tween 38p
7. ▼4 United Kingdom Pac 29p
8. ▼1 Germany Massa 26p
9. ▼3 Netherlands Spam 15p
10. ▲5 Belgium Scrapie 12p
11. - Austria Rollin 9p
12. ▼2 France Cocow 9p
13. ▼4 Germany Revolution 7p
14. ▼2 Brazil matt 7p
15. ▼2 France Bren 6p
16. - Poland MarciN 6p
Step 3
1. - Canada Carl Jr. 191p
2. ▲1 Germany riolu 97p
3. ▼1 Czech Republic Kappa 87p
4. ▲6 Belgium Scrapie 83p
5. - France Aurel 62p
6. ▼2 France Papou 56p
7. ▼1 Slovakia tween 43p
8. ▼1 United Kingdom Pac 40p
9. ▼1 Germany Massa 31p
10. ▲4 Brazil matt 21p
11. ▲5 Poland MarciN 20p
12. ▼3 Netherlands Spam 18p
13. ▼1 France Cocow 12p
14. ▲1 France Bren 10p
15. ▼4 Austria Rollin 9p
16. ▼3 Germany Revolution 7p
Step 4
1. - Canada Carl Jr. 193p
2. - Germany riolu 156p
3. ▲3 France Papou 142p
4. ▼1 Czech Republic Kappa 91p
5. ▼1 Belgium Scrapie 90p
6. ▲6 Netherlands Spam 76p
7. ▼2 France Aurel 67p
8. ▼1 Slovakia tween 62p
9. ▲5 France Bren 57p
10. ▼2 United Kingdom Pac 43p
11. ▼1 Brazil matt 42p
12. ▼3 Germany Massa 34p
13. - France Cocow 30p
14. ▲2 Germany Revolution 27p
15. ▼4 Poland MarciN 24p
16. ▼1 Austria Rollin 9p
Step 5
1. ▲2 France Papou 246p
2. ▼1 Canada Carl Jr. 194p
3. ▼1 Germany riolu 159p
4. ▲1 Belgium Scrapie 143p
5. ▲3 Slovakia tween 129p
6. ▲1 France Aurel 124p
7. ▼3 Czech Republic Kappa 115p
8. ▼2 Netherlands Spam 91p
9. - France Bren 81p
10. ▲1 Brazil matt 59p
11. ▼1 United Kingdom Pac 50p
12. - Germany Massa 39p
13. - France Cocow 33p
14. - Germany Revolution 31p
15. - Poland MarciN 25p
16. - Austria Rollin 13p
Step 6
1. - France Papou 289p
2. ▲1 Germany riolu 225p
3. ▲3 France Aurel 202p
4. ▼2 Canada Carl Jr. 194p
5. ▲2 Czech Republic Kappa 184p
6. ▼2 Belgium Scrapie 164p
7. ▲1 Netherlands Spam 144p
8. ▼3 Slovakia tween 136p
9. ▲2 United Kingdom Pac 109p
10. ▼1 France Bren 85p
11. ▼1 Brazil matt 62p
12. - Germany Massa 43p
13. ▲1 Germany Revolution 36p
14. ▼1 France Cocow 33p
15. - Poland MarciN 25p
16. - Austria Rollin 23p


Playoffs[edit]

Semifinals
 France Papou
122
 Canada Carl Jr.
123
 Czech Republic Kappa
120
 Slovakia tween
83
 Germany riolu
120
 France Aurel
120
 Belgium Scrapie
123
 Netherlands Spam
122
Finals
 Canada Carl Jr.
123
 France Papou
122
 Belgium Scrapie
120
 Netherlands Spam
120
Losers' Round 1
 Czech Republic Kappa
123
 Slovakia tween
120
 France Aurel
120
 Germany riolu
122
Losers' Finals
 Netherlands Spam
99
 Belgium Scrapie
122
 Czech Republic Kappa
123
 Germany riolu
84
Grand Finals
 Canada Carl Jr.
123
 France Papou
120
 Czech Republic Kappa
121
 Belgium Scrapie
122

References[edit]